Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Depresja lękowa – jakie są jej objawy i przyczyny? Rozpoznanie i leczenie

Wiele osób myśli o depresji jako o jednej, jednolitej chorobie psychicznej. W rzeczywistości jednak istnieje wiele różnych rodzajów depresji. Jednym z nich jest depresja neurotyczna, która charakteryzuje się nadmiernym zamartwianiem się i niepokojem. Osoby cierpiące na depresję neurotyczną mogą mieć wrażenie, że ich myśli nieustannie się gonią i nie mogą przestać się wszystkim martwić.

Choć może to być niezwykle frustrujące i przytłaczające, jest jednak nadzieja. Można uzyskać pomoc w opanowaniu objawów i przywróceniu sobie odpowiedniej jakości życia. Dowiedz się więcej na ten temat!

Data publikacji: 28.05.2022
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Depresja lękowa – jakie są jej objawy i przyczyny? Rozpoznanie i leczenie
Kategoria bloga:

 

Innym określeniem na depresję lękową jest depresja neurotyczna. W tym przypadku chory ma słabsze objawy depresyjne, jednak silne objawy lękowe. Nasilają się one zwłaszcza w godzinach porannych i tuż przed snem. Lęk ten jednak towarzyszy im stale – zwiększa się tylko stopień jego natężenia.

Silny lęk paraliżuje i powoduje, że chora osoba praktycznie całkowicie wycofuje się z życia. Objawy depresyjne i silny, ciągle odczuwalny strach powodują, że takie osoby nie uczestniczą w życiu towarzyskim, nie są w stanie wydajnie pracować, a wręcz przerastają ich najprostsze czynności.

Problem jest bardzo poważny i złożony. Dokładnie tak samo jak depresja i zaburzenia lękowe – w przypadku depresji neurotycznej masz do czynienia z kombinacją tych dwóch czynników. Jednak, warto zdawać sobie sprawę z tego, że to wszystko – depresja, zaburzenia lękowe – to kwestie bardzo ze sobą połączone.

Szacuje się, że co piąty mieszkaniec naszego kraju przeżył epizod depresyjny. A aż dziewięćdziesiąt pięć procent osób, które walczą z depresją i zaburzeniami depresyjnymi doświadcza też problemów ze spektrum zaburzeń lękowych.

Warto mówić o problemach psychicznych. Mnóstwo osób wciąż jeszcze boi się i wstydzi mówić o swoich problemach z depresją czy lękiem. Należy o tym rozmawiać i przełamywać to tabu. Osoby chore nie dość, że muszą mierzyć się ze swoją chorobą, często jeszcze boją się stygmatyzacji i odrzucenia przez społeczeństwo, co działa jeszcze bardziej na ich niekorzyść i powoduje, że o wiele trudniej jest im poradzić sobie ze swoją chorobą.

To tabu, które narosło wokół problemów ze zdrowiem psychicznym sprawia też, że wiele osób, choć zdaje sobie sprawę z tego, że w ich życiu jest coś nie tak i nie funkcjonują tak dobrze, jak mogliby, nigdy nie zgłasza się, by otrzymać odpowiednią diagnozę. Oznacza to więc, że wciąż jeszcze są osoby niezdiagnozowane, które nie są w odpowiedni sposób leczone i nie mogą wyrwać się ze szponów problemu.

Zdarza się też, że uczucie lęku i wyczerpania organizmu jest tak ogromne, że osoby chore nie zdają sobie sprawy z tego, że mają do czynienia z depresją lękową, bo ich obniżony nastrój często jest przez nich samych bagatelizowany.

Jakie są przyczyny depresji lękowej?

Jakie są przyczyny depresji lękowej?

Zaburzenia lękowe to coś, na co dużo bardziej narażone są osoby, które wykazują się sztywnymi schematami myślowymi. Depresja lękowa statystycznie najczęściej dotyka osoby, które żyją w przekonaniu, że są bardzo odpowiedzialne za dużą grupę osób, mają głębokie poczucie obowiązku, a przy tym absolutnie nie są gotowe na jakikolwiek kompromis.

