Dzisiejszy świat gna do przodu i wydawać by się mogło, że nie ma w nim miejsca na błędy, porażki czy negatywne myślenie. W dzisiejszym świecie bowiem dominuje kultura pozytywnego myślenia. I w tym samym nie ma nic złego, jednak to powoduje, że pojawia się też toksyczna pozytywność – czyli negatywne, podstępne oblicze pozytywności. Na pozór mogłoby się wydawać, że powtarzanie „wszystko będzie dobrze” czy „trzeba się uśmiechać” nie jest niczym szkodliwym i może być wręcz korzystne dla zdrowia psychicznego. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Toksyczna pozytywność może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i odbijać się piętnem na relacjach z innymi ludźmi. Czym tak naprawdę jest toksyczna pozytywność? Co ze sobą niesie? Jakie są jej konsekwencje i jak się z niej wyzwolić? Czytaj dalej!
Współcześni ludzie praktycznie codziennie są bombardowani hasłami o pozytywnym myśleniu. Na każdym kroku możesz się natknąć na różne, z założenia inspirujące cytaty i oglądać zdjęcia uśmiechniętych, szczęśliwych osób w mediach społecznościowych. Ciągle promuje się wiarę w to, że pozytywne myślenie może Ci pomóc przyciągnąć dobre wydarzenia i osiągnąć sukces, a także dobrze działa na samopoczucie. Ta lawina pozytywnych komunikatów może komuś pomóc, może jednak też działać bardzo przytłaczająco. Zwłaszcza, gdy pod pozorem troski, autentyczności i pozytywności wkrada się toksyczne podejście. Toksyczna pozytywność odrzuca i bagatelizuje troski, problemy i negatywne emocje. Zmusza do udawania szczęścia i skrywania tego, co się naprawdę czuje. A to może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Właśnie dlatego warto bliżej przyjrzeć się zagadnieniu toksycznej pozytywności. To pozwoli na lepsze zrozumienie tego, czym ona w istocie jest i jakie są jej skutki.
SPIS TREŚCI:
Toksyczna pozytywność – nazywana również pozorną lub fałszywą pozytywnością – jest charakterystycznym zachowaniem, które na pierwszy rzut oka wydaje się ludziom bardzo pozytywne. W rzeczywistości to zachowanie bardzo szkodliwe dla danej jednostki, a nawet całej społeczności. To pojęcie pojawiło się w odpowiedzi na coraz bardziej rosnącą popularność ruchów, które promują pozytywne myślenie i samorozwój. W tych ruchach, oczywiście, nie ma nic złego, jednak zdarza się, że stają się one zbyt jednostronne, a przez to dochodzi też do ignorowania trudnych emocji. Zanika też realistyczne podejście do życia i umiejętność radzenia sobie w zdrowy sposób w ciężkich chwilach.
Do cech toksycznej pozytywności można zaliczyć:
Nie ma nic złego w dążeniu do pozytywnego myślenia i właśnie takiego podejścia do życia. W gruncie rzeczy jest to naprawdę bardzo wartościowe. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że toksyczna pozytywność to coś złego. Może prowadzić do bagatelizowania realnych problemów, zaniedbywania ich, a to bardzo szkodliwe podejście.
To bardzo ważne, by wspierać równowagę pomiędzy pozytywnym podejściem a akceptacją trudnych emocji. Ważne jest też ciągłe rozwijanie empatii, a także poszukiwanie realistycznych sposobów na wyjście z problemów. Warto też rozwijać umiejętność radzenia sobie z emocjami, by nie tłumić ich, a zacząć rozumieć – to może pomóc w rozwijaniu samoświadomości, a także budować lepsze relacje z innymi ludźmi.
