Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak wygląda terapia małżeńska? Czego się spodziewać?

Żyjąc w relacji z drugą osobą, naturalną koleją rzeczy jest napotykanie na niektórych etapach pewnych problemów. Wiele z par decyduje się wówczas na skorzystanie z pomocy w formie terapia par i małżeństw, widząc w tym ostatnią szansę na ratowanie związku. Ze względu na staż i specyfikę źródła nieporozumień wyszczególnić można momenty, w których pary​ ​najczęściej​ ​zwracają​ ​się​ ​o​ ​pomoc​ ​do​ ​psychologa. Jak wygląda terapia małżeńska i kiedy warto z niej skorzystać.

Data publikacji: 17.03.2018
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 10 min.
Jak wygląda terapia małżeńska? Czego się spodziewać?
Kategoria bloga:

Nowy​ ​etap​ ​związku

nowy etap związku

Początkowo każda relacja oparta jest na wzajemnej fascynacji i zauroczeniu drugą osobą. Z optymizmem odkrywa się wówczas partnera, snuje plany dotyczące wspólnej przyszłości i czerpie radość z budowania więzi. ​W pewnym momencie etap zauroczenia stopniowo zaczyna przechodzić w kolejną fazę, opartej na realizacji wcześniejszych założeń i uczeniu się partnera.

Pojawiają się pytania dotyczące podstawowych elementów życia we dwójkę: ustalenie reguł dotyczących kwestii finansowych, podziału codziennych obowiązków, oczekiwań co do planów na przyszłość, sposobów spędzania wolnego czasu i prowadzenia życia towarzyskiego czy metod rozwiązywania konfliktów. ​Zdarza się, że osiągnięcie satysfakcjonujących reguł i kompromisów bywa kłopotliwe, co może rodzić wątpliwości czy aby na pewno podjęło się dobrą decyzję i czy chce się budować​ ​relację​ ​z​ ​daną​ ​osobą.

Dawniej, gdy popularność psychoterapii była o wiele mniejsza, w momentach kryzysowych pary kierowały się przekonaniem, że decyzja o wspólnym życiu jest wiążąca i bez względu na przeciwności losu są zmuszeni w niej wytrwać. ​Obecnie ze względu na zmiany obyczajowe i rosnące możliwości  wiele osób w chwilach zwątpienia zwraca się o pomoc do terapeuty. ​

Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku poważnych konfliktów, zdarza się, że partnerzy w relacjach o niewielkim stażu również korzystają z terapii, szukając wskazówek dotyczących lepszej komunikacji czy sposobów wyrażania emocji.

Gdy​ ​związek​ ​się​ ​rozpada

gdy związek się rozpada

Zdarza się, że w relacjach, nawet tych z wieloletnim stażem, w pewnym momencie uczucia zaczynają wygasać. ​Więź łącząca partnerów ugina się pod ciężarem ciągłego poczucia braku zrozumienia i bliskości, niespełnienia i samotności. ​Fakt występowania różnic między partnerami jest rzeczą oczywistą, kłopot zaczyna się jednak wtedy, gdy pomimo upływu miesięcy, a nawet lat nie udaje się znaleźć kompromisów i rozwiązań w kwestiach spornych.

​Bezradność i rosnąca przepaść między niegdyś bliskimi osobami zaczyna przysłaniać powody, dla których zdecydowali się oni tworzyć związek, tworząc rosnący kryzys w małżeństwie. ​W takich chwilach bardzo pomocna może okazać się pomoc terapeuty, który odpowiednio pokieruje rozmową,​ ​ułatwiając​ ​dojście​ ​do​  porozumienia.

Razem​ ​ale​ ​osobno

Wyjątkowym momentem w życiu każdej pary jest pojawienie się dziecka. Nowy porządek i codzienne obowiązki powodują konieczność zdefiniowania swojej roli jako rodzica oraz określenie zmian w roli partnera. ​Zdarzają się sytuacje problematyczne, mogące wynikać z rozczarowaniem postawą drugiej osoby, obawą przed nowymi realiami czy mimowolnym pojawieniem się zazdrości o czas i uwagę poświęcanej dziecku. Ciągłe zmęczenie i stres również nie są dobrymi sprzymierzeńcami w próbach łagodzenia podobnych​ ​konfliktów.