To wszystko sprawia, że pojawia się obawa przed utratą pozycji. Takie osoby bardzo boją się, że utracą pozycję, stracą w oczach innych i będą postrzegane za gorsze. To, w połączeniu z brakiem chęci osiągnięcia jakiegokolwiek kompromisu powoduje, że życiem takiej osoby zaczyna rządzić lęk. Z biegiem czasu stają się więc coraz bardziej rozchwiane emocjonalnie, co coraz bardziej pogłębia ich problem. Takie osoby mają też silną tendencję do tego, by nie mówić o swoich problemach, nie przyznawać się i ukrywać wszystko, co się z nimi dzieje. Dlatego otoczenie może zauważać problem, jednak nie być świadomym tego, skąd biorą się określone zachowania. Takie osoby też często odmawiają korzystania z pomocy specjalistów – dlatego tak ważne jest to, by obserwować i namawiać delikatnie na pomoc w razie potrzeby.

Depresja lękowa to też coś, czego doświadczają częściej osoby, które mają tendencje do ukrywania swoich emocji i tłumienia ich. Narażone szczególnie są też osoby neurotyczne i takie, które bardzo mocno przeżywają wszystkie życiowe porażki i problemy.

Także osoby, które są rozchwiane emocjonalnie i mają skłonność do przeżywania skrajnych emocji – bardzo silnie przeżywają zarówno pozytywne emocje, ale też wszystkie porażki, trudności i problemy sprawiają, że wpadają w rozpacz. Dla takich osób nawet bardzo mała trudność czy przeszkoda na drodze jawi się jako nie do przeskoczenia. Takie osoby mają więc skłonność do silnego przeżywania, poddawania się czy silnego zamartwiania się wszystkim. To wszystko może doprowadzić właśnie do rozwoju depresji lękowej.

Strach, poczucie beznadziei, coraz niższa samoocena oraz obniżony nastrój może pojawiać się też u kobiet, które niedawno urodziły dziecko. W takim przypadku jednak najsilniejszym podejrzeniem jest nie depresja lękowa, tylko depresja poporodowa. Też bardzo poważny problem, który też potrzebuje rozwiązania. A kobiety dotknięte depresją poporodową potrzebują przede wszystkim silnego wsparcia – zarówno ze strony otoczenia, jak i specjalistów. Potrzebują też profesjonalnego leczenia i podjęcia terapii.

Depresja neurotyczna to też problem, który często dotyka osoby, które nie wyrażają swoich uczuć. Te uczucia nie znikają, a nierozładowane mogą w końcu zmienić się w poważne problemy z emocjami, nastrojem i zdrowiem psychicznym. Brak wyrażania uczuć powoduje, że osoba chora ciągle jest nękana wieloma konfliktami wewnętrznymi. Konflikty te nie znajdują ujścia i w rezultacie coraz bardziej obciążają psychikę danej osoby.

Jak objawia się depresja lękowa?

Jak objawia się depresja lękowa?

W depresji lękowej występują objawy zaburzeń lękowych i depresji. Osoby, które cierpią na zaburzenia depresyjne lub na zaburzenia lękowe również muszą zmagać się z wieloma poważnymi problemami. Osoby dotknięte depresją neurotyczną muszą się zmagać z bardzo nasilonymi objawami lęku i zaburzeń depresyjnych.

To wszystko sprawia, że ich życie jest naprawdę bardzo utrudnione. Zmagają się ze sporym upośledzeniem rodzinnym, zawodowym oraz społecznym, bo nawet wykonywanie najprostszych czynności czy nawiązywanie relacji jest dla nich zadaniem bardzo ciężkim, często wręcz niemożliwym.

Tym, co najbardziej wysuwa się przy depresji lękowej jest właśnie lęk. Jest on ciągły i związany z oczekiwaniem na złe wieści, problemy i inne nieszczęścia. Pojawia się i jest obecny nawet w sytuacjach, w których wszystko w życiu danego człowieka jest w porządku. Sama osoba chora też nie potrafi wskazać tego, czego się boi. Wie jednak, że odczuwa stały lęk, z którym nie jest w stanie sobie poradzić w żaden sposób.

