Psychoterapia to forma leczenia różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych polegająca na rozmowie pacjenta z terapeutą. Pozwala zbadać i uzmysłowić sobie własny wpływ na pojawiające się w naszym życiu sytuacje powodujące problemy emocjonalne i osobiste, z którymi nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić.
Psychoterapia pomaga pacjentom lepiej zrozumieć swoje uczucia, potrzeby i lęki, dzięki czemu mogą zwiększyć swoje możliwości oddziaływania na otaczającą ich rzeczywistość, osiągnąć wyższy poziom zadowolenia z życia oraz zyskać poczucie spełnienia.
Psychoterapeuta podczas spotkań z pacjentem nie wskazuje mu gotowych rozwiązań, a jedynie pomaga mu znaleźć własną ścieżkę podejmowania decyzji zgodnych ze sobą, które sprawią że w przyszłości będzie mógł uwolnić się od cierpienia i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Jeśli cierpisz z któregoś z poniższych powodów, to znaczy że psychoterapia jest właśnie dla Ciebie:
W tym miejscu podkreślić należy, że psychoterapia nie tylko pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, ale również może być narzędziem rozwoju osobistego.
Może posłużyć bowiem także rozpoznaniu własnego potencjału, kreatywności, znalezienia życiowej pasji i zlikwidowaniu ograniczeń, z powodu których nie możemy osiągnąć wyznaczonych celów.
Wielu ludzi boi się przyznać do tego, że przechodzi jakiś kryzys emocjonalny czy że nie radzi sobie z trudnościami w życiu osobistym. Osoby takie obawiają się zazwyczaj reakcji najbliższego otoczenia na wiadomość o tym, że mają tego rodzaju problemy.
Decydując się na psychoterapię, możemy liczyć nie tylko na kontakt z osobą bezstronną, która cierpliwie i z życzliwością nas wysłucha, nie oceniając przy tym, ale również zachowa tylko dla siebie nasze sekrety. Terapeutę obowiązuje bowiem tajemnica zawodowa.
Jeśli zatem czujemy, że potrzebna nam pomoc psychoterapeuty nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu, bo choć to trudna droga, może być tylko lepiej.
O tym, że w trudnych sytuacjach naszego życia warto, podjąć psychoterapie świadczy fakt, że pomaga ona nie tylko w rozwiązaniu problemów, które przynoszą nam cierpienie i niezadowolenie z tego, jak obecnie wygląda nasze życie, ale także uczy radzenia sobie z nimi w przyszłości.
Daje długofalowe efekty, pozwala uwolnić się od cierpienia, które zatruwa nasze życie przez lata. Często dopiero podczas sesji terapeutycznej pacjenci uświadamiają siebie swoje prawdziwe potrzeby, lęki i pragnienia. Poznają mechanizmy swojego postępowania, które przez lata ich blokują.
Nauka nowego sposobu myślenia, nie tylko sprawia, że potrafią stawić czoła problemom, które obecnie ich przerastają, ale także są w stanie zmienić zwoje życie na tyle, aby odzyskać szczęście. Osiągnięcie wewnętrznego spokoju sprawia bowiem, że potrafią lepiej funkcjonować w codziennym życiu, poprawiają się ich relacje z najbliższymi, a strach przestaje paraliżować działania.
Terapeuci podczas pracy z pacjentami stosują różne techniki lub ich połączenia, w zależności od indywidualnych potrzeb osoby objętej leczeniem, wśród nich wyróżniamy:
Najczęściej terapeuci korzystają z połączenia kliku technik pracy, dobierając je do indywidualnego przypadku.
Psychoterapia indywidualna to cykl spotkań, podczas których pacjent poszukuje źródeł swoich trudności i uczy się nowych sposobów radzenia sobie z nimi. Właściwa psychoterapia poprzedzona jest zazwyczaj konsultacjami psychologicznymi, w których trakcie następuje wstępne rozpoznanie problemu, ustalenie celów i przebiegu dalszego leczenia. Podczas kolejnych spotkań, rolą terapeuty jest przede wszystkim uważne słuchanie i towarzyszenie pacjentowi w zmianach. Tempo postępów zależne jest od indywidualnego zaangażowania oraz tego, w jakim stopniu osoba objęta terapią jest szczerza i na ile potrafi się otworzyć. Psychoterapeuta wie tyle, ile mu powiemy, jeśli zatem zataimy istotne informacje związane z naszym problemem, to osiągnięcie założonego na początku celu, będzie się przesuwało w czasie lub może zakończyć się niepowodzeniem.
Psychoterapia, mimo że jest leczeniem nieinwazyjnym, nie jest bezbolesna. Często wymaga od pacjenta poruszenia tematów i emocji, których przez wiele lat unikał, obawiając się bólu. Jest to jednak konieczne po to, aby raz na zawsze poradzić sobie z emocjami i strachem, który im towarzyszy. Pozwala to uwolnić się od paraliżującego cierpienia, które sprawia, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować w codziennym życiu.
Bardzo trudno jest przewidzieć, jak długo będzie trwało leczenie, ponieważ w trakcie kolejnych spotkań często odkrywają się kolejne, często nieuświadomione problemy, które wymagają przepracowania podczas sesji. Bywa i tak, że początkowo ustalone cele, podczas dalszej terapii ulegają modyfikacji. Powodzenie terapii i osiągnięcie pożądanych efektów zależne jest przede wszystkim od stopnia zaangażowania pacjenta. Bardzo ważne jest to, że podczas całego procesu przemiany sposobu swojego myślenia i zachowywania, osoba objęta leczeniem nie zostaje sama. Przez cały czas może liczyć na wsparcie terapeuty, który wykorzystując swoje doświadczenie i specjalistyczną wiedzę poprowadzi ją aż do momentu, w którym obie strony stwierdzą, że cel został osiągnięty i dalsza terapia nie jest potrzebna.
