Nerwica – objawy i leczenie nerwicy

nerwica objawy i leczenie
Kategoria bloga:

Czym jest nerwica? Każdy w swoim życiu codziennym spotyka się ze stresem. Nerwy są czymś normalnym. Co jednak istotne, stresu czy zdenerwowania nie należy utożsamiać z nerwicą. Zatem, jakie są objawy nerwicy? Nerwica jest poważnym zaburzeniem psychicznym, z którym nie ma żartów. Zaburzenia nerwicowe, bo tak można o nich mówić, są chorobą „duszy”. Nazewnictwo to bywa jednak mylące. Osoby, które zmagają się z nerwicą odczuwają także silne objawy cielesne.

W tym artykule dowiesz się czym jest newica, jakie są sposoby leczenia nerwicy oraz jak bez leków wspomóc leczenie nerwicy.

Co to jest nerwica?

Nerwica jest to zaburzenie psychiczne, którego źródłem bywają (między innymi) nierozwiązane konflikty. Jest zjawiskiem ogromnie często występującym w naszym kraju, na nerwicę bowiem według statystyk cierpi aż 8 milionów Polaków. 

Inną nazwą stosowaną w kontekście nerwicy są tak zwane zaburzenia lękowe. Zaburzenia te dotyczą psychicznych, emocjonalnych i fizycznych zespołów objawów niemających korzeni w zmianach biologicznych czy w fizycznym stanie organizmu. Zaburzenia lękowe (nerwica) są jednymi z najczęściej występujących problemów o podłożu psychicznym i mogą przyjmować bardzo różnorodne formy. 

To, jaka forma nerwicy będzie przejawiać się u chorego jest zależne między innymi od jego osobowości, indywidualnych cech i sposobów reagowania na sytuacje stresowe. Ogólnie wiadomo, że istnieją także warunki zewnętrze, dobrze wpływające na przebieg choroby, powodujące, że osoba zaburzona może lepiej radzić sobie z problemami.

Do takich warunków zaliczyć można przede wszystkim odczuwane wsparcie ze strony rodziny i bliskich, a także mniej bliskich, ale znaczących w życiu osób. Taki rodzaj wsparcia wiąże się z tym co człowiek wie i jakimi przekonaniami dysponuje w kontekście tego gdzie i od kogo może uzyskać pomoc, na kogo może liczyć w trudnej sytuacji. 

Istnieją oczywiście także czynniki znacznie utrudniające poradzenie sobie z problemem. Są to na przykład problemy w pracy czy w związku/domu, przewlekły stres, choroby towarzyszące, o biologicznym podłożu, samotność i tym podobne. Osoby cierpiące na nerwicę często odczuwają bezradność, a nawet rozpacz, dlatego tak bardzo potrzebne jest im wsparcie. 

Najczęściej spotykane objawy nerwicy

Objawy nerwicy mogą przybierać rozmaitą postać. Najczęściej wymienia się przede wszystkim objawy psychiczne, równie ważne okazują się natomiast objawy somatyczne, o nerwicy bowiem mogą świadczyć takie objawy jak: bóle oraz dysfunkcje narządów organizmu. Wśród somatycznych objawów nerwicy najczęściej spotykanymi są:

 • bóle oraz zawroty głowy;
 • bóle żołądka i wymioty;
 • bóle kręgosłupa;
 • uczucie bólu serca i jego kołatanie;
 • problemy z oddychaniem;
 • sztywność mięśni;
 • zaburzone funkcjonowanie zmysłów;
 • impotencja; 
 • nadciśnienie.

Nerwica wpływa oczywiście przede wszystkim na nasze zdrowie psychiczne. Objawy nerwicy są często niewidoczne, pomimo wywoływanego cierpienia u osoby chorej. Do objawów nerwicy można zaliczyć: 

 • lęk; 
 • zaburzenia pamięci; 
 • stałe uczucie niepokoju;
 • czarne myśli, przewidywanie najgorszych możliwych scenariuszy; 
 • zmienność nastroju;
 • bezsenność;
 • odwrażliwienie.

Sposoby leczenia nerwicy

 • Psychoterapia

Leczenie nerwicy, a tym bardziej poradzenie sobie z nią to proces żmudny i długotrwały. Na szczęście jednak psychoterapeuci dysponują ogromnymi zasobami wiedzy jej temat oraz sposobów leczenia nerwicy, które mogą pomóc choremu odzyskać równowagę. W związku z tym warto wiedzieć, że podstawowym sposobem leczenia nerwicy jest psychoterapia.

Specjalista podczas spotkań stara się nauczyć pacjenta jak może poradzić sobie z objawami dotykającego go zaburzenia. W trakcie leczenia terapeutycznego nerwicy, psycholog może na przykład zachęcać pacjenta do zmiany wyobrażeń i przekonań na temat spraw.

Dzięki temu pacjent może pozyskać nowe doświadczenia, spojrzeć niejako inaczej na niektóre sprawy, a tym samym zyskać podstawę do powstania bardziej funkcjonalnych, a mniej inwazyjnych niż dotychczas zachowań. Równie istotne w procesie leczenia nerwicy, może okazać się trenowanie pod czujnym okiem specjalisty nowych umiejętności, poprzez na przykład treningi asertywności oraz radzenia sobie ze stresem. Zdobyta wiedza będzie cennym zasobem w radzeniu sobie z codziennością.

 • Farmakoterapia

Jeżeli nerwica jest silna, czasami niezbędne może okazać się wprowadzenie do leczenia nerwicy środków farmakologicznych, mających na celu przede wszystkim załagodzenie objawów do takiego stopnia, aby można było prowadzić psychoterapię i skupić się tylko na niej. Ciężka nerwica może bowiem, przez specyfikę objawów (brak kontroli nad zachowaniem, problemy z oddychaniem niewywołane czynnikami fizycznymi czy biologicznymi) znacznie utrudniać leczenie psychoterapeutyczne. 

Farmaceutyki zawierają substancje mające na celu zmodyfikowanie wrażliwości komórek nerwowych na trudne sytuacje. Działają bezpośrednio na receptory synaptyczne oraz na sposób uwalniania i wychwytywania neuroprzekaźników obecnych w układzie nerwowym. Wywierają wpływ przede wszystkim na metabolizm hormonów: serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy, czyli głównych, tak zwanych „transmiterów”, które regulują samopoczucie i pomagają w leczeniu nerwicy.

Leczenie nerwicy bez leków

Jednym ze sposobów leczenia nerwicy bez lub z ograniczeniem leków jest odpowiednia dieta. Jak wiadomo, człowiek, w tym jego ciało i psychika, tworzą jeden spójny organizm. Niesie to ze sobą zarówno problemy jak i korzyści. Problemy – zaburzenia psychiczne odbijają się znacząco na zdrowiu chorego; korzyści – za pomocą leczenia ciała można wspomóc wyleczenie także i „duszy”. 

Dieta tak na prawdę każdego człowieka powinna być bogata w witaminy oraz minerały, które wspomagają funkcje poznawcze, a także wpływają pozytywnie na odczuwane emocje. Zatem, poprawna dieta przy leczeniu zaburzeń nerwicowych bez leków, powinna składać się między innymi z produktów bogatych w: 

 • magnez: otręby, kakao, kasza gryczana, szpinak; 
 • witaminy z grupy B: orzechy, fasola, nabiał;
 • kwas foliowy: soja, szparagi, brokuły, bób, zielony groszek; 
 • kwasy tłuszczowe omega – 3: ryby, owoce morza, olej rzepakowy, siemię lniane, orzechy.

> Wszystkie Publikacje

Czujesz że problem nerwicy dotyczy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego ? Skontaktuj się z nami !

Prowadzimy konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną, terapia par i małżeństw, terapia dda, uzależnienia i współuzależnienia. Zarówno stacjonarnie w 4 placówkach w Warszawie jak i zdalnie przez komunikator Skype. Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych praktyków – psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. To miejsce z domową atmosferą, oferujące szeroki zakres pomocy wspierającej rozwój osobisty.

Nasz personel i specjaliści są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Doradzimy i podpowiemy jakiego psychologa wybrać. Żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.
Kontakt

 

Udostępnij: