Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Różnica wieku w związku – jaka jest najlepsza?

Różnica wieku w związku nie jest czymś nieznanym. Od wieków ludzie wchodzili w związki z osobami młodszymi od siebie. Na początku XX wieku mężczyzna był średnio o dziesięć lat starszy od swojej partnerki. Na przestrzeni wieków nie było też niczym dziwnym małżeństwo partnerką nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt lat młodszą. Choć współcześnie związki, w których występuje różnica wieku raczej nie budzą tak sporych kontrowersji jak jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, nadal potrafią wzbudzić emocje. Zwłaszcza jeśli to kobieta jest starsza od mężczyzny. Związek ze starszym lub młodszym partnerem bądź partnerką może budzić komentarze, zdziwienie czy zaszokowanie społeczeństwa.

Jak wygląda związek, w którym występuje różnica wieku? Co na ten temat mówi nauka? Przeczytaj!

Data publikacji: 08.05.2021
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Różnica wieku w związku – jaka jest najlepsza?
Kategoria bloga:

Różnica wieku w związku

Różnica wieku w związku

Różnica wieku w związku występowała zawsze – na przestrzeni całej historii ludzkości, ludzie wchodzili w związki z ludźmi starszymi od siebie. Choć zwyczajowo to mężczyźni wiązali się z młodszymi partnerkami. Niegdyś to w ogóle nie dziwiło zdziwienia – tak po prostu było.

Czasy się zmieniły – dzisiaj duża różnica wieku w związku potrafi wzbudzić kontrowersje, niezależnie od tego, czy starszy jest mężczyzna czy kobieta – choć w tym drugim przypadku kontrowersje i emocje są stosownie większe.

Duża różnica wieku to też dla każdego pojęcie subiektywne – dla niektórych sporą różnicą będzie już pięć lat, dla innych to dziesięć czy piętnaście lat, a dla jeszcze innych duża różnica wieku zaczyna się wtedy, gdy partnerów zaczyna dzielić dwadzieścia i więcej lat. Jakie powody stoją za tym, że duża różnica wieku wiąże się z niezrozumieniem czy sprzeciwem społeczeństwa?

Można upatrywać się wielu przyczyn takiego zjawiska. Nieproszona, ostra krytyka ze strony znajomych, sąsiadów czy nawet obcych ludzi – może być nawet powodowana troską. Ludzie mają tendencję do martwienia się o przyszłość, a duża różnica wieku skłania ich do zastanawiania się „jak to będzie na starość”. Podłożem niechęci do takich zjawisk mogą być też stereotypy i niewiara w to że dużo młodsza partnerka może naprawdę kochać swojego partnera i odwrotnie – że dużo młodszy partner jest w stanie kochać swoją partnerkę. Stereotypowe podejście zakłada, że taki związek jest interesowny i szybko się zakończy, a dana osoba tylko straci swój czas.

Oczywiście, nie należy opierać swojego związku na opiniach innych ludzi – najważniejsze jest znalezienie szczęścia i miłości, a także zbudowanie trwałego, opartego na silnych, zdrowych więziach związku.

Warto jednak wiedzieć, że statystycznie rzecz ujmując różnica wieku w związku wpływa na stabilność związku. Badania naukowe wskazują na to, że już pięć lat różnicy między partnerami sprawia, że ryzyko rozwodu jest o osiemnaście procent wyższe niż w przypadku małżeństwa rówieśników. Choć – co warto podkreślić – różnica wieku nie jest kluczową przyczyną rozpadu związku. Zazwyczaj stoi za tym coś innego – niedopasowanie charakterów, różne wizje własnej przyszłości czy zupełnie inne priorytety.

Istnieją też badania Britain’s Office of National Statistics, które nie doszukały się jakiegoś silnego związku między różnicą wieku partnerów a rozwodami. Jednak te badania wykazały coś innego – według nich, kobiety, które wychodzą za mąż po trzydziestym roku życia, a przy tym mają partnerów o dziesięć i więcej lat młodszych od siebie, statystycznie mają większą szansę na rozwód.

