Depresja maskowana – Objawy fizyczne

Nie cieszą cię już rzeczy, które dawniej sprawiały ci przyjemność. Wciąż czujesz się przygnębiony i smutny. Zwykle właśnie to są pierwsze objawy depresji.

Jednak w przypadku depresji maskowanej objawy mogą być zupełnie inne, i to nie smutek jest głównym miernikiem, który powinien nas zaalarmować. Czym więc jest depresja maskowana i jak ją rozpoznać?

Data publikacji: 14.12.2017
Data aktualizacji: 14.08.2022
Depresja maskowana - Objawy fizyczne
Kategoria bloga:

Depresja jest chorobą powszechnie znaną. W obecnych czasach mówi się o niej jako o chorobie cywilizacyjnej. Depresja jak również depresja maskowana, znana jest również jako choroba uczuć, dlatego jej kluczowym objawem jest tzw. „anhedonia”, czyli utrata zdolności do przeżywania radości.

Depresja maskowana – objawy fizyczne

Depresja maskowana to podstępny wróg. Paradoks polega na tym że jest depresją bez depresji – na pierwszy plan wcale nie wysuwają się symptomy emocjonalne, jak można by tego oczekiwać w przypadku zaburzeń afektywnych. Nie czujesz się przygnębiony, płaczliwy, nie zauważasz u siebie obniżonego nastroju. Z twoim ciałem dzieje się coś zupełnie innego – depresja zakłada maski stąd określenie depresja maskowana, które trudno powiązać z tego typu zaburzeniami.

Przybieranie masek w depresji

Maski te przybierają postać symptomów fizycznych. Ciało odczuwa ból i różnego rodzaju dolegliwości, które choremu wydają się być prawdziwe, a które tak naprawdę mają swe źródło w psychice. Apatia i smutek również mogą się pojawić, choć w przypadku depresji maskowanej trudno je dostrzec, gdyż pacjenci sami przed sobą nie przyznają się do choroby.

Rozregulowany zegar biologiczny

Inne typowe maski to zaburzenia rytmów biologicznych. Może to dotyczyć wielu życiowych cykli. Kiedy rozreguluje się twój rytm snu i czuwania twoje ciało odczuwa to w różny sposób: nie możesz spać, trudno zasypiasz, budzisz się wcześnie albo nie śpisz głęboko, bo twój sen jest przerywany.

Kiedy rytm łaknienia nie jest w normie, tracisz apetyt albo wręcz przeciwnie – cały dzień masz napady głodu. U kobiet często obserwuje się zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn może to być całkowita impotencja lub zaburzenia erekcji. U wszystkich zaś występuje wyraźne obniżenie libido i zmniejszenie liczby kontaktów seksualnych.

Jak rozpoznać depresję maskowaną?

Zastanów się nad swoim podejściem do własnych schorzeń. Czy nie jesteś przewrażliwiony? Czy nie skupiasz się nadmiernie na każdej drobnej dolegliwości? Jak często szukasz pomocy różnych specjalistów? Czy nie biegasz od przychodni do przychodni w poszukiwaniach ratunku i ulgi? Czy regularnie przeszukujesz Internet licząc że odkryjesz, co ci dolega?

Jeżeli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, może to być maską depresji. Ciało wysyła fałszywy alarm, a ty ze strachu biegniesz do lekarza. Specjalista będzie jednak w stanie rozpoznać w tym depresję maskowaną, nawet jeśli objawy są początkowo niejasne. Wskazówką mogą być wcześniej przebyte epizody depresyjne u pacjenta albo u któregoś z członków jego najbliższej rodziny.

Depresja maskowana u dzieci i młodzieży

Dziecko zakłada maski inne niż dorosły. Depresja maskowana u dzieci jest nietypowa i trudna do zaobserwowania. U małych dzieci przebieg choroby polega na opóźnieniu rozwoju psychicznego, intelektualnego oraz emocjonalnego.

U młodzieży depresja maskowana wyraża się poprzez bunt i nieposłuszeństwo, zachowania autodestrukcyjne, takie jak okaleczanie albo myśli samobójcze. Często pojawia się izolacja społeczna np. fobia szkolna, ale też typowe dla depresji maskowanej zaburzenia psychosomatyczne, takie jak zespół jelita wrażliwego, przewlekłe bóle głowy, arytmia serca, alergie, zmiany skórne, czasem nawet zaburzenia odżywiania. U nastolatków depresja maskowana objawia się nadużywaniem substancji psychoaktywnych, które mają znieczulić, zmotywować, uspokoić.

W przypadku dzieci i młodzieży niezmiernie ważna jest rola rodziców – to oni muszą mieć oczy szeroko otwarte, dostrzec zmiany u swojej pociechy, szybko wszcząć alarm i zadziałać. Jeżeli więc widzisz, że zachowanie twojego dziecka diametralnie się zmienia, że ma tendencje do hiperaktywności albo odwrotnie – że całymi dniami siedzi w swoim pokoju, gapiąc się w sufit, nie lekceważ takich symptomów.

Gwałtowne, przesadzone reakcje, napady złości, obojętność na wszystko, co dzieje się wokół albo zainteresowanie tematem śmierci – wszystko to może być maską depresji, za którą kryją się problemy psychiczne twojego dziecka.

Bóle w depresji maskowanej

– bóle w okolicach klatki piersiowej, uczucie ucisku i duszenia; „zamieranie”, kłucie serca;

– specyficzne bóle głowy (uczucie ucisku na mózg, pulsowanie, szum w uszach) wraz z silnym uczuciem niepokoju;

– dziwaczne odczucia zlokalizowane w różnych narządach, zwłaszcza w wątrobie, żołądku;

– drętwienie, cierpnięcie, pieczenie, palenie i znieczulenie różnych części ciała, zwykle kończyn;

– nerwobóle: ból twarzy, nerwu trójdzielnego, kulszowego, splotu krzyżowego czy nerwów międzyżebrowych; bóle klatce piersiowej i brzusznej;

– odczucia dyfuzyjne: drętwienie rozchodzące się na całe ciało, przypływ ciepła lub uczucie zimna, swędzenia, pełzania czegoś po skórze.

Inne objawy depresji maskowanej

  • utrata umiejętności odczuwania zadowolenia z życia;
  • trudności w podejmowaniu nawet najprostszych decyzji;
  • utrata zainteresowań;
  • tendencja do izolacji od otoczenia;
  • rozmyślanie o własnej bezużyteczności;
  • nasilenie objawów w godzinach porannych.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.
4/5 - (5 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leczenie depresji maskowanej

Leczenie depresji maskowanej

Jeśli czujesz że problem depresji maskowanej dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego, skontaktuj się z nami !

Pomożemy i doradzimy w doborze najlepszego specjalisty leczenia depresji, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

 

UMÓW WIZYTĘ