Myśli samobójcze to bardzo silny sygnał dotyczący tego, że dzieje się coś naprawdę bardzo złego. Nie biorą się znikąd i zawsze mają powód – często problemy są już tak głębokie i nawarstwione, że dana osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Jeśli doświadczasz myśli samobójczych, nie jesteś sam. Całkiem sporo osób się z nimi zmaga. Nie jest to jednak sytuacja, którą należy lekceważyć.
Jeśli doświadczasz myśli samobójczych lub ktoś Ci bliski zwierzył Ci się z tego problemu, ważne jest to, by poszukać fachowej pomocy. Psychoedukacja w tym temacie jest naprawdę bardzo ważna!
Myśli samobójcze to sygnał którego nie wolno lekceważyć, osoba z myślami samobójczymi może wychodzić z założenia, że nie ma już nadziei i nic nie można zrobić. W związku z tym może nawet odrzucać wszelkie formy pomocy.
Pamiętaj jednak, że taka osoba wcale tak nie myśli. To choroba przez nią przemawia i problemy, których doświadcza. Myśli samobójcze są bardzo groźne. Samo myślenie o śmierci, fantazjowanie o śmierci już jest groźne.
Sytuacja może stać się jednak jeszcze trudniejsza – z fantazji dana osoba, jeśli nie otrzyma odpowiedniej pomocy, może przejść do planów, a w końcu do prób samobójczych. Dlatego nie lekceważ tego. Jeśli ktoś zaufał Ci na tyle, by zwierzyć Ci się z tego problemu, nie możesz tego lekceważyć.
Musisz zacząć działać. Działaj też wtedy, gdy to właśnie Ty doświadczasz myśli samobójczych. Życie ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie poddawaj się, poszukaj pomocy! W Twoim otoczeniu są ludzie, którzy chcą Ci pomóc. Możesz też zgłosić się do specjalistów. Nie jesteś sam ze swoim problemem.
SPIS TREŚCI:
Wiele osób doświadcza myśli samobójczych na pewnym etapie swojego życia. Myśli samobójcze to coś, co może dotknąć osoby w każdym wieku – dorosłe, starsze, nastolatki i dzieci. Nieważny jest też status społeczny czy materialny. Myśli samobójcze mogą dotyczyć każdego – nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że czyjeś życie jest szczęśliwe i niczego w nim nie brakuje.
Dlatego nie wolno lekceważyć nikogo, kto zwierza się z myśli samobójczych. Nie bagatelizuj, nie denerwuj się, że ktoś myśli w ten sposób, a wiedzie – Twoim zdaniem – idealne życie. Skoro doświadcza takich myśli, jego życie wcale nie jest idealne. A o wielu rzeczach przecież możesz wcale nie wiedzieć. Sporo ludzi ma przecież tendencje do tego, by ukrywać swoje problemy przed światem i starać się sprawiać wrażenie, że wszystko jest w porządku.
A jeśli to właśnie Ty doświadczasz myśli samobójczych, nie powinieneś pozwolić się uwikłać w poczucie winy motywowane tym, że przecież „inni mają gorzej”.
Każdy ma swoje życie, każdy ma swoje problemy i to, co dla jednego wydaje się idealne, dla kogoś innego jest naprawdę pełne wyzwań i problemów. Niech takie myśli nie powstrzymają Cię przed poszukaniem pomocy – im szybciej jej doświadczysz, tym szybciej będziesz mógł podjąć leczenie i uporasz się ze swoimi problemami.
A to przecież bardzo ważne – satysfakcjonujące, szczęśliwe życie jest w Twoim zasięgu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jest inaczej i nie masz już po co żyć, bo wszystko się skończyło. Pamiętaj! To fałszywe przekonania! Biorą się z chorób i problemów. Samobójstwo nigdy nie jest rozwiązaniem.
Myśli samobójcze to bardzo silny sygnał alarmowy. Cały umysł danego człowieka krzyczy, że potrzebuje pomocy, bo to, co się dzieje dookoła jest zbyt przytłaczające, by to w ogóle udźwignąć. Taka osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy. W takich momentach naprawdę nie można zwlekać.
Wiesz już, że myśli samobójcze mogą dotknąć każdego człowieka. Choć może wydawać się to wstrząsające i trudno jest to przyjąć do wiadomości, nawet dziecko może doświadczać myśli samobójczych. A co może być czynnikiem, który je wyzwala? Jakie są najczęstsze przyczyny samobójstw, według statystyk?
Chroniczny stres
Hejt w Internecie, cyberstalking, szeroko pojęta cyberprzemoc
Rozwód
Zdrada
Śmierć kogoś bliskiego
Zaniedbania emocjonalne
Nieszczęśliwa miłość
Problemy z identyfikacją płciową
Brak akceptacji własnej orientacji seksualnej
Brak akceptacji własnej tożsamości płciowej
Społeczny brak akceptacji osób ze środowiska LGBT+
Presja oczekiwań społecznych
Problemy finansowe
Problemy z uzależnieniami, własnymi oraz tymi występującymi w rodzinie
Trauma
Poczucie osamotnienia i odrzucenia
Przemoc fizyczna
Przemoc psychiczna
Przemoc finansowa
Utrata pracy
Depresja
Zaburzenia lękowe
Wszelkie inne zaburzenia, problemy i choroby psychiczne
Wszystkie te sytuacje są bardzo poważne. Stres, brak akceptacji i samoakceptacji, przeżycie traumy – wszystko to wymaga działania i profesjonalnej pomocy. Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – to wszystko są osoby, które chcą Ci pomóc. Zasygnalizuj, że tej pomocy potrzebujesz. Zrób ten pierwszy, bardzo trudny, ale też niezwykle ważny krok. Przełam swój wstyd i walcz o to, by wieść lepsze, szczęśliwsze życie.
Choć nie ma jeszcze żadnych dowodów na to, że istnieją geny, które powodują częstsze myśli samobójcze, naukowcy odkryli jednak, że jeśli w czyjejś rodzinie były przypadki samobójstwa, dana osoba też ma większą szansę na doświadczenie myśli samobójczych.
Leki antydepresyjne mają ogromne znaczenie w wychodzeniu z depresji, zaburzeń lękowych i innych tego typu problemów. Dlatego jeśli Twój lekarz przepisał Ci leki, ważne jest to, by trzymać się kuracji, brać lekarstwa i stosować się do zaleceń lekarza. Sama farmakoterapia ma znaczenie, jednak ważne jest też to, by równolegle podjąć psychoterapię. To naprawdę ma znaczenie. Lekarstwa są w stanie wyciszyć objawy i pomóc w przywróceniu równowagi biologiczno-chemicznej w mózgu. Jednak to właśnie psychoterapia wpływa na rozwiązanie problemów u samego źródła i chroni przed nawrotem problemów i ponownym występowaniu myśli samobójczych.
Przyjmowanie leków antydepresyjnych, zwłaszcza po raz pierwszy, może nasilić myśli samobójcze. Nie przerywaj jednak terapii! Poszukaj pomocy u specjalisty i ostrzeż najbliższych, że coś takiego może mieć miejsce. W przypadku przyjmowania takich leków problem z myślami samobójczymi może się nasilić również w sytuacji, w której nagle, bez konsultacji z lekarzem przerywasz terapię lub sam modyfikujesz dawki leków, które powinieneś przyjmować. Nigdy tego nie rób. Jeśli uważasz, że leki nie pomagają – powiedz o tym lekarzowi, ale samodzielnie nigdy nie decyduj się na ich odstawienie. To może Ci naprawdę bardzo zagrozić.
Osoba, która ma myśli samobójcze niezwykle cierpi. Nawet jeśli stara się to maskować, śmiać się i udawać, że wszystko jest w porządku. To tylko pozory. Fasada, która ma na zasadzie zmylić otoczenie. Osoba z myślami samobójczymi przeżywa bowiem niewyobrażalne cierpienie. Czuje się niepotrzebna, odrzucona, zapomniana, nieważna i niepotrzebna. Może czuć, że traumatyczne zdarzenie, którego była świadkiem lub ofiarą to coś, po czym nic więcej nie ma już sensu. Czuje ogromny psychiczny i emocjonalny ból, silny stres, może zmagać się z poważnymi stanami lękowymi.
Myśli samobójcze zawsze związane są z bólem, przerażeniem i poczuciem beznadziei w życiu. Taka osoba doświadcza ogromnego cierpienia i uważa, że lepiej dla wszystkich byłoby, żeby zniknęła. Taka osoba żywi też silne przekonanie, że jej zniknięcie, jej śmierć będzie najlepszym wydarzeniem dla wszystkich – przestanie doświadczać cierpienia, ale też go przysparzać innym. Wydaje jej się, że najlepszym, co może zrobić dla siebie, swoich bliskich i całego otoczenia, to po prostu zniknąć, zakończyć swoje życie. Może też zmagać się z poczuciem winy i bardzo niską samooceną. Wychodzić z założenia, że nie zasługuje na to, by żyć.
To wszystko bardzo drastyczne i wstrząsające. Z tym jednak musi na co dzień borykać się osoba, która doświadcza myśli samobójczych. Dlatego tak ważne jest to, by ciągle pamiętać, ciągle przypominać :
Samobójstwo nie jest rozwiązaniem. Samobójstwo nie przynosi nic dobrego. To pogrzebanie nadziei, szans i możliwości zmiany na lepsze.
Jeśli doświadczasz myśli samobójczych być może wcale nie myślisz o tym w ten sposób. Być może wydaje Ci się, że to najlepsze co możesz zrobić. To nieprawda! Zawsze jest coś, co możesz zrobić. Po prostu w tym momencie Twoje problemy przytłaczają Cię tak bardzo, że nie widzisz takiego rozwiązania. Ono jednak jest. Poszukaj pomocy. Zaufaj ludziom, znajdziesz mnóstwo osób, które będą chciały Ci pomóc i zrobią dla Ciebie naprawdę wiele.
Jeśli doświadczasz myśli samobójczych, nie gódź się na nie. Możesz myśleć nawet o tym, że to jedyne dobre rozwiązanie w Twojej sytuacji, ale to nieprawda. Zawsze jest coś, co możesz zrobić. Nie zamykaj się na pomoc innych ludzi. Jeśli czujesz, że w Twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc, nadal nie jesteś sam. Zgłoś się do specjalisty. Idź do lekarza, zgłoś się do psychologa czy zapisz na konsultację psychiatryczną. Wydaje Ci się to zanadto przerażające i przytłaczające? W takim razie zacznij od telefonu zaufania.
Każdy człowiek potrzebuje się wygadać. Potrzebuje być wysłuchany i czuć się zrozumiany. W telefonach zaufania pracują ludzie, którzy mają ogromną empatię, umiejętność słuchania innych, a przy tym mają wiedzę, by móc Ci pomóc zrozumieć to, przez co przechodzisz. Telefon zaufania może być dla Ciebie pierwszym krokiem do zrozumienia, że życie jest wartościowe, warto żyć, a myśli samobójcze biorą się z powodu z gruntu fałszywych przekonań. Każdy człowiek zasługuje na miłość, wsparcie i pomoc. Nie jesteś wyjątkiem – też zasługujesz na to, by otaczali Cię ludzie godni zaufania, tacy, przed którymi można się otworzyć, zwierzyć ze swoich problemów i wspólnie poszukać pomocy.
Myśli samobójcze to coś niezwykle obciążającego umysł. To coś, z czym naprawdę trudno poradzić sobie w pojedynkę. Twoja perspektywa może być bardzo poważnie zaburzona z powodu stresu i problemów, które właśnie przeżywasz. Pamiętaj wcale nie jesteś sam. Nawet jeśli Twoje problemy wmawiają Ci, że jest zupełnie inaczej.
Zawsze są ludzie, którzy gotowi są Ci pomóc. Daj im znać. Telefon zaufania to pierwszy krok do odnalezienia poczucia szczęścia i równowagi w życiu. Specjaliści tam pracujący porozmawiają z Tobą, wysłuchają Cię i wskażą odpowiednie osoby, które są w stanie Ci pomóc.
Bardzo dużą pomocą dla Ciebie może okazać się psychoterapia. Podczas niej uda Ci się zrozumieć sedno Twoich problemów i przepracować je. W jej toku może się okazać, że myśli samobójcze, których doświadczasz, związane są z inną, poważną chorobą i to właśnie nią trzeba się zająć.
Jeśli doświadczasz silnych myśli samobójczych możesz też po prostu zadzwonić na numer alarmowy. Osoby, które tam pracują na pewno Cię nie zbagatelizują, tylko udzielą Ci fachowej pomocy. W razie takiej konieczności – również tej szpitalnej. Rozpoczęcie leczenia psychiatrycznego, konsultacje z lekarzem psychiatrą, mogą Ci naprawdę bardzo pomóc.
Pamiętaj, że zawsze jest powód, by żyć. Nawet jeśli w tym momencie życia, w którym się teraz znajdujesz, wydaje Ci się, że jest zupełnie odwrotnie. Życie to ogromna wartość i nie należy go odrzucać. Możesz osiągnąć naprawdę wiele, możesz naprawdę wiele zyskać i jeśli tylko dasz sobie szansę, już w niedalekiej przyszłości być w zupełnie innym, lepszym momencie Twojego życia. Zawsze jest nadzieja. Zawsze jest też powód, by żyć.
