Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Ambiwertyk

Najprawdopodobniej całkiem sporo słyszałeś już w życiu o introwertykach i ekstrawertykach. Całkiem sporo mówi się o ich stylu bycia, o różnicach, o tym, jak reagują ekstrawertycy i introwertycy w określonych sytuacjach. I choć mogłoby się wydawać, że świat dzieli się właśnie na te dwa typy ludzi, wcale tak nie jest.

Być może nie czujesz się ani jednym, ani drugim. To całkowicie w porządku! Jest szansa, że jesteś po prostu ambiwertykiem. Co to oznacza? Czytaj dalej!

Data publikacji: 25.04.2023
Data aktualizacji: 12.10.2023
Czas czytania: 7 min.
Ambiwertyk
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad typem swojej osobowości? Nie możesz się dopasować do introwertycznego modelu osobowości, ale niekoniecznie czujesz się też ekstrawertykiem? Nie jesteś w tym sam! To nic dziwnego, właściwie, jeśli nie potrafisz zaklasyfikować się ani jako introwertyk, ani ekstrawertyk, istnieje szansa, że jesteś ambiwertykiem. Zgodnie z badaniami ambiwertycy stanowią zdecydowaną większość społeczeństwa, bo może być ich aż sześćdziesiąt procent. Czy jesteś ambiwertykiem i co to w ogóle znaczy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Ambiwertyk: Kto to jest?

Ambiwertyk to osoba, która nie jest jednoznacznie związana ani z introwersją, ani z ekstrawersją. W rzeczywistości łączy on w sobie cechy obu tych typów osobowości, co czyni go wyjątkowo zdolnym do adaptacji i zrozumienia świata w szerokim zakresie.

Dla wielu z nas kategorie “introwertyk” i “ekstrawertyk” są dobrze znane i stanowią jasne ramy, które pomagają nam zrozumieć nasze predyspozycje i reakcje. Jednakże istnieje grupa ludzi, która nie czuje się w pełni związana z żadnym z tych opisów. Dla nich świat jest bardziej złożony, a ich miejsce w nim nie jest jednoznaczne, dlatego ambiwertyk jest tak fascynujący.

Typy osobowości według Carla Gustawa Junga

Badanie typów osobowości to wcale nie jest nowa rzecz. To coś, czym zajmowano się już wiele lat temu. Po raz pierwszy usystematyzował tę wiedze i podzielił na dwa konkretne typy osobowości Carl Gustaw Jung. Jung był szwajcarskim psychologiem, psychiatrą i naukowcem, który urodził się w 1875 roku i swoją działalność rozpoczął na początku XX wieku. Jest jednym z twórców psychologii głębi, on także stworzył koncepcję psychologii analitycznej. Carl Gustaw Jung jest też człowiekiem odpowiedzialnym za to, że w terminologii psychologicznej pojawiły się takie terminy jak kompleks, introwersja czy ekstrawersja.

Bardzo znany jest ze swoich prac nad typami osobowości. Carl Gustaw Jung w ich toku pokusił się na podzielenie ludzi na dwie grupy pod wpływem swoich badań i obserwacji. Tak narodził się podział na introwertyków i ekstrawertyków. Oba te pojęcia z powodzeniem funkcjonują do dziś i weszły już do normalnego użycia, często występując również w języku potocznym – nie są już terminami, których używają tylko inni naukowcy. Praktycznie każdy słyszał o introwertykach i ekstrawertykach, o których pisał Jung. Kim konkretnie są introwertycy i ekstrawertycy? Co oznaczają te terminy i kiedy ich używać?

Introwertyk

Introwertyk to osoba, która na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo samotna i wycofana społecznie. Nie jest jednak prawdą, że introwertycy to osoby, które nie chcą kontaktu z ludźmi lub wręcz boją się go i unikają. Introwertyzm to nie jest fobia społeczna. Introwertycy mogą otaczać się ludźmi, wychodzić na spotkania towarzyskie, bawić się z przyjaciółmi i wchodzić w związki. Po prostu potrzebują swojej własnej przestrzeni, miejsca i czasu, by pobyć sami ze sobą.

Sam termin „introwertyzm” podchodzi od łacińskiego „intra” – wewnątrz i „vertere” – zwracać się. Jasno więc wynika, że introwertyk to ktoś, kto zwraca się wewnątrz siebie. Ma swój własny, rozbudowany wewnętrzny świat myśli i odczuć, które lubi analizować. Źle się czuje w tłumie obcych ludzi, niespecjalnie przepada za grzecznościowym small talkiem i nad puste rozmówki o niczym przekłada głębokie dyskusje na interesujące go tematy.

Nadal jednak może brać udział w wydarzeniach towarzyskich, mieć grono bliskich przyjaciół i dobrze czuć się w towarzystwie ludzi. Nawet jeśli akurat rzadko się odzywa. Introwertycy jednak po spotkaniu z ludźmi, po spędzeniu czasu w hałaśliwym gronie, potrzebują czasu dla siebie, by się zregenerować w samotności. Introwertycy potrzebują tego czasu, by pobyć sami ze sobą, przeanalizować to, co się wydarzyło i przepracować wszystko to, co miało miejsce. Introwertycy potrzebują też ciszy i źle się czują w hałasie.

W pracy introwertyk woli pracować samotnie, w ciszy i spokoju, by mieć największą szansę się skupić i w pełni zaprezentować swoje umiejętności. Introwertycy to często domatorzy, którzy nie lubią spontanicznych odwiedzin i wypadów, a nagła zmiana planów może ich wyprowadzić z równowagi. Są za to dobrymi organizatorami i słyną jako naprawdę dobrzy słuchacze.

Ekstrawertyk

Introwertyk to jedna strona spektrum. Po drugiej stronie znajduje się ekstrawertyk. Sam termin pochodzi od łacińskiego „extra” – „na zewnątrz” oraz „vertere” – zwracać się. Jasno więc widać, że ekstrawertyk to całkowite przeciwieństwo introwertyka. Ekstrawertycy to osoby głośne, towarzyskie i zawsze chętne do spotkań z ludźmi. Doskonale czują się w tłumie, nie mają problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, prowadzeniem small talków czy wyjściami w zatłoczone miejsca, gdzie nikogo lub prawie nikogo nie będą znali. Ekstrawertycy bardzo szybko znajdą sobie towarzystwo, w którym się będą bardzo dobrze bawić – nawet jeśli chwilę wcześniej jeszcze nikogo nie znali.

Ekstrawertycy nie lubią samotności, nie lubią się skupiać na swoim życiu wewnętrznym. Gdy mają problem nie analizują tego w samotności, tylko dzielą się nim z innymi, poszukując rady i wsparcia. Czasami po prostu muszą się wygadać. Ekstrawertycy rzadko tłumią w sobie emocje, wolą się nimi dzielić. Spontaniczne wypady za miasto, niezaplanowane spotkania towarzyskie to coś, w czym czują się naprawdę doskonale, sami często wychodzą z taką inicjatywą. Mają bardzo szerokie grono znajomych, z którymi zawsze gotowi są się spotkać

Ekstrawertycy źle czują się w samotności, ale bardzo dobrze odnajdują się w grupie ludzi. Dlatego uwielbiają pracę zespołową i dobrze odnajdują się we wspólnej pracy – mogą być liderami, mogą być też cennymi członkami danej grupy i pracować nad projektem ze wszystkimi, dzieląc się pomysłami i często wychodząc z inicjatywą.

Krytyka Junga

Carl Gustaw Jung podzielił ludzi na introwertyków i ekstrawertyków. Choć podział ten generalnie się przyjął, nie mogło obyć się bez krytyki. Krytycy teorii Junga wskazywali, że zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy to dwa typy osobowości z dwóch przeciwległych krańców spektrum. A jak coś jest na krańcu, to trudno do tego dostosować całe społeczeństwo. Badacze uznali, że musi istnieć coś pośrodku. Tak właśnie powstało pojęcie „ambiwersja”. Za jego twórcę uważa się Hansa Eysencka. Eysneck był angielskim psychologiem, który zasłynął ze swojej krytyki nie tylko Junga, ale też samej koncepcji psychoanalizy. Jest też jednym z twórców terapii behawioralnej. To właśnie on powiedział, że teoria Junga nie jest w stanie opisać wszystkich ludzi i pokazać pełnego przekroju społeczeństwa. I tak właśnie powstał koncept ambiwersji.

Ambiwertyk co to znaczy ?

Czym jest ambiwertyzm?

Ambiwertyzm to pojęcie, które do psychologii wprowadził Hans Eysenck, który nie do końca zgadzał się z Jungiem. Uważał, że poza skrajnościami, musi być też coś na środku spektrum. I tym właśnie jest ambiwertyzm. To pojęcie, które łączy w sobie cechy introwertyzmu i ekstrawertyzmu w różnych proporcjach. Jednak, choć proporcje cech introwersji i ekstrawersji mogą być różne i zależą indywidualnie od danego ambiwertyka i okoliczności, to jednak cechy żadnego z tych stanów nie są dominujące.

Ambiwertyk to więc człowiek, który bywa ekstrawertyczny, była też introwertyczny i nie jest w stanie przypasować się do jednego krańca spektrum, by po prostu określić się jako ekstrawertyk i introwertyk. Ambiwertycy, zgodnie z badaniami, stanowią większą część społeczeństwa. Ambiwertyzm bywa też nazywany najbardziej stabilnym emocjonalnie typem osobowości. Innym określeniem ambiwertyka bywa po prostu określenie go jako człowieka uniwersalnego.

