Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Związek na odległość

Nie ulega wątpliwości, że związki na odległość mogą być trudne. Ale czy są tego warte? To zależy od punktu widzenia. Jedni uważają, że związek na odległość jest skazany na porażkę, podczas gdy inni widzą w nim wyzwanie, które może wzmocnić związek.

A więc, czym jest związek na odległość? Jakie wyzwania stoją przed partnerami? Czy taki związek ma sens? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi!

Data publikacji: 13.03.2022
Data aktualizacji: 06.10.2023
Czas czytania: 8
Związek na odległość
Kategoria bloga:

Skąd się biorą związki na odległość?

Skąd się biorą związki na odległość?

Czym w ogóle jest związek na odległość? jest to romantyczny związek, w którym partnerzy żyją oddzielnie. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy jeden z partnerów mieszka w innym mieście lub kraju niż drugi. Ale zdarzają się również przypadki, gdy jeden z partnerów odbywa służbę wojskową lub pracuje z dala od domu przez dłuższy okres czasu. Niezależnie od sytuacji, wyzwania i korzyści związane ze związkiem na odległość zależą od tego, jak konkretne osoby do tego podejdą.

Związek na odległość to coś, na co ludzie decydują się z naprawdę wielu powodów. Niegdyś związek na odległość był próbą budowania związków pomiędzy ludźmi, którzy mieli ograniczoną mobilność. Podróże były kosztowne, a przy tym różnego rodzaju połączeń komunikacyjnych było jednak mniej. Mimo to ludzie z innych miast czy krajów się poznawali – na wakacjach, podczas delegacji z pracy, wyjazdów studenckich i innych tego typu wydarzeń, które sprawiały, że dwie osoby z różnych miast czy wręcz krajów miały okazję się poznać.

W dzisiejszych czasach podróże są szybsze, tańsze i łatwiejsze. To sprawia, że świat stał się znacząco mniejszy – dlatego wzrasta liczba małżeństw mieszanych – osób, które wywodzą się z innych kultur, mieszkają w innych krajach i nie zawsze muszą od razu przenieść się do obcego kraju, by zacząć życie u boku partnera bądź partnerki.

Nie tylko wśród małżeństw czy par mieszanych zdarzają się przypadki związków na odległość. Takie rozwiązanie może być również podyktowane koniecznością zarabiania pieniędzy. Względy ekonomiczne bardzo często są tutaj decydujące. Jedna osoba migruje zarobkowo, by pracować w innym kraju lub mieście, w którym są lepsze perspektywy rozwoju i wysyła pieniądze rodzinie.

Zdarza się, że po jakimś czasie wraca lub sprowadza rodzinę do siebie, gdy już odpowiednio się urządzi w danym miejscu. Zdarza się też, że wyjeżdża cyklicznie, spędzając w domu tylko określony, najczęściej niezbyt długi okres czasu. Z problemami związków na odległość muszą zmagać się nie tylko rodziny pracowników zagranicznych, ale też rodziny żołnierzy czy marynarzy.

Zdarza się również, że para świadomie decyduje się na mieszkanie oddzielnie, nawet jeśli mogliby zamieszkać razem. W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej par, które choć żyją razem, mają wspólne sprawy i wspólnie spędzają czas, wolą mieszkać osobno – zachowując w ten sposób niezbędną dla nich niezależność. Taki model związku nadal budzi pewne kontrowersje. Niektórzy uważają, że brak wspólnego zamieszkania na późniejszych etapach związku wskazuje, że takie osoby nie myślą o sobie poważnie. Istnieją też konserwatywne grupy społeczne, dla których wspólne mieszkanie dozwolone jest wyłącznie po ślubie. Są też jednak osoby, które kierują się własną wygodą i poczuciem niezależności, jednak nadal czują się związane z drugą osobą i chcą tworzyć taki specyficzny związek. I badania wskazują na to, że jest ich coraz więcej.

Związek na odległość – czy to ma sens?

Związek na odległość – czy to ma sens?

Czy związek na odległość w ogóle ma sens? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy człowiek musi sobie odpowiedzieć na to pytanie we własnym zakresie. Dla niektórych związek na odległość w ogóle nie jest związkiem, nie ma racji bytu i zdecydowanie nie ma szans przetrwać. Potrzebują oni bowiem stałej obecności drugiej osoby, potrzebują czuć czyjąś obecność przy sobie i nie uważają, by osobne mieszkanie temu sprzyjało, a inne niż bezpośrednie, środki komunikacji były wystarczające.

