Psycholog to osoba która ukończyła odpowiednie studia psychologiczne, najczęściej 5 letnie studia magisterskie. Jako absolwent studiów psychologicznych posiada odpowiednie kwalifikacje potwierdzone dokumentami ukończonych studiów psychologicznych oraz kompletnym zakresem wiedzy dotyczącej ludzkiej psychiki.
Psychoterapeuta to osoba która ukończyła szkołę psychoterapii i jest przygotowana do niesienia pomocy psychologicznej krótkoterminowej i długoterminowej nastawionej na rozwiązanie problemów psychicznych zgłaszających się osób. Szkolenia terapeutyczne trwają około 4 lat i obejmują nie tylko teoretyczne zagadnienia ale także praktyczne warsztaty psychoterapeutyczne. Szkoły dzielą się na różne nurty psychoterapeutyczne różniące się podejściem do problematyki, relacji terapeutycznej i ogólnego przebiegu psychoterapii.
Kompetencje psychologa – wśród kompetencji psychologa są m.in.:
Diagnoza Psychologiczna
Opiniowanie i udzielanie pomocy psychologicznej
Posługiwać się testami psychologicznymi a także dalszą interpretacją wyników testów.
Wystawiać odpowiednie zaświadczenia, orzeczenia, specjalistycznej opinii.
Może zasugerować Psychoterapię jak i wizytę u Psychiatry
Ogólne Poradnictwo
Psycholog a psychoterapeuta – Psycholog nie jest psychoterapeutą i nie może skutecznie prowadzić psychoterapii chyba że ukończy odpowiednią szkołę terapeutyczną.
Występujące nurty psychoterapeutyczne:
Psychoanalityczna
Psychodynamiczna
Poznawczo Behawioralna
Systemowa
Gestalt
Integracyjna
Psychoterapeuta zajmuje się szerokim zakresem problemów psychicznych, jest merytorycznie i praktycznie przygotowany do niesienia skutecznej pomocy psychoterapeutycznej.
Psycholog a Psychiatra
Psycholog i psychoterapeuta nie mogą stosować leczenia farmakologicznego do którego uprawniony jest tylko Psychiatra który ukończył odpowiednie studia medyczne i jako lekarz może wystawiać zwolnienia lekarskie oraz skierowania do szpitala psychiatrycznego.
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa ?
Z pomocy psychologa warto skorzystać zawsze kiedy czujemy że potrzebujemy porady takiego specjalisty. Jeśli:
Pamiętaj że nie jesteś sam. Możliwe że kilka spotkań pozwoli ci lepiej zrozumieć naturę problemu i rzucić nowe spojrzenie na potencjalne rozwiązania.
Jak skorzystać z pomocy psychologa? jak zacząć ?
Każda terapia poprzedzona jest konsultacją psychologiczną po której w zależności od problemów jakich doświadczasz, psycholog może zaproponować psychoterapię. Psychoterapia to proces którego cel ustalasz razem z terapeutą na spotkaniach konsultacyjnych.
Dobry psycholog – zapraszamy do poradni CO Tam?
W poradni CO Tam? to właśnie te proste słowa rozpoczynają proces przemiany który uczyni Twoje życie lepszym. Bogata baza psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów pozwoli Tobie rozwiązać każdy problem. To miejsce z domową atmosferą gdzie Twój komfort i samopoczucie są dla nas priorytetem.
Wśród specjalistów, pracujących w poradni CO Tam? znajdziesz nie tylko empatycznych psychologów, ale także skutecznych psychoterapeutów i doświadczonych psychiatrów. Prowadzimy psychoterapię (Warszawa to obszar naszego działania) indywidualną oraz grupową. Pomagamy parom, małżeństwom, dzieciom, młodzieży i dorosłym. Leczymy depresje, nerwice, nałogi i zaburzenia odżywiania.
Poznaj naszą Warszawską kadrę psychologów psychoterapeutów i psychiatrów w dzielnicach:
Pamiętaj – troska o zdrowie psychiczne powinna być dziś tak samo ważna, jak troska o ciało. Wizyta u psychologa nie powinna być więc powodem wstydu. Taka decyzja świadczy wyłącznie o dojrzałości i odpowiedzialności. Jeśli masz problemy, z którymi sobie nie radzisz, nie czekaj. Jak najszybsze wdrożenie działań zaradczych pozwoli je rozwiązać, wrócić do równowagi i wreszcie cieszyć się życiem.
Jesteś gotowy na nowe, lepsze życie?
Jeśli:
Skontaktuj się z nami ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Najważniejszym elementem pierwszej konsultacji z psychologiem jest dokładny wywiad. Pozwala on określić skalę i rodzaj problemu (nierzadko też jego przyczynę) oraz zaplanować dalszy proces terapeutyczny jeśli jest on konieczny. Warto spisać sobie wszystkie ważne sprawy dotyczące problematyki a także pytania jakie chcielibyśmy zadać specjaliście, i więcej wątpliwości rozwiejemy tym bardziej efektywne będzie spotkanie.
Konsultacje psychologiczne w zależności od trudności problematyki to około 3 – 5 spotkań z psychologiem, zanim postawiona zostanie diagnoza i sposób leczenia. Czasem wystarcza sama porada psychologiczna, w stanach poważniejszych jak lęki, nerwice czy depresja wskazana będzie psychoterapia. Podczas konsultacji psycholog może także zalecić konsultację u lekarza psychiatry, albowiem objawy są tak nasilone że wymagają przepisania leków.
Psychoterapia w przeciwieństwie do klasycznej medycyny, nie ma standardowych procedur. Każdy pacjent jest inny i każda problematyka jest niezwykle zindywidualizowana. Każdemu specjaliście zależy na tym, aby pacjent jak najszybciej odczuł ulgę i znaczną poprawę jakości w swoim życiu. Tyle że psychoterapia to nie gotowy lek, po którym od razu odczujemy różnicę. Psychoterapia to proces, który w zależności od problematyki może być psychoterapią krótkoterminową lub długoterminową. Wiele zależy również od naszego zaangażowania i chęci do dokonania zmiany w swoim życiu.
Najczęściej praktykuje się obydwa metody jako wzajemnie wspierające się. Każda metoda ma swoje uniwersalne zalety, które w połączeniu z sobą mogą dać najlepszy efekt dla Pacjenta.
Farmakoterapia przynosi natychmiastowe rezultaty – aczkolwiek nie likwiduje problemu u źródła ani ich przyczyn. Celem farmakoterapii jest szybkie zminimalizowanie objawów, które niezwykle ciążą pacjentowi, a mogą zmniejszać lub uniemożliwić uczęszczanie na psychoterapię.
Psychoterapia to proces, daje długoterminowe efekty i likwiduje problem u źródła. Wymaga jednak czasu zanim odczujemy wyraźne zmiany na lepsze.
Nie chcesz skorzystać z pomocy psychologicznej, bo obawiasz się, że psycholog wyjawi bliskim Twoje sekrety? Pamiętaj:
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. poz. 763; dalej: „ustawa o zawodzie psychologa”)
Obowiązkiem psychologa jest zachowanie w tajemnicy informacji związanych z klientem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu. Specjalista nie może więc zdradzić nie tylko szczegółów Twojego zdrowia psychicznego, ale również tych związanych z codziennym funkcjonowaniem.
CO tam? to skuteczna psychoterapia (Warszawa) i psycholog terapia (Warszawa) dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych Pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.
Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie, lub sesję online.