Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Znaczenie intymności emocjonalnej w związku

Intymność emocjonalna jest bardzo ważna, jest bowiem w stanie kształtować fundamenty niezbędne do zbudowania głębokich i satysfakcjonujących relacji pomiędzy ludźmi. Intymność emocjonalna pozwala na dzielenie się z innymi ludźmi tym, co dla Ciebie ważne – własnymi pragnieniami, myślami i uczuciami, ale też pozwala Ci na stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której razem z osobą partnerską będziesz mógł czuć się dobrze, będziesz mógł dawać i otrzymywać wsparcie, rozmawiać i czuć się dobrze. Intymność emocjonalna łączy serca i umysły, jest w stanie też tworzyć relacje, które przetrwają latami. Dlatego intymność emocjonalna jest tematem, którym warto się zainteresować. Może ona bowiem przynieść szereg korzyści. Jakich? Czytaj dalej!

Data publikacji: 16.09.2023
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 10 min.
Znaczenie intymności emocjonalnej w związku
Kategoria bloga:

Każdy człowiek pragnie zrozumienia, akceptacji i bliskości w relacjach międzyludzkich. Te pragnienia to właśnie potrzeba intymności emocjonalnej – tego specjalnego stanu, w którym jesteś w stanie otworzyć się na drugiego człowieka, dzielić z nim myśli, pragnienia, marzenia i emocje. Intymność emocjonalna to wręcz katalizator, który pozwala budować zdrowe, mocne więzi przyjacielskie, rodzinne i partnerskie. To właśnie intymność emocjonalna jest w stanie pozwolić Ci odsłonić przed drugim człowiekiem to, kim naprawdę jesteś i stworzyć bezpieczną przestrzeń, w którą można się rozwijać i wspierać wzajemnie.

Czym jest intymność w związku?

Czym jest intymność w związku?

Intymność to fundament związku. Na nim właśnie buduje się głębokie emocjonalne więzi. Robert Stenberg przeprowadził badania w 1986 roku, podczas których skupił się na tym, czym jest intymność w kontekście relacji partnerskich.

Na podstawie swoich badań Stenberg odkrył, że intymność w związku to coś, na co składa się kilka kluczowych aspektów. Nade wszystko intymność wyraża się poprzez pragnienie zadbania o dobro partnera i w trosce o niego. Spełnianie tych pragnień powoduje uczucie szczęścia – uczucie to odczuwa się też w towarzystwie partnera czy wtedy, gdy osiągnie on sukces i wymarzony cel.

Kluczowym elementem intymności jest też wzajemny szacunek partnerów. To właśnie szacunek do partnera bowiem tworzy podstawę niezbędną do wzajemnego zrozumienia i zaufania. Ufność w to, że w razie potrzeby partner będzie służył pomocą i wsparciem pozwala na stworzenie poczucia bliskości i bezpieczeństwa.

Duże znaczenie ma też dzielenie się z osobą partnerską swoimi przeżyciami i wzajemne zrozumienie. Musisz być gotowy dzielić się sobą, ale też wysłuchać i przyjąć to, co chce Ci ofiarować druga osoba. To pozwala na budowanie głębszych więzi – wspólne doświadczenia i emocje, dzielenie się tym, co dla Ciebie ważne, jest w tym bardzo pomocne.

Wzajemne wsparcie emocjonalne też ma ogromne znaczenie. To właśnie dzięki niemu partnerzy czują się doceniani i akceptowani, nie muszą kryć swoich potrzeb i emocji, mogą się otworzyć bez lęku przed drugą osobą.

Istotna dla intymności jest też wymiana intymnych informacji. Nie ma bowiem intymności bez szczerych, głębokich rozmów na osobiste i ważne tematy. To właśnie takie rozmowy pozwalają partnerom na to, by nauczyli się lepiej rozumieć siebie nawzajem. W ten sposób budują też wzajemne zaufanie.

Intymność emocjonalna to też uznanie, że partner to ważny element Twojego życia. To osoba, która nie tylko jest obecna w Twoim życiu fizycznie, ale też jest obecna w sferze emocjonalnej. Dzięki temu można budować trwałą, zdrową więź, która oparta jest na wzajemnym zaufaniu, akceptacji i zrozumieniu.

Jakie znaczenie ma intymność emocjonalna w związku?

Jakie znaczenie ma intymność emocjonalna w związku?

Intymność emocjonalna ma bardzo ważną, kluczową wręcz, rolę w związku. Stanowi bowiem fundament dla satysfakcjonującej relacji partnerskiej. Pozwala na stworzenie emocjonalnego połączenia pomiędzy partnerami i przynosi wiele korzyści dla obu zaangażowanych stron.

Intymność emocjonalna pozwala budować zaufanie. Dzielenie się swoimi myślami, pragnieniami, uczuciami i obawami pozwala bowiem na stworzenie przestrzeni akceptacji i zrozumienia dla obojga partnerów. To pozwala im na wzmocnienie przekonania, że jest ktoś, na kim mogą polecać, bez względu na to, jakie trudności czy wyzwania napotykają w swoim życiu.

