Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Ciągle poszukiwane są nowe formy i techniki pracy, które mają pomóc ludziom uporać się z ich problemami podczas psychoterapii. Stąd różnorodne nurty psychoterapeutyczne – niektóre z nich są już bardzo stare, inne dopiero ugruntowują swoją pozycję. A wśród nich znajduje się też Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – nie jest najmłodsza i od dosyć dawna cieszy się uwagą wielu osób. Poznaj ją bliżej!

Data publikacji: 25.05.2021
Data aktualizacji: 26.09.2023
Czas czytania: 4 min.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Joanna Cieślak Joanna Cieślak

Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Czy skutek zawsze musi być powiązany z przyczyną? Zgodnie z duchem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach – niezupełnie. Ten stosunkowo młody nurt psychoterapii powstał w wyniku poważnej krytyki założeń klasycznej terapii, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów w sposób tradycyjny.

Steve de Shazer rozpoczął swoje badania pod tym kątem już w 1969 roku, jednak dopiero w 1978 roku udało mu się założyć Brief Family Therapy Center w Milwaukee. Udało mu się tego dokonać z Insoo Kim Bergiem. Razem też opracowali oni cały model terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

To właśnie wtedy wysnuto teorię, która dla fizyków jest czymś naturalnym, ale w psychologii była uważana za egzotyczną i niezwykłą – skutek i przyczyna nie muszą się łączyć. W ujęciu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach to klient jest uważany za eksperta od swojego życia, a cała terapia skupia się na poszukiwaniu rozwiązań. Te z kolei wcale nie muszą być związane z problemem – czasami rozwiązanie problemu leży zupełnie gdzie indziej, trzeba je tylko odnaleźć.

Zgodnie z jej założeniami klienci, którzy mają określone problemy, doskonale wiedzą też w jaki sposób należy je rozwiązać, po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że to rozwiązanie posiadają w swoich umysłach. Dlatego terapeuta w tym podejściu ma za zadanie uświadomić ten fakt swoim klientom.

Na czym polega terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Na czym polega terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Milton Erickson powiedział, że: „Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają” – te słowa stały się mottem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. W klasycznym ujęciu mamy do czynienia z relacją terapeuta – czyli doświadczony ekspert od rozwiązywania problemów i pacjent – osoba, która potrzebuje pomocy, bo sama sobie nie jest w stanie poradzić.

W terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach nie ma pacjenta, jest za to klient. Ta nazwa ma znaczenie i dlatego jest używana przez terapeutów, którzy pracują w tym nurcie. Zgodnie z zamysłem twórców tej terapii słowo „klient” sprawia, że dana osoba traktowana jest w sposób bardziej podmiotowy – także przez samą siebie. W dodatku to słowo zachęca i motywuje do tego, by właśnie klient sam wziął sprawy w swoje ręce, poczuł, że ma wpływ na swoje życie i jest odpowiedzialny za swoją sytuację życiową.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach nie ma pełnego skupienia na problemie, nie roztrząsa się go w sposób drobiazgowy. Za to najbardziej interesującymi obszarami są:

 • Sukcesy i osiągnięcia danego klienta

 • Określenie potrzeb klienta

 • Pozytywne wyjątki w życiu klienta

 • Wszelkie wartościowe zasoby i mocne strony klienta

W ten sposób klient jest w stanie budować swoją przyszłość – tworzyć ją tak, jakby chciał, by wyglądała 0 nie skupia się za to na swojej przeszłości, nierzadko odbierającej energię i motywację do działania.

Podczas terapii nacisk się ładzie na tym, co zdrowe, dobre i pozytywne w życiu danego klienta. Ważny jest też język – pozytywny, skupia się on na tym, co jest, a nie na tym, czego nie ma. Zamiast mówić o tym, czego dany klient nie może, mówi o tym, co może. Zamiast mówić, czego nie chce, mówi o tym, czego chce. W ten sposób klient kreuje sobie w umyśle pozytywny obraz, do którego będzie chciał dążyć. Potem łatwiej jest się mu podzielić swoimi oczekiwaniami czy potrzebami.

Sama terapia składa się z trzech podstawowych założeń, które zamykają się w stwierdzeniach:

 • Jeżeli coś działa – nie naprawiaj tego

 • Jeżeli coś działa – rób to nadal i jak najczęściej

 • Jeżeli coś nie działa – przestań to robić

Istnieją też bardziej szczegółowe założenia, wśród nich jedną z ważniejszych jest założenie, że patrzenie do przodu da więcej niż patrzenie wstecz, a także, że wystarczy niewielka zmiana, by zainicjować cały łańcuch, bardzo poważnych zmian. Nie istnieją też proste, uniwersalne rozwiązania każdego problemu – jednak to właśnie klienci często już znają to rozwiązanie, tylko muszą to zrozumieć. Bardzo ważną zasadą, która odróżnia terapię skoncentrowaną na rozwiązaniu od tradycyjnej terapii skoncentrowanej na problemie jest przekonanie, że nie trzeba szczegółowo znać problemu, by go rozwiązać.

Bardzo często stosowaną podczas takiej terapii techniką jest rozmowa o cudzie. Ta technika polega na tym, że klient opowiada, jakby wyglądało jego życie, gdyby następnego dnia po prostu się obudził i okazało się, że nie ma już absolutnie żadnego problemu.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – metodologia

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach opiera się na kilku podstawowych założeniach i metodach, wśród których najważniejsze to:

 • Skupianie się na rozwiązaniach zamiast na problemach: terapeuta skupia się na tym, co pacjent robi dobrze i jakie ma już rozwiązania, zamiast skupianiu się na problemie.
 • Skupianie się na przyszłości zamiast na przeszłości: terapeuta skupia się na tym, co pacjent chce osiągnąć w przyszłości, zamiast skupianiu się na przeszłych doświadczeniach.
 • Pytanie o rozwiązania: terapeuta zadaje pacjentowi pytania, które pomagają mu zidentyfikować jego indywidualne rozwiązania, zamiast dawanie rad.
 • Skupianie się na małych zmianach: terapeuta skupia się na małych, konkretnych zmianach, które pacjent może wprowadzić, zamiast skupianiu się na radykalnych zmianach.
 • Wzmacnianie pozytywnych działań: terapeuta wzmacnia pozytywne działania pacjenta, które przybliżają go do rozwiązania problemu.

Dla kogo jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Dla kogo jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pragną budować rozwiązania i rozwijać się, bez patrzenia wstecz i skupiania się na problemach. Problemy w tej terapii nie są najważniejsze, nie mają aż takiego znaczenia, jak skupienie się na mocnych stronach i zasobach, którymi dysponuje każdy klient.

To terapia przeznaczona dla osób, które mają problem, z którym chcą się uporać – z emocjami, z relacjami z innymi ludźmi, z relacją w swoim związku. To terapia też stosowana z sukcesem w przypadku osób, które cierpią z powodu uzależnienia.

Ta terapia ma inne niż klasyczne podejście do osób uzależnionych. Uzależnienie w tym podejściu traktowane jest jako sposób na radzenie sobie z rzeczywistością i samym sobą. Sam nałóg też nie wiąże się z konkretną używką, tylko z efektem, który można dzięki niemu osiągnąć.

Podczas terapii klient uzmysławia sobie swoje mocne strony i zasoby, a więc zyskuje przekonanie, że ten sam efekt może osiągnąć bez środka powodującego uzależnienie.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach w Warszawie

Jeśli jesteś zmotywowany do osiągnięcia sukcesu, chcesz rozwiązać dręczące Cię problemy i samodzielnie budować własną, lepszą przyszłość – terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest czymś dla Ciebie.

Zgłoś się do nas i zacznij pracę nad sobą, by móc się zmienić na lepsze. Pamiętaj, zgodnie z terapią skoncentrowaną na rozwiązaniach zmiana jest permanentna, bo zmienia się wszystko.

Nasi terapeuci w tym nurcie nastawieni są na uzmysławianie klientowi, że sam jest najlepszym ekspertem od swojego życia, a wszystkie rozwiązania są w nim – należy się więc skupić na tym, by je znaleźć i osiągnąć sukces, a problem zniknie.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach online

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach online

Jeśli nie masz możliwości przybycia osobiście do poradni, możesz zawsze skorzystać z konsultacji online. Wiemy jak ważne jest wsparcie specjalistów, dlatego proponujemy terapię online dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w terapii, ale nie mają możliwości zgłosić się na terapię klasyczną.

Nasi specjaliści podchodzą do terapii online z takim samym zaangażowaniem jak do tej tradycyjnej. Nie rozwiążą oni Twoich problemów za Ciebie – w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach zrobisz to samodzielnie, a przez Internet otrzymasz niezbędne wsparcie.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

ŹRÓDŁA:

Pokaż całość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Nie wiesz czy Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach jest odpowiednia na Twoje problemy?

Nie wiesz czy Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach jest odpowiednia na Twoje problemy?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Dyskretnie i komfortowo odbędziesz wizytę stacjonarnie w gabinecie – zapraszamy do jednej z naszych sieci placówek w Warszawie.

Nie masz czasu na dojazdy ? Umów wizytę online ! Jeśli będziesz chciał, zawsze możesz spotkać się później z specjalistą w gabinecie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test