Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak pomóc i rozmawiać z osobą z depresją? Metody i wskazówki

Depresja to podstępna i groźna choroba, która atakuje coraz więcej osób. Nieleczona i lekceważona przez otoczenie może skończyć się nawet śmiercią – osoba dotknięta depresją może bowiem pewnego dnia targnąć się na swoje życie. Dlatego nie można bagatelizować depresji. Jeśli choruje na to ktoś Ci bliski to nawet jeśli nie potrafi tego jasno zakomunikować, potrzebuje Twojej pomocy. Depresja wykrada chęć do życia i niszczy od wewnątrz. Dlatego wsparcie bliskich osób jest tutaj kluczowe.

Pomagać trzeba jednak mądrze, bo w inny sposób łatwo jeszcze bardziej zaszkodzić. Jak pomóc osobie z depresją? Czego nie robić? Poznaj odpowiedzi!

Data publikacji: 08.10.2021
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 6 min.
Jak pomóc i rozmawiać z osobą z depresją? Metody i wskazówki

Depresja – choroba XXI wieku

Depresja – choroba XXI wieku

Depresja to choroba cywilizacyjna. W XXI wieku cierpi na nią naprawdę wiele osób, a trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że te – i tak już alarmujące statystyki – mogą być zaniżone, bo nie każdy człowiek z depresją ma ją zdiagnozowaną czy nawet zdaje sobie sprawę z faktu, że jest chory. Jak rozpoznać depresję?

To trudne zadanie, ale jeśli podejrzewasz, że ktoś Ci bliski cierpi z jej powodu, obserwuj go, by zaproponować pomoc. Objawem depresji jest, na przykład, chronicznie obniżony nastrój, który utrzymuje się przez kilka tygodni. Osoba w depresji może też powoli, ale konsekwentnie, tracić zainteresowanie spotkaniami towarzyskimi czy aktywnościami, które niedawno ją pochłaniały. Hobby, aktywność fizyczna, wspólne pasje – wszystko to odchodzi w niebyt. Osoba w depresji może też być chronicznie zmęczona, do tego stopnia, że nawet najprostsza czynność ją przerasta i męczy.

Może też mieć problemy z pamięcią i koncentracją, a także ze snem. Może być ciągle senna lub wręcz przeciwnie – cierpieć z powodu bezsenności, niespokojnego snu i koszmarów. Może też cierpieć z powodu bólu głowy lub brzucha. Istnieje też szansa, że pojawią się problemy z apetytem – albo zupełny brak apetytu i odmawianie jedzenia, albo zajadanie się ponad miarę i szybkie przybieranie na wadze.

W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do myśli, a nawet prób samobójczych, dlatego nie można jej bagatelizować. Depresja też jest chorobą, która może dopaść każdego człowieka – bez względu na wiek, płeć czy pozycję społeczną.

Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Osoba z depresją może nie prosić o Twoją pomoc – sama może nawet nie wiedzieć, co się z nią dzieje, być pozbawioną energii czy niechętną kontaktom międzyludzkim. Jednak tej pomocy potrzebuje. Potrzebuje wsparcia i przekonania, że cokolwiek się z nią dzieje, jest ktoś, kto ją wspiera i jest u jego boku. Sama myśl, że jest ktoś inny, samo poczucie czyjegoś wsparcia może zdziałać naprawdę dużo.

Najważniejsze jest to, by namówić osobę chorą do tego, by udała się do lekarza i psychoterapeuty. W leczeniu depresji psychoterapia odgrywa naprawdę ogromną rolę – pomaga zrozumieć istotę problemu i przepracować go. Wspierana jest przez farmakoterapię – leczenie tego typu może pomóc walczyć z objawami i sprawić, że osobie chorej będzie łatwiej funkcjonować na co dzień. Czasami bowiem depresja jest już tak zaawansowana, że bez odpowiedniego leczenia farmakologicznego osoba chora nie jest w stanie uczęszczać na psychoterapię.