Inni natomiast sądzą, że związek na odległość jest oznaką dojrzałości, zaufania i umiejętności wspólnego organizowania sobie życia. Takie osoby wychodzą z założenia, że odległość nie niszczy związku, tylko go cementuje. Wymaga poświęceń, czasu i nauczenia się żyć razem, a jednak osobno – na zupełnie innych warunkach. Wskazują też, że w takich warunkach każde wspólne spotkanie może być świętem, trudniej się za to kłócić. Szybkie możliwości kontaktu – wideorozmowy, komunikatory internetowe, a nawet możliwość szybkiego i stosunkowo taniego oraz bezpiecznego podróżowania daje im bliskość i poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejsze jest to, by wspólnie podjąć świadomą decyzję w tym temacie. Czasami taki związek jest kwestią wyboru, czasami – gdy na przykład decydujące są tutaj kwestie finansowe – niezależnych okoliczności, do których trzeba się jak najlepiej dopasować. Nikt nie da Tobie i Twojemu partnerowi bądź partnerce jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma też większego sensu oglądanie się na innych – jednym takie związki pasują, inni zdecydowanie się w takich okolicznościach nie odnajdują. Są osoby, które nie wyobrażają sobie takiego życia i osoby, które w ten sposób funkcjonują całymi latami i bardzo sobie to chwalą.

Najważniejsze to zastanowienie się wspólne do czego dążycie w życiu, jakie macie potrzeby i jakie są wasze i niczyje więcej poglądy na kwestie związków na odległość. Może się okazać, że nie wyobrażacie sobie takiej sytuacji i chcecie być razem, nawet jeśli oznaczałoby to gorsze warunki ekonomiczne. Być może widzicie możliwość takiego związku na krótką metę i liczycie się z tym, że to rozwiązanie krótkotrwałe i tymczasowe. A być może właśnie związek na odległość jest tym modelem związku, w którym odnajdziecie się doskonale.

Razem, a jednak osobno – czego potrzebuje związek na odległość by być udanym?

Związek na odległość wcale nie jest tak różny od zwykłego związku, gdy przymknąć oko na kilometry i przyjrzeć się samej istocie związku. To nadal związek dwojga ludzi, którzy starają się ze sobą jak najlepiej porozumiewać i budować wspólną przyszłość. To nadal związek ludzi, którzy się kochają, ufają sobie i starają się spędzać razem czas, wspierać się i iść wspólnie przez życie. Czasami tylko każdy tę drogę rozpoczyna w innym miejscu. Współczesna technologia i fakt, że świat stał się praktycznie globalną wioską jednak sprzyja bliskości. A czego potrzebuje związek na odległość, by ten pomysł miał szansę na powodzenie? To bardzo indywidualna kwestia, jednak można pokusić się o wyciągnięcie kilku wspólnych, charakterystycznych elementów. Jakich?

Świadoma decyzja

Związek na odległość ma swoje wady i zalety. To nie jest coś, na co można zgodzić się mimochodem i w ogóle o tym nie myśleć. To nie jest coś, do czego jedna osoba może zostać zmuszona przez drugą. Żeby to miało szansę właściwie funkcjonować partnerzy muszą podjąć świadomą decyzję. Wymaga to czasu, dyskusji i opracowania planu działania. W dodatku zawsze trzeba liczyć się z tym, że wynikną pewne kwestie, o których się wcześniej nie pomyślało – nadal jednak wszystko musi być świadomie podjętą decyzją.

Musisz też zdawać sobie sprawę, że niektóre zawody mają wpisane w siebie długie rozłąki z rodziną – marynarze i żołnierze są tutaj doskonałym przykładem, podobnie pracownicy platform wiertniczych. Jeśli wiążesz się z kimś takim musisz zdawać sobie sprawę z tego faktu już na bardzo wczesnym etapie znajomości, by uniknąć rozczarowań.

Wybór

Kiedy człowiek dokonuje wyboru partnera może być przekonany, że znalazł tę jedną, jedyną drugą połówkę, która jest do niego idealnie dopasowana. Jednak świat pełen jest osób, które pasują do drugiego człowieka – nigdy nie jest tak, że albo dana osoba, albo nikt inny. Po prostu, gdy już wchodzi się w jakiś związek, gdy się kogoś kocha, to nie rozgląda się na boki i nie patrzy na inne osoby pod kątem bycia odpowiednim partnerem.

