Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Zespół Stresu Pourazowego PTSD

Ofiary traumatycznych przeżyć – świadkowie katastrof, uczestnicy wypadków drogowych, ofiary napaści, żołnierze, którzy byli na wojnie – wszystkich tych ludzi może łączyć jedna rzecz. Niemożność dojścia do siebie po traumatycznym wydarzeniu. Ofiary takich zdarzeń mogą bowiem cierpieć na zespół stresu pourazowego.

Czym konkretnie jest zespół stresu pourazowego? Jak się objawia? Jak się to leczy? Przeczytaj!

Data publikacji: 03.06.2021
Data aktualizacji: 27.09.2023
Czas czytania: 8
Zespół Stresu Pourazowego PTSD
Kategoria bloga:

Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego to zaburzenie psychiatryczne, które znane jest od lat. Niegdyś stosowano do niego inne nazwy – „szok pociskowy” czy „zmęczenie bojowe” – były to nazwy stosowane wobec dotkniętych tym zaburzeniem żołnierzy kolejno podczas I oraz II wojny światowej.

Wbrew pozorom jednak nie tylko żołnierze mogą cierpieć przez zespół stresu pourazowego. Wojna to niewątpliwie bardzo traumatyczne wydarzenie, dlatego zaburzenie kojarzone jest najczęściej z żołnierzami i ofiarami wojen, ale to nie wyczerpuje listy traumatycznych zdarzeń.

Na zespół stresu pourazowego mogą cierpieć ludzie w każdym wieku, każdej narodowości, bez względu na wyznawaną religię, przynależność etniczną czy krąg kulturowy. Może wystąpić w wyniku aktu terrorystycznego, klęski żywiołowej, brutalnej napaści – w tym w przypadku gwałtu lub próby zabójstwa. Może też rozwinąć się w przypadku osób, które były świadkami zabójstw, gwałtów, innych brutalnych napaści na drugiego człowieka czy świadkami olbrzymich katastrof, które pochłonęły mnóstwo żyć. PTSD (posttraumatic stress disorder)może się też wykształcić u ludzi, którzy narażeni są wielokrotnie na szczegóły okropnych traum ofiar – dotyczy to zwłaszcza funkcjonariuszy policji i innych osób, które zajmują się walką z przestępczością.

Statystycznie częściej na wystąpienie PTSD występuje u kobiet – są one narażone na wystąpienie tego zaburzenia dwa razy częściej niż mężczyźni.

Zespół stresu pourazowego – objawy

Zespół stresu pourazowego – objawy

Stres pourazowy wcale nie musi wystąpić u każdej ofiary napaści, świadka katastrofy czy u weterana wojennego. Choć właśnie to ofiary takich silnych, traumatycznych wydarzeń, gdzie pojawiało się zagrożenie śmierci, śmierć osób trzecich, występowały poważne urazy – lub ich ryzyko – a także w momentach, gdy dana osoba była narażona na pogwałcenie integralności fizycznej – są też właśnie ofiarami PTSD, gdy umysł nie jest w stanie poradzić sobie z tym, czego był świadkiem. Jak objawia się zespół stresu pourazowego? Objawy mogą się różnić w zależności od wieku – dorośli i dzieci inaczej przeżywają traumatyczne wydarzenia i inaczej na nie reagują. W przypadku dorosłych objawy, które świadczą o zespole stresu pourazowego to:

  • Koszmary senne odnoszące się do traumatycznego wydarzenia

  • Ciągłe wspominanie i rozpamiętywanie traumatycznego zdarzenia – pojawiają się myśli, ale też obrazy i odczucia z tym związane. Myśli są natrętne, nie sposób się ich pozbyć i powodują silne cierpienie

  • Bardzo silny niepokój w sytuacji oraz psychologiczna reakcja, w której występują sygnały – zewnętrzne lub wewnętrzne – które przypominają traumatyczne wydarzenie lub są jego symbolem

  • Odczuwanie emocji takich, jak gdyby traumatyczne wydarzenie się powtarzało – flashbacki, czyli dysocjacyjne epizody reminiscencji, omamy – zwłaszcza w stanie nietrzeźwym lub tuż po przebudzeniu

  • Wybuchy gniewu

  • Zbyt duża dawka czujności

  • Nieadekwatnie duża reakcja na zaskoczenie

  • Problemy ze snem

  • Unikanie czynności, ludzi oraz miejsc, które przypominają o traumie

  • Braki w pamięci związane z wydarzeniem traumatycznym

  • Poczucie, że nic dobrego w przyszłości się już nie wydarzy

  • Próba unikania rozmów czy myślenia o traumatycznym wydarzeniu

  • Problemy z koncentracją

W przypadku dzieci też może wystąpić PTSD, a objawy, które się wtedy pojawiają to, między innymi:

