Miłość to najpiękniejsze uczucie, które daje człowiekowi poczucie spełnienia. Związek z drugim człowiekiem to źródło szczęścia, jednak może przysporzyć też ogromnych cierpień. Ból złamanego serca po rozstaniu jest uczuciem uniwersalnym – doświadczają go ludzie na całym świecie i w każdym miejscu boli tak samo. Jest to też jeden z najbardziej dotkliwych bóli, które mogą dręczyć człowieka. Złamane serce goi się w swoim tempie – bardzo ważną rolę odgrywa tutaj czas. Jednak można sobie poradzić z tym uczuciem i przyspieszyć proces gojenia.
Jakie są objawy złamanego serca? Jak sobie z nim poradzić? Jak zapomnieć i zacząć żyć dalej? Jak zamknąć ten rozdział w życiu i ruszyć do przodu? Czytaj do końca!
SPIS TREŚCI:
Zakończenie każdego związku jest procesem trudnym i bolesnym – niezależnie od tego, czy spodziewałeś się takiego rozwoju sytuacji, czy też nie – czy decyzja była po Twojej, czy drugiej stronie – masz prawo cierpieć z powodu złamanego serca. Rzadko kiedy rozstania przeprowadzane są w taki sposób, że żadna ze stron tego nie doświadcza. Nie daj sobie wmówić, że nie masz prawa cierpieć po rozstaniu – niezależnie od tego kim jesteś, możesz odczuwać ból i cierpieć. Złamane serce może dotknąć każdego człowieka. U każdego objawia się też inaczej – każdy człowiek ma inną wrażliwość i inaczej podchodzi do kwestii uczuciowych i emocjonalnych. Jednak można określić pewne częste cechy złamanego serca:
Niemożność przyznania się do tego, że to już naprawdę koniec – ciągle myślisz o swoim partnerze lub partnerce. Związek się już rozpadł, jednak Ty nadal żyjesz życiem swojego partnera lub partnerki – sprawdzasz jego lub jej media społecznościowe, śledzisz najnowsze doniesienia na jego temat, czy szukasz informacji u wspólnych znajomych.
Idealizowanie związku i partnera – każdy związek ma swoje dobre i złe strony. W przypadku złamanego serca człowiek zapomina o tych złych i zaczyna proces idealizowania tak związku, jak i byłego już partnera. Wspomina wtedy tylko dobre chwile, więc rozstanie boli jeszcze bardziej. Może pojawić się też poczucie, że wszystko co najlepsze w życiu przeminęło i już nic dobrego takiego człowieka ze złamanym sercem nie czeka.
Obniżony nastrój, drażliwość, huśtawka nastrojów – osoby ze złamanym sercem wszystko może doprowadzać do złości lub płaczu.
Obniżenie zdolności intelektualnych – naukowcy są zdania, że złamane serce może czasowo obniżyć zdolności intelektualne. Człowiek znajduje się w stanie, który można porównać do żałoby – nie pozostaje to bez wpływu na zdolności intelektualne.
Osoby zajmujące się tematem złamanego serca wskazują też, że koło czterdziestu procent ludzi w tym stanie wykazuje objawy zbliżone do klinicznych objawów depresji. Osoba ze złamanym sercem może też zatracić się w poszukiwaniu rozrywek i przyjemności, które mają mu przynieść ulgę w cierpieniu. Może szukać też pocieszenia w używkach – alkoholu czy narkotykach, a w skrajnych przypadkach mieć myśli, czy nawet próby samobójcze.
Złamane serce mężczyzny nie różni się wcale od złamanego serca kobiety – to szkodliwy stereotyp, że mężczyźni nie cierpią po rozstaniu. Każdy mężczyzna ma prawo być rozżalony, zrozpaczony, czy zagubiony po rozstaniu. Cierpieć z powodu bezsenności oraz natłoku natrętnych myśli. Może też szukać pociechy w używkach – tutaj najczęściej wybierany jest właśnie alkohol. Każdy mężczyzna ma do tego prawo – tłumienie emocji, duszenie ich w sobie i udawanie, że nic się nie stało to prosta droga do wielu poważnych problemów, również tych na tle emocjonalnym.
Nie istnieje jeden, uniwersalny lek na złamane serce. Każdy musi znaleźć sobie swój własny sposób na to, by przeżyć swoją żałobę po zakończonym związku. Wszystko to może trwać też różny okres czasu – nie jesteś gorszy o innych, bo potrzebujesz go więcej. Nad złamanym sercem jednak warto jest zacząć pracować jak najszybciej. Co pomaga na złamane serce?
Przede wszystkim przyznaj sobie prawo do tego, by przeżywać emocje – nie duś ich w sobie, masz do nich prawo. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Zadbaj też o siebie – gdy jesteś w związku często bywa, że zapominasz myśleć o sobie na rzecz myślenia o was. Teraz możesz poszukać samego siebie – odkryć na nowo to, kim jesteś. Daj sobie prawo do przyjemności. Spotykaj się z ludźmi, czytaj książki, oglądaj seriale, jedz smaczne rzeczy – masz prawo się rozpieszczać.
Możesz też postawić na ćwiczenia fizyczne – one pozwolą Ci nie tylko się zadbać o swoją kondycję, ale też pozwolą Ci zredukować poziom stresu.
Nie unikaj kontaktu z ludźmi – złamane serce kobiety czy mężczyzny – to bez znaczenia, każdy człowiek jest stworzeniem stadnym, więc potrzebuje kontaktu z innymi. Nie zamykaj się w swoim cierpieniu i pamiętaj, że nie jesteś sam.
Każdy chciałby wiedzieć, jak uleczyć złamane serce. Każdy chciałby też uzyskać magiczną receptę na to, by znowu być szczęśliwym człowiekiem. Coś takiego jednak nie istnieje. Nie znaczy to, że ze złamanym sercem nic się nie da zrobić. Da się nawet zapomnieć i iść dalej. Potrzeba do tego jednak pomocy i wsparcia. Jeśli wsparcie najbliższych nie jest dla Ciebie wystarczające i nie możesz sobie poradzić z dręczącymi Cię emocjami, warto zgłosić się na psychoterapię.
Psychoterapia pomoże Ci zrozumieć, że czasami rozstanie jest najlepszym rozwiązaniem, a każdy koniec jest tak naprawdę nowym początkiem. Terapia pomoże Ci uporać się z emocjami i przeżyć tę swoistą żałobę. Pomoże Ci też wstać, otrząsnąć się i iść dalej – silniejszym o to doświadczenie. Lepiej zrozumieć to co się stało, czego faktycznie poszukujesz w relacji z drugą połówką i co faktycznie powoduje że jesteś szczęśliwy będąc w związku. Daj sobie pomóc. Masz prawo cierpieć i przeżywać emocje, jednak zawsze musi nadejść ten moment, w którym będziesz gotowy iść dalej – zawierać nowe znajomości i wchodzić w nowe związki. Możemy Ci pomóc w tej drodze do Twojego szczęścia i odzyskania zaburzonej przez rozstanie równowagi emocjonalnej.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz