Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Zdrada małżeńska

Zdrada to bardzo poważny problem, który powoduje w związku kryzys. Często powoduje przekreślenie małżeństwa, jednak nie jest to reguła. Po zdradzie mimo wszystko da się jeszcze odbudować to co łączyło partnerów. Partnerzy muszą jednak zdawać sobie sprawę z powstałego problemu i razem pracować nad związkiem. Jak wybaczyć zdradę małżeńska, jak żyć po zdradzie i czy da się jeszcze uratować związek?

Data publikacji: 07.12.2018
Data aktualizacji: 11.10.2023
Zdrada małżeńska
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Kamila Jakubowska Kamila Jakubowska

Zdrada małżeńska należy do jednej z najboleśniejszych krzywd. Zadana w ten sposób rana często bardzo długo się goi, a czasami nie goi się w ogóle. W takiej sytuacji małżeństwa rozpadają się na dobre. Od tego, jak małżeństwo zachowa się w sytuacji kryzysu zależy jego przyszłość. Możliwe są dwie drogi – albo kryzys przeminie skutkując wzmocnieniem związek, albo spowoduje jego rozpad.

Jak wybaczyć zdradę?

Jak wybaczyć zdradę

Nawet największy kryzys da się przejść jeśli tylko zależy na tym obu stronom. Uratować związek może gotowość do wybaczenia. Wybaczyć w tym przypadku oznacza przede wszystkim dać szansę i pracować, aby nie wpaść w sidła pragnienia odwetu.

Przez zdradę partnera trzeba przejść etapami. Nie należy wstydzić się cierpienia, a wręcz pozwolić mu wyjść na powierzchnię. Mówiąc krótko, jeśli mamy potrzebę popłakać – płaczmy. Jeśli chcemy krzyczeć – krzyczmy. Pozbądźmy się negatywnych emocji, aby móc ruszyć do przodu.

Gdy przestaną nami targać silne emocje, w tym także chęć zemsty, będziemy w stanie spojrzeć trzeźwo na sytuację i ocenić na czym stoimy. A to pomoże nam w podjęciu decyzji co dalej.

Wybaczenie zdrady to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Różnimy się poziomem wrażliwości, posiadamy różne normy i wartości, a także niekiedy inaczej odczuwamy emocje.

Dla wielu osób zdrada dyskwalifikuje partnera na zawsze. Nie są w stanie jej przebaczyć i nie biorą pod uwagę pracy nad związkiem. Dla innych zdrada nie musi prowadzić do rozstania. Pod warunkiem, że obojgu partnerów zależy na uratowaniu związku, jest to możliwe.

Dla obu stron czad po zdradzie to trudny czas. Odbudowanie zaufania wymaga ogromnej ilości cierpliwości i poświęceń. To długotrwały proces, który może trwać nawet kilka lat, dopóki nie będziemy w stanie ponownie całkowicie zaufać partnerowi.

Kluczowe w wybaczeniu jest proste, acz ciężkie do wypowiedzenia słowo „przepraszam”. Przeprosiny za popełniony błąd i zapewnienie partnera, że chce się walczyć o związek są niezbędne do poradzenia sobie z wywołanym przez zdradę kryzysem. Jeśli jednak osoba, która zdradziła, uważa, że zdrada to nic takiego, nie przeprosi, nie wyrazi skruchy i chęci odbudowania relacji, w większości przypadków nie da się już za wiele zrobić.

Jak żyć po zdradzie

Zdradę można zrozumieć, można wybaczyć, ale niestety nie da się jej zapomnieć. To od nas zależy jakie kroki postanowimy podjąć. Musimy zastanowić się czy jesteśmy gotowi pracować nad związkiem czy uważamy, że nie wystarczy nam do tego sił. Rozdrapywanie starych ran, wypominanie zdrady czy podejrzliwość nie pomogą nam wrócić do stanu sprzed, a dodatkowo będą uprzykrzać nam codzienność.

Na początku możemy czuć potrzebę wymierzenia partnerowi kary, czy nawet pragnienie zemsty na nim. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się dać komuś drugą szansę, powinniśmy dążyć do naprawienia relacji, pamiętając, że podstawą jest zaufanie.

Odbudowanie szczęśliwego związku może trwać tygodnie a czasem nawet lata. Jest to czas na to. Aby osoba, która zawiodła mogła udowodnić swoją uczciwość i skruchę. Jeśli stara się, jeśli jest nam z nią dobrze, warto skupić się na teraźniejszości i nie wracać do wydarzeń z przeszłości. Lepiej zamknąć przykry rozdział, wierząc, że poradzimy sobie z problemem i wyjdziemy z kryzysu.