Człowiek uniwersalny to taki, który potrafi się dostosować do określonych sytuacji i ludzi. Może doskonale bawić się na imprezie, iść na olbrzymi koncert ze znajomymi, porozmawiać grzecznościowo z sąsiadem podczas oczekiwania na windę czy podczas wspólnego stania w kolejce w sklepie.

Nie boi się jednak samotności, ma w sobie potrzebę pobycia samemu ze sobą i wypoczynku w ciszy i spokoju. Lubi analizować, lubi organizować i pracować samodzielnie, choć nie ma nic przeciwko współpracy z innymi ludźmi.

Ambiwertyk – cechy

Co cechuje ambiwertyka?

Ambiwertyk to osoba, która jest stanie się dostosować do sytuacji i oczekiwań ludzi. Może milczeć i spędzić fantastyczny wieczór w samotności z dobrą książką lub szalejąc na koncercie pośród tysięcy innych osób. Wszystko zależy od okoliczności – od tego, jak się ambiwertyk w danym momencie czuje i na co ma ochotę. Dużo też zależy od innych ludzi. Ambiwertyk to osoba, która często kieruje się swoimi emocjami, nastrojami, sympatiami i antypatiami, które odczuwa względem innych ludzi. Ze swoimi bliskimi, z ludźmi, których uwielbia, może iść na imprezę pośród mnóstwo obcych ludzi, tańczyć i doskonale się bawić. Może też natychmiast przystać na spontaniczny pomysł kilkudniowego wypadu na festiwal muzyczny czy na szaloną podróż autostopem.

Z drugiej strony jednak może po prostu z kimś milczeć. Wybrać się do galerii sztuki, do muzeum, pograć w gry, czy po prostu posiedzieć w domu z kubkiem dobrej kawy lub herbaty. Ambiwertyk jest stanie dostosować się do potrzeb ludzi, z którymi chce spędzić czas, a także do konkretnych okoliczności.

Tutaj część osób mogłaby się pokusić o stwierdzenie, że w takim razie ambiwertycy są nieszczerzy. To jednak nieprawda. Ambiwertyk może zmieniać swoje zachowanie w zależności od ludzi czy konkretnych sytuacji, ale to wcale nie znaczy, że w którymś z przypadków jest nieszczery. Jest tak samo szczery jako głośny i towarzyski, jak i cichy i wycofany. Nie ma nic fałszywego w zachowaniu ambiwertyka. To po prostu jego natura. Jest w stanie się dostosować. Nie robi tego z premedytacją, nie robi tego po to, by coś osiągnąć i zyskać uznanie innych osób. Robi to, bo po prostu właśnie taki jest i nie widzi w tym nic dziwnego czy niespotykanego.

Ambiwertyk w domu

Ambiwertycy to osoby, które mogą wejść w związek z drugim ambiwertykiem, introwertykiem lub ekstrawertykiem. Jako partner jest osobą, która może się dostosować do drugiej osoby i jej potrzeb – dać introwertykowi przestrzeń dla siebie, której potrzebuje lub towarzyszyć ekstrawertykowi w kolejnych szalonych eskapadach. Może być dobrym słuchaczem, ale też osobą, która będzie dużo i chętnie mówić.

Ambiwertyk może wchodzić w różne role w zupełnie naturalny sposób. Niczego nie udaje, nie oszukuje i zawsze jest w tym szczery, tak z otoczeniem, jak i z samym sobą. Na ambiwertyka można wpływać na poziomie emocji. Często może mieć też tendencje do tego, by podejmować bardzo emocjonalne decyzje, ale może wykazać się też bardzo dużym rozsądkiem – wszystko zależy od okoliczności i od tego, czy pomoże się ambiwertykowi uspokoić emocje, czy też się je podsyci.

Ambiwertyk w pracy

Przez swoją naturalną zdolność do przyjmowania rozmaitych ról ambiwertycy w pracy są bardzo lubiani i pożądani. Mogą odnajdywać się w projektach grupowych, prowadzić publiczne prezentacje, wygłaszać mowy i prowadzić rozmowy z klientami i kontrahentami. Może też pracować w samotności, w ciszy i spokoju, gdy okoliczności tego wymagają.

Ambiwertyk będzie doskonałym liderem, który będzie motywował innych ludzi do działania, wspierał i pomagał im w osiągnięciu celu. Może też być świetnym pracownikiem. Nie ma problemów z przyjmowaniem i wykonywaniem poleceń ze strony przełożonego. Będzie pracował wydajnie, starając się wypaść jak najlepiej, niezależnie od tego, czy prowadzi projekt, jest jego częścią, czy też jego praca polega na pracy w samotności. Ambiwertyk nie ma problemów z braniem odpowiedzialności za to, co robi w pracy.

