Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak być szczęśliwym w związku?

Miłość jest jednym z najskrupulatniej badanych zagadnień i jednocześnie najmniej zrozumianym. Każdy inaczej odbiera uczucie zwane miłością. Aby stworzyć szczęśliwy związek, potrzeba jednak nie tylko jej. Potrzebna jest także dojrzałość oraz wiedza i umiejętności dotyczące tego, co sprzyja zachowaniu więzi i bliskości.

Data publikacji: 27.11.2018
Data aktualizacji: 11.10.2023
Czas czytania: 6
Jak być szczęśliwym w związku?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Małgorzata Hordejuk Małgorzata Hordejuk

Relacje w związkach przechodzą przemiany. Podobnie jak życie, są coraz szybsze, płytsze, nacechowane koncentracją na braniu. Jak więc w tym pędzie zadbać o pozytywne relacje z najbliższymi i odnaleźć szczęście? Jak być szczęśliwym w związku ?

Zadbaj o czas

Zadbaj o czas

Psycholog Robert Zajonc przeprowadził badania, w których udowodnił, że bardziej lubimy to, z czym mamy częściej do czynienia. Zjawisko to wyjaśnia na przykład dlaczego raz słysząc jakąś piosenkę możemy powiedzieć, że kompletnie nam się nie podoba, a kiedy usłyszymy ją kilkukrotnie w radiu, po paru dniach znajduje się na naszej liście ulubionych utworów. Przenosząc to na relacje, im częściej się z kimś spotykamy tym bardziej możemy go polubić.

Ważne jest więc aby potrafić znaleźć czas na nawet najdrobniejsze, z pozoru błahe rzeczy, takie jak codzienne pogaduszki. Wspólne pasje i zainteresowania są równie ważne. Nie oznacza to, że musimy być identyczni i lubić dokładnie te same rzeczy. W przypadku braku wspólnych hobby należy samemu stworzyć możliwości miło spędzonego wspólnego czasu, na przykład zapisując się na kurs tańca dla par.

Dodatkowo zachowania takie jak czułe słowa, gesty i drobne przyjemności mocno umacniają związek i czynią go odpornym na trudności.

Różnice także się liczą

Bardzo często zdarza się, że po kilku latach związku nagle coś zaczyna się (w naszym odczuciu) zmieniać. Odnosimy wrażenie, że kiedyś było inaczej, kłóciliśmy się mniej, myśleliśmy podobnie. Nagle pojawiają się różnice, które stają się nieznośne. Jednak należy wiedzieć, że odmienne poglądy, różnice w oczekiwaniach oraz postępowaniu nie są niczym złym. Złe jest natomiast przekonanie, że będziemy zgadzać się z partnerem w każdej sprawie. Może ono bowiem powodować nierealne oczekiwania, które negatywnie wpłyną na relacje.

To co jest potrzebne, to nauka kompromisu oraz konstruktywnego komunikowania swoich oczekiwań. Jednak w niektórych sprawach (jak na przykład wychowywanie dzieci) jednomyślność partnerów jest niezbędna i bez niej nie da się podjąć odpowiednich decyzji.

Jak rozmawiać z partnerem aby uniknąć nieporozumień?

 

Aby negatywnych emocji było jak najmniej, należy od razu, „prosto z mostu” mówić co nam leży na sercu, co nam nie pasuje, co nas boli i co jest dla nas ważne. Nie warto odkładać trudnych rozmów na potem, ponieważ za kilka dni może to nie mieć już dla nas znaczenia, a ukryte niedomówienia i nierozwiązane konflikty po jakimś czasie znów dadzą się we znaki.

Komunikowanie bez oskarżania drugiej osoby, brak złości, konkretne informacje na temat tego co nam leży na sercu a także pole na odpowiedź partnera dyskusji wpłynie korzystnie na rozwiązanie konfliktu. Uświadommy sobie, że czasami lepiej się pokłócić, wyjaśnić sobie kilka spraw i pogodzić się, niż tłumić w sobie złość i pretensje.

Odrobina wolności

Zdarzają się pary, które nie wyobrażają sobie dnia bez siebie. Niektórzy jednak czasem potrzebują pobyć chwilę sami bądź w towarzystwie znajomych. Wielu partnerów nie rozumie tej potrzeby. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że człowiek jest stworzony do relacji z innymi i dzięki nim może prawidłowo funkcjonować. Oczywiście spędzanie czasu z najbliższą osobą jest najważniejsze, ale czasami warto na chwilę się „oderwać” i nieco zmienić otoczenie.

Pielęgnowanie odrębności jest równie ważne jak dbanie o wspólne zainteresowania. Należy dać partnerowi czas na samotność, przyjaźnie. Oczywiście pamiętając i przestrzegając pewnych reguł i zasad. Wymaga to zaufania danego drugiej osobie, którego nie powinna ona nadużywać.

Wypominaniu powiedz NIE!

Nikt nie lubi zbytnio rozdmuchiwać przeszłości. Gdy wspominamy jakieś nasze porażki, czujemy się źle. Ale jeszcze gorzej jest gdy to ktoś kolejny raz wypomina nam błędy. Życie w poczuciu ciągłych pretensji i obwiniania przytłacza i skutecznie psuje atmosferę. Może niestety doprowadzić do tego, że partner będzie miał coraz mniej ochoty przebywać za nami, ponieważ będzie myślał, że bez przypominania mu jego wykroczeń się nie obędzie. Rozdrapywanie ran nie służy niczemu dobremu i krzywdzi także nas. Wyciągając sprawy sprzed lat przeżywamy je na nowo, niepotrzebnie po raz kolejny tracąc na nie nerwy i pielęgnując w sobie negatywne emocje. Starajmy się więc unikać marudzenia. Następnym razem powiedzmy sobie, że to co się stało, to już przeszłość. Rozdmuchiwanie spraw nie zda się na nic dobrego.

Uwaga na uogólnienia

Mamy tendencję do uogólniania spraw i przypisywania im powtarzalności. Jeśli coś bardzo nas poruszy, potrafimy doszukać się podobnych sytuacji i powiedzieć sobie, że to nie jest pierwszy raz. Generalizowanie poprzez na przykład używanie sformułowań w stylu „Ty zawsze tak robisz”, „Ty nigdy nie” jest nie tylko nieprawdziwe ale również krzywdzące zarówno dla nas jak i dla partnera. Partner często słysząc takie słowa może czuć się niedoceniany i bezwartościowy. My natomiast budujemy w głowie negatywny obraz partnera odczuwając w stosunku do niego negatywne emocje. Jeśli spojrzymy na sytuację mniej emocjonalnie, na pewno zauważymy, że partner jednak nie za każdym razem popełnia ten sam błąd. Dlatego nie warto śpieszyć się z takim wyrokiem. Postarajmy się przed wydaniem opinii spojrzeć na sprawę z różnych stron i na spokojnie wysłuchajmy argumentów drugiej strony.

Zazdrość to nic złego

Zazdrość, w granicach rozsądku, zbliża. Może także dodać związkowi nieco tak potrzebnej w relacjach namiętności. Powoduje także zwiększenie naszych starać w stosunku do partnera a to z kolei przynosi korzyść w poczuciu, że wciąż jesteśmy ważni dla drugiej osoby.

Szczypta intymności

Tak jak i miłość, intymność również jest pojęciem dość górnolotnym i nie posiada jednoznacznej definicji. Psycholog Bogdan Wojciszke intymność opisuje jako pragnienie dbania o dobro partnera i przeżywanie szczęścia spowodowane jego obecnością. Intymność tworzy także szacunek do partnera oraz przekonanie, że można na nim polegać. Współdzielenie przeżyć a także otrzymywanie uczuciowego wsparcia powodują, że partner staję się ważnym element naszego życia, a to jest niezbędne do stworzenia szczęśliwego związku.

Jeśli potrzebujesz pomocy

terapia-par

Nie bój się szukać pomocy gdy w Twoim związku pojawiają się problemy. Nie warto poddawać się przy pierwszej porażce. Miłość jest pięknem, które należy pielęgnować. Jeśli w Twoim związku pojawiają się konflikty, a Ty i Twój partner nie potraficie sobie z nimi poradzić, śmiało zgłoście się po pomoc do osoby, która nie tylko posiada odpowiednią wiedzę, ale także będzie potrafiła spojrzeć na problem jako osoba w niego nie uwikłana i obiektywnie oceni sytuację. Terapia par to proces który pozwoli Wam zrozumieć się na nowo, poznać lepiej wzajemne potrzeby i oczekiwania. Dotyczy to nie tylko osób które są w kryzysie ale także osób które są zadowolone z obecnej relacji, ale chcieliby je polepszyć w niektórych sferach.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test