Mogą pojawić się też silne, nagłe ataki paniki, nad którymi osoba chora nie jest w stanie ani zapanować, ani ich w żaden sposób przewidzieć. To jeszcze bardziej nasila lęk – takie osoby boją się, że dostaną ataku paniki w miejscu publicznym i nikt nie będzie w stanie im pomóc. Co jeszcze bardziej sprawia, że wycofują się z życia i codziennej aktywności.

Z depresją neurotyczną wiążą się też zaburzenia depresyjne. Obniżony nastrój, niska samoocena, poczucie beznadziei, braku przyszłości i jakichkolwiek perspektyw. Pojawia się też chroniczne, ogromne zmęczenie, brak energii i motywacji do działania.

Warto zdawać sobie sprawę też z tego, że osoby dotknięte depresją lękową są bardzo narażone na wystąpienie różnego rodzaju uzależnień – bo w ten sposób szukają ukojenia. Alkohol czy narkotyki mogą chwilowo wyciszać lęk, jednak taki sposób radzenia sobie z problemem tylko pogorszy sytuację.

Osoby z depresją lękową są też bardziej niż inne narażone na zaburzenia odżywiania. Anoreksja, bulimia, kompulsyjne objadanie się – wszystko to są bardzo poważne choroby, ale też następstwa głównego problemu, którym w tym przypadku jest depresja neurotyczna.

Wśród ludzi dotkniętych depresją lękową silne są też myśli samobójcze. Taka osoba może dokonywać też samookaleczeń, wykazywać zachowanie autoagresywne i w końcu targnąć się na swoje życie. To wszystko sprawia, że takie osoby potrzebują natychmiastowej pomocy i odpowiedniej opieki. Potrzebują też wsparcia – ze strony osób najbliższych, ale też ze strony profesjonalistów.

Depresja lękowa – leczenie

Depresja lękowa – leczenie

Niestety, ale leczenie depresji lękowej wcale nie jest łatwe. Nie jest to też proces szybki. Nadal jednak, można z niej wyjść i cieszyć się życiem wolnym od lęku i depresji. Wymaga to jednak sporo pracy. Pierwszym krokiem jest otrzymanie odpowiedniej diagnozy – a ta może być utrudniona. Zwłaszcza, że osoby dotknięte depresją lękową mogą nie czuć się na siłach, by samodzielnie zgłosić się do lekarza. Dlatego tak ważne jest wsparcie osób bliskich, które zasugerują takie rozwiązanie. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś Ci bliski cierpi na jakiekolwiek zaburzenia, w tym na depresję lękową, nie wahaj się szukać pomocy.

Samo leczenie przebiega dwutorowo. Stosowana jest farmakoterapia i psychoterapia. W przypadku farmakoterapii stosowane są lekarstwa, które mają na celu wyciszenie objawów. Przepisywaniem i dobieraniem lekarstw zajmuje się lekarz psychiatra. Stosowane są rozmaite leki, które mają na celu wyciszenie objawów i doprowadzenie pacjenta do stanu, w którym będzie on czuł się na siłach podjąć psychoterapię.

Bo właśnie psychoterapia odgrywa w leczeniu depresji lękowej ogromną rolę. Lekarstwa pozwalają wyciszyć objawy, jednak nie pozwalają w pełni sobie z nimi poradzić. Z kolei psychoterapia pozwala na dotarcie do sedna problemu – namierzenie czynnika, który wyzwolił depresję neurotyczną u danej osoby.

Wtedy pacjent przy pełnym wsparciu psychoterapeuty będzie mógł przepracować problem, pozbyć się szkodliwych wzorców myślenia i zachowania, które do tej pory nim kierowały. Będzie mógł je zamienić na wzorce lepsze i zdrowsze – takie, które pomogą mu w przyszłości radzić sobie z problemami w o wiele lepszy sposób. Wtedy uda się też uniknąć nawrotów depresji lękowej w przyszłości.

Psychoterapia przynosi naprawdę dobre wyniki. Psychoterapeuci dobierają metody swojej pracy do indywidualnego pacjenta, dlatego dobierają różne techniki, które mają na celu pomóc uporać się pacjentowi z problemami. Nawet tymi najbardziej złożonymi. Długość psychoterapii jest indywidualny dla każdej osoby, nie jest to niestety gotowy lek który od razu działa, ale proces dzięki czemu docieramy do przyczyny problemu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test