Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak social media wpływają na ludzką psychikę?

Media społecznościowe są już nieodłączną częścią świata. Choć kojarzą się głównie z dziećmi i nastolatkami, tak naprawdę korzystają z nich wszyscy – osoby dorosłe i starsze, firmy, politycy, wielkie marki, artyści i każdy, kto chce być widoczny w dzisiejszym świecie. Służą do komunikacji i obserwowania innych, pozwalają trzymać rękę na pulsie i zawsze być na bieżąco z tym, co się dzieje.

A to wszystko sprawia, że są ogromnym pożeraczem czasu. Mają też niebagatelny wpływ na ludzie relacje, samopoczucie, pamięć i koncentrację. Także uzależnienie od mediów społecznościowych staje się coraz bardziej poważnym problemem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Data publikacji: 30.01.2021
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Jak social media wpływają na ludzką psychikę?

Wpływ mediów społecznościowych na relacje

Wpływ mediów społecznościowych na relacje

Mogłoby się wydawać, że media społecznościowe pozytywnie wpłyną na relacje z innymi ludźmi. W końcu ciągle pozostaje się w kontakcie z innymi. To jednak tylko pozory – kontakt jest pozorny, a media społecznościowe zabierają czas, który można byłoby poświęcić na spotkania towarzyskie na żywo.

Kontakt z innymi ludźmi jest ograniczony i bardzo powierzchowny – wszystko opiera się na obserwowaniu starannie wyselekcjonowanego kawałka świata, który często niewiele ma wspólnego z rzeczywistością – tam pokazuje się tylko to, co chce się pokazać, w dodatku można praktycznie dowolnie manipulować faktami.

Media społecznościowe mogą też doprowadzić do coraz bardziej rosnącego poczucia osamotnienia – nawet tysiące znajomych i obserwujących nasze poczynania w mediach społecznościowych osób nie muszą się przekładać na realne znajomości.

Media społecznościowe sprawiają, że kontakty z innymi stają się bardziej zdystansowane i bezosobowe. Bardzo często dochodzi też do sytuacji, do których nigdy nie doszłoby na żywo. Internet sprawia, że sporo osób czuje się bezkarnych lub nawet nie zdaje sobie sprawy, że po drugiej stronie siedzi żywy człowiek, dlatego o wiele łatwiej jest kogoś obrazić, prześladować czy stosować wobec niego przemoc słowną.

Skupianie się wyłącznie na mediach społecznościowych i rozwijanie znajomości jedynie wirtualnych może też się odbić na prawdziwych relacjach – na pielęgnowanie których przestaje się mieć czas oraz na umiejętnościach interpersonalnych – osoba, która mnóstwo czasu poświęca na media społecznościowe i popada w uzależnienie, może stracić umiejętność nawiązywania realnych znajomości, może też przestać widzieć taką potrzebę – media społecznościowe pochłaniają cały jej czas i, przynajmniej pozornie i do pewnego momentu, zaspokajają wszystkie potrzeby.

Media społecznościowe a samopoczucie

Media społecznościowe a samopoczucie

Media społecznościowe nie pozostają bez wpływu na samopoczucie. Nie mogłoby być inaczej – w Sieci każdy kreuje swój własny wizerunek. Bardzo łatwo też jest zacząć obserwować życie sławnych i bogatych – osób, które zawsze w mediach społecznościowych wyglądają lepiej i prowadzą o wiele ciekawsze życie. Także obserwowanie znajomych osób może być bardzo przygnębiające w wielu aspektach – do Sieci trafiają tylko starannie wyselekcjonowane zdjęcia czy opisy, dzięki którym inni zawsze będą wypadać w porównaniu dużo lepiej.

Dużo osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że to, co trafia do Internetu to tylko niewielki wycinek życia – często bardzo mocno podkoloryzowany i poprawiony przez rozmaite filtry, a słabe punkty i kompleksy są skrzętnie ukrywane przed innymi.

Takie porównywanie się prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, bo opiera się ją o coś, na co nie ma się żadnego realnego wpływu – o życie innych, które pokazywane jest w mediach społecznościowych. Uczucie zwane przez badaczy już „facebookową zazdrością” potrafi naprawdę negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Istnieją już badania dowodzące, że osoby, które zrezygnowały z obserwowania innych poprzez media społecznościowe i wyzbyły się „facebookowej zazdrości” czują się po prostu lepiej, a ich samoocena wzrasta. W realnym życiu można bowiem spotkać realnych ludzi – ze wszystkimi ich problemami i kompleksami, które nie są eksponowane w Internecie. W ten sposób dużo łatwiej zrozumieć, że nie jest się gorszym od innych.

Dodatkowo, za pośrednictwem mediów społecznościowych, dużo łatwo jest paść ofiarą hejtu czy cyberprzemocy – część osób nie czuje odpowiedzialności za treści, które publikuje, więc zachowuje się w sposób ekstremalny – tak, jak nigdy, by się nie zachowała, patrząc komuś w oczy.