Zdrada męża

zdrada męża

Istnieje przekonanie, że kobiety są zdradzane częściej niż mężczyźni. Niekoniecznie jest to prawda, jednak pewne jest, że większość kobiet znosi to przykre doświadczenie znacznie gorzej niż mężczyźni. Jest to spowodowane tym, że kobiety są często bardziej wrażliwe a także w ich słowniku pojęcie „zdrada” jest równe najgorszemu występkowi. Z badań wynika, że zdrada dla kobiet oznacza większe przewinienie niż dla mężczyzn. Dodatkowo może to wynikać z tego, że kobieta, która rodzi i wychowuje dzieci ma poczucie dbania nie tylko o siebie, a zdrada męża, która wiąże się z rozstaniem, może wydawać im się przeszkodą nie do przejścia.

Powszechnie winę przypisuje się temu, kto dopuścił się zdrady. Zazwyczaj jednak problemy w związku to wina zarówno męża jak i żony. Czasami zdradzonej kobiecie trudno jest samej przed sobą przyznać, że przegapiła moment, w którym coś zaczęło być nie tak. Być może przegapiła sygnały

Pojawia się bunt. Kobieta czuje się skrzywdzona i uważa, że to partner powinien walczyć o związek. Nie zdaje sobie często sprawy, że praca musi być obustronna i wymaga poświęcanie od obojga partnerów.

Po zdradzie u kobiet na początku pojawia się szok, rozczarowanie, żal, a czasem i nienawiść. Następnie przychodzi czas na łzy, poszukiwanie przyczyn niewierności oraz refleksja, czy warto ratować związek. Kochanka w oczach kobiety zdradzonej zawsze jest postrzegana jako ta zła, która spowodowała rozpad rodziny. Zdrada niesie więc ze sobą konsekwencje dotykające każdego z uwikłanych w problem. Cierpi zarówno zdradzona żona, kochanka, dzieci. Cierpi także osoba, która doprowadziła do bolesnej sytuacji, czyli mężczyzna, który dopuścił się zdrady. Wbrew pozorom mężczyzna bardzo często żałuje swojego czynu i, choć być może ciężko w to uwierzyć, sam nie potrafi sobie wybaczyć, że posunął się do takiego kroku. Taki mężczyzna kocha swoją żonę i często sam nie potrafi wytłumaczyć dlaczego stało się tak, jak się stało.

Zdrada żony

Zdrada żony

Myśląc o zdradzie małżeńskiej, najczęściej pojawia nam się przed oczami obraz zdradzonej kobiety i okrutnego zdradzającego męża. Mężczyźni jednak nie posiadają monopolu na zdradzanie i, choć być może rzadziej, sami bywają jej ofiarami. Po zdradzie żony mężczyźni niejednokrotnie częściej podejmują decyzję o rozstaniu. Bez względu jednak na płeć, w przypadku zdrady zawsze pojawia się żal, rozczarowanie, poczucie krzywdy i utraconego zaufania.

Jeśli wierzyć statystykom, jedna na cztery Polki przyznaje, że zdradziła partnera przynajmniej raz. 15% mężatek natomiast wyznaje, że miało kochanka przez przynajmniej rok.

Niewierność zawsze powoduje zwątpienie i kryzys w związku. Mimo wielu podjętych prób, partnerzy nie zawsze potrafią poradzić sobie z powstałymi problemami. Zdradzony mąż często nie potrafi pozbyć się podejrzliwości i chęci kontrolowania partnerki. Kobieta natomiast nie daje rady udowodnić swoich dobrych intencji i jej wysiłki niejednokrotnie są niedoceniane.

Jak pokazują dane, mężczyźnie znacznie trudniej jest wybaczyć żonie zdradę. Nie pozwala mu na to jego męska duma. Dodatkowo czasami pojawia się ryzyko wychowywania dzieci innego mężczyzny, co jest dla niego zbyt dużym poświęceniem. Po zdradzie żony mężczyźni często szybko podejmują decyzję o rozstaniu wierząc, że jest to najlepsze wyjście z sytuacji.

Nie wszystko stracone

Bez względu na tom która za stron w małżeństwie zdradziła, konsekwencje są takie same. Takie same są również powstałe silne, negatywne emocje, a także utrata wiary w drugiego człowieka i problemu z zaufaniem. Zdrada jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Trudno się z nią pogodzić i wybaczyć partnerowi wyrządzoną krzywdę.

Trzeba zrozumieć, że aby zmniejszyć ryzyko zdrady, nie wolno zapominać o pielęgnowaniu miłości. Często gubimy się w pędzie codziennego dnia i zapominamy o tym, że o drugą osobę należy dbać i okazywać jej uczucie. Jeśli bowiem związek się kruszy, coraz częściej pojawiają się kłótnie, zdrada może być w pewnym sensie „pójściem na skróty”.

Jeśli w związku pojawiają się więc problemy, należy niezwłocznie podjąć działania prowadzące do poradzenia sobie z kryzysami. Często dobrą decyzją jest skorzystanie z pomocy specjalisty i udanie się na przykład na terapię małżeńską. Niezwiązany ze sprawą ani z żadną ze stron specjalista będzie mógł spojrzeć na spór obiektywnie i bez emocjonalnie. Oceni sytuację i wspomoże małżeństwo w podjęciu odpowiednich działań, które doprowadzą do poradzenia sobie z powstałymi problemami.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test