Psychoterapia grupowa skierowana jest do osób których źródła problemów psychicznych bazują na relacjach z innymi osobami. To właśnie w relacji z grupą uczestnik uczy się wyrażać swoje emocje, konfrontować z indywidualnymi trudnościami które dzięki grupie uwidoczniają się.
Grupa jest sama w sobie środowiskiem terapeutycznym dla uczestnika który dzięki temu nabywa nowych umiejętności jak:
Terapia grupowa jest niezwykle skuteczną metodą leczenia jako samodzielny proces terapeutyczny jak i uzupełnienie indywidualnej terapii. To idealna forma pomocy dla osób, które zmagają się z takimi problemami jak:
W przypadku gdy dotyczy osób które silnie odczuwają strach przed grupą lub w przeszłości były bite i napiętnowane przez inne osoby, mogą wymagać terapii indywidualnej celem przygotowania przed przystąpieniem do terapii grupowej.
Psychoterapia grupowa niesie wiele korzyści, pacjenci którzy przechodzą terapię grupową odczuwają diametralną zmianę w swoim życiu. Najważniejsze z nich to:
Terapeuta jest z reguły obserwatorem grupy który ma za zadanie interpretować i precyzować zaistniałe sytuacje w grupie. Zachęca uczestników do aktywnego udziału w grupie, dzielenia się swoimi wewnętrznymi problemami, zadawaniem pytań, wyrażanie swoich uczuć i pragnień. Wspiera w momentach słabości i kryzysu, tłumaczy zachodzące procesy i zachęca do zmierzenia się z swoimi słabościami.
Aby rozpocząć terapię grupową należy zgłosić się na pierwszą wizytę konsultacyjną do dowolnego psychoterapeuty, który w zależności od rodzaju i intensywności problemu pacjenta poinformuje czy są wskazania do rozpoczęcia terapii grupowej.
Psychoterapia grupowa łączy w sobie aspekty dotyczące dynamiki grupy (wzajemnym oddziaływaniu członków na siebie) jak również terapii indywidualnej.
Założeniem terapii grupowej jest to, że indywidualne trudności wewnętrzne powstałe w trakcie całego życia znajdują swój wyraz w relacjach z innymi ludźmi, tu w terapii z jej uczestnikami oraz w relacji z prowadzącym psychoterapeutą. Trudności te są ponownie przeżywane i mogą być poddane refleksji i rozumieniu.
Grupa staje się miejscem, w którym powstaje możliwość poszerzenia i pogłębienia samoświadomości dzięki innym członkom będącym LUSTREM dla własnych zachowań i przekonań. Dzięki uczestnictwu w grupie możemy uświadomić sobie wzorce kontaktowania się z ludźmi, sposoby budowania z nimi relacji oraz trudności, które uniemożliwiają nam satysfakcjonujące więzi.
Terapia grupowa często jest kontynuacją terapii indywidualnej, dającej podstawy do dalszego rozwoju i wzrostu osobowości.
Sesje grupowe odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 min. Grupa liczy ok. 8 osób. Przed rozpoczęciem psychoterapii pacjent zgłasza się na konsultacje indywidualne, które służą diagnozie zdefiniowaniu obszaru trudności i przygotowaniu do rozpoczęcia analitycznej terapii grupowej.
Zapraszamy osoby które: