Jak rozpoznać zdradę męża lub żony?

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać symptomy zdrady. Zdradzający partnerzy potrafią się z tym bardzo kryć. Czasami też partner, który jest zdradzany nie chce widzieć objawów zdrady, bo nie chce wiedzieć i chce wierzyć, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Od tego problemu jednak nie da się uciec.

Zastanawiasz się jak rozpoznać zdradę? Poznaj najczęstsze sygnały zdrady partnera. Dowiedz się, jakie mogą być powody do zdrady i co w tej sytuacji zrobić.

Data publikacji: 19.09.2020
Data aktualizacji: 17.11.2020
Jak rozpoznać zdradę męża lub żony?
Kategoria bloga:

Wiele osób o tym doskonale wie, dlatego od razu chciałoby znać prawdę – bo wszystko jest dla nich lepsze niż ciągła, wyniszczająca i stresująca niepewność. Zdrada w małżeństwie zawsze jest bolesna – niezależnie od tego, kto zdradza. Statystycznie częściej zdradzają mężczyźni, jednak nie oznacza to, że zdrady wśród kobiet się nie zdarzają. Jak rozpoznać zdradę? Jak objawia się zachowanie męża, który zdradza? Jak zachowuje się niewierna żona? Jakie są przyczyny zdrady i jak sobie poradzić ze zdradą? Zacznij od poznania sygnałów zdrady i przekonaj się!

Sygnały zdrady

Partnerom, którzy zdradzają, może wydawać się, że są bardzo sprytni i nie widać po nich żadnych sygnałów zdrady. Czasami zresztą faktycznie może tak być – niektóre zdrady trwają latami i małżonkowie są tymi osobami, które dowiadują się o tym ostatnie.

Czasami dzieje się tak dlatego, że faktycznie partner bądź partnerka bardzo dobrze się kamuflowali. Jednak zdecydowanie częściej zdradzany współmałżonek bądź współmałżonka nie widzieli oczywistych sygnałów zdrady u swojej drugiej połówki. Dlatego często o zdradzie wie całe najbliższe otoczenie danej pary, jednak nie sama osoba zdradzana. Nie są to rzadkie scenariusze. Jakie są sygnały zdrady? Jakie zachowania mogą być dla Ciebie niepokojące? Poznaj najważniejsze sygnały zdrady.

  • Partner zaczyna się zachowywać, jakby mu na niczym nie zależało. Niegdyś denerwował się na różne zachowania, które teraz są mu zupełnie obojętne. Nie interesuje się też tym, co dzieje się w domu, nie chce podejmować żadnych decyzji i uważa, że drugie z partnerów może robić jak chce. Może to oznaczać, że faktycznie dom i partner są mu już obojętni, bo angażuje się emocjonalnie w inny związek.

  • Partner zaczyna cię coraz bardziej rozliczać z pieniędzy, czy oszczędzać na wspólnym budżecie. Jednocześnie zwiększa swoje wydatki na siebie i swoje potrzeby – kosztem potrzeb drugiego partnera, domu, czy dzieci. Jego wydatki mogą być też bliżej niewyjaśnione, nie będzie potrafił się z nich wytłumaczyć.

  • Przestaje potrzebować Twojego towarzystwa – wszędzie wcześniej chodziliście razem? Teraz partner będzie dążył do spędzania czasu w samotności – będzie wychodził samotnie, nie będzie proponował Ci wspólnych wypadów, czy wręcz będzie Cię namawiał do pozostawania w domu, podczas, gdy on będzie wychodził.

  • Ciągle trzyma telefon przy sobie – nawet jeśli wcześniej telefon mógł spokojnie leżeć, na przykład na stole czy szafce, teraz jest ciągle obok partnera. Zdradzający partner bądź partnerka mają swoje sekrety, którymi nie chcą się dzielić. Dlatego mogą bardzo źle reagować, gdy zobaczą swój telefon w obcych rękach. Prowadzą też dziwne, przyciszone rozmowy telefoniczne czy wymieniają wiadomości, a na pytanie „z kim rozmawiasz?”, odpowiadają zdawkowo lub wcale.

  • Coraz mniej czasu spędza w domu – może to różnie tłumaczyć, najczęstszym wyjaśnieniem jest praca – nadgodziny, delegacje, konferencje – wszystko jest dobrym powodem, by nie wracać o czasie do domu. Być może właśnie w ten sposób gospodaruje czas dla osoby, z którą dopuszcza się zdrady.

  • Czasami mąż lub żona do kontaktów z osobą, z którą zdradza współmałżonka, używa zupełnie innego telefonu lub ma sekretne konta na portalach społecznościowych. Jeśli dodatkowe konta lub telefon zostaną odkryte, nie potrafią się z nich wytłumaczyć, mogą też reagować agresją i awanturą.

  • Zmianie ulega także sfera seksualna – seksu w związku jest zdecydowanie mniej niż wcześniej, partner, który zdradza może stać się niechętny zbliżeniom i oziębły.

Pamiętaj, że choć to wszystko to mogą być symptomy zdrady, wcale tak być nie musi. Dlatego nie reaguj od razu paniką, tylko postaraj się szczerze porozmawiać. Dopiero, gdy sygnałów zdrady pojawia się coraz więcej – możesz mieć prawdziwy powód do zmartwień.

Zachowanie osoby, która zdradza

Zachowanie żony, która zdradza – tak samo jak zdradzającego męża – może się zmienić. Nie zawsze da się doskonale ukryć zmiany, które zachodzą w życiu takiej osoby. Może ona zmienić swoje nawyki – zacząć wychodzić wcześniej z domu. Może tłumaczyć to chęcią uprawiania sportu lub zmianą godzin pracy. Zacznie też później do tego domu wracać – tłumacząc się korkami, nadgodzinami czy problemami z transportem.