Problem cyberprzemocy jest bardzo poważny, bo dotyka sporą liczbę osób, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet podjęciem prób samobójczych. Mogą pojawić się też stany lękowe.

Wpływ mediów społecznościowych na pamięć i koncentrację

Media społecznościowe nie pozostają też bez wpływu na pamięć i koncentrację. Bombardują mnóstwem informacji, które nie są do niczego potrzebne. Z takiego zalewu informacji trudno jest wyłuskać coś naprawdę interesującego.

W dodatku tak gigantyczne ilości danych, które docierają do mózgu powodują problemy z koncentracją – trudno się skoncentrować, gdy jest się zalewany cała masą informacji, których większość jest naprawdę bez żadnego znaczenia. Mózg w takich momentach czuje się przytłoczony, a stąd już prosta droga do bycia kompletnie zdekoncentrowanym.

Istnieją też badania, które wskazują, że powrót do skupienia się na pierwotnie wykonywanej czynności, jeśli zostanie się rozproszonym przez powiadomienia i social media, może zająć nawet dwadzieścia pięć minut, co znacząco wpływa na pogorszenie jakości pracy. Dlatego jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać bez sprawdzania telefonu i zaglądania co się właśnie dzieje na mediach społecznościowych, prędzej czy później zacznie się to odbijać na Twojej pracy czy postępach w nauce.

Pomniejszeniu ulega też zakres uwagi, którą Twój mózg jest w stanie poświęcać na wykonywanie danych czynności. Wszystko dlatego, że uczy się na bieżąco selekcjonować informacje i coraz więcej może zacząć uznawać za nieistotne, a więc – nie przechowywać ich dłużej.

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Uzależnienie od social mediów to problem, który – wbrew pozorom – nie dotyczy tylko dzieci i nastolatków, choć najczęściej jest omawiany właśnie w ich kontekście, bo w ich przypadku jest szczególnie groźne dla ich rozwoju. Udowodniono nawet, że nastolatki, które wpadły w nałóg i nie potrafią wytrzymać bez mediów społecznościowych, wykazują aktywność tożsamą z ADHD – czyli zaburzenia neurorozwojowego, które objawia się poprzez impulsywne, nieuważne i nadpobudliwe zachowanie.

Uzależnienie może jednak dopaść każdego – z mediów społecznościowych korzystają przecież praktycznie wszyscy, bez względu na swój wiek, czy pozycję społeczną. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać choć kilku-kilkunastu minut bez sprawdzania powiadomień i obserwowania mediów społecznościowych, a jeśli nie masz do nich dostępu czujesz lęk, niepokój, że coś Ci umyka i przestajesz panować nad emocjami – to objawy uzależnienia. Jeśli znasz kogoś, kto praktycznie nie rozstaje się z telefonem czy komputerem i ciągle korzysta z mediów społecznościowych – istnieje spora szansa, że też jest uzależniony.

Nałóg to bardzo podstępna i wyniszczająca rzecz – uzależnienie od mediów społecznościowych może bardzo negatywnie wpłynąć praktycznie na każdy aspekt życia. Uzależniona osoba będzie coraz więcej czasu poświęcać właśnie na zaspokojenie swojego nałogu, przez co będzie ograniczać czas na sen, pracę, relacje z innymi – nie będzie liczyło się nic, poza mediami społecznościowymi.

To może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, ciągłych problemów z pamięcią i koncentracją, narastającego poczucia osamotnienia, a nawet do problemów finansowych, gdy praca też przestanie mieć znaczenie i więcej czasu będzie się spędzać w social mediach.

Z tego typu uzależnieniem trzeba walczyć – nie bagatelizuj problemu. Najlepsze efekty przynosi psychoterapia uzależnień. Pozwala ona na zrozumienie sedna problemu, pozwala zauważyć niewłaściwe, niepokojące wzorce i zastąpić je tymi lepszymi. Pomaga też zrozumieć, że są inne, bardziej wartościowe sposoby spędzania wolnego czasu, a więc uczy funkcjonowania bez wszechobecnych mediów społecznościowych i pozwala na nowo otworzyć się na świat.

Jeśli nie jesteś osobą uzależnioną, ale pozostajesz z taką w bliskiej relacji i chcesz lepiej zrozumieć mechanizmy, które rządzą uzależnieniem, cierpisz z powodu uzależnienia drugiej osoby i odbija się to negatywnie na Twoim normalnym, codziennym funkcjonowaniu – też nie jesteś pozostawiony samemu sobie. Pomocą dla Ciebie będzie terapia dla osób współuzależnionych, która pomoże Ci wydostać się z błędnego koła uzależnień i odzyskać własne życie – to bardzo ważne, bo często w przypadku życia z osobą uzależnioną, dochodzi do zarzucenia własnego życia, marzeń i planów i całkowitego poświęcenia się dla osoby uzależnionej, co na dłuższą metę ma destrukcyjny wpływ na psychikę.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Czujesz że problem social media dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ? Nie jest to droga bez wyjścia.

Czujesz że problem social media dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ? Nie jest to droga bez wyjścia.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 4 placówki w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test