Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak się odstresować

Każdego człowieka dopada od czasu do czasu stres – nikt nie jest na niego całkowicie odporny. Niekiedy jednak stres towarzyszy człowiekowi ciągle. I choć w małych dawkach potrafi być motywujący i pozytywny, to chroniczny i ciężki stres ma bardzo destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie człowieka. Wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też na zachowanie danej osoby, która znajduje się pod stresem.

Czym konkretnie jest stres? Jakie są jego skutki? Jak się odstresować? Jakie są sposoby na relaks? Czytaj dalej!

Data publikacji: 21.07.2021
Data aktualizacji: 27.09.2023
Czas czytania: 6
Jak się odstresować
Kategoria bloga:

Czym jest stres?

Czym jest stres?

Żeby zacząć zastanawiać się jak zredukować poziom stresu, najpierw należy dowiedzieć się, czym jest stres. Zrozumienie może doprowadzić do lepszej i bardziej wydajnej walki o odzyskanie wewnętrznej równowagi i spokoju.

Stres to reakcja, która pojawia się na rozmaite wydarzenia w życiu człowieka – choć nie dotyczy tylko ludzi. Stres potrafi działać motywująco, a nawet ratować życie – to on potrafi zmusić do ogromnego wysiłku, do którego w normalnym stanie dana istota nie byłaby zdolna.

Jednak stres ma też negatywne działanie. Jeśli się przedłuża, jeśli człowiek nie jest w stanie oderwać się od dręczących go myśli, może być wręcz sparaliżowany i nie podejmować żadnych działań – co dodatkowo go stresuje i pojawia się efekt błędnego koła. W tym ujęciu stres to skupianie się na swoich obawach, problemach i innych negatywnych doświadczeniach.

Skutki stresu

Skutki stresu

Skutki stresu wpływają na zdrowie fizyczne, psychiczne, a także zachowanie danego człowieka. Początkowo skutki stresu mogą być niezauważalne Z biegiem czasu jednak coraz bardziej będą oddziaływać na życie człowieka, aż mogą poważnie utrudnić lub wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Stres to szereg reakcji chemicznych, które zachodzą w organizmie. Na dłuższą metę mogą doprowadzić do zanikania:

 • Silnej woli

 • Kreatywności

 • Inspiracji

 • Motywacji

Może też całkiem skutecznie zahamować rozwój człowieka i paraliżować go przed podejmowaniem decyzji czy szukaniem nowych dróg wyrażenia siebie, dokształcania się i w wielu innych sytuacjach. To wszystko bardzo poważne, bo bardzo źle wpływa na ludzki mózg. To jednak nie są jedyne następstwa stresu. Do innych problemów, które może spowodować stres zalicza się:

 • Zgaga

 • Cukrzyca

 • Mniejsza odporność organizmu

 • Choroby serca

 • Choroby układu krążenia

 • Problemy z cerą

 • Problemy z włosami

 • Wrzody żołądka

 • Depresja

 • Zaburzenia odżywiania

 • Inne zaburzenia psychiczne

 • Problemy z trawieniem

 • Problemy z kręgosłupem

 • Oziębłość seksualna

 • Problemy z płodnością

 • Chroniczne zmęczenie

 • Bóle głowy

 • Bóle brzucha

 • Biegunki

 • Zaparcia

 • Ból mięśni

 • Zbyt duże napięcie mięśni

 • Nudności

 • Zawroty głowy

 • Szybsze tętno

 • Częstsze wybuchy gniewu

 • Zmniejszony poziom cierpliwości

To wszystko bardzo poważne problemy – ignorowanie ich może mieć opłakane skutki. Jednak w przypadku stresu nie wystarczy leczyć samych jego objawów, bardzo ważne jest to, by zredukować poziom stresu w organizmie. Dlatego każdy człowiek powinien wypracować sobie swoje sposoby na odstresowanie. Takie, które będą zdrowe i nie będą szkodzić nikomu – ani danej osobie, ani jej otoczeniu. Sposoby na relaks są najróżniejsze – każdy człowiek jest inny i coś innego uważa za relaksujące. Jeśli jednak wiesz jak się odstresować, a wcześniejsze metody przestały działać – musisz znaleźć nowe. Życie w ciągłym stresie nie wpłynie na Ciebie dobrze, dlatego musisz z tym walczyć.

Jak się odstresować?

Jak się odstresować?

Jeżeli stres nie jest permanentny, nie powoduje zaburzeń psychicznych ani innych poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym, na ogół nie ma powodu, by sięgać od razu po leczenie farmakologiczne. Trzeba za to znaleźć swoje metody na stres. Nie wolno bowiem lekceważyć stresu – nawet jak nie odczuwasz jeszcze poważnych jego skutków to – jeśli nic się nie zmieni – problem będzie się pogłębiał i coraz bardziej odbijał na Twoim zdrowiu. Jak się odstresować?