Związek ze starszym mężczyzną

Związek ze starszym mężczyzną

Związek ze starszym mężczyzną to coś, co pojawiało się od wieków, dlatego można mówić tu o swego rodzaju tradycji. Na przestrzeni wieków różnica kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat różnicy między starszym mężczyzną a jego partnerką nie była niczym dziwnym – tak po prostu było.

Współcześnie jednak, gdy statystycznie najczęściej małżeństwa zawierają ludzie w tym samym zakresie wiekowym, bywa on źródłem kontrowersji oraz stereotypowego odbierania roli partnerów w związku. Zwłaszcza, gdy starszy partner może już się pochwalić pozycją społeczną i niezależnością finansową, z której korzysta partnerka.

W takich związkach mogą pojawić się problemy z priorytetami partnerów – starszy partner może, na przykład, woleć spędzać wieczory w domu i prowadzić spokojny tryb życia, a młodsza partnerka może chcieć korzystać z życia i imprezować.

Może też – jak przy każdej różnicy związku – pojawić się różne podejście do seksu, potrzeb seksualnych czy wizje założenia rodziny. To wcale nie tak, że młodsza kobieta z reguły nie chce mieć dzieci, a starszy partner chciałby już założyć rodzinę – może być na odwrót. Starszy partner może nie chcieć dzieci, bo zaburzą one jego spokojny i uporządkowany tryb życia, wprowadzając chaos i dezorganizację, zmuszając do zmiany nawyków. Za to młodsza kobieta może uważać, że teraz ma najlepszą porę na posiadanie dzieci, bo jest właśnie młoda, zdrowa i pełna sił, więc nic nie stoi na przeszkodzie do powiększenia rodziny.

Młodszy partner

młodszy partner

Młodszy partner to coś, co budzi o wiele większe kontrowersje niż sytuacja, w której to kobieta jest młodsza. Dzieje się tak dlatego, że przez wieki sytuacja była odwrotna – i to właśnie partnerka była młodsza.

Związek kobiety z młodszym partnerem nierzadko budzi zdziwienie, a im większa różnica wieku, tym większe zaszokowanie i niezrozumienie w społeczeństwie może wywoływać. Istnieje bowiem przekonanie, że mężczyzna, zanim wejdzie w poważny związek i założy rodzinę powinien się „wyszumieć”, czyli używać życia. Od mężczyzn wymaga się też, by zakończyli ten etap i osiągnęli stabilizację życiową – zdobyli wykształcenie, dobrą pracę, umocnili swoją pozycję na rynku pracy, osiągnęli niezależność finansową i dopiero potem myśleli o założeniu rodziny.

Młodszy partner mógł jeszcze tego wszystkiego nie osiągnąć, może się zdarzyć też tak, że kobieta będzie od niego bardziej wykształcona czy bardziej doświadczona, również zawodowo, co przełoży się na jej wyższe zarobki, co również może być źle odbierane przez otoczenie – z powodu stereotypowego pojmowania męskości jako takiej.

Kobieta, która wiąże się z młodszym od siebie partnerem, musi się liczyć z mierzeniem się z nieprzychylnymi reakcjami ludzi. Nie znaczy to jednak, że nie warto się w taki związek angażować – najważniejsze jest wspólne wypracowanie równej, zdrowej relacji w obrębie danego związku.

Starsza partnerka

Starsza partnerka

Nie tylko kobieta, która wiąże się z młodszym partnerem może liczyć na ostracyzm społeczny, niezrozumienie i różnego rodzaju nieprzychylne komentarze. Również mężczyzna w takiej relacji musi zmierzyć się z problemami, które mogą z tego wyniknąć i złą opinią ludzi.

Starsza partnerka może bowiem budzić niezrozumienie nawet najbliższego otoczenia. Może mierzyć się z pytaniami dotyczącymi dzieci – w końcu to mężczyzna jest płodny przez całe życie, kobieta tylko do pewnego etapu, a wraz z wiekiem partnerki statystycznie wzrasta prawdopodobieństwo różnego rodzaju problemów związanych z ciążą, porodem i samym dzieckiem.

Tego typu związki nie mają za sobą też wielowiekowej tradycji, dlatego dziwią bardziej niż związki, w których to mężczyzna jest starszy. Jednak obecnie nie patrzy się na związek kobiety i mężczyzny tylko przez ich zdolność do spłodzenia dużej liczby dzieci. Rewolucja seksualna i obyczajowa bardzo mocno wpłynęła na postrzeganie ludzi związków i rodzin.

Rozwinęła się też medycyna, dostęp do skutecznej antykoncepcji jest łatwy, coraz więcej osób też świadomie decyduje się na brak dzieci lub odkłada tę decyzję do bardzo późna i już nie budzą oni tak dużego zdziwienia, jak jeszcze kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu.

Związek z młodszą kobietą

Związek z młodszą kobietą

Związek z młodszą kobietą nie budzi aż takich kontrowersji jak związek z młodszym mężczyzną, choć wszystko zależy od różnicy wieku. Im jest wyższa, tym gorszy może być ogólny odbiór związku przez osoby trzecie. Tutaj też bardzo mocno wpływa na to myślenie stereotypowe – w związkach z dużo młodszą kobietą ludzie często dopatrują się interesowności i małżeństw z rozsądku, opartych na finansowych korzyściach.

Jednak to wcale nie tak, że młodsze kobiety wiążą się ze starszymi mężczyznami ze względów finansowych. Niegdyś tak faktycznie było – starszy mężczyzna mógł zapewnić kobiecie stabilność i bezpieczeństwo ekonomiczne. Jednak czasy się zmieniły i w XXI wieku małżeństwa zawierane z rozsądku czy aranżowane ze względów finansowych są już rzadkością.

Dużą rolę w tym odegrała rewolucja obyczajowa i równouprawnienie kobiet – kobiety mogą pracować, zajmować wysokie stanowiska i samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie. To czyni je niezależnymi i daje możliwość wchodzenia w związki z miłości, nie z rozsądku czy strachu przed biedą, brakiem perspektyw i pozostaniu na utrzymaniu ojca lub braci jako uboga, niezamężna krewna.

Od kiedy kobiety dostały szansę na uniezależnienie się – zdobywanie wykształcenia i pracy równej mężczyznom, duża różnica wieku między partnerami przestawała być czymś normalnym i tradycyjnym. Model związku z dużo młodszą kobietą był sukcesywnie wypierany przez model związku, w którym małżeństwo tworzą rówieśnicy lub osoby o bardzo zbliżonym wieku. Nadal jednak takie związki się zdarzają – w końcu miłość nie wybiera. Nadal też mężczyźni mają tendencję do szukania młodszych od siebie partnerek – ma to również podłoże czysto biologiczne i związane jest z instynktem przetrwania gatunku.

Związek z młodszą kobietą, zwłaszcza jeśli różnica jest spora, jest sztuką kompromisu – jak każdy inny związek. W końcu trzeba wypracować wspólną więź i płaszczyznę porozumienia – sporo młodsza partnerka może mieć zupełnie inne priorytety – zwłaszcza w tak istotnych kwestiach, jak posiadanie dzieci lub sposób spędzania wolnego czasu.

Jednak takie problemy i zagadnienia pojawiają się w każdym związku, dlatego nie są niczym dziwnym czy przypisanym tylko do związków z dużą różnicą wieku.

Jednak przy związku ze sporo młodszą kobietą należy się też liczyć z tym, że całkiem inny bagaż doświadczeń i dorastanie w innych realiach sprawiło, że spojrzenie na świat, poglądy czy priorytety są zupełnie inne. Ten problem rzadziej dotyczy związku dwójki rówieśników czy osób z bardzo niewielką różnicą wieku – mieli oni okazję dorastać i przeżywać pewne etapy życia w tym samym okresie czasu, co miało wpływ na ich ukształtowanie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test