Każda psychoterapię poprzedza konsultacja psychologiczna. Konsultacje to z reguły od 3 do 4 wizyt ,na których psycholog terapeuta ma możliwość zaznajomienia się z problemem pacjenta, jego cele życiowe oraz potencjalne oczekiwania co do psychoterapii. To na tych spotkaniach możesz dopytać się o szczegóły terapii i rozwiać wszelkie potencjalne wątpliwości.
Jeśli z jakiś innych powodów nie możesz do nas przybyć, skorzystaj z konsultacji online realizowana przez komunikator Skype.
Każda rozmowa, zaczynająca się od prostych słów „Co tam?”,to pierwszy krok do rozwiązania wszelkich życiowych trudności a także szansa na lepsze życie. Domowa atmosfera, indywidualne podejście, doświadczona kadra i pełne zaangażowanie wyróżniają naszą poradnię psychologiczną CO Tam? Odmień swoje życie już dzisiaj.
Nasze poradnie zlokalizowane są w dobrze skomunikowanych punktach miasta Warszawy, w dzielnicy:
W przypadku gdy :
Skontaktuj się z nami telefonicznie ! Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty !
Dla wielu osób różnica pomiędzy tymi trzema profesjami nie jest oczywista. Często zawody te są ze sobą mylone lub przypisuje się im taki sam zakres działań, tymczasem znacznie się od siebie różnią.
Psycholog jest absolwentem pięcioletnich studiów magisterskich w dziedzinie psychologii, przygotowanym do prowadzenia diagnostyki, badań naukowych, doradztwa i prostych form pomocy psychologicznej.
Psychiatra jest lekarzem specjalistą, mającym przygotowanie do farmakologicznego prowadzenia zaburzeń psychicznych. Ma teoretyczną wiedzę o psychoterapii, ale nie ma kompetencji, ani specjalistycznego wykształcenia aby ją prowadzić.
Psychoterapeuta musi odbyć około 7-letnie specjalistyczne szkolenie, które może się rozpocząć dopiero po ukończeniu studiów magisterskich. Jego specjalnością jest leczenie zaburzeń i problemów psychicznych metodami psychoterapeutycznymi. Psychiatrzy i psychologowie mogą prowadzić psychoterapię dopiero po odbyciu specjalistycznego szkolenia.
Podstawą dobrego specjalisty jest:
Pamiętajmy jednak że nie każdy psychoterapeuta jest dla wszystkich, albowiem nie każdy psychoterapeuta pasuje do każdego pacjenta. Chodzi o zwykłą ludzką interakcję, z jednymi osobami pomimo chęci nie będziemy się dogadywać, a z innymi nawiążemy automatycznie nić zrozumienia. Relacja terapeutyczna jest kluczowa w sukcesie każdej psychoterapii.
Pamiętaj aby osoba psychoterapeuty wzbudzała w tobie poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Tworzy atmosferę w której możesz i chcesz się otworzyć z swoimi emocjami.
Pierwsza wizyta jest wizytą konsultacyjną, z reguły jest to cykl 3-5 spotkań gdzie Psychoterapeuta będzie zadawał ci pytania.
Pamiętaj że nie musisz odpowiadać na pytania które nie chcesz, to o czym chcesz rozmawiać i co powiedzieć decydujesz tylko Ty.
Warto zadawać pytania, a także rozwiewać wszelkie wątpliwości – w psychoterapii najważniejsza jest relacja terapeutyczna która musi się opierać na pełnej szczerości i przejrzystości. Obowiązkiem każdego dobrego psychoterapeuty jest umiejętność odpowiedzenia na każde pytanie pacjenta – to Ty powinieneś poczuć że jesteś w odpowiednim miejscu u odpowiedniego specjalisty.
Psychoterapia nie jest złotą pigułką która działa natychmiast i od razu. Jest to proces który wymaga czasu i zaangażowania obydwu stron, zarówno pacjenta jak i psychoterapeuty.
Jeśli jesteśmy otwarci na zmiany, znajdziemy odpowiedniego psychoterapeutę którego nurt i warsztat pracy pozwoli nam stworzyć dobrą relację terapeutyczną. Relację w której otworzymy się całkowicie i zaufamy terapeucie podczas wspólnej drogi wewnętrznej przemiany. Istnieje wtedy bardzo duża szansa na skuteczną psychoterapię.
Psychoterapia to z reguły spotkania raz w tygodniu – wyjątkiem jest nurt psychoanalityczny gdzie spotkania potrafią odbywać się kilka razy w tygodniu.
Długość trwania psychoterapii zależy od wielu czynników, aczkolwiek wyróżnia się psychoterapię:
Wszystko zależy od zgłaszanych przez pacjenta problemów – długość jest dobierana indywidualnie, ale zawsze tylko tyle ile to konieczne.
Psychoterapia jest dobrowolna – tak jak decydujemy się o jej rozpoczęciu, tak możemy również zdecydować o jej zakończeniu. Warto jednak zawsze porozmawiać z psychoterapeutą o swoich odczuciach – czy to co obecnie zostało osiągnięte wystarcza. Jeśli mamy pytania i wątpliwości co do procesu terapeutycznego – zawsze należy zwrócić się z tym do psychoterapeuty.
Działanie terapeutyczne psychoterapii będzie zależało przede wszystkim od powodu i przyczyn z jakimi dany pacjent zgłasza się do psychoterapeuty. Problemy które chce rozwiązać i cele które chce osiągnąć.
Najogólniej można powiedzieć, że psychoterapia już na samym początku pozwala złagodzić cierpienie wewnętrzne – gdzie różnicę odczuwamy już po kilku sesjach.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.
Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie, lub sesję online.