Wspólne doświadczenia i przeżywanie wspólnie emocji pozwala partnerom na budowanie głębokiej, zdrowej więzi, która oparta jest na poczuciu wspólnoty, również tej emocjonalnej. Dzielenie ze sobą radości i smutków, sukcesów i porażek, pozwala na tworzenie wspólnej historii, która łączy ludzi ze sobą. Intymność emocjonalna jest właśnie tym czynnikiem, który sprawia, że para czuje, że wspólnie gotowa jest walczyć z wyzwaniami, które rzuca im życie.

Intymność emocjonalna buduje też wsparcie emocjonalne. Wzajemne zrozumienie i akceptacja pozwala na stworzenie poczucia bezpieczeństwa. Wzajemna gotowość do wysłuchania się, zrozumienia i służenia pomocą pozwalają na złagodzenie stresu i lepsze radzenie sobie z problemami, a także głębszą radość z odniesionych wzajemnie sukcesów.

Dzięki intymności emocjonalnej można lepiej zrozumieć drugą osobę. To pozwala na unikanie konfliktów i lepsze rozwiązywanie ich, jeśli już wystąpią, bo partnerzy potrafią porozumiewać się szczerze i prowadzić konstruktywne rozmowy, które pozwalają im na rozwiązywanie problemów.

W dłuższej perspektywie czasu intymność emocjonalna jest właśnie tym czynnikiem, który pozwala związkowi trwać i rozwijać się. Z biegiem czasu bowiem zdrowa relacja staje się jeszcze głębsza i bardziej satysfakcjonująca. Partnerzy pracują wspólnie nad problemami, rozwiązują konflikty i zachowują bliskość, są w stanie bowiem dostrzegać wysoką wartość własnego związku.

Warto jednak pamiętać, że ilość intymności w związku to coś bardzo subiektywnego. Wszystko zależy bowiem od partnerów i ich indywidualnych granic i potrzeb. Nie istnieje żadna miara tego, ile intymności to ta niezbędna ilość w związku, bo każda praca ma swoje własne potrzeby i dynamikę. Dlatego tak istotnym jest odnalezienie balansu pomiędzy prywatnością a otwartością. To pozwala na odczuwanie wzajemnej bliskości, a przy tym respektuje indywidualne granice obojga partnerów.

Intymność jest czymś, co powinno rozwijać się w sposób naturalny, to w końcu integralna część zdrowego związku i wzajemnej miłości. Oczekiwanie bezgranicznej otwartości ze strony partnera może prowadzić do poczucia przymusu i dużych napięć. Dlatego warto rozumieć, że każda osoba w związku potrzebuje swojej własnej przestrzeni i autonomii, by rozwijać się i czuć szczęśliwą.

Próba wymuszenia większej intymności, wszelkie formy kontroli i przymusu mogą przynieść jedynie negatywne skutki i doprowadzić do kompletnej utraty zaufania, stłumienia indywidualności i ograniczenia wolności partnerów.

Dlatego komunikacja jest tak ważna w każdym związku – tak samo jak szacunek i akceptacja granic intymności każdego z partnerów. Otwarta rozmowa o swoich potrzebach, oczekiwaniach i granicach może bardzo pomóc we wspólnym budowaniu zdrowej, autentycznej intymności w związku.

Skąd intymność emocjonalna w związku? Jak się wykształca?

Skąd intymność emocjonalna w związku? Jak się wykształca?

Intymność emocjonalna to coś, co musi się dopiero wykształcić w każdym związku. To stopniowe budowanie zaufania i poczucia bliskości pomiędzy partnerami. Wykształca się z biegiem czasu, dzięki serii wspólnych doświadczeń i działań, które pozwalają na emocjonalne zbliżenie.

Do wykształcenia intymności emocjonalnej niezbędna jest szczera komunikacja. Rozmowa o swoich uczuciach, obawach i pragnieniach pozwala na zrozumienie drugiej osoby i stworzenie atmosfery bliskości i zaufania. Bardzo ważne jest też to, by dzielić się z partnerem nie tylko tym, co dobre, ale też tym, co złe, by wspólnie tworzyć własną historię wzlotów, upadków i wzajemnej pomocy.

Wzajemne wsparcie też jest bowiem ogromnie ważne. Świadomość, że można polegać na partnerze, który będzie służył wsparciem emocjonalnym w trudnych momentach życia i świadomość, że jest się gotowym na to samo dla partnera, pozwala pracować nad poziomem intymności emocjonalnej w danym związku.

