Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Czym jest seksoholizm? Jak rozpoznać uzależnienie od seksu i radzić sobie z nim?

Seksoholizm jest uzależnieniem od seksu. Od wszystkiego można się uzależnić – nawet od wykonywania jakiejś czynności, w tym przypadku jest to wewnętrzny przymus uprawiania seksu. Seksoholizm zwany też erotomanią, nimfomanią – w przypadku kobiet czy satyryzmem – w przypadku mężczyzn, jest w stanie zniszczyć każdy związek czy relację z drugim człowiekiem. Wszystko dlatego, że seksoholik faktycznie żałuje seksu z inną osobą niż jej partner, ale już po fakcie.

Czym konkretnie jest seksoholizm? Jakie są jego przyczyny? Jak się objawia? Jak wygląda leczenie seksoholizmu? Dowiedz się!

Data publikacji: 07.03.2021
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Czym jest seksoholizm? Jak rozpoznać uzależnienie od seksu i radzić sobie z nim?

Co to jest seksoholizm?

Co to jest seksoholizm?

Seksoholizm to po prostu uzależnienie od seksu. Nadal jeszcze nie wszystkie środowiska medyczne i psychologiczne przychylają się do tej koncepcji, ale o tym problemie mówi się coraz głośniej i bardziej powszechnie. Znany seksuolog, Lew Starowicz, stwierdza, że seksoholizm jest niczym innym, jak stanem patologicznego nasilenia aktywności seksualnej oraz zainteresowań erotycznych. Mają one zawładnąć życiem danej osoby i być potrzebą dominującą, która stanowi wręcz o sensie życia.

Z kolei klasyfikacja ICD-10 odpowiada na pytanie, co to jest seksoholizm, klasyfikując go jako zbyt duży popęd seksualny, zaburzenia popędów i nawyków nieokreślone lub inne zaburzenia nawyków i impulsów (popędów).

Człowiek dotknięty seksoholizmem tworzy niezdrowe i wypaczone relacje z innymi ludźmi i ma bardzo niezdrowy stosunek do seksu. Seks staje się jego główną potrzebą, którą będzie pragnął zaspokoić za wszelką cenę – inne potrzeby własne, a także uczucia innych osób nie będą tu miały większego znaczenia. Seksoholizm sprawia, że seks pozostaje czymś poza jego kontrolą i to jemu podporządkowane są wszelkie działania, myśli czy emocje.

Seksoholizm nosi różne nazwy. Możesz spotkać się z określeniem nimfomania – w przypadku kobiet i satyryzm w przypadku mężczyzn. Nazwy te odnoszą się do postaci z mitologii greckiej – pięknych nimf, które były boginkami natury i przedstawiano je jako piękne, nagie kobiety oraz do satyrów – utożsamianych z męskim popędem seksualnym, satyrowie byli w orszaku dionizyjskim, uważani byli za leśne demony i były utożsamiane z bogiem płodności. Inne nazwy to donżuanizm – nazwany tak przez wzgląd na postać Don Juana, hiperseksualność, hiperlibidemia, czy hiperfilia.

Seksoholizm-przyczyny

Seksoholizm-przyczyny

Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych około dziesięciu-piętnastu procent mężczyzn dotkniętych jest przez seksoholizm. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne. Oczywiście, podstawową przyczyną jest nadmierny popęd seksualny. Skąd się jednak bierze i co może doprowadzić do wykształcenia się seksoholizmu?

  • Nieśmiałość

  • Ciągła potrzeba sprawdzania swojej wydolności seksualnej związana z brakiem wiary we własne umiejętności

  • Poczucie niższości

  • Poczucie odrzucenia

  • Nieumiejętność budowania głębokich relacji z innymi ludźmi

To tylko początek długiej listy przyczyn seksoholizmu. Badacze są zdania, że może on wykształcić się wśród osób, które wychowywały się w domach dysfunkcyjnych – tam, gdzie zachwiane było poczucie bezpieczeństwa i pojawiał się problem z innym typem uzależnień – od narkotyków bądź alkoholu, a także dochodziło do aktów przemocy.

Stosunkowo często zdarza się także, że seksoholizm wykształca się u osób, które już walczą z innym typem uzależnień – od alkoholu, hazardu lub narkotyków. Bywa też następstwem depresji – osoba w takim stanie za wszelką cenę szuka seksu, by chociaż przez chwilę poczuć się kochaną i potrzebną.

Seksoholizm może się również pojawić jako objaw chorób i zaburzeń neurologicznych, a także z powodu uszkodzenia ciała migdałowatego w mózgu oraz płatów czołowych.

Seksoholizm-objawy

Seksoholizm-objawy

Czym cechuje się seksoholizm? Objawy są dosyć oczywiste, choć nie należy w żadnym wypadku mylić uzależnienia od seksu z aktywnym i wydajnym życiem seksualnym, bo to są dwie zupełnie różne kwestie.

Osoba uzależniona od seksu nie traktuje go jako wymiany przyjemności i nie rozpatruje w kategoriach relacji intymnej. Przez to nie jest też w stanie cieszyć się nim w sposób naturalny i kompletny.

Seksoholicy, jak nazywa się osoby uzależnione od seksu, nie potrafią odmawiać i wyznaczać granic. Seks zawładnął ich życiem i już tego nie kontrolują. Odczuwają ulgę i euforię, ale te pozytywne uczucia mijają tuż po stosunku seksualnym. Na ich miejsce przychodzi poczucie winy, wyrzuty sumienia, wstyd, czy wręcz nienawiść do samego siebie, pojawiają się też negatywne myśli na swój temat. To wszystko wytwarza silną presję, którą osoba uzależniona rozładowuje poprzez seks i tak powstaje błędne koło, a przerwanie tego cyklu wcale nie jest łatwe i bez pomocy się nie obejdzie.

Dla osoby uzależnionej seks będzie najważniejszą potrzebą – będzie go próbowała zaspokoić przez stosunki z przypadkowymi osobami, korzystanie z usług prostytutek, częstą masturbację, oglądanie pornografii, próby zaspokojenia seksualnego przez telefon czy Internet.

Może pojawić się ekshibicjonizm – czyli potrzeba publicznego obnażania się, voyeuryzm – czyli po prostu oglądactwo albo snucie fantazji seksualnych, które noszą już znamiona obsesyjnych. Osoba uzależniona może też z czasem coraz bardziej odcinać się od emocji i popadać w apatię, stracić zainteresowanie własną rodziną, stawać się coraz bardziej infantylne, roszczeniowe oraz niecierpliwe.

Skutki seksoholizmu są bardzo poważne i odczuwa się je na każdej płaszczyźnie życia:

  • Zdrowotnej

  • Finansowej

  • Społecznej

  • Emocjonalnej

  • Poznawczej

Jak każde uzależnienie jest destrukcyjne i skutecznie obniża jakość życia, niszcząc wszelką intymność i powodując poważne problemy, również te finansowe, bo ciągła potrzeba zaspokojenia seksualnego poprzez płatny seks skutecznie pozbawia pieniędzy.

Leczenie seksoholizmu

Leczenie seksoholizmu

Jak wygląda leczenie seksoholizmu? Podstawową metodą jest psychoterapia. Uważa się, że najlepszy efekt odnosi psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozwala ona dojść do źródła problemu, zrozumieć skąd bierze się problem i jakie mechanizmy nim rządzą, by nauczyć się z czasem wypierać negatywne i niewłaściwe wzorce na rzecz tych prawidłowych.

Podczas terapii osoba uzależniona uczy się też, jak budować zdrowe, głębokie, trwałe relacje z innymi ludźmi. Podejmuje też naukę zaspokajania swoich potrzeb seksualnych w sposób zdrowy, czyli taki, który nie zadziała destrukcyjnie na jego życie i relacje z innymi ludźmi.

W przypadku innych uzależnień – na przykład od narkotyków lub alkoholu chodzi o to, by osoba chora w ogóle odstawiła używkę, inaczej wygląda to, gdy chory cierpi na seksoholizm. Leczenie nie polega na dojściu do pełnej wstrzemięźliwości, lecz do powrotu do zdrowego i prawidłowego współżycia.

Poza terapią indywidualną bywa też stosowana terapia grupowa, bo osoby uzależnione potrzebują wsparcia osób, które borykają się z tym samym problemem, co oni sami. Terapia jest procesem długotrwałym, ale warto się jej podjąć, by mieć szansę na zdrowe życie i na to, by w końcu w pełni czerpać przyjemność ze zdrowego seksu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Seksoholizm dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ?

Seksoholizm dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 4 placówki w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test