Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Kłótnie w związku – Jak postępować?

Kłótnie są częścią każdego związku – związek, w którym nie dochodzi do spięć, kłótni i konfliktów po prostu nie istnieje. Nie na dłuższą metę, gdy człowiek okrzepnie w nowym związku i zacznie zauważać, że nie wszystko jest tak różowe, jak myślał na samym początku. Kłótnie w związku to jednak normalna część życia – one się po prostu zdarzają.

Problematycznie robi się wtedy, gdy kłótni jest coraz więcej, a każda pociąga za sobą kolejną. Wtedy, gdy emocje kotłują się, a podczas kłótni nie dochodzi do oczyszczenia atmosfery, tylko do narastania negatywnych emocji. Różne są przyczyny kłótni w związku, różnie ludzie sobie z nimi radzą – dowiedz się, jak pogodzić się po kłótni, czy ciągłe kłótnie mają sens i czy z kłótni można tak naprawdę wyciągnąć coś dobrego dla związku.

Data publikacji: 19.09.2020
Data aktualizacji: 21.09.2023
Czas czytania: 8
Kłótnie w związku - Jak postępować?
Kategoria bloga:

Najczęstsze przyczyny kłótni w związku

Najczęstsze przyczyny kłótni w związku

Kłócić się można praktycznie o wszystko – nie ma takiego aspektu życia czy codzienności, który nie mógłby stać się powodem do kłótni. Także przyczyny kłótni w związku są najróżniejsze – ludzie kłócą się o różne rzeczy, z rozmaitą częstotliwością czy natężeniem. Jednak niektóre rzeczy statystycznie częściej stają się punktem zapalnym i rozpoczynają kłótnie. Co do nich należy? Do najczęstszych przyczyn kłótni w związku zalicza się:

  • Kłótnie o podział obowiązków domowych – gdy dwie osoby zaczynają ze sobą mieszkać, mogą mieć zupełnie inne nawyki wyniesione z czasów, gdy mieszkali jeszcze z rodzicami lub samodzielnie. W Polsce nadal jeszcze wiodącym jest tradycyjny model podziału obowiązków. Z takim stanem rzeczy najczęściej nie zgadzają się kobiety, które czują się przytłoczone nadmiarem obowiązków. Zwłaszcza jeśli oboje partnerzy pracują zawodowo – sytuacja, w której jedno z nich poza tym musi wykonywać wszystkie obowiązki domowe, bywa bardzo frustrujące, co może sprawiać, że pojawią się konflikty.

  • Kłótnie o czystość w domu – wiele osób ma zupełnie różne pojęcie na temat tego, kiedy w domu panuje porządek. Zanim wypracuje się pewien wspólny model, do którego dostosują się oboje partnerzy, mogą pojawiać się kłótnie. Nieumyte kubki w zlewie, porozrzucane skarpetki, niezasłane łóżko, zachlapana łazienka – wszystko to może się wydawać bardzo błahym i nieistotnym powodem do kłótni, jednak na dłuższą metę potrafią być bardzo irytujące i być prawdziwym testem dla każdego związku.

  • Pieniądze – różne są modele finansowe w związku. Niekiedy partnerzy decydują się na wspólne konto i wspólnie uzgadniają wszystkie wydatki. Niekiedy też z powodzeniem funkcjonuje model, w których każdy z partnerów dysponuje własnym budżetem i tylko wykłada swoją część kosztów do wspólnego budżetu domowego. Żaden z tych modeli finansowych nie jest zły – wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Niezależnie od tego jednak, pieniądze zawsze mogą być punktem zapalnym w związku. Każdy może mieć inny pomysł na zagospodarowanie domowego budżetu. Bardzo łatwo mogą pojawiać się też pretensje, że jeden z partnerów wydaje zbyt dużo pieniędzy na własne przyjemności, co odbywa się kosztem potrzeb drugiego partnera, dzieci lub domu jako takiego.

  • Dzieci – gdy pojawiają się na świecie dzieci, życie ludzi mocno się zmienia i dezorganizuje. Dzieci to ogromna radość i szczęście, jednak też obowiązek i konieczność sporych często zmian. Nic dziwnego, że są częstym powodem do kłótni. Najczęściej partnerzy kłócą się o różne style wychowania dzieci – o to co im wolno, czego nie wolno i o różne podejście do ich zachowania – matka może się na coś nie zgadzać, ojciec zgadzać, co budzi nie tylko u dziecka pole do manipulacji i nadużyć, ale też jest tematem sporów i powodem konfliktów w rodzinie.

  • Rodzina – związek z drugą osobą to nie tylko przyjęcie do życia tej jednej osoby, ale też całej rodziny partnera. Statystycznie najczęściej kłótnie dotyczące rodziny wybuchają z powodu matek partnerów – które w życiu człowieka są przecież jednymi z najważniejszych osób. Matki, czy ogólniej – członkowie rodziny – mogą czasem próbować ingerować w życie ludzi, którzy pozostają ze sobą w związku.

Pierwsza kłótnia w związku

Kłótnie na początku związku nie są tak naprawdę niczym dziwnym – ludzie dopiero się tak naprawdę poznają i docierają. Choć zdarza się czasami, że po pierwszej kłótni para rozstaje się – na szczęście takie zachowanie nie jest regułą. Pierwsza kłótnia w związku może być dobrym sprawdzianem dla obu partnerów – mogą oni nauczyć się, jak rozwiązywać konflikty w związku. Mogą też w ten sposób sprawdzić, jak partner lub partnerka reagują w sytuacjach konfliktowych i czy nie mają wtedy problemów z agresją, emocjami czy nie uciekają się od razu w przemoc.

Pierwsza kłótnia w związku może być bardzo oczyszczająca, może też wskazać dalszą drogę rozwoju i pokazać rzeczy, nad którymi warto jest popracować. Nie istnieją tak naprawdę związki tak zgodne, że nigdy nie dochodzi w nich do kłótni – a jeśli ktoś tak twierdzi to albo kłamie, albo w jego związek wkradła się już rutyna, która zabiła uczucia i pozostawiła jedynie obojętność.

Pierwsza kłótnia może być jednak też swego rodzaju wstrząsem – oto w raju pojawiły się pierwsze problemy, a rzeczywistość okazała się dużo mniej bajkowa. Należy jak najszybciej zweryfikować swoje wyobrażenia z rzeczywistością – życie nie polega w końcu na samych wzlotach, pojawiają się też upadki. A najważniejsze jest to, by umieć się podnieść, wybaczyć partnerowi, czy przyznać się do błędu i przeprosić, a także wypracować jakiś kompromis, czy znaleźć jakąś nić porozumienia.

Czy ciągłe kłótnie mają sens?

Czy ciągłe kłótnie mają sens?

Choć konflikty są czymś normalnym, to ciągłe kłótnie w związku bywają bardzo frustrujące i obciążające psychicznie. Mogą spowodować nawet problemy zdrowotne – ciągłe życie w napięciu i w oczekiwaniu na konflikt i niekończące się kłótnie mogą negatywnie odbić się na zdrowiu tak psychicznym, jak i fizycznym.

Zobacz artykuł: Toksyczna miłość – Jak się z niej wyleczyć?

Kłótnie w związku o byle co mogą się zdarzyć nawet najlepszym parom, jednak jeśli zdarzają się bez przerwy – jest to poważny sygnał ostrzegawczy. Może wtedy dojść do samonakręcającej się spirali. Każdy konflikt może wpaść w jedną z dwóch spirali:

  • Spirala obrony – w takiej sytuacji dochodzi do tego, że partnerzy czują się zagrożeni przez siebie nawzajem, przez co tworzą coraz to nowe mechanizmy obrony. Te odbierane są przez drugą osobę jako atak, więc konflikt się zaostrza i coraz bardziej nakręca.

  • Spirala odpłaty – każdy z partnerów chce się odpłacić drugiemu za doznane krzywdy i coraz bardziej nakręca konflikt, który staje się coraz bardziej agresywny i nie prowadzi do niczego dobrego.

W takich chwilach nie ma absolutnie mowy o zdrowym podejściu do konfliktów i do przejścia przez wszystkie jego fazy. Każdy konflikt bowiem składa się z określonych faz:

  • Przeczucia, że nadchodzi sprzeczka

  • Atmosfery wrogości i coraz bardziej gęstniejącej atmosfery

  • Właściwej awantury

  • Wyciszenia

  • Przeprosin i dojścia do konstruktywnych wniosków, porozumienia.

Jeśli partnerzy zaczynają się nakręcać w swoim konflikcie, nie ma mowy o momencie wyciszenia i porozumienia, bo partnerzy nie chcą się ze sobą porozumieć. W takich przypadkach konflikt tak naprawdę nigdy się nie kończy i ma destrukcyjny wpływ na oboje partnerów.

Jak się pogodzić po kłótni?

Jak się pogodzić po kłótni?

Kłótnia w związku nie jest jeszcze końcem świata. Najważniejsze jest to, by się wyciszyć i znaleźć ze sobą porozumienie. Wiele kobiet chciałoby wiedzieć jak rozmawiać z mężczyzną po kłótni, wielu mężczyzn chciałoby też wiedzieć, jak wtedy rozmawiać z kobietą. To wcale nie jest takie łatwe zadanie – w końcu w grę wchodzą emocje, często nawet bardzo silne.

Najważniejsze jest to, by nauczyć się ze sobą szczerze rozmawiać. Partnerzy, żeby rozwiązywać swoje konflikty, muszą nauczyć się otwierać na swoje potrzeby i komunikować ze sobą w jak najlepszy sposób.

Zobacz artykuł: Jak uratować związek w kryzysie?

Warto też zawsze pamiętać o tym, że konflikty bardzo często wybuchają z powodu obu partnerów – dlatego warto pomyśleć i popracować też nad sobą. Autorefleksja może przynieść wiele dobrego i pozwolić zrozumieć, że partner też ma swoje racje w tym, co mówi.

Czasami warto zgłosić się na psychoterapię. Terapia dla par pozwoli ludziom na to, czego często nie mogą wypracować samodzielnie – na otworzenie się na swoje potrzeby i naukę takiej rozmowy, która nie będzie prowadziła do wybuchu kolejnych konfliktów, ale pozwoli oczyścić atmosferę i dojść do porozumienia.

Podczas psychoterapii para może też zrozumieć, co jest dla nich najczęstszym ogniskiem zapalnym konfliktów i dlaczego tak się dzieje. Psychoterapia dla par pozwoli nie tylko zrozumieć mechanizm konfliktu, ale też nauczyć się jak unikać go w przyszłości. Podczas terapii możesz się też nauczyć jak walczyć ze stresem i redukować go w sposób zdrowy i taki, który nie powoduje wybuchu kolejnych konfliktów. A redukcja stresu jest bardzo ważna, jeśli chcesz tych kłótni i konfliktów w przyszłości unikać.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test