  • Koszmary

  • Bezsenność i problemy ze snem

  • Agresja

  • Drażliwość

  • Strach przed byciem rozdzielonym od rodzica

  • Ciągłe odgrywanie traumy w zabawach

  • Przedstawianie traumy w rysunkach lub różnego rodzaju historiach

  • Wykształcenie się nowych fobii – lęk przed ciemnością, potworami

  • Zabawa kompulsywna, z elementami, które przedstawiają bądź symbolizują traumę.

  • Utrata zdolności, które dziecko nabyło przed traumą – mowa, korzystanie z toalety i inne

Niezależnie od wieku, zespół stresu pourazowego odbija się bardzo negatywnie na życiu danej osoby i całego jej otoczenia, dlatego niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków, by sobie z tym zaburzeniem poradzić.

Zespół stresu pourazowego – leczenie

Zespół stresu pourazowego – leczenie

Niszczące zaburzenie, które negatywnie działa na ludzki umysł, relacje międzyludzkie, może prowadzić do rozwoju kolejnych fobii i innych zaburzeń lękowych, a także być czynnikiem, który prowadzi do uzależnienia – tym właśnie jest zespół stresu pourazowego. Leczenie jest niezbędne, by poprawić jakość swojego życia i uporać się z traumą.

Nie osiągniesz tego z dnia na dzień. Samo wspomnienie traumy też magicznie nie zniknie. Nadal jednak możesz wyjść z PTSD i odzyskać poczucie, że w Twoim życiu czeka Cię jeszcze mnóstwo dobrych rzeczy.

Na początku dowiedz się jak najwięcej o PTSD – jeśli zdobędziesz wiedzę, poznasz bliżej swojego wroga i będziesz lepiej rozumiał mechanizmy, które rządzą tym zaburzeniem i dlaczego zachowujesz się w określony sposób. Staraj się spędzać czas na łonie natury i uprawiać aktywność fizyczną – jazda na rowerze, wędkarstwo, kajakarstwo, spacery po parku, taniec, bieganie, pływanie – z całą pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Otaczaj się bliskimi ludźmi, osobami, którym ufasz i na których Ci zależy. Unikaj za to wszelkiego rodzaju używek, które mogą tylko potęgować problem.

To wszystko ma ogromne znaczenie – bycie dla siebie dobrą osobą, próba odzyskania zaufania do samego siebie i zredukowania stresu jest bardzo ważna przy leczeniu tego zaburzenia. Przede wszystkim jednak – nie bój się prosić o pomoc.

Zespół stresu pourazowego to bardzo poważny problem, z którym zmaga się sporo osób. Dołącz do grupy, która zmaga się z takim samym problemem. Tutaj pomocą służy zrzeszająca takie osoby psychoterapia grupowa. Grupa osób, która rozumie z czym się zmagasz będzie dla Ciebie ogromnym wsparciem i motywacją do radzenia sobie z problemem.

Nie odcinaj się od ludzi, nawet jeśli nie chcesz lub nadal jeszcze nie możesz rozmawiać o traumie. W grupie osób, które też zmagają się z PTSD znajdziesz osoby, które są na różnym etapie wychodzenia z problemu – Ci bardziej zaawansowani będą Ci pomagać i motywować do działania, tych mniej zaawansowanych od Ciebie w pewnym momencie samodzielnie zaczniesz motywować do działania. Wsparcie bliskich osób jest tutaj kluczowe – a wspólne, traumatyczne doświadczenia zbliżają do siebie ludzi. W takim gronie nikt nie będzie Cię potępiał czy negatywnie oceniał – znajdziesz tam ludzi, którzy czują lub w pewnym momencie swojego życia czuli dokładnie to samo, co Ty.

Warto też nauczyć się różnego rodzaju technik relaksacyjnych, by rozładowywać swój stres i wewnętrzne napięcie w zdrowy i właściwy sposób. W tym zadaniu może pomóc Ci też psychoterapia indywidualna, która pozwoli Ci zrozumieć, co się z Tobą konkretnie dzieje. Możesz w ten sposób uporać się z kłębiącymi się w Tobie emocjami i problemami, które paraliżują Cię przed działaniem.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test