Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Życie po rozwodzie – jak odnaleźć się po rozpadzie małżeństwa?

Wiele osób bierze ślub z myślą, że to już na całe życie. Jednak, jak każda inna relacja, małżeństwo też może się rozpaść. Według danych statystycznych coraz więcej osób się rozwodzi, a odsetek ten wciąż rośnie. . Rozwody stają się więc coraz powszechniejsze. Rośnie też akceptacja społeczna dla tego zjawiska.

Nie znaczy to jednak, że rozwód staje się przeżyciem łatwym. To nadal coś traumatycznego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jak przetrwać rozwód? Co dalej? Przeczytaj!

Data publikacji: 05.11.2021
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 8
Życie po rozwodzie – jak odnaleźć się po rozpadzie małżeństwa?

Skąd się biorą rozwody?

Skąd się biorą rozwody?

Coraz bardziej rośnie liczba rozwodów. Coraz więcej małżeństw kończy się. I choć statystycznie największa szansa na to, że małżeństwo rozpadnie się po około dziesięciu latach, to tak naprawdę nie ma żadnej „bezpiecznej” granicy, po której rozwód już nie grozi. Rozwodzą się pary z wieloletnim stażem po nawet kilkudziesięciu latach małżeństwa. Rozwodzą się też pary ledwo kilka miesięcy czy dwa-trzy lata po ślubie.

Wzrost liczby rozwodów jest w pewien sposób związany ze wzrostem akceptacji tego zjawiska i większym przyzwoleniem. Choć nadal znajdą się kultury i środowiska, w których rozwód jest czymś nie do pomyślenia i stanowi swoiste tabu, to jednak coraz więcej osób rozwodzi się i może liczyć na wsparcie, a nie potępienie. Wzrost liczby rozwodów jest związany też z tym, że kobiety zyskały możliwość rozwiedzenia się i życia na własny rachunek. W czasach, w których kobieta była ekonomicznie uzależniona od współmałżonka nie było to dla niej osiągalne.

Nikt jednak nie bierze ślubu z założeniem, że na pewno się nie uda, więc trzeba się będzie rozwieść. A jednak nawet najbardziej zakochane pary po latach małżeństwa może dotknąć rozpad. Kryzys może nadejść już nawet bardzo wcześnie. Wszystko związane jest z procesem zakochiwania się.

Na samym początku zakochane osoby są sobą zafascynowane i odczuwają mocny popęd w swoją stronę. Z biegiem czasu namiętność nie jest już tak silna. Wiele osób sądzi, że to moment, w którym uczucie wygasa. Jednak wcale tak nie jest. Ono w tym momencie ewoluuje. Jednak jeśli partnerów nie łączyło nic poza popędem płciowym, jeśli nie uda im się wypracować własnej płaszczyzny porozumienia, faktycznie może dojść do rozpadu związku.

Pary, które ten etap przetrwają mają za to szansę na zbudowanie czegoś naprawdę silnego. Nadal nie znaczy to, że taka para już się nie rozwiedzie – każda relacja wymaga pracy i dbałości. Jeśli ich zabraknie, nadal może dojść do rozwodu. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?

  • Niezgodność charakterów

  • Zdrada małżeńska

  • Problemy finansowe

  • Różnice światopoglądowe

  • Trudności mieszkaniowe

  • Alkoholizm

  • Złe nastawienie do partnera reszty rodziny i odwrotnie

  • Niedopasowanie seksualne

  • Zbyt długa rozłąka

Warto spróbować również terapii par, pozwala rozwiązać wiele nieporozumień, polepszyć komunikację jak i zrozumienie wzajemnych potrzeb.

Rozwody w Polsce stają się coraz częstsze, to już problem globalny w miejscach, w których rozwody są dozwolone przez kulturę. Nadal jednak decyzja o rozwodzie jest bardzo bolesna. Czasami trzeba to zrobić, by móc iść dalej i walczyć o lepsze życie, ale nie znaczy to, że nie masz prawa do przeżywania negatywnych emocji.

Jak poradzić sobie z rozwodem?

Jak poradzić sobie z rozwodem?

Rozwód może być bardzo obciążający emocjonalnie. Nie zawsze przebiega w pokojowej atmosferze, czasami przeistacza się w wyczerpującą batalię o dzieci lub majątek. W wielu kulturach nadal też bywa postrzegany jako hańba. W dodatku jeśli małżonkowie widzą małżeństwo w sposób tradycyjny, rozwód może być przez nich postrzegany jako tak wielka porażka, że uważają wręcz, że ich życie jest już skończone. Rozwód, pod względem obciążenia psychicznego, może być przeżywany niemal tak samo mocno jak w przypadku śmierci bliskiej osoby.

Istnieje kilka faz tego, jak poradzić sobie z rozwodem. Są to:

  • Zaprzeczenie – w tym przypadku ludzie nie przyjmują do wiadomości, że wizja rozwodu jest czymś prawdziwym i łudzą się, że wszystko się jakoś jeszcze ułoży.

  • Gniew – tłumione wcześniej emocje w końcu wybuchają. Gniew i inne negatywne emocje mogą być skierowane w stronę partnera, ale też osób trzecich, które dana osoba obwinia o rozpad małżeństwa. Mogą też być skierowane wewnątrz, w stronę samego siebie.

  • Negocjacje (targowanie się) – to próba przerwania procesu rozwodowego i powrotu do dawnej sytuacji. W tym przypadku dana osoba przypomina sobie wszystkie dobre chwile i stara się, by wróciło to, co niegdyś było między partnerami. Nie dostrzega złych chwil, zapomina o nich i je bagatelizuje, skupiając swoją energię na powrót tego, co uważa za dobre.

  • Depresja – związek się kończy. To definitywne i ostateczne, dlatego nadchodzi okres żałoby. Ten czas może być bardzo długi, może zakończyć się też rozwojem zaburzeń psychicznych z obszaru zaburzeń depresyjnych. To trudny moment, dlatego warto mieć wsparcie, by przetrwać ten czas

  • Akceptacja – pogodzenie się z sytuacją. Człowiek otrząsa się z żalu po rozwodzie, pojmuje, że jest naprawdę wolny i może zacząć na nowo układać sobie życie.

Każdy ten etap trwa. Nie ma jednego, uniwersalnego czasu trwania, bo każda osoba przeżywa rzeczy inaczej. Masz prawo do przeżycia rozwodu w ten sposób. Jeśli jednak nie możesz się otrząsnąć i iść dalej, poszukaj pomocy. To może być wsparcie bliskich Ci osób, ale może być też wsparcie profesjonalisty. Psycholog lub psychoterapeuta pozwolą Ci spojrzeć na to, co się stało z zupełnie innej perspektywy, zrozumieć swoją sytuację i odnaleźć w niej pozytywne strony. Podczas psychoterapii na nowo nauczysz się definiować siebie, już nie przez pryzmat małżeństwa czy rozwodu.

Mężczyzna po rozwodzie

Mężczyzna po rozwodzie

Jak żyć po rozstaniu? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy człowiek po rozwodzie. Niektórym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Nawet jeśli rozwód przebiegał w pokojowej atmosferze i obyło się bez wojen czy publicznego prania brudów, każdy ma prawo przeżywać ten czas i pozwolić sobie na negatywne emocje.

Mężczyzna po rozwodzie również przeżywa swoisty szok emocjonalny. Istnieją nawet badania, które wskazują, że w przypadku mężczyzn jest on silniejszy niż w przypadku kobiet. Nagła samotność bywa dla nich zbyt dużym szokiem, bo się jej nie spodziewali. Do wielu mężczyzn do samego końca nie dociera, czym w istocie rozwód jest i z czym się wiąże.

Mężczyźni mają też tendencje do unikania konfrontacji z własnymi emocjami. Duszą je w sobie, nie chcą o nich rozmawiać ani nawet o nich rozmyślać czy dopuszczać do siebie tej świadomości. Związane jest to z tradycyjnym, patriarchalnym rozumieniem roli płci – wielu mężczyznom nadal od dzieciństwa wpaja się przekonanie, że rozmawianie o emocjach jest niewłaściwe i niemęskie.

To wszystko sprawia, że mężczyźnie nie potrafią sobie poradzić z narastającym stresem i zamiast skonfrontować się ze swoimi emocjami i zrozumieć swoje potrzeby, próbują to wszystko zagłuszyć. Mogą rzucić się w wir pracy lub szukać nowych form spędzania wolnego czasu, byle jak najmniej sił i czasu mieć na rozmyślanie. To może sprawiać wrażenie jakoby taki mężczyzna lekko przeszedł przez rozwód, co stawia kolejne bariery w rozmawianiu o prawdziwych emocjach i potrzebach.

Mężczyzna musi zrozumieć, że małżeństwo naprawdę jest skończone i trzeba przestać rozpamiętywać to co było, a skupić się na tym, co być może. Musi przestać identyfikować się jako mąż i zrozumieć, że nadal wiele dobrego przed nim, bo nadal jest istotą wartościową, która nie musi być definiowana przez przyjęte role społeczne.

Psychika mężczyzny po rozwodzie może być rozbita, ale duszenie w sobie emocji nie doprowadzi do niczego dobrego. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że jako mężczyzna masz całkowite prawo do przeżywania negatywnych emocji i żałoby po rozwodzie. Nie uciekaj od tego, przeżyj to i pozwól sobie zrozumieć zaistniałą sytuację.

To da Ci możliwość otrząśnięcia się i zrozumienia, że to wszystko już się zdarzyło, a przeszłość jest już za Tobą. Pozwól sobie na optymistyczne podejście – życie wcale nie kończy się na rozwodzie. To pozwoli Ci na nowo odbudować swój własny wizerunek we własnych oczach. Będziesz miał szansę na otworzenie zupełnie nowego rozdziału w swoim życiu i skupienie się na nowych celach.

Jeśli trudno Ci to wszystko przeżyć w samotności, nie szkodzi. Możesz zgłosić się po pomoc – nie ma w tym nic złego ani wstydliwego. Ogromną pomocą dla Ciebie mogą być Twoi przyjaciele i inne bliskie Ci osoby. Jeśli jednak czujesz, że to za mało lub wolisz porozmawiać z kimś obcym, zgłoś się do profesjonalisty. Psychoterapeuta nie będzie Cię negatywnie oceniał, za to pomoże Ci przejść ten trudny proces podczas terapii. To wędrówka, której wcale nie musisz przechodzić samotnie.

Kobieta i rozwód – życie po rozwodzie

Kobieta i rozwód – życie po rozwodzie

Kobietom też trudno otrząsnąć się po rozwodzie. Kobieta i rozwód to przez wiele wieków było w końcu swoiste tabu. W wielu kulturach kobiety nie miały prawa podejmować takiej decyzji – ta sytuacja w tradycyjnych społeczeństwach różnych kultur trwa zresztą też do dzisiaj. Mogła zostać jedynie „odesłana” przez męża, co było równoznaczne z ogromną hańbą. Teraz już w wielu kulturach kobiety mogą wystąpić o rozwód, a także wieść samodzielne życie. Nie znaczy to jednak, że emocjonalnie łatwo im znieść myśl o rozwodzie.

Kobieta po rozwodzie może wejść w rolę bohaterki – osoby, która udaje, że wszystko jest w porządku. To częste, zwłaszcza, gdy na świecie są dzieci, które też przeżywają całą tę sytuację. Bardzo ważne jest jednak to, byś w takiej sytuacji zrozumiała jak najszybciej, że też jesteś ważna, a Twoje emocje i przeżycia mają znaczenie. Pozwól sobie na bycie mniej dzielną – rozmowa o emocjach może mieć naprawdę dobry wpływ na psychikę.

Rozwód oznacza zmianę trybu życia. Kobieta wychodzi z roli żony, zmienia się jej sytuacja i zakres obowiązków. To ważne, by zbudować sobie nową codzienność i nie skupiać się na tym, co było. W takiej sytuacji warto poszukać nowej pasji. To też czas, by zadbać o siebie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zapisać się na fitness czy siłownię, zrobić badania lekarskie i podreperować zdrowie czy nawet wyjechać na wymarzoną wycieczkę.

To też czas na to, by skupić się na przyszłości i budowaniu nowego życia. Stwórz nowe tradycje, wypracuj nową rutynę i nie skupiaj się na tym co było, nie identyfikuj się przez rolę żony, zacznij identyfikować się jako kobieta i odrębna istota ludzka. To pozwoli Ci zacząć nowe życie.

Dzieci i rozwód

Dzieci i rozwód

Dzieci też bardzo przeżywają rozwód rodziców. Nawet jeśli wydawać by się mogło, by są zbyt małe, by rozumieć całą sytuację. Dzieci nie muszą rozumieć sytuacji, by ją przeżywać. Rolą rodziców jest sprawienie, by dzieci przeszły przez rozwód jak najlepiej. Pozwól dziecku na negatywne emocje, w końcu rozwód dotyka także je. Nie krzycz, nie złość się i nie każ wybierać pomiędzy rodzicami – dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jego znany świat właśnie się skończył, pojawiło się coś nowego i nieznanego. A to, co nieznane często budzi lęk.

Nie wciągaj dzieci w rozgrywki rozwodowe. Nie obciążaj psychicznie, nie oskarżaj drugiego rodzica i nie rób z dziecka mediatora, nie oczekuj też, że weźmie czyjąś stronę. Dziecko będzie rozdarte między miłością i lojalnością wobec rodziców, więc w ten sposób bardzo je unieszczęśliwisz.

Jeśli dziecko bardzo ciężko przeżywa rozwód, poszukaj pomocy. Rolą mądrego rodzica jest wspieranie dziecka we wszystkich ciężkich chwilach. Dziecko może być przekonane, że rozwód jest z jego winy czy że rodzice po rozwodzie przestaną je kochać – utrwal je w przekonaniu, że tak nie będzie. To sprawy między dorosłymi, a dziecko nadal będzie kochane – musi to zrozumieć, by odzyskać poczucie bezpieczeństwa.

Nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy, jeśli Twoje dziecko nie radzi sobie z całą sytuacją, a Ty nie możesz mu pomóc samodzielnie. To żaden powód do wstydu – mądry i kochający rodzic w takiej sytuacji prosi o pomoc innych.

Psychoterapia może pomóc dziecku pogodzić się z tym, co się stało, otrząsnąć się z żalu i poczucia winy. Rozwód rodziców nie musi być traumą na całe życie, dziecko też może przepracować problem na terapii i zrozumieć, że jego świat się co prawda zmienił, ale na pewno nie skończył.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Nie wiesz jak poradzić sobie z życiem po rozwodzie ? Czujesz że emocje Cię przytłaczają ?

Nie wiesz jak poradzić sobie z życiem po rozwodzie ? Czujesz że emocje Cię przytłaczają ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test