Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Zdrada emocjonalna – Czym jest i jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna lub inaczej psychiczna to pojęcie pojawiające się obok zdrady fizycznej. Jest to nic innego jak brak lojalności wobec partnera, złamanie zasady poufności oraz intymności emocjonalnej. Zdrada emocjonalna objawia się wyjściem poza granice związku i dzieleniem z kimś innym tego, co powinno być zarezerwowane dla relacji z partnerem/partnerką. Zatem, czym jest zdrada emocjonalna i jak ją rozpoznać? Jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

Data publikacji: 26.05.2019
Data aktualizacji: 28.04.2024
Czas czytania: 6
Zdrada emocjonalna - Czym jest i jak ją rozpoznać?
Kategoria bloga:

Ogólne pojęcie zdrady emocjonalnej w rozumieniu podstawowym dotyczy fizyczności i ważnym jej elementem jest odbycie dobrowolnego stosunku płciowego z osobą niebędącą naszym partnerem. Zdrada emocjonalna to jednak nie tylko pozamałżeński czy poza-partnerski stosunek seksualny, ale również zachowania poza-seksualne polegające między innymi na okazywaniu zainteresowania i troszczeniu się o osobę inną niż partner, najczęściej w tajemnicy.

Zdrada emocjonalna może trwać latami i nie musi skutkować zaangażowaniem seksualnym. Jest ona szczególnie raniąca, ponieważ nie opiera się, w odróżnieniu od zdrady fizycznej, na płytkiej relacji, a jest angażująca i pochłaniająca mnóstwo emocji. Zdrada emocjonalna często bywa nazywana związkiem platonicznym, który z różnych powodów (na przykład religijnych) nigdy nie zmieni swojego statusu. W czasach ogromnej popularności mediów społecznościowych zdrada emocjonalna może mieć charakter wyłącznie wirtualny, ale mimo to wpływać znacznie na rzeczywiste związki.

Tematyka artykułu:

 1. Objawy zdrady emocjonalnej
 2. Zdrada emocjonalna a fizyczna
 3. Jak wybaczyć zdradę

Zdrada emocjonalna – Jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna – Jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna to coś więcej niż miłe spędzanie czasu z osobą niebędącą naszym partnerem czy wymianą intelektualną między dwojgiem ludzi. Nie należy więc każdej znajomości bliskiej osoby traktować jako zdradę.

Jednak niekiedy ta granica pomiędzy jedynie znajomością o zaangażowaniem bywa łatwa do przekroczenia. Jak rozpoznać czy ma miejsce emocjonalna zdrada? Nie ma jednego wzoru, pod który można podłożyć zachowania i dostać jednoznaczną odpowiedź. Ale jest kilka rzeczy, na które być może warto zwrócić szczególną uwagę, bo mogą stanowić objawy zdrady emocjonalnej.

7 alarmujących sygnałów zdrady emocjonalnej

 1. Nowa znajomość rozwija się w stosunkowo szybkim tempie, spotkania stają się codziennością i niewiele opowiadasz partnerowi/partnerce o nowo poznanej osobie. Dodatkowo pojawiają się tajemnice i połowicznie odpowiedzi na pytanie związane z nową znajomością.
 2. Koleżeńskie dotąd stosunki stają się intensywne. Pojawiają się częste rozmowy telefoniczne i wymiany smsów. Można zauważyć nieustanne wpatrywanie się w ekran telefonu i objawy niepokoju, kiedy telefon zadzwoni w towarzystwie partnera/partnerki.
 3. Gdy stanie się coś dotkliwego, oparcia poszukuje się nie u partnera, a w nowej znajomości. Występuje pragnienie dzielenia się z kimś inny bieżącymi sprawami, a także zmartwieniami i pragnieniami.
 4. Uwaga staje się podzielna na kolejną osobę. Życie i emocje nowego znajomego zaprzątają nieustannie myśli. Czasami pojawiają się częściej niż myśli o faktycznym partnerze.
 5. Pojawiają się porównania obecnego partnera z przyjacielem. Zazwyczaj okazują się wypadać niekorzystnie dla tego pierwszego. Gdy partner zrobi coś nie tak, do głowy przychodzą myśli, że tamta osoba zachowała by się inaczej i nie zrobiłaby Ci przykrości.
 6. Istnieje uczucie magicznej więzi, tak zwanego „porozumienia dusz” z drugą osobą, która nie jest naszym partnerem. Okazuje się, że możemy rozumieć się z kimś jeszcze lepiej niż nam się do tej pory wydawało.
 7. Z czasem mogą pojawić się także fantazje erotyczne o przyjacielu/przyjaciółce. Mogą stać się obiektem naszych westchnień, co z kolei może skutkować brakiem pociągu do obecnego partnera. Nie jest to jednak objaw konieczny.

Zdrada emocjonalna a fizyczna

Relacja przyjacielska może łatwo przerodzić się w coś więcej w przypadku gdy nasz aktualny związek przechodzi kryzys bądź zaczyna się do niego wkradać rutyna i nuda. Ale zdrada emocjonalna może mieć miejsce także bez powodu, po prostu się zdarzyć. W odróżnieniu od zdrady fizycznej, zdrada emocjonalna nie musi wiązać się z bliskością fizyczną dwojga osób.

Zdrada emocjonalna zaczyna się od coraz częstszych kontaktów z drugą osobą. Stopniowo następuje zbliżenie emocjonalne do osoby niebędącej partnerem, zaczynamy odczuwać potrzebę coraz częstszej rozmowy i spotykania się z nią. Zaczynami przelewać na kogoś innego niż nasz partner nasze obawy i smutki, a także marzenia. Dzielimy naszą sferę emocjonalną z kimś innym i tego samego oczekujemy od niego.

W dzisiejszych czasach odległość od partnera zdrady nie ma znaczenia. Technologia pozwala na wymianę myśli nieustannie poprzez choćby smsy czy media społecznościowe. A to z kolei sprawia, że o zdradę znacznie prościej i dodatkowo jest ona w mniejszym stopniu do wykrycia.

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Zdrada, zarówno fizyczna jak i psychiczna, jest ważną informacją o tym jak układa się w naszym związku. Jej ujawnienie wywołuje między innymi gniew i poczucie opuszczenia, a także bezsilności. Niejednokrotnie łączy się z zaniżeniem naszej samooceny, powodując, że dostrzegamy powody zdrady w nas, mając poczucie beznadziejności.

Zamiast pomyśleć o tym, by wybaczyć zdradę, pojawiają się myśli o odwecie, a często nawet niekontrolowane stany depresyjne. Zdrada emocjonalna, szczególnie u kobiet, często wywołuje poczucie krzywdy. W porównaniu ze zdradą fizyczną, która najczęściej skutkuje pojawieniem się gniewu.

Zdrada to także możliwość zobaczenia że w związku jest nie tak jakbyśmy tego oczekiwali, niedopowiedziane żale, nierozwiązane problemy które spowodowały ten kryzys w związku. Żyjemy również w czasach gdy związek traktuje się przedmiotowo, w przypadku gdy nie idzie on tak jakbyśmy tego oczekiwali jesteśmy skłonni bardziej go zakończyć aniżeli próbować naprawić.

A tak naprawdę to każdy związek wymaga stałej pracy i wysiłku aby komunikacja i zaufanie między partnerami były coraz lepsze. Pamiętajmy że nie ma idealnego związku jak i nie ma idealnego partnera. Stąd warto pomyśleć nad tym jak uratować związek.

Aby wybaczyć zdradę emocjonalną, poradzić sobie z emocjami po zdradzie i spróbować odbudować związek, partnerzy często korzystają z pomocy specjalistów. Jeśli zdecydujemy się walczyć o relację, należy pamiętać, że szczera rozmowa to podstawa i bez niej nie damy rady pójść dalej.

W tym może nam pomóc psycholog, który nauczy nas skutecznie się komunikować i pomoże rozwiązać zaistniały problem. Podczas terapii pomoże nam także ułożyć myśli i uwierzyć, że jeszcze wszystko może się ułożyć. Nakieruje na drogę, która przyniesie najlepszy rezultat. Terapia par to wsparcie które jest potrzebne gdy sami czujemy że nie radzimy sobie z problemem, lub chcielibyśmy wsparcia osoby która pomoże nam obiektywnie spojrzeć na dotychczasowy związek.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test