Pamiętaj, że śmierć nie jest rozwiązaniem problemów. Te problemy, które zostawisz za sobą, spadną na kogoś innego – na osobę Ci bliską i kochaną, która będzie musiała zmagać się z Twoją stratą, a w dodatku zostanie obarczona dodatkowymi problemami. Wszystkie problemy można rozwiązać, wspólnie. Jeśli nie radzisz sobie sam – poszukaj pomocy.
Pamiętaj też, że Twoje życie się zmienia. To nie jest stan niezmienny. Fakt, że dzisiaj cierpisz, odczuwasz ból i nie widzisz możliwości wyjścia z sytuacji, nie znaczy, że tak samo będzie w przyszłości. Nawet najgorsze chwile mijają.
Masz prawo czuć się źle. Masz prawo mieć zły humor, gorsze samopoczucie czy spadek energii do działania. Masz prawo być sam, jeśli tego potrzebujesz. Nikt nie powinien Cię na siłę uszczęśliwiać. Nie powinieneś też czuć z tego powodu wyrzutów sumienia czy obwiniać się za swoje złe samopoczucie, podczas gdy inni mają gorzej. Nie porównuj się do innych. Jesteś sobą.
Zawsze jest ktoś, dla kogo jesteś ważny. Zawsze! Możesz tej osoby nie dostrzegać, możesz ją od siebie odrzucać i nie zauważać jej w swoim otoczeniu, ale ktoś taki jest zawsze. Gotowy do wyciągnięcia do Ciebie ręki i pomocy, niezależnie od tego, w jakim stanie się obecnie znajdujesz.
Samobójstwo sprawia, że zawsze się kogoś zostawia za sobą. A statystyki są nieubłagane – większość osób, których bliski popełnił samobójstwo, musi żyć z ogromnym poczuciem winy i zmagać się z poczuciem straty, które powoduje szereg problemów psychicznych i emocjonalnych. Większość takich osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry, by otrząsnąć się z tego, co się stało. Ten proces nierzadko zajmuje całe lata, a to wydarzenie zostaje w niej i naznacza ją na zawsze.
Jesteś ważny, masz znaczenie. Jesteś wartościową osobą, która ma siłę, wolę walki i możliwość całkowitej odmiany swojego życia. Na pewno już wiele w życiu przetrwałeś. Przed Tobą jeszcze jedna walka. Przetrwaj leczenie, przetrwaj dochodzenie z samym sobą do ładu, a wszystko zacznie być z każdym dniem coraz lepsze.
Jeśli ktoś Ci bliski zmaga się z myślami o samobójstwie, pomóż mu. To nie jest sytuacja, z której można wyjść samodzielnie, bez wsparcia z zewnątrz. Taka osoba zmaga się z cierpieniem, którego mocy możesz nawet nie być świadomym. Niezależnie od tego, jak z zewnątrz wygląda jej życie, jaki ma status społeczny czy materialny. Wewnątrz naprawdę cierpi, dlatego bagatelizowanie takich problemów może ją tylko utwierdzić w tym, że samobójstwo jest najlepszym rozwiązaniem.
Bądź cierpliwy i spokojny. Czasami o to bardzo trudno, gdy buzują emocje, ale to naprawdę bardzo ważne. Nie krzycz, nie kłóć się, nie groź. Okazuj troskę i oferuj pomoc. Czasami taka osoba może chcieć skontaktować się ze specjalistą, ale nie mieć na to siły lub motywacji, za bardzo się wstydzić. Nie ma nic złego w otwartym pytaniu, czy możesz to zrobić za daną osobę. Pokazuj, że chcesz naprawdę pomóc wyjść z sytuacji, bo zależy Ci na danej osobie – jest ważna, wartościowa i naprawdę może jeszcze wiele w życiu osiągnąć.
Samobójstwo to coś niewyobrażalnie strasznego. Osoby, które zmagają się z myślami samobójczymi często wołają o pomoc, przerażone stanem, w którym się znajdują. Usłysz wołanie i zorganizuj pomoc. Jeśli nie jesteś w stanie robić tego sam, bo Ciebie też przerasta ta sytuacja, pamiętaj, że specjaliści zawsze są gotowi pomóc poradzić sobie z tą sytuacją.
ŹRÓDŁA:
Pokaż całośćNa stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz