Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Toksyczna miłość – Jak się z niej wyleczyć?

Miłość powszechnie uważana jest za najpiękniejsze uczucie, którego może doświadczyć człowiek. Czy może stać się czymś złym? Niestety, tak. Czasami ludzie wikłają się w związku, które ich ranią i niszczą, zamiast pozwolić stworzyć coś pięknego razem z drugą osobą. Wtedy mowa o toksycznym związku i uczuciu toksycznej miłości. Taka miłość rani i osacza. Jak ją rozpoznać i sobie z nią poradzić? Dowiedz się, jak się uwolnić od toksycznej miłości.

Data publikacji: 29.07.2020
Data aktualizacji: 21.09.2023
Czas czytania: 10
Toksyczna miłość - Jak się z niej wyleczyć?
Kategoria bloga:

Miłość powszechnie uważana jest za najpiękniejsze uczucie, którego może doświadczyć człowiek. Czy może stać się czymś złym? Niestety, tak. Czasami ludzie wikłają się w związku, które ich ranią i niszczą, zamiast pozwolić stworzyć coś pięknego razem z drugą osobą. Wtedy mowa o toksycznym związku i uczuciu toksycznej miłości. Taka miłość rani i osacza. Jak ją rozpoznać i sobie z nią poradzić? Dowiedz się, jak się uwolnić od toksycznej miłości.

Cechy toksycznej miłości

Cechy toksycznej miłości

Toksyczna miłość to pojęcie, które coraz częściej używane jest przez psychologów. Toksyczna miłość może mieć wiele obliczy – to może być związek dwojga osób, z których jedna kocha zdecydowanie „za mocno”. To może być też związek ludzi, z których jedno kocha, a drugie jest wycofane emocjonalnie, zimne, podcina partnerowi skrzydła czy okazuje partnerowi tylko pogardę i negatywne uczucia. Jak rozpoznać toksyczną miłość?

W przypadku toksycznej miłości, mamy do czynienia ze związkiem i uczuciem, które niszczy i odbiera energię. Kiedy czujesz, że Twój związek, zamiast Cię rozwijać, ogranicza Cię. Jakie są cechy toksycznej miłości?

 1. Partner, który kocha miłością toksyczną, podporządkowuje swoje życie drugiej osobie. Miłość staje się obsesją. Wszystkie myśli, wszystkie czyny i cała uwaga toksycznego partnera jest skupiona na drugiej połowie. A im bardziej druga osoba przestaje się w tym odnajdywać, tym bardziej jest osaczana, by nie móc się zdystansować do sytuacji.
 2. Zazdrość – zazdrość pojawia się w każdym związku, jednak bardzo cienka jest granica między zazdrością, która świadczy o zainteresowaniu i miłości, a zazdrości, która świadczy o obsesji. Jeśli partner Cię ogranicza, kontroluje – sprawdza Twój telefon, nie chce, by wychodzić z domu bez jego towarzystwa, podejrzewa o zdradę na każdym kroku, izoluje od przyjaciół i znajomych – płci przeciwnej, w które dopatruje się zagrożenia lub wszystkich, bo nie lubi „dzielić” się drugą osobą z nikim, kontroluje każde wychodzenie z domu, sprawdza czas powrotu z pracy – to już nie jest zdrowa i normalna zazdrość, tylko zjawisko toksyczne i destrukcyjne
 3. Szantaż emocjonalny – osoba kochająca w sposób toksyczny wymusza różne rzeczy na swoim partnerze w imię „miłości”. Może grozić, prosić, błagać lub wzbudzać poczucie winy. W skrajnych przypadkach może to posunąć się nawet do gróźb popełnienia samobójstwa „zabiję się, jeśli odejdziesz”.
 4. Wzbudzanie poczucia winy – osoba, która kocha toksycznie, osacza swojego partnera i dusi swoją miłością. Przy tym ciągle wzbudza też poczucie winy, bo przecież „tak się stara”, a partner tych starań nie docenia i, na przykład, próbuje się zdystansować.
 5. Często osoby, które obdarzają innych toksyczną miłością, mają bardzo niską samoocenę, przez co szukają potwierdzenia swojej wartości w oczach partnera. Dlatego obdarza drugą osobę obsesyjną wręcz miłością, by w ten sposób odbudować swoje poczucie wartości i niejako „zasłużyć” na miłość.

Toksyczna miłość przypomina bardziej uzależnienie, dlatego często jest wręcz nazywana uzależnieniem od kochania.

Toksyczna miłość u kobiet

Toksyczna miłość u kobiet

O kobietach, które kochają w sposób toksyczny, mówi się, że kochają „za bardzo”. W ich przypadku uzależnienie od uczucia może budzić ciągłe poczucie krzywdy – taka kobieta czuje, że stara się bardzo mocno, a nie dostaje w zamian tego, co chciałaby otrzymać, bo partner nie odwzajemnia się tak samo silnym zaangażowaniem, a może wręcz próbować się zdystansować i uciec. Kobieta uzależniona od miłości nie rozumie, dlaczego tak się dzieje i w rezultacie zaczyna starać się jeszcze mocniej.

Takie kobiety nieustannie usprawiedliwiają siebie i swoje zachowanie – na przykład to, że kontrolują swojego partnera, bo przecież „wszyscy tak robią” lub „bo mają do tego powody”. Idealizują też swojego partnera – nie widzą jego wad i choć czują się przez niego pokrzywdzone, to nie są w stanie się odciąć i tkwią w toksycznych związkach.

Taka kobieta czuje, że nie jest w stanie funkcjonować bez mężczyzny i będzie tkwiła w związku, nawet jeśli będzie on dla niej krzywdzący. Nawet jeśli mężczyzna będzie się dopuszczał aktów przemocy fizycznej, kobiety, które kochają za bardzo, będą go usprawiedliwiać i szukać winy w sobie, a nie w nim.

Często też takie kobiety nie oczekują wcale bliskości, bo nie sądzą, że na nią zasługują. Wierzą, że muszą dawać z siebie wszystko, a fakt, że mężczyzna od nich nie odszedł, jest wystarczającym, dlatego niczego więcej od niego nie wymagają – wystarczy, żeby był.

Toksyczna miłość u mężczyzn

Toksyczna miłość u mężczyzn

Mężczyźni także są w stanie kochać za bardzo – to nie jest domena, tylko kobiet. Mężczyzna, który popada w uzależnienie od miłości do swojej wybranki, potrafi być manipulantem. Na początku znajomości będzie miły, opiekuńczy, szarmancki i będzie zawsze koło Ciebie. W takich warunkach pierwsze ostrzegawcze sygnały – jak na przykład zbytnią zaborczość, czy wybuchy zazdrości, łatwo jest bagatelizować i tłumaczyć po prostu silnym uczuciem.

Może manipulować uczuciami swojej partnerki i próbować wzbudzać w niej litość, na przykład poprzez mówienie jej wprost, że jest złym człowiekiem i na pewno ją skrzywdzi. Zakochana kobieta może jeszcze bardziej zaangażować się emocjonalnie, bo będzie go przekonywać, że wcale tak nie jest. Może też uwierzyć, że jej miłość go zmieni.

Mężczyźni uzależnieni od kochania osaczają swoją wybrankę, nierzadko też reagując agresją, gdy ta zachowa się nie po ich myśli, a potem błagają o przebaczenie i potem przez chwilę znów są tacy, jak na początku związku, aż cykl rozpoczyna się od nowa.

Mężczyzna, który kocha miłością toksyczną, może też podcinać skrzydła partnerce i próbować zmienić ją i nagiąć do swojej wizji – będzie obniżał jej pewność siebie, krytykował jej wybory i narzucał swoje własne. Oczywiście, będzie to tłumaczył swoją miłością, zaangażowaniem i chęcią pomocy.

Jak się uwolnić od toksycznej miłości?

Jak się uwolnić od toksycznej miłości?

Nie jest łatwo uwolnić się od toksycznej miłości. Na temat takich niezdrowych związków mówi się już od lat, a ludzie i tak się w nie wikłają, a potem tkwią, mimo tego, że czują, że związek ich niszczy i wypala od środka.

Uzależnienie od miłości należy traktować właśnie jak nałóg. A z nałogiem trzeba walczyć. Najlepsze efekty przynosi terapia. To właśnie podczas terapii nauczysz się rozumieć mechanizmy, które rządzą toksycznym związkiem.

Nieważne, czy problem leży w Tobie, bo to Ty rozpoznajesz u siebie cechy toksycznego partnera, czy tkwisz lub w przeszłości byłeś w toksycznym związku – terapia może okazać się bardzo pomocna. Terapia pomoże Ci odbudować poczucie wartości i zrozumieć, że miłość nie polega na ranieniu, tylko wspieraniu i wspólnemu tworzeniu.

Terapia pomoże Ci zrozumieć, że ma się wpływ na swoje życie i należy się na nim skupić, bo nie ma w tym nic złego – nie można za to dać się zatracić w toksycznej relacji i poświęcić samego siebie dla drugiego z partnerów lub pozwolić, by to drugi partner sterował Twoim życiem.

Jeśli jesteś osobą uzależnioną od miłości – terapia pomoże Ci zrozumieć, co leży u podstawy tego nałogu, dzięki czemu będziesz mógł przepracować problem i wyrobić w sobie lepsze, zdrowsze wzorce w relacji z drugim człowiekiem.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Uważasz że problem toksycznych relacji dotyczy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego ?

Uważasz że problem toksycznych relacji dotyczy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego ?

ZGŁOŚ SIĘ NA TERAPIĘ PAR I RELACJI

Pomożemy Tobie, zbudować prawdziwe poczucie własnej wartości, osiągania satysfakcji z bycia w relacji, akceptowania i wyrażania własnych potrzeb.

 

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test