 • Pij napary z ziół – to naturalny sposób na to, by poradzić sobie z nagromadzonym w organizmie stresem. Ludzkość od wieków zna i stosuje te metody, by pozytywnie wpłynąć na swój organizm. Doskonale działa lawenda, melisa i waleriana

 • Zadbaj o odpowiednią dietę – to, co jesz ma ogromny wpływ na Ciebie i Twoje samopoczucie. Może okazać się, że brakuje Ci w diecie odpowiednich składników odżywczych, co ma wpływ na to, jak reagujesz w różnych sytuacjach. Tu zwłaszcza magnez ma ogromne znaczenie – jeśli zaczyna go brakować to jesteś dużo bardziej narażony na działanie stresu. Równie ważnym składnikiem jest też potas – jeśli go brakuje możesz dużo dotkliwiej odczuwać skutki stresu. Możesz brać suplementy diety, ale najlepiej wzbogacić swoją dietę o odpowiednie składniki – orzechy, gorzką czekoladę, kakao, banany, pomidory czy soję.

 • Aromaterapia – to doskonały sposób na stres. Możesz palić aromatyczne świece, dodawać pachnące olejki do kąpieli, wykorzystywać je podczas masażu lub po prostu palić aromatyczne kadzidełka

 • Zadbaj o jakość swojego snu – śpij minimum siedem-osiem godzin dziennie. Przed snem dokładnie wywietrz sypialnię. Postaraj się też zmienić swoje wieczorne nawyki. Wycisz swój umysł, odłóż telefon, wyłącz telewizor. Zajmij się za to czymś relaksującym – idź na spacer, poczytaj książkę, weź gorącą kąpiel, posłuchaj relaksującej muzyki – wszystko, co pozwoli Twojemu umysłowi odpocząć jest dobrym pomysłem.

Jeśli nie potrafisz radzić sobie ze stresem, czujesz, że wszystko Cię przerasta, a sposoby na stres, które działały na Ciebie wcześniej już nie skutkują – poszukaj profesjonalnej pomocy. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz mógł podnieść poziom komfortu życia.

Jeśli ciągle się zamartwiasz tym, co będzie i to nie pozwala Ci się odstresować, spróbuj się na to przygotować. Zrób sobie plan działania, przygotuj sobie to, co niezbędne kolejnego dnia. Nawet jeśli odpowiednio wcześniej zadbasz po prostu o swoje ubrania czy posiłki to będzie Ci dużo łatwiej stawiać czoła rzeczywistości.

Możesz zgłosić się do psychologa lub udać się na psychoterapię – problemy ze stresem, to w jaki sposób reagujesz na określone sytuacje, to kwestia Twojego umysłu. Na psychoterapii uda Ci się zrozumieć, dlaczego reagujesz w odpowiedni sposób, a także nauczysz się w sposób zdrowy i właściwy rozładowywać stres. Podczas psychoterapii stosowane są rozmaite techniki relaksacyjne, które będziesz mógł z powodzeniem stosować w życiu również w przyszłości.

Sposoby na relaks

Sposoby na relaks

Jak pokonać stres? Najlepiej skutecznie i u źródła. Nie zawsze jednak jest możliwość wyeliminowania źródła stresu ze swojego życia. Stresująca bywa praca, ale to przecież nie znaczy, że można ją porzucić – nierzadko stan finansów i odpowiedzialność na to nie pozwalają. Nie da się też całkowicie unikać stresu. Jest on nieodłączną częścią życia. Najważniejsze jest więc to, by znaleźć swoje sposoby na stres – zrelaksować się i zadbać o siebie.

Nie unikaj aktywności fizycznej – nawet zwykły spacer jest w stanie naprawdę wiele zdziałać. Ćwicz fizycznie, by rozładować napięcie, które się w Tobie kumuluje.

Znajdź chwilę dla siebie – możesz zainteresować się medytacją. Najważniejsze są ćwiczenia oddechowe – oddychaj głęboko i spokojnie. Gdy uda Ci się dotlenić mózg, będziesz mieć dużo lepsze samopoczucie.

Śmiej się często i szukaj rzeczy, za które możesz być wdzięczny – pozytywne nastawienie ma tutaj naprawdę ogromne znaczenie, a śmiech wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Nie zapominaj też o sobie – nie możesz spędzić całego życia na wykonywaniu obowiązków. Poszukaj sobie hobby, rób to, co lubisz i wygospodaruj dla siebie trochę czasu w tygodniu. Spotykaj się też z ludźmi – otaczaj się osobami, przy których czujesz się dobrze.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test