Jednak związek na odległość niesie za sobą wiele pokus. Łącznie z tym, że na Twojej drodze może stanąć ktoś taki. Ktoś, kto jest blisko, ktoś, kto jest na wyciągnięcie ręki i też doskonale do Ciebie pasuje. Wtedy bardzo ważny jest wybór. Być może uznasz, że związek na odległość nie jest czymś dla Ciebie. Być może będziesz chcieć się z tego wycofać i poprosisz partnera lub partnerkę o powrót, o wspólne zamieszkanie. Być może gdy nie będzie to możliwe podejmiesz decyzję o rozstaniu. Masz prawo wyboru, masz prawo zmienić zdanie na temat związków na odległość i na nowo zdefiniować własny związek czy rzeczywistość, która Cię otacza.

Zaufanie

Nie ma żadnego związku bez zaufania. Jest ono jednym z kluczowych elementów. W przypadku związków na odległość też ma ogromne znaczenie. Trzeba naprawdę mocno ufać partnerowi, by żyć osobno, oddzieleni wieloma kilometrami i spać spokojnie. Bez zaufania związek na odległość zamieni się w zamęczanie – siebie i partnera. Zmieni się w festiwal zazdrości, czarnych myśli i negatywnych emocji. A czegoś takiego nierzadko nie jest w stanie przetrwać nawet związek, w którym partnerzy razem mieszkają.

Ważne w zaufaniu jest też to, by umieć ze sobą rozmawiać. Szczerze i otwarcie. Jeśli Cię coś nurtuje, jeśli coś Cię martwi – nie bój się o tym rozmawiać. Sztuka rozmawiania z partnerem jest trudna. Rozmawianie o swoich emocjach, obawach, wątpliwościach i potrzebach też. Tak samo jak wsłuchiwanie się w drugą stronę. Jednak bardzo ważne jest to, by tę sztukę opanować.

Akceptacja

Gdy zaczynasz budować związek na odległość lub dopiero się nad tym zastanawiasz, musisz to gruntownie przemyśleć. Także pod kątem tego, czy na pewno będziesz gotów na zaakceptowanie określonych rzeczy. Związek na odległość oznacza bowiem życie w określonych ramach. Spotkania jedynie w weekendy lub rzadziej, konieczność dostosowywania się do grafiku drugiej osoby, by chociażby porozmawiać dłużej niż pięć minut czy brak bliskości fizycznej na co dzień to bardzo częste bariery.

Musisz też być gotowym na to, że związek na odległość oznacza, że w pewnym zakresie, pewna sfera waszego życia jest oddzielna, a wszystkie problemy w domu spadają na Ciebie. Możesz porozmawiać z partnerem, możesz być z nim w kontakcie, ale jeśli dom zostanie zalany, jeśli będzie konieczność zabrania samochodu do mechanika czy zorganizowania natychmiastowej, awaryjnej opieki nad dzieckiem – będzie trzeba w dużej mierze zająć się tym samodzielnie.

Odpowiednia osobowość partnerów

Nie każdy jest stworzony do tworzenia związków na odległość. Niektórzy potrzebują obecności partnera, świadomości, że nie są sami w domu, zawsze mogą się do kogoś przytulić, z kimś porozmawiać i po prostu przebywać w obecności drugiej osoby.

Związek na odległość wymaga nauki takiej organizacji czasu, by czuć się dobrze samemu ze sobą. Wymaga pewnej kompensacji – grona przyjaciół, ciekawego hobby, poszerzania własnych zainteresowań – by nie siedzieć samemu w pustym domu i nie dać ponieść się negatywnym myślom. Dla niektórych to szansa na to, by poznać samego siebie. Dla innych jednak z biegiem czasu może zmienić się w źródło ciągle narastającej frustracji.

Jak budować związek na odległość?

Jak budować związek na odległość?

Budowanie związku na odległość wcale nie jest prostym zadaniem i zdecydowanie nie każdy człowiek jest w stanie się tym zająć. Nie każdy jest w stanie odnaleźć się w takiej rzeczywistości i stworzyć funkcjonalny, działający, pełen wsparcia i miłości związek na odległość. Nawet osobom, które się na to świadomie i dobrowolnie zdecydowały może być trudno na samym początku. Dlatego tak ważne jest, by opracować jakiś plan działania. Jakąś strategię, która pozwoli wam przetrwać ten okres i umocnić waszą miłość. Co wtedy jest najważniejsze?

Kontakt

Bez kontaktu można zapomnieć o wszystkim – związek na odległość nie jest przecież równoznaczny z brakiem kontaktu. Niegdyś takie pary musiały zadowolić się pisaniem do siebie listów, które podróżowały przez dłuższy czas lub krótkimi rozmowami telefonicznymi. Krótkimi bo połączenia, zwłaszcza międzynarodowe, potrafiły być naprawdę bardzo drogie i mało kogo było stać na dłuższe pogaduchy.

Rozwój technologii sprzyja jednak zachowaniu kontaktu. Tanie – lub wręcz darmowe – połączenia telefoniczne, komunikatory internetowe, możliwość rozmawiania przy pomocy kamerek – to niesamowicie sprzyja kontaktowi i zachowaniu poczucia bliskości i wspólnoty. Nie można tego zaniedbywać. Czasami nawet krótka wiadomość na początek czy zakończenie dnia lub kwadrans rozmowy mogą być naprawdę bardzo przyjemnym doznaniem. Zachowanie kontaktu i życie życiem drugiej osoby, posiadanie wspólnych spraw czy angażowanie się w to, co dotyczy partnera ma ogromne znaczenie.

Wspomnienia

Każdemu bywa bardzo ciężko w związkach na odległość. Każdy miewa kryzysy czy chwile zwątpienia. Dlatego tak ważne jest to, by powracać do chwil, które dają szczęście i radość. Wspominać dobre chwile, chwile, w których byliście dla siebie wsparciem i zawsze przypominać sobie to, co dobre, to co cementowało wasz związek i to, co pomogło wam przetrwać złe chwile.

Twórzcie nowe wspomnienia. Wspólne zdjęcia, filmiki, czasami nawet tradycyjne pisanie listów – to wszystko pozwoli wam na zachowanie wspólnych chwil na długie lata. Nawet wtedy, gdy będziecie osobno. A gdy będziecie mogli wspólnie wspominać dobre chwile, czasy, w których byliście szczęśliwi i przekonani, że cały świat leży u waszych stóp, o wiele łatwiej będzie wam przetrwać rozłąkę i te gorsze czasy.

Plany na przyszłość

Nie tylko wspomnienia mają znaczenie. Są ważne, są piękne i warte tego, by je przywoływać, by wywołać uśmiech na twarzy swojej i drugiej połówki. Jednak wspomnienia nie są tym, na co warto poświęcać całą swoją energię i cały swój czas. Bardzo ważne jest to, by mieć plany na przyszłość.

Planujcie wspólne spotkania, wspólne aktywności, budujcie wspólną przyszłość razem. Nie pozostawajcie jedynie w sferze marzeń i fantazji. Stawiajcie przed sobą cele i wspólnie je realizujcie. To może być coś bardzo dużego albo bardzo małe, za to przyjemne kwestie. Nieważne na co się zdecydujecie – ważne, by plany były wspólne, a ich wspólna realizacja wzmagała poczucie bliskości i tego, że choć jesteście osobno, to przecież jesteście razem – razem chcecie tworzyć, razem chcecie spędzać czas czy w końcu razem chcecie realizować wspólne plany.

Randki

Wspólne spotkania są rzadkością? W takim razie uczyńcie z nich prawdziwe święto! To prawda, że gdy partner pojawia się w domu nagle pojawia się całe mnóstwo spraw domowych czy organizacyjnych, którymi trzeba się zająć. Nagle sporo osób chce was odwiedzać, trzeba dzielić czas na innych członków rodziny, trzeba się w końcu zająć sprawami, które odkładało się w czasie aż do spotkania – to wszystko jest bardzo ważne i na to trzeba znaleźć czas.

Jednak bardzo ważne jest też to, byście znaleźli czas dla samych siebie. Byście spędzili razem przyjemnie czas i przypomnieli sobie jak to jest być razem. Dlatego organizujcie randki. To nie musi być szalona noc spędzona na imprezie. To może być wspólna kolacja i spacer, wypad do kina czy nawet wspólne oglądanie filmów na kanapie we własnym domu. Ważne jest jednak to, by robić to razem. We dwoje. Bez pośpiechu, bez towarzystwa osób trzecich. Tak, by mieć czas tylko dla siebie i skupiać się wyłącznie na sobie. Nie na tym, co trzeba zrobić, nie na tym, czego chcą inni – wyłącznie na sobie i kwestiach własnego związku. Takie randki to przyjemne i odświeżające doznanie, które pozwala przypomnieć sobie o łączącej was bliskości.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Potrzebujesz wsparcia dla swojego związku na odległość ? Czujesz że oddalacie się od siebie ?

Potrzebujesz wsparcia dla swojego związku na odległość ? Czujesz że oddalacie się od siebie ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test