Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Terapia Rodzinna Warszawa

Psycholog rodzinny – terapia rodzinna

Niepokojące zachowanie dziecka jest często wynikiem problemów, pojawiających się w relacjach rodzinnych. Dlatego też nasza warszawska klinika proponuje terapię rodzinną. Taka metoda leczenia jest szczególnie ważna w przypadkach, gdy dobro rodziny uzależnione jest od zmian, jakie jej członkowie muszą wprowadzić w swoje życie.

Terapia rodzinna jak sama nazwa wskazuje, to terapia gdzie uczestniczy cała rodzina, która w swoich relacjach tworzy system, gdzie każdy członek rodziny pozostaje w różnych relacjach z pozostałymi osobami w rodzinie i wzajemnie wpływają na siebie. Reakcja łańcuchowa powoduje, że jeśli jedna osoba ma problem, to wpływa to na wszystkich domowników w większym lub mniejszym zakresie.

Na terapię rodzinną warto pójść, gdy odczuwamy, że problemy domowe się nasilają, a przez to spada jakość i komfort życia rodzinnego. Niezwykle ważne jest, aby domownicy zrozumieli, że mają problem i chcą to wspólnie rozwiązać.

 • Kłótnie i ciągłe napięcie w rodzinie – gdy odczuwamy, że problem jednego lub kilku członków rodziny powoduje nieustające napięcie, ciągły stres oraz konflikty, które pozostają nierozwiązane. Przeważają momenty milczenia, braku jasnej komunikacji, a problemy powtarzają się co jakiś czas.
 • Sytuacja kryzysowa – gdy rodzina przeżywa kryzys życiowy, co może wiązać się z nagłą śmiercią bliskiej osoby, nieuleczalna choroba, utrata płynności finansowej czy rozwód rodziców.
 • Objawy somatyczne – objawiająca się choroba, która nie znajduje podłoża w badaniach lekarskich, a znajduje przyczyny w zaburzonych relacjach rodzinnych.
 • Niepokojące zachowanie dziecka – dziecko znacząco zmienia swoje zachowanie, jest zupełnie odmienne niż dotychczas, objawia się to nadmierną nerwowością, strachem, paniką czy agresją.
 • Brak satysfakcjonujących relacji z dzieckiem – rodzice odczuwają, że nie rozumieją się na wielu płaszczyznach z dzieckiem, nie rozmawia z rodzicami, staje się ono coraz bardziej skryte i samotne.
 • Spotkania z psychologiem pomogą rodzinom zmagającym się z problemami wychowawczymi, jak również zaburzeniami u dzieci i młodzieży, takimi jak:
  • depresja,
  • lęki i nerwica,
  • uzależnienia i współuzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,

Dla kogo terapia rodzinna?

Rozpoczęcie terapii rodzin warto rozważyć, jeśli:

 • jedno z rodziców wykazuje poważne problemy (np. depresję, nerwicę, uzależnienie), które rzutują na pozostałych członków rodziny, powodując ich cierpienie i zagubienie.
 • komunikacja pomiędzy członkami rodziny jest mocno zaburzona, a domownicy nie potrafią porozumieć się nawet w podstawowych kwestiach.
 • na skutek braku porozumienia między rodzicami dzieci zaczynają sprawiać problemy wychowawcze (np. wagarują, izolują się od bliskich i kolegów, wpadły w szemrane towarzystwo etc.).
 • w życiu rodziny wydarzyło się coś traumatycznego (np. choroba lub śmierć bliskiej osoby, konieczność nagłej zmiany otoczenia, nagłe pogorszenie stopy życiowej), co dotknęło każdego z domowników.
 • nastoletnie dziecko przeżywa okres buntu, trudny zarówno dla niego samego, jak i dla rodziców i rodzeństwa.
 • dziecko zaczyna chorować, a wyniki badań wykluczyły wszelkie medyczne przyczyny dolegliwości.
 • członkowie rodziny chcą przełamać negatywne wzorce, które utrudniają stworzenie prawdziwych, głębokich więzi.

Jak wygląda spotkanie z terapeutą rodzinnym?

Spotkania z terapeutą rodzinnym mają charakter rozmowy. Ich głównym celem jest znalezienie przyczyny problemu oraz sposobów, by go rozwiązać. W pierwszym spotkaniu uczestniczą z reguły wszyscy członkowie rodziny. W trakcie procesu terapeutycznego może zaistnieć konieczność poprowadzenia kolejnych spotkań wyłącznie z rodzicami lub dzieckiem.

Czy psycholog ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej?

Jak najbardziej. Zgodnie z ustawą o zawodzie psychologa, jest on zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Jedynym wyjątkiem są sytuacje poważnego zagrożenia zdrowia lub życie klienta albo innych osób. Informacje na temat trudności z jakimi się zmagasz, Twojej sytuacji rodzinnej oraz relacji z najbliższymi nie wyjdą więc poza mury gabinetu.

Cele terapii rodzinnej i korzyści dla rodziny

Dzięki pomocy psychologa rodzinnego nasi pacjenci będą mogli skupić się na wypracowaniu odpowiedniej komunikacji w rodzinie, poprawieniu wspólnych relacji bliskich sobie osób. Pomogą w zbudowaniu trwałej, skutecznej i opartej na mocnych podstawach relacji między członkami rodziny.

Terapia rodzinna Warszawa

 • BEMOWO – nasi specjaliści przyjmują w poradni w dzielnicy Bemowo, znajdującej się przy ul. Bolkowskiej 8/5. Dogodny dojazd z dzielnicy Bielany ulicą Powstańców Śląskich, z dzielnicy Żoliborz drogą S8. Stare Babice i Wola jadać ulicą Górczewską.
 • TARGÓWEK – zapraszamy do poradni przy ul. Borzymowskiej 19. Szybkie połączenie z dzielnicami Białołęka, Praga Północ, Praga Południe czy Rembertów.
 • WILANÓW – nasza poradnia zlokalizowana jest przy ulicy Wiertniczej 118 – zaledwie 5 minut jazdy od Miasteczka Wilanów, sąsiadująco z dzielnicą Mokotów, Ursynów i Piaseczno.
 • WŁOCHY – poradnia, w której odbywa się terapia rodzinna mieści się przy ulicy Mikołajskiej 18. Wygodny dojazd od Aleji Jerozolimskich, oraz od ulicy Łopuszańskiej z kierunku Ochoty i Mokotowa. Z dzielnicy Ursus dojedziemy od ulicy Ryżowej.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test