Osoba, która zdradza zaczyna też dużo bardziej dbać o siebie. Jeśli wcześniej nie zwracała uwagi na to, jak wygląda, teraz może spędzać dużo czasu na dobieraniu ubioru. Kobieta, która nigdy wcześniej się nie malowała, może zacząć się malować i to bardzo starannie. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, mogą faktycznie zapisać się na siłownię, zacząć biegać, czy chodzić – na przykład – na kurs tańca. Wszystko, by zrzucić zbędne kilogramy, które wcześniej nie były dla nich problematyczne, a także po to, by znaleźć czas na spotkanie z kochankiem bądź kochanką.

Zobacz też: Zdrada emocjonalna – Czym jest i jak ją rozpoznać?

Osoba, która zdradza może też zmienić swoje zachowanie w stosunku do dzieci. Kierowani wyrzutami sumienia zdradzający mężczyzna lub kobieta mogą poświęcać dzieciom więcej czasu, bardziej ich rozpieszczać czy na więcej pozwalać – wszystko, by zagłuszyć wyrzuty sumienia.

Zachowanie męża po zdradzie może się zmienić także w stosunku do Ciebie – identycznie jak zachowanie żony po zdradzie. Niewierny współmałżonek może mieć wyrzuty sumienia, które będzie zagłuszał, nie tylko poprzez lepsze zajmowanie się dziećmi, ale też poprzez rozpieszczanie Ciebie. Prezenty bez okazji, bukiety kwiatów, gotowanie ulubionych dań – na wiele różnych sposobów niewierny współmałżonek może radzić sobie z wyrzutami sumienia, które ma względem Ciebie.

Powody zdrady

Statystycznie częściej zdradzają mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że przyczyny zdrady mężczyzn jakoś szczególnie różnią się od kobiet. Zdrada w swej istocie jest swoistym ukoronowaniem kryzysu, który już od dłuższego czasu musiał drążyć i podkopywać dany związek.

Wiele osób, które pozostaje w małżeństwie przestaje się starać. Zupełnie tak, jakby małżeństwo było już ostatecznym przypieczętowaniem związku i miłości, więc już nie trzeba się starać, bo cel został osiągnięty. To bardzo złe podejście. Małżeństwo jest jak ogród – trzeba o niego dbać, bo inaczej zarośnie chwastami i będzie straszył swoim wyglądem. Tak samo w małżeństwie – jeśli zabraknie dobrej chęci i czasu na to, by pielęgnować uczucie, ono po prostu zwiędnie.

Przyczyny zdrady kobiet, podobnie jak mężczyzn, często wychodzą z tych samych pobudek. W małżeństwie zaczyna brakować miłości, ciepła i zaangażowania. Wkrada się rutyna i obojętność, a szara codzienność jest w stanie zabić każde uczucie. Takie osoby, mogą zdecydować się na skok w bok, bo potrzebują emocji, potrzebują poczucia, że są dla kogoś ważne i chcą przeżywać uczucia.

Często zdrada jest ostatecznym sygnałem, że w małżeństwie dzieje się źle – a cały związek tak naprawdę wisi właśnie na włosku. Osoba może dopuszczać się też zdrady, bo związek zaczął ją nudzić, a uczucie się tak naprawdę już wypaliło. Do zdrady może też dojść wtedy, gdy dana osoba nigdy tak naprawdę nie była na związek gotowa i nie chce rezygnować ze stylu życia, które prowadziła jako singiel.

Co zrobić po zdradzie?

Istnieje wiele powodów zdrady, jednak zdrada jako taka zawsze jest potężnym ciosem. Zawsze jednak lepiej jest wiedzieć, bo wtedy istnieje możliwość naprawy związku i wyjścia z tego kryzysu jeszcze silniejszym.

Zdrada zawsze boli, zawsze jest też powodem do przeżywania emocji – masz do nich prawo, nawet jeśli są bardzo negatywne. Szok, smutek, rozczarowanie, żal, złość – wszystko to jest jak najbardziej normalne. Po pierwszym szoku jednak przychodzi czas na rozliczenie się z przeszłością.

Możesz odejść, możesz jednak spróbować uratować związek – jeśli druga połowa szczerze żałuje i też jej na tym zależy. Czasami warto się zastanowić nad tym, czy faktycznie nie warto jest przepracować problemu zdrady i uratować związku.

Wtedy bardzo pomocna będzie psychoterapia dla par. Małżeństwo jest w głębokim kryzysie, uczucia osoby zdradzonej są bardzo mocno zranione – to sytuacja, w której przyda się pomoc psychoterapeuty. W ten sposób można nauczyć się rozmawiać ze sobą szczerze – o swoich emocjach, potrzebach i odczuciach. Można też oczyścić między sobą atmosferę i uczyć się na nowo sobie ufać.

Czasami jednak warto się zastanowić nad tym, czy najlepszym wyjściem nie będzie rozstanie. Nie wszystko warto ratować i nie za wszelką cenę. Taka decyzja też jest bardzo bolesna i druzgocąca, jednak czasami jest konieczna. Wtedy też warto zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty. To pomoże rozprawić się z przeszłością i swoimi emocjami.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.
4/5 - (4 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czujesz że problem zdrady partnerskiej dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ?

Czujesz że problem zdrady partnerskiej dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ?

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Skontaktuj się z nami telefonicznie, pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Wiesz kogo wybrać? Umów samodzielnie wizytę w gabinecie lub sesję online.