W budowaniu intymności emocjonalnej pomagają również wspólne cele i marzenia, a także wspólne dążenia do tego, by się spełniły. To buduje poczucie wspólnoty. Niezbędne są też akceptacja oraz szacunek, bo wtedy partnerzy mogą czuć się dobrze i bezpiecznie w swoim towarzystwie

Przede wszystkim jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Proces rozwijania intymności emocjonalnej jest indywidualny, zależny od każdego z partnerów i wymaga czasu. To bardzo ważne, by nie forsować relacji, nie przyspieszać jej na siłę i dać sobie i partnerowi tyle czasu, ile trzeba na wzajemne poznanie się i tworzenie więzi.

Problemy z intymnością emocjonalną. Jak zacząć ją budować?

Istnieje sporo czynników, które mogą doprowadzić do problemów z budowaniem zdrowej relacji i rozwijania intymności emocjonalnej w związku. Wśród nich wymienić można:

  • Problemy komunikacyjne – komunikacja ma kluczową rolę w związku, dlatego jeśli jest zaburzona, powoduje szereg kolejnych problemów. Partnerzy, którzy nie potrafią sami szczerze rozmawiać sami tworzą bariery, które uniemożliwiają budowanie intymności emocjonalnej.
  • Brak zaufania – bez zaufania nie ma intymności. Jeśli któryś z partnerów nie potrafi się otworzyć i zaufać drugiej połówce, budowanie intymności może być bardzo trudne.
  • Traumy – każdy ma swój bagaż doświadczeń życiowych, jednak niektórzy zmagają się z nieprzepracowanymi traumami, które wpływają na ich emocje i umiejętność nawiązywania i budowania trwałej relacji z innymi ludźmi, a także na ich trudności z intymnością.
  • Niezaspokojone potrzeby emocjonalne – czasami w związku dochodzi do sytuacji, w której jeden lub oboje partnerów nie potrafią spełnić swoich wzajemnych potrzeb emocjonalnych, nie rozumieją ich i czasami nawet o nich nie wiedzą. To może prowadzić do stopniowego oddalania się od siebie partnerów.
  • Niewłaściwe wzorce relacji – życiowe doświadczenia wyniesione z dzieciństwa czy poprzednich związków mają wpływ na teraźniejszość i sposób budowania intymności w obecnym związku. Jeśli z dawnych okresów życia wyniosło się niewłaściwe wzorce relacji, mogą one rzutować na teraźniejszość i przyszłość.
  • Niska samoocena – także problemy z samooceną mogą rzutować na otwartość, umiejętność zaufania drugiej osobie czy wyrażania własnych uczuć.
  • Brak czasu dla partnera – bardzo ważne dla budowania intymności emocjonalnej w związku jest wspólne spędzanie czasu, jeśli tego brakuje, bliskość z biegiem czasu zamiast się zwiększać, może zacząć zanikać.
  • Stres – problemy finansowe, problemy w pracy, nadmiar obowiązków, problemy zdrowotne czy rodzinne, to wszystko może bardzo mocno absorbować uwagę i sprawiać, że partner będzie nieobecny fizycznie lub psychicznie, co może bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić budowanie intymności w związku.
  • Brak umiejętności rozwiązywania konfliktów – sztuka rozwiązywania konfliktów wcale nie należy do najprostszych. Jednak brak umiejętności ich rozwiązywania w sposób zdrowy może prowadzić do narastających napięć w danym związku, co z kolei może doprowadzić w końcu do rozpadu więzi między partnerami.

Pamiętaj, że każdy związek jest inny i każda para ma przed sobą różne wyzwania i przeszkody, które mogą się starać razem pokonać. Dlatego jeśli czujesz, że w Twoim związku występują problemy i chcesz walczyć o to, by je przezwyciężyć, pamiętaj, że jest to możliwe.

Budowanie intymności w związku to zadanie trudne, które wymaga mnóstwo czasu i cierpliwości, jednak kluczowe jest zrozumienie tego, czego chce się samemu i tego, czego chce druga osoba. Jeśli występują przeszkody komunikacyjne lub inne problemy, które uniemożliwiają budowanie intymności emocjonalnej na satysfakcjonującym poziomie, warto poszukać pomocy.

Psychoterapia może tu odegrać bardzo ważną rolę. Podczas psychoterapii dla par możliwe będzie rozpoczęcie pracy nad swoim związkiem pod okiem terapeuty – bezstronnego obserwatora, który będzie służył swoją radą i pozwoli stworzyć przestrzeń, w której wspólnie z partnerem będziecie uczyć się lepiej rozumieć siebie i swoje wzajemne potrzeby. Podczas terapii dla par będziesz miał szansę spojrzeć na swój związek z zupełnie innej perspektywy i pracować nad polepszeniem jego jakości. Taka terapia pozwoli też namierzyć źródło problemów w danym związku.

Może zdarzyć się również tak, że psychoterapeuta doradzi terapię indywidualną – po to, by partner lub partnerzy mogli samodzielnie pracować nad zmianą własnych wzorców zachowań i przepracowali traumy i inne problemy, które ich blokują i nie pozwalają na osiągnięcie pełni satysfakcji z życia.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test