Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psychoterapia grupowa

Psychoterapia grupowa skierowana jest do osób których źródła problemów psychicznych bazują na relacjach z innymi osobami. To właśnie w relacji z grupą uczestnik uczy się wyrażać swoje emocje, konfrontować z indywidualnymi trudnościami które dzięki grupie uwidoczniają się.

Grupa jest sama w sobie środowiskiem terapeutycznym dla uczestnika który dzięki temu nabywa nowych umiejętności jak:

 • Lepsze zrozumienie własnego ja i swoich problemów psychicznych które uwidoczniają się w terapii grupowej
 • Uczenie się poprzez doświadczenie swoich emocji, dzielenie się z grupą przeżywanymi emocjami
 • Uświadomienie w jaki sposób budujemy relacje z innymi ludźmi oraz fundamentów tych relacji, lepsze zrozumienie wzorca.

Psychoterapia Grupowa – Dla kogo?

Terapia grupowa jest niezwykle skuteczną metodą leczenia jako samodzielny proces terapeutyczny jak i uzupełnienie indywidualnej terapii. To idealna forma pomocy dla osób, które zmagają się z takimi problemami jak:

 • Brak umiejętności i trudności bycia w relacji intymnej, problem z utrzymanie stałego związku
 • Niemoc stworzenia lub utrzymania relacji przyjacielskich i towarzyskich
 • Poczucie wewnętrznego osamotnienia, skrajnej pustki czy poczucia braku sensu życia
 • Problem wycofania i ogólnej nieśmiałości w relacjach z ludźmi
 • Są wiecznie niezadowoleni z swoich sukcesów wręcz często je sabotują
 • Mają problemy z zrozumienie uczuć i zachowań innych osób
 • Nie odczuwają satysfakcji z swojego życia
 • Brakuje im spontaniczności, nie potrafią cieszyć się chwilą

W przypadku gdy dotyczy osób które silnie odczuwają strach przed grupą lub w przeszłości były bite i napiętnowane przez inne osoby, mogą wymagać terapii indywidualnej celem przygotowania przed przystąpieniem do terapii grupowej.

Korzyści terapii grupowej

Psychoterapia grupowa niesie wiele korzyści, pacjenci którzy przechodzą terapię grupową odczuwają diametralną zmianę w swoim życiu. Najważniejsze z nich to:

 • Grupa to bezpieczna przystań gdzie uczestnik może odpowiednio przygotować się do tworzenia nowych relacji z innym osobami. To w grupie doświadcza powody swojego cierpienia, zaczyna lepiej rozumieć jego przyczyny, grupa staje się katalizatorem wewnętrznej przemiany.
 • Poczucie bezpieczeństwa grupy pozwala dzielić się swoimi najbardziej intymnymi przeżyciami nie obawiając się publicznego osądzenia czy wyśmiania.
 • Interakcje z pozostałymi osobami pozwalają niezwykle dokładnie uwypuklić nasze wewnętrzne słabości i ograniczenia w relacjach interpersonalnych, ukazania mrocznej strony która przeszkadzała w budowaniu trwałych związków i relacji. Reakcja pozostałych uczestników to sposób uczenia się rozumienia zachowań i uczuć innych osób.
 • Zaczynamy rozumieć naszą odpowiedzialność i wpływ na relacje z innymi osobami. Wyrażając myśli i emocje  przyczyniamy się do tworzenia opinii o nas samych przez inne osoby.

Terapeuta jest z reguły obserwatorem grupy który ma za zadanie interpretować i precyzować zaistniałe sytuacje w grupie. Zachęca uczestników do aktywnego udziału w grupie, dzielenia się swoimi wewnętrznymi problemami, zadawaniem pytań, wyrażanie swoich uczuć i pragnień. Wspiera w momentach słabości i kryzysu, tłumaczy zachodzące procesy i zachęca do zmierzenia się z swoimi słabościami.

Jak rozpocząć terapię grupową?

Aby rozpocząć terapię grupową należy zgłosić się na pierwszą wizytę konsultacyjną do dowolnego psychoterapeuty, który w zależności od rodzaju i intensywności problemu pacjenta poinformuje czy są wskazania do rozpoczęcia terapii grupowej.

Psychoterapia grupowa – założenie i opis programu

Psychoterapia grupowa łączy w sobie aspekty dotyczące dynamiki grupy (wzajemnym oddziaływaniu członków na siebie) jak również terapii indywidualnej.

Założeniem terapii grupowej jest to, że indywidualne trudności wewnętrzne powstałe w trakcie całego życia znajdują swój wyraz w relacjach z innymi ludźmi, tu w terapii z jej uczestnikami oraz w relacji z prowadzącym psychoterapeutą. Trudności te są ponownie przeżywane i mogą być poddane refleksji i rozumieniu.

Grupa staje się miejscem, w którym powstaje możliwość poszerzenia i pogłębienia samoświadomości dzięki innym członkom będącym LUSTREM dla własnych zachowań i przekonań. Dzięki uczestnictwu w grupie możemy uświadomić sobie wzorce kontaktowania się z ludźmi, sposoby budowania z nimi relacji oraz trudności, które uniemożliwiają nam satysfakcjonujące więzi.

Terapia grupowa często jest kontynuacją terapii indywidualnej, dającej podstawy do dalszego rozwoju i wzrostu osobowości.

Sesje grupowe odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 min. Grupa liczy ok. 8 osób. Przed rozpoczęciem psychoterapii pacjent zgłasza się na konsultacje indywidualne, które służą diagnozie zdefiniowaniu obszaru trudności i przygotowaniu do rozpoczęcia analitycznej terapii grupowej.

Zapraszamy osoby które:

 • doświadczają samotności, pustki, poczucia braku sensu życia
 • mają niskie poczucie własnej wartości
 • mają trudność w rozpoznawaniu i wyrażaniu uczuć
 • unikają konfrontacji bądź działają impulsywnie
 • mają trudność w budowaniu satysfakcjonujących relacji z ludźmi oraz w ich utrzymaniu
 • pochodzą z rodzin alkoholowych DDA lub dysfunkcyjnych DDD
 • ukończyły 25r.ż

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test