Ambiwertyk może być doskonałym negocjatorem i sprzedawcą, który będzie potrafił dobrać argumenty tak, by trafić w potrzeby danej osoby. Jednak z drugiej strony ambiwertycy bywają też bardzo emocjonalni. A to oznacza, że mogą w pewnym momencie wybuchnąć, co może powodować konflikty z przełożonymi, podwładnymi lub współpracownikami. Z drugiej strony jednak ambiwertycy mają też talent do wygaszania konfliktów.

Ambiwertyk w związku

Ambiwertyk to ludzie, którzy łączą w sobie cechy obu tych typów osobowości. Ale jak przejawia się to w kontekście związków? Jakie wyzwania i korzyści niesie ze sobą bycie ambiwertykiem w relacji z inną osobą?

Ambiwertyk w związku – wyzwania

 • Zmienne potrzeby: Jako ambiwertyk, osoba taka może mieć trudności z komunikacją o swoich potrzebach. Dziś może potrzebować ciszy i samotności, jutro zaś będzie tęsknić za bliskością i aktywnością z partnerem.
 • Niewłaściwe interpretacje: Partner może mieć trudności z zrozumieniem tych zmiennych potrzeb i błędnie interpretować je jako odrzucenie czy brak zainteresowania.
 • Zbalansowanie energii: Ambiwertyk musi nauczyć się zarządzać swoją energią tak, aby nie czuć się wypalonym ani zbyt izolowanym.

Ambiwertyk w związku – zalety

 • Empatia: Dzięki zdolności do zrozumienia obu stron spektrum introwersji i ekstrawersji, ambiwertycy często wykazują wysoki poziom empatii w stosunku do swojego partnera.
 • Adaptacyjność: Są zdolni dostosowywać się do różnych sytuacji i potrzeb partnera, co może prowadzić do głębszego zrozumienia i więzi.
 • Wszechstronność: Ambiwertyk jest w stanie spędzić spokojny wieczór przy filmie, jak również wziąć udział w aktywnej imprezie. Dzięki temu może dostarczyć partnerowi różnorodnych doświadczeń.

Bycie ambiwertykiem w związku to zarówno wyzwanie, jak i dar. Takie osoby przynoszą ze sobą głębię i wszechstronność, które mogą wzbogacić relację. Kluczem jest zrozumienie siebie, otwarta komunikacja i gotowość do pracy nad znalezieniem złotego środka w każdej sytuacji. Ambiwertyk w związku to nieustająca podróż odkrywania siebie i drugiej osoby, a jej piękno tkwi w tej nieprzewidywalności i dynamice.

Czy jesteś ambiwertykiem?

Istnieje całkiem spora szansa na to, że już doskonale orientujesz się kim jesteś – czy zaliczasz się do introwertyków, ekstrawertyków czy ambiwertyków. Jeśli się jednak wahasz i chcesz sprawdzić, czy jesteś ambiwertykiem możesz to zrobić i to w dość prosty sposób. Co możesz zrobić?

Po prostu zastanów się nad sobą. Zastanów się nad tym, co Tobą kieruje – czy w życiu kierujesz się emocjami i masz tendencje do podejmowania decyzji pod ich wpływem? Czy zawsze działasz pod wpływem impulsu czy jednak bywasz też rozsądny i jesteś w stanie wszystko bardzo mocno analizować? Czy są ludzie, którzy uważają Cię za cichego i spokojnego, ale są też ludzie, którzy uważają Cię za prawdziwego lwa salonowego i duszę towarzystwa?

Zastanów się też nad tym, czy jesteś w stanie spędzać czas w samotności, bez kontaktu z ludźmi? Jeśli tak, ale po pewnym czasie czujesz, że natychmiast musisz wyjść do ludzi, bo inaczej Twój stan się pogorszy – to najprawdopodobniej jesteś właśnie ambiwertykiem. Jeśli równie dobrze możesz bawić się w domu, jak i na koncercie w klubie, jeśli nie masz problemu z nawiązywaniem znajomości, ale cenisz sobie też głębokie, prawdziwe, sprawdzone relacje i stawiasz na jakość, nie na ilość znajomych – to wszystko to też cechy ambiwertyka. Jeśli jesteś w stanie rozmawiać o pogodzie i wymieniać błahe uprzejmości i przychodzi Ci to bez najmniejszego trudu, nie musisz się do tego zmuszać i wręcz nawet to lubisz, ale z drugiej strony zbyt długie konwersacje w tym stylu zaczynają Cię nużyć – to też znak tego, że jesteś ambiwertykiem. Ambiwertycy są wszędzie – z pewnością znasz ich całe mnóstwo. Nawet jeśli dojdziesz do wniosku, że nie jesteś jednym z nich, to nadal możesz się z kimś takim zaprzyjaźnić.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test