Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak wybaczyć zdradę

Zdrada jednoznacznie kojarzy się pejoratywne – jako coś złego, niewłaściwego i coś, co nie powinno mieć miejsca. Zdrada kojarzy się też z niewiernością partnera – choć wcale nie musi mieć wymiaru seksualnego. Zdradzić można na wielu poziomach – emocjonalnym, psychicznym, uczuciowym. Zdradzić można męża, żonę, partnerkę lub partnera, ale też przyjaciół, dzieci czy rodziców. Każda zdrada ma inny charakter i wymiar, jednak zawsze chodzi o to samo. O nadwyrężenie, czy wręcz zniszczenie, zaufania i miłości, zadanie innej osobie bólu, wystawieniu uczuć na ciężką próbę i zadanie poważnych ran w sercu. Takie rany nie goją się szybko ani łatwo.

Zdradzeni ludzie cierpią, nie potrafią zaufać innej osobie, mogą być też naznaczone strachem przed ponowną zdradą. Czy można wybaczyć zdradę? Jak to zrobić? Sprawdź!

Data publikacji: 11.04.2021
Data aktualizacji: 25.09.2023
Czas czytania: 10
Jak wybaczyć zdradę
Kategoria bloga:

Czym jest zdrada?

Czym jest zdrada?

Choć zdrada kojarzy się z wymiarem seksualnym, wcale nie musi takiego mieć. Zdradzić można na wiele różnych sposobów – można dopuścić się zdrady partnera, przyjaciół, kolegów w pracy, matki czy dziecka. Człowiek może zdradzić dowolnego innego człowieka. Zdrada w swojej istocie jest zadaniem ciosu miłości i zaufaniu. Nader często jest to cios druzgoczący – taki, po którym bardzo trudno jest się podnieść.

Każda zdrada ma inny kaliber – zdradzić można poprzez klasyczny skok w bok z inną osobą, ale zdradą będzie też wyjawienie sekretu, czy nielojalność na poziomie emocjonalnym. Każda zdrada niszczy zaufanie. Częste jest też przekonanie, że zdrady nie można wybaczyć – że jest to już tak silne sprzeniewierzenie się uczuciom do danej osoby, że nie pozostaje już nic, co można byłoby odbudować.

Zdrada zawsze jest oznaką egoizmu – człowiek zdradza innych – lub nawet samego siebie, swoje marzenia i ideały z przeszłości – bo jest mu tak wygodniej lub bo kieruje się chęcią zaspokojenia własnych potrzeb kosztem innych osób. Osoba zdradzona ma prawo być wściekła, rozgoryczona, rozżalona, a nawet zszokowana tym, co się stało.

Jak żyć po zdradzie?

Jak żyć po zdradzie?

Dla wielu osób zdrada jest czymś, po czym nie wyobrażają sobie już kontynuowania danej relacji czy związku. Zdrada wydaje się wtedy swoistym punktem bez powrotu. Po dopuszczeniu się zdrady, osobie zdradzonej wali się cały świat. Zniszczone jest nie tylko zaufanie – podkopane zostało też poczucie własnej wartości, pojawia się za to lęk i niechęć do nawiązywania bliższych relacji z innymi.

Zdradę jednak można wybaczyć. Nie warto jednak o niej zapominać – bardzo często jest to wręcz niemożliwe. Nie można wymazać z pamięci zdarzenia tak trudnego, jakim jest zdrada. Trzeba jednak je przepracować i uporać się z nim. Wybaczyć, nawet jeśli nie po to, by ratować związek, to po to, by pomóc samemu sobie w przyszłości. W innym wypadku zdrada będzie kładła się cieniem także na przyszłe relacje z innymi ludźmi.

Wybaczenie nie oznacza od razu akceptacji tego, co się stało. Nie musi też oznaczać konieczności kontynuowania danego związku. Wybaczenie to głównie praca nad sobą samym i swoją przyszłością. W innym wypadku może dojść do sytuacji, w której zdradzony człowiek zawsze będzie się doszukiwał oznak zdrady u wszystkich innych ludzi i wmawiał sobie wyłącznie najgorsze scenariusze przyszłości.

Osoba zdradzona ma jednak prawo do pewnej podejrzliwości, ma prawo do pytań – nawet jeśli powtarza je w kółko, ma prawo usłyszeć odpowiedzi po raz kolejny. Jej zaufanie zostało zdradzone. Po zdradzie nie można żyć tak, jakby nic się nikomu nie stało.

Zamiatanie tych kwestii pod dywan, udawanie, że nic się nie stało i nierozmawianie na temat zdrady może mieć bardzo przykre konsekwencje – nieprzepracowane problemy będą się nawarstwiać i prędzej czy później wstrzymywane emocje wybuchną ze zwielokrotnioną siłą.

Próba przejścia nad zdradą do porządku dziennego może być odbierana jako przyzwolenie na kolejne zdrady.

Zdrada nie musi być zakończeniem związku – może być jego punktem zwrotnym. To czas na zastanowienie się nad związkiem. Osoby zdradzone często próbują sobie ten fakt zracjonalizować, a nawet usprawiedliwić partnera i biorą winę za to, co się stało na siebie. To też złe podejście – nie ma wytłumaczenia dla zdrady. Jednak, jeśli chce się odbudować związek, warto dojść do przyczyn, które sprawiły, że do zdrady doszło.

Zdrada to wyzwanie dla związku – starać się musi osoba zdradzająca i zdradzona. Bez wspólnych wysiłków nie uda się nic wypracować.

Jak zaufać po zdradzie?

Jak zaufać po zdradzie?

Trudno jest odbudować raz zawiedzione zaufanie. Ból fizyczny mija stosunkowo szybko, ten psychiczny i emocjonalny zostaje na dłużej. Rany na psychice goją się bowiem długo. Zdrada dla wielu jest tak potężnym ciosem wymierzonym w zaufanie, że wątpią, by kiedykolwiek udało im się zaufać innym.

Niektórym zdradzającym wydaje się, że jeśli zadośćuczynią partnerowi zdradę poprzez drogi prezent – będzie to równoznaczne z odbudowaniem zaufania. Jednak to nie jest aż tak proste. Prezent można zrobić zawsze i bez okazji. Zdrada nie jest czymś, co można „zadośćuczynić” prezentami. To próba zagłuszenia wyrzutów sumienia, która sprawia tylko, że osoba zdradzająca przez chwilę czuje się lepiej.

Żeby odbudować zaufanie trzeba przede wszystkim ciężko pracować. Tę pracę muszą wykonać dwie osoby – osoba zdradzająca musi zaprzestać tego procederu, a także udowodnić, że pracuje nad sobą, nad swoim charakterem i nie ma zamiaru już nigdy więcej zdradzić.

Pracę musi jednak wykonać też osoba zdradzana. Musi nauczyć się na nowo ufać innym. Przestać sprawdzać, kontrolować, czy myślami powracać do zdrady zawsze wtedy, gdy partner – na przykład – spóźni się godzinę, czy zostanie dłużej w pracy.

Czasami to jest bardzo trudne, wydaje się wręcz niewykonalne – dlatego takiej pracy nie warto wykonywać samemu. Bardzo pomocna może okazać się psychoterapia. Zarówno indywidualna, jak i ta dla par.

Psychoterapia dla par będzie odpowiednia dla osób, które mimo zdrady chcą ratować swój związek – podczas terapii nauczą się rozmawiać o swoich emocjach i potrzebach. To ona pozwoli im otworzyć się na siebie nawzajem, dojść do sedna swoich problemów i przepracować wszystkie konflikty.

Psychoterapia może Ci jednak pomóc także wtedy, gdy nie chcesz kontynuować danego związku czy brnąć dalej w jakąś relację, czy znajomość. Zniszczone zaufanie może bowiem rzutować na całe przyszłe życie. Dlatego należy przepracować problem zdrady i negatywnych emocji, które kłębią się w człowieku.

Tylko zamknięcie pewnego rozdziału w życiu i posprzątanie w nim – pozbycie się negatywnych emocji, a także zrozumienie, że fakt bycia zdradzonym nie musi oznaczać, że zdrada będzie na nas czekać także w przyszłości.

Czytaj również : Strona główna

Jak wybaczyć zdradę?

Jak wybaczyć zdradę?

Niektórzy uważają, że zdrady nie da się wybaczyć. Są to najczęściej osoby, dla których zdrada to jest swoista „exit card” dla związku. Czyli coś, co związek definitywnie kończy. Jednak wybaczenie i kontynuowanie danej relacji wcale nie muszą iść ze sobą w parze.

Warto wybaczyć nawet pomimo faktu zakończenia danej znajomości – wtedy wybaczenie ma głównie wymiar oczyszczający i pomaga pracować nad sobą. Wybaczenie polega głównie na tym, by nauczyć się normalnie żyć pomimo zdrady – pracować, spotykać się z przyjaciółmi, czy nawiązywać nowe znajomości. Wybaczenie wiąże się z brakiem rozpamiętywania przeszłości, brakiem konieczności ciągłego powracania do tego, co było, a także na braku potrzeby zrewanżowania się.

Fakt bycia zdradzonym nie jest i nigdy nie powinien być usprawiedliwieniem dla niewłaściwego zachowania. Błędnym jest myślenie, że jeśli zostało się zdradzonym, ma się teraz prawo do zdradzania – takiego prawa nie ma się nigdy.

Wybaczenie to proces długi i trudny. Może zająć nawet całe lata. Każdy przepracowuje zdradę i wybacza w swoim własnym tempie. Nie można tego procesu sztucznie przyspieszyć, można natomiast go znacznie usprawnić. Pomoże w tym psychoterapia.

To właśnie podczas terapii człowiek jest w stanie zrozumieć, co jest istotą wybaczenia. Sam fakt przebaczenia pomoże odblokować ludzki potencjał – pozwoli zająć się życiem, a nie rozpamiętywaniem przeszłości. Psychoterapia jest więc w stanie pomóc Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem, myślami i emocjami.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test