Ważne jest umacnianie osoby, która walczy z depresją w przekonaniu, że jest ważna, wartościowa i wiele znaczy dla innych. Musi otrzymać wsparcie i uwierzyć, że są w jej otoczeniu osoby, którym może zaufać, na których może polegać i które w nią naprawdę wierzą.

Osobę w depresji warto też przekonywać do prostych aktywności, by nie pogrążała się w marazmie i poczuciu beznadziei. Nie można jednak zmuszać – jeśli dla kogoś spacer to zbyt wiele, to może chociaż da się przekonać do wyjścia do ogrodu lub na ławkę przed domem. Wszystko należy robić małymi krokami. Bez atmosfery przymusu, krzyków i stresu – to na pewno nie pomoże osobie chorej.

Nie bój się też prosić o pomoc innych – możesz porozmawiać z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Psychoedukacja też odgrywa ogromną rolę. Dzięki niej lepiej zrozumiesz depresję i to jak funkcjonuje osoba nią dotknięta. Poznasz też sposoby pomocy i zrozumiesz, skąd biorą się określone zachowania osoby chorej.

Jak nie pomagać osobie z depresją?

Jak nie pomagać osobie z depresją?

Depresja nadal jest jeszcze niezrozumiała przez sporo osób. Stąd próby „pomocy”, które pomocą nie są i mogą tylko zaszkodzić, nawet bardzo poważnie. Osoby w depresji nie dość, że muszą zmagać się ze swoją chorobą, to jeszcze często muszą stykać się z osobami, które nie tylko nie rozumieją ich samych, co nawet nie wiedzą, czym konkretnie jest depresja.

Bardzo złym sposobem na wspieranie jest wmawianie, że jakby osoba chora chciała to mogłaby przestać mieć depresję. To choroba, która nie zależy od chęci lub ich braku. Równie dobrze można by prosić osobę ze złamaną ręką, by próbowała nie mieć złamanej ręki. To dość absurdalny przykład, który idealnie obrazuje to, jak czują się osoby w depresji, które słyszą taką radę.

Wmawianie osobie chorej, że jest leniwa, roszczeniowa i ma tylko fanaberie, bo za dobrze jej w życiu też tutaj nie pomoże, tak samo jak mówienie, że inni mają gorzej. Ta świadomość tylko jeszcze bardziej przytłoczy osobę chorą, która umocni się w przekonaniu, że jest niewdzięczna, gorsza od innych i całkowicie zbędna.

Nie można krytykować, krzyczeć i zmuszać do „ogarnięcia się”, przymuszać krzykiem do pracy i wmawiać, że to wszystko wymysły z lenistwa, a ciężka praca jest w stanie wyleczyć wszystko, bo „kiedyś ludzie pracowali po szesnaście godzin i nikt nie miał depresji” – tu błąd leży już u samej podstawy takiego rozumowania. Bo kiedyś tacy ludzie też mieli depresję, po prostu nikt jej nie diagnozował, bo brakowało do tego wiedzy i zrozumienia.

Nie można też próbować uszczęśliwiać na siłę i zmuszać do spotkań z ludźmi czy innej aktywności, na którą osoba chora może nie mieć ochoty. Można proponować i zachęcać, ale nie można wymuszać pewnych zachowań.

Nie bagatelizuj też osoby chorej – zwłaszcza, gdy zaczyna mówić, że nikogo nie obchodzi, lepiej byłoby bez niej i chyba zrobi sobie krzywdę. To może być ostatnia próba zyskania pomocy, dlatego wyśmiewanie, zbywanie i przewracanie oczami, oskarżenia o dramatyzm mogą mieć naprawdę tragiczne skutki.

Pamiętaj – depresja nie jest fanaberią, nie jest wymysłem ani nie jest modą. Jest bardzo poważną chorobą i osoba chora nie decyduje, że na nią zapadnie. Tak jak osoba z grypą żołądkową nie zadecydowała, że chce mieć grypę żołądkową.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test