Ciężkie chwile potrafią sprawić, że młodzi rodzice powielają wzorce wyniesione z domu i w efekcie popełniają dokładnie te same błędy, których obiecywali się wystrzegać. Prowadzić to może do rozgoryczenia, załamania i frustracji, w poszukiwaniu otuchy człowiek zatraca się zaś w pracoholizmie, pasji, życiu towarzyskim, używkach czy wirtualnym świecie. Przetrwanie tych ciężkich chwil jest możliwe tylko dzięki wyrozumiałości, cierpliwości i​ ​empatii.​ ​Partnerzy​ ​muszą​ ​nauczyć​ ​się​ ​otwartości​ ​na​ ​rozmowę​ ​i​ ​słuchania​ ​siebie​ ​nawzajem.

Gdy​ ​dzieci​ ​dorosną

Rozmaite napięcia i nieporozumienia mogą pojawić się również wtedy, gdy pociecha wchodzi w wiek, w którym nie wymaga już tak intensywnej opieki. Rodzice zyskują wówczas więcej czasu na dawne pasje, rozwój, karierę czy związek. ​Niestety, z wielu przyczyn niektórym parom konieczność zredefiniowania relacji przychodzi z dużym trudem. Konflikty, nieporozumienia i wzajemny wyrzuty piętrzące się przez ostatnie lata powracają
na nowo w momencie, kiedy partnerzy ponownie mogą skupić się na sobie i swoich potrzebach. ​Zdarzają się sytuacje, że w międzyczasie w związek wkradła się nuda, partnerzy zanadto oddalili się od siebie czy też dwie osoby obwiniają się o niepowodzenia​ ​wychowawcze.

Ciężki moment następuje również, kiedy potomkowie osiągają stopień dojrzałości, w którym są już gotowe, aby opuścić rodzinny dom i rozpocząć samodzielne życie. ​W niektórych wypadkach, zwłaszcza jeśli przez lata głównym spoiwem związku było tylko dziecko, konieczność powrotu do życia we dwójkę rodzi uczucie strachu i rozżalenia. Reakcją obronną przed stanięciem oko w oko z ułożeniem sytuacji między partnerami, bywają rozmaite,​ ​czasem​ ​nawet​ ​nie​ ​w​ ​pełni​ ​świadome,​ ​próby​ ​zatrzymania​ ​pociechy​ ​przy​ ​sobie.

Często dodatkowo jest to czas wzmożonych refleksji podsumowujących dotychczasowe życie, zadawania sobie pytań dotyczących dalszych oczekiwań i rozważań na temat związku i jego ewentualnej przyszłości. ​Pary, które w przeszłości nie zdecydowały się na potomków, dotknięte widmem samotności i strachem przed brakiem opieki​ ​przenoszą​ ​nieraz​ ​swój​ ​lęk​ ​na​ ​drugą​ ​osobę,​ ​obwiniając​ ​ją​ ​o​ ​obecny​ ​stan​ ​rzeczy.

Terapia małżeńska a zdrada

Jednym z najcięższych i najbardziej bolesnych doświadczeń, które często prowadzi do rozstania to zdrada. Wyjątkowo silne nadszarpnięcie zaufania i zranione uczucia powodują kryzys, który dla wielu osób kończy się rozejściem w inne strony. ​Zdarzają się jednak pary, dla których incydent tego typu staje się punktem zwrotnym w próbach zrozumienia przyczyn niespełnienia i decyzją o pracy nad relacją.

Zazwyczaj obie strony w zupełnie odmienny sposób interpretują zaistniałą sytuację, często mają też spore trudności z uczciwą rozmową na ten temat. Rolą terapeuty jest wówczas wskazanie najlepszej drogi porozumienia się, pomoc w pracy nad związkiem oraz zapewnienie najlepszego sposobu dzielenia​ ​się​ ​emocjami.

Terapia małżeńska dla kogo

terapia małżeńska

Powyższe sytuacje to zaledwie bardzo ogólny zarys przykładowych trudności, z którymi zmagają się osoby w trwałych relacjach. Częstym problemem bywa również nadmierna zazdrość w związku, nieudane życie seksualne, brak bliskości lub przeciwnie – nadmierna kontrola. Każda para jest niepowtarzalna i zmaga się ze swoimi specyficznymi trudnościami. Bez względu na motyw, niezależnie od stażu związku i wieku partnerów dopóki obie strony są gotowe nad sobą pracować zawsze warto​ ​walczyć​ ​o​ ​wspólne​ ​szczęście,​ ​a​ ​pomoc​ psychoterapeuty
​ ​bywa​ ​niezastąpiona w takich momentach.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test