Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Objawy pracoholizmu – jak pomóc osobie uzależnionej od pracy?

Nieodłączną częścią życia człowieka jest praca. Nie ma w tym nic złego – to normalna kolej rzeczy, że chodzi się do pracy. Problem robi się wtedy, gdy się z tej pracy nie wychodzi – coraz więcej nadgodzin, zabieranie pracy do domu, zajmowanie się nią podczas weekendów, urlopów i dni z założenia wolnych – wtedy możesz mieć do czynienia z pracoholizmem. To zaburzenie i uzależnienie jak każde inne. Czym dokładnie jest pracoholizm? Jak się objawia? Jak z nim walczyć?

Data publikacji: 27.05.2020
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Objawy pracoholizmu – jak pomóc osobie uzależnionej od pracy?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Czym jest pracoholizm?

Czym jest pracoholizm?

Pracoholizm bywa postrzegany jako zaleta – określa ludzi sukcesu czy osoby, które skupione są na sukcesie zawodowym i budowaniu swojej kariery. Jednak postrzeganie go w ten sposób jest z gruntu niewłaściwym podejściem. Pracoholizm nie jest tym samym, co lubienie swojej pracy. To zaburzenie behawioralne, które jest po prostu uzależnieniem.

Pracoholik to osoba, która czuje ciągły, wewnętrzny przymus pracy i czuje się źle, gdy nie może go spełnić. Na pracę poświęca cały swój czas, przez co pogorszeniu ulegają jego stosunki z rodziną czy życie towarzyskie. Osoba dotknięta tym problemem zaniedbuje nie tylko innych, ale też siebie.

Pracoholizm nadal jest postrzegany jako uzależnienie akceptowalne społecznie. W niektórych społeczeństwach- na przykład w Japonii – bywa nawet powodem do dumy. Nie jest to zdrowa i pożądana sytuacja – z tego powodu także w Japonii ukuty został termin „karoshi”, który oznacza po prostu „śmierć z przepracowania”. Mogłoby się wydawać, że Polsce wciąż jeszcze daleko do poziomu zapracowania Japonii, jednak statystyki mówią coś innego – Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów świata i zajmują tam siódme miejsce przy 1928 godzinach przepracowanych w ciągu roku (dane na 2017 r.). Szacuje się też, że pracoholizm dotyka 5% społeczeństwa.

Objawy pracoholizmu

Jak w praktyce wygląda pracoholizm? Objawy często bywają dość trudne do zauważenia. Cienka jest granica między pracoholizmem a po prostu zaangażowaniem w swoją pracę. Dlatego stosunkowo najłatwiej jest zauważyć objawy pracoholizmu podczas urlopu. Jak są objawy pracoholizmu?

  • Myślenie o pracy w każdym momencie – nawet podczas dni wolnych

  • Ciągłe pozostawanie w kontakcie z osobami z pracy

  • Nie rozstawanie się ze służbowym laptopem i komórką

  • Problemy ze snem

  • Perfekcjonizm, który powoduje robienie wszystkiego samodzielnie i poprawianie tego w nieskończoność

  • Ciągły brak zadowolenia z efektów swojej pracy

  • Pogorszenie samopoczucia podczas weekendów, dni wolnych i w sytuacjach, gdy praca jest niemożliwa

  • Brak ochoty na rozmowy na tematy inne niż zawodowe

  • Brak czasu na realizowanie swoich pasji

  • Brak czasu dla rodziny

  • Rezygnacja urlopu z własnej woli

  • Pracoholik może przychodzić do pracy także chory, lekceważąc swoje zdrowie

  • Ciągłe nadgodziny

  • Brak kontroli nad czasem spędzanym w pracy

  • Przymus pracy – nie tylko jej wykonywania, ale też myślenia o niej

Bryan E Robinson w swojej pracy, „Chained to the desk. A guidebook for workaholics, their partners and children, and the clinicians who treat them”, wyróżnił różne rodzaje pracoholizmu, które są zależne od stylu pracy:

  • Typ bezustannej pracy

  • Naprzemienny przymus pracy wraz z okresem jej unikania

  • Ciągła potrzeba zmiany aktywności

  • Stały przymus pomagania w pracy innym

  • Praca z nadmierną koncentracją na detalach

Choć pracoholizm wydaje się ciągle być zjawiskiem akceptowalnym społecznie, to zaburzenie, które należy leczyć.

Leczenie pracoholizmu

Leczenie pracoholizmu

Uzależnienie od pracy jest uzależnieniem jak każde inne – negatywnie wpływa na życie, przyczynia się do pogorszenia stosunków z innymi ludźmi i źle wpływa na stan zdrowia. Osoba dotknięta pracoholizmem żyje pod ciągłym stresem, który na dłuższą metę może być powodem wielu problemów zdrowotnych: stres wpływa na obniżenie odporności, może też powodować wiele chorób, w tym te najpoważniejsze – choroby serca. Dlatego leczenie pracoholizmu jest koniecznością, jeśli chcesz zadbać nie tylko o swoje związki z innymi ludźmi, ale też o swoje zdrowie – zarówno to psychiczne, jak i fizyczne. Jak zwalczyć pracoholizm?

Leczenie polega przede wszystkim na terapii. Psychoterapia, zwłaszcza utrzymana w nurcie poznawczo-behawioralnym pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów.

Inaczej niż w przypadku, uzależnienia od alkoholu czy innych używek – pracoholik nie może po prostu unikać pracy, bo pracować zwyczajnie trzeba.

Podczas terapii osoba uzależniona od pracy uczy się wprowadzać w życie plan równowagi, a także planuje szczegółowy harmonogram działań. Pracoholik uczy się przy pomocy terapeuty stawiać granice i przestrzegać ich. W ten sposób doprowadza do rozgraniczenia czasu przeznaczonego na pracę i czasu przeznaczonego na relaks, odpoczynek i dla rodziny.

Terapia pomaga też w nauce określenia stopnia ważności zadań – co pozwala zbudować ich odpowiednią hierarchię, a także delegowania zadań innym osobom. To bardzo ważne, bo pracoholicy bardzo często wzbraniają się przed przekazywaniem pracy innym ludziom, przekonani, że tylko oni są w stanie wykonać daną pracę najlepiej.

Walka z uzależnieniem od pracy stawia przed uzależnionym takie same trudności jak walka z każdym innym uzależnieniem. Osoba uzależniona przy pomocy i wsparciu terapeuty musi zrozumieć mechanizmy działania uzależnienia, a także te aspekty swojego życia, które popchnęły ją w uzależnienie.

Podczas dobrze prowadzonej i skutecznej terapii dochodzi też do rozbrojenia systemu zabezpieczeń i doprowadzenia do sytuacji, w której osoba uzależniona identyfikuje się z uzależnieniem, zamiast mu zaprzeczać.

W walce z uzależnieniem stosowana jest zarówno terapia indywidualna, która pozwoli człowiekowi uzależnionemu uzmysłowić sobie problem i zrozumieć skąd się wziął i co nim rządzi. Ważna jest też rola terapii grupowej – to właśnie tam pracoholik może poznać inne osoby, które borykają się z tym samym problemem i znaleźć swoją grupę wsparcia.

Pracoholizm a rodzina

Pracoholizm a rodzina

Pracoholik nie żyje w próżni społecznej, dlatego jego uzależnienie wpływa na jego najbliższe otoczenie. Pracoholizm a rodzina – jak jedno wpływa na drugie? Wpływ pracoholizmu na rodzinę jest bardzo dobrze znany. Pracoholik żyje pracą i dla pracy tak mocno, że często zaniedbuje rodziny – zapomina o ważnych wydarzeniach, nawet jeśli coś obieca członkom rodziny, z dużym prawdopodobieństwem o tym zapomni, zajęty obowiązkami zawodowymi, wraca do domu późno i nie chce spędzać czasu z rodziną, bo uważa, że ten czas może poświęcić pracy.

Gdy praca zaczyna rządzić całym życiem, trudno jest o zachowanie zdrowej relacji z rodziną. Z kolei w przypadku osób żyjących samotnie – trudno jest nawiązać jakąkolwiek znajomość i założyć rodzinę. Dla pracoholika spędzanie czasu z rodziną wydaje się być nierzadko stratą czasu – to bardzo niezdrowe podejście. Dlatego należy z nim walczyć.

Przydatna w tym bywa psychoterapia rodzinna. W ten sposób pracoholik ma szansę dostrzec jak jego uzależnienie wpływa na jego rodzinę i nauczyć się zauważać ją i jej potrzeby. Taka terapia jest też ogromnym wsparciem w ustawianiu właściwych priorytetów w życiu. Z kolei rodzina ma okazję zrozumieć jak funkcjonuje pracoholik i jakie mechanizmy nim rządzą. Obopólne wsparcie jest w stanie sprawić, że cały proces wychodzenia z pracoholizmu będzie przebiegał sprawniej.

Pracoholizm to uzależnienie

Nikt nie ma wątpliwości, że uzależnienie od alkoholu czy narkotyków należy leczyć, by dać sobie szansę na lepsze życie. Pracoholizm jest dokładnie takim samym uzależnieniem jak każde inne i też ma bardzo negatywny wpływ na życie. Dlatego jeśli rozpoznajesz u siebie cechy świadczące o uzależnieniu od pracy – zgłoś się na terapię. Jeśli rozpoznajesz je u kogoś ze swojego najbliższego otoczenia spróbuj delikatnie nakłonić go, by rozważył terapię dla dobra siebie i swoich najbliższych.

Psychoterapia da Ci szansę na zmiany na lepsze. Psychoterapeuta nie rozwiąże twoich problemów za Ciebie, ale wyposaży Cię w mechanizmy, które pomogą Ci w efektywnej walce z uzależnieniem. To przy jego wsparciu i obecności przepracujesz dręczące Cię problemy i nauczysz się jakich błędów – tak w zachowaniu, jak i w myśleniu – unikać w przyszłości.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test