Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak walczyć z depresją? – Sposoby zwalczania depresji

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz większe grono ludzi. Szacunki WHO nie są tutaj szczególnie optymistyczne: zgodnie z nimi już za dziesięć lat depresja będzie najczęstszą chorobą cywilizacyjną na świecie, wyprzedzając nawet choroby serca. Zatem, jak walczyć z depresją? Czym tak naprawdę jest depresja? Skąd się bierze i czemu coraz więcej osób na nią choruje? Jak sobie z nią radzić? Dowiedz się jak pokonać depresję.

Data publikacji: 13.04.2020
Data aktualizacji: 19.09.2023
Czas czytania: 6
Jak walczyć z depresją? – Sposoby zwalczania depresji
Kategoria bloga:

Depresja – jak z nią walczyć?

Choroby cywilizacyjne, to takie, które są niezakaźne i związane są bezpośrednio z rozwojem cywilizacji, a co za tym idzie – za pewną zmianą, która zachodzi w życiu człowieka. Do właśnie takich chorób zaliczana jest depresja. Liczba osób chorych ciągle rośnie i w końcu depresja znajdzie się na samym szczycie chorób cywilizacyjnych. 

Szybkie tempo życia, mnóstwo wymagań, które stawia przed człowiekiem współczesny świat, brak czasu i umiejętności na skuteczne radzenie sobie ze stresem, rozluźnienie więzi międzyludzkich – to wszystko pomaga rozwijać się depresji. Sprzyja jej też pewne rozleniwienie – naturalny skutek rozwoju cywilizacyjnego, przez co trudniej jest nam walczyć z depresją.

Ludzie nie muszą już stawiać czoła ogromnym wyzwaniom, ludzki mózg nie żyje już w poczuciu ciągłego zagrożenia i w stanie najwyższej czujności. Z tym związane jest poczucie bezpieczeństwa, które wspiera bierność, a także nadmierne nadmuchiwanie potrzeb konsumpcyjnych i jeszcze większe odsunięcie się od ludzi i tego, co jest naprawdę ważne.

Profilaktyka zdrowia psychicznego jest często zaniedbywana, a wizyty u lekarza psychiatry czy u psychoterapeuty wciąż niektórym wydają się czymś wstydliwym i naznaczającym. A każdy mózg ma swoją wytrzymałość – pewną barierę, za którą będzie już tylko choroba.

Jak odróżnić depresję od spadku nastroju?

Depresja to modne pojęcie w ostatnich latach. A przez to, że jest modne, jest też bardzo mocno nadużywane. Samo słowo weszło już do języka potocznego i jako takie oznacza „chwilowe pogorszenie nastroju”.

Depresja to jednak dużo więcej – ktoś, kto właśnie żegna najbliższego członka rodziny po prostu jest w żałobie, a nie w depresji. Jeśli kogoś rzuci druga połówka – radzi sobie ze stratą, a nie jest w depresji. Depresja to nie jest obniżenie nastroju – to problem związany z mózgiem, który nie działa tak, jak powinien, bo – w dużym uproszczeniu – brakuje mu biochemicznej równowagi. Jest to też stan zniechęcenia i rezygnacji, który utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo że – obiektywnie – nie ma żadnego powodu, by w takim stanie tkwić.

jak walczyć z depresja

Profilaktyka – czyli jak walczyć z depresją

Przed depresją można spróbować się bronić. Walka z depresją jest bardzo ważna już od najmłodszych lat – dziecko przejmuje sposób postrzegania świata od swoich rodziców. Dlatego w toku badań udowodnione zostało, że dzieci matek w depresji same na nią cierpią – nawet jeśli są jeszcze bardzo malutkie. 

Niektórzy doszukują się w tym istnienia pewnego „genu depresji”, nie ma na ten temat jednak jednoznacznych wyników badań. Dlatego przyjmuje się – tak ważną przy profilaktyce – regułę, że szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci.

Jeśli człowiek już od najmłodszych lat będzie wiedział, że może liczyć na wsparcie najbliższych, a przy tym będzie też przygotowany na to, że świat nie jest bajkowy i czekają tu na niego wyzwania, stres i inne problemy, którym będzie musiał stawić czoła.

Sposoby walki z depresją

Czasami profilaktyka nie wystarcza i zapada się na depresję, choroba może też dotknąć kogoś w naszym najbliższym otoczeniu. Co wtedy? Jak w takim przypadku walczyć z depresją? Na szczęście depresja jest chorobą całkowicie uleczalną, ale wymaga kompleksowego działania. Jak wygląda leczenie depresji?

Leki

Leczenie farmakologiczne ma duży wpływ na dochodzenie do zdrowia. To właśnie ono pozwala mózgowi dojść do pewnej równowagi, której tak bardzo brakuje przy depresji. Jednak psychiatrzy, którzy wypisują tylko recepty i zapominają o ważnej roli rozmowy i psychoterapii w procesie wychodzenia z depresji leczą tylko skutek, pozostawiając przyczynę. Warto skupić się w walce z depresją również na aspekcie swojej psychiki.

Psychoterapia

Depresja nie bierze się znikąd – ma swoje podłoże, które oddziałuje na psychikę i sprawia, że w końcu mózg zaczyna pracować nie tak, jak powinien. Psychoterapia pozwoli uporać się z przyczynami depresji, otworzyć na świat i ludzi, a także lepiej zrozumieć siebie i zwalczyć depresję.

Ruch i relaks

Nie można zapominać o ważnej roli terapii poprzez ruch. Mózg podczas wysiłku fizycznego wytwarza endorfiny, czyli – potocznie mówiąc – hormony szczęścia. Dlatego jest to bardzo dobry sposób na walkę z depresją. To właśnie endrofin tak brakuje człowiekowi, który zmaga się z depresją, dlatego warto się ruszać – mózg wytworzy swoją dawkę endorfin i będzie czuł się dużo lepiej.

To też doskonały, najzdrowszy sposób na relaks, który nie pozwoli człowiekowi opaść jeszcze niżej w apatię i ogólne przygnębienie. Ruch nie jest magicznym remedium – człowiekowi w depresji nadal jest potrzebne wsparcie czy leczenie farmakologiczne – ale może być pomocne.

Jak walczyć z depresją bez leków?

W walce z depresją stosuje się najróżniejsze formy leczenia – od leków i psychoterapii, przez leczenie poprzez ruch, aromaterapię, muzykoterapię, a nawet przez odpowiednią dietę, czy jogę. Łączenie farmakologii z psychoterapią i innymi formami terapii mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Człowiek jest w końcu istotą złożoną – nie da się oddzielić umysłu od ciała, należy działać kompleksowo, by wrócić do pełni zdrowia.

Poznaj depresję i walcz z nią skutecznie

Poznaj depresję i walcz z nią skutecznie

W walce z depresją – jak każdą inną chorobą – bardzo przydaje się wiedza. Jeśli wiadomo z czym trzeba się mierzyć, można chorobę oswoić, a przez to przestać się jej bać. Bo depresji nie należy się bać – można z nią wygrać.

Najważniejsze jest jednak łączenie różnych form terapii – farmakologia pozwoli usunąć skutek – czyli problemy z funkcjonowaniem mózgu, psychoterapia pozwoli uporać się z przyczyną depresji, a z kolei na przykład muzykoterapia lub spora dawka ruchu pozwolą się zrelaksować i nabrać bardziej pozytywnego nastawienia.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test