Pozytywne myślenie to podejście, które polega na skupianiu się na pozytywnych aspektach życia i ciągłym zwracaniu uwagi na optymistyczne perspektywy, nawet jeśli mierzy się właśnie z trudnościami i wyzwaniami. Takie podejście ma na celu zwiększenie poczucia szczęścia, co może prowadzić do zredukowania poziomu stresu, a w rezultacie do poprawy jakości życia. Pozytywne myślenie jest wartościowym narzędziem, które może pomóc w dbaniu o zdrowie psychiczne i zwiększeniu odporności psychicznej. Jednak, jak to bywa z wieloma kwestiami, nadmiar pozytywności też może okazać się bardzo szkodliwy.
Toksyczna pozytywność bowiem to destrukcyjny sposób na wykorzystanie pozytywnego myślenia. To bardzo jednostronne podejście, które w całości odrzuca negatywne aspekty życia i negatywne emocje, bagatelizuje problemy oraz zmusza ludzi do ukrywania ich prawdziwych uczuć za maską osoby zawsze uśmiechniętej i zadowolonej. Granica między pozytywny myśleniem a toksyczną pozytywnością jest bardzo delikatna, ale dostrzec ją można w pewnych istotnych różnicach w podejściu do wszelkich trudności i negatywnych w odbiorze emocji.
Zdrowe, właściwe pozytywne myślenie, czyli takie, które jest właściwie rozumiane i stosowane, może przynieść naprawdę wiele korzyści. To dzięki niemu możesz zobaczyć świat w jasnych barwach, skupić się na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na problemach, a także pomaga Ci zachować optymizm w obliczu trudności. Pozytywne myślenie sprzyja wyższej samoocenie, działa również motywująco i pozwala osiągać kolejne cele. Pozytywne myślenie pozwala także na to, by nauczyć się czerpać radość z rzeczy drobnych, dzięki czemu życie staje się pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.
Zdarza się jednak, że pozytywne myślenie staje się toksyczną pozytywnością. Dzieje się tak wtedy, gdy traktowane jest jako forma uciekania od problemów i negatywnych emocji. Jeśli wmawiasz sobie, że wszystko jest w porządku, jeśli wszystkie problemy bagatelizujesz i zbywasz frazesami w rodzaju „będzie dobrze”, odmawiasz sobie i innym prawa do przyznania się do negatywnych uczuć, dochodzi do tłumienia negatywnych emocji i braku zrozumienia swojego – lub innych – stanu emocjonalnego. To może spowodować wiele problemów z radzeniem sobie ze stresem, może doprowadzić też do rozwoju depresji lub pojawienia się innych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.
Toksyczna pozytywność powoduje też silną presję. Osoby toksycznie pozytywne same sobie narzucają presję i wymagają od siebie, by zawsze być uśmiechniętymi i zadowolonymi, nawet w obliczu największych problemów. Ukrywanie prawdziwych uczuć może doprowadzić do wielu problemów tak z samym sobą, jak i z relacjami z innymi ludźmi.
Czasami bywa trudno wyznaczyć granicę pomiędzy zdrowym, pozytywnym myśleniem a właśnie toksyczną pozytywnością. Może być to trudne do rozróżnienia, ale dzięki pewnym wskazówkom można się łatwiej zorientować. W takim razie, jaka jest różnica pomiędzy pozytywnym myśleniem a toksyczną pozytywnością?
Pozytywne myślenie nie wymaga od Ciebie ignorowania negatywnych emocji, ale akceptowania ich, jako czegoś naturalnego i zwykłego w życiu. To bardzo ważne, by dać sobie pełne prawo do tego, by odczuwać smutek, złość i strach wtedy, gdy są one uzasadnione. W końcu wszystkie emocje są potrzebne, wszystkie też są jak najbardziej naturalne.
To ważne też, by zachować równowagę pomiędzy pozytywnym myśleniem a realistycznym spojrzeniem na rzeczywistość. Życie nie jest bajką, nie zawsze wszystko będzie idealnie, ale zawsze można podejść do trudności z optymizmem i szukać nowych, lepszych rozwiązań.
Warto też być osobą empatyczną tak wobec innych, jak i wobec siebie. Akceptowanie własnych słabości, przyznanie się, że ma się prawo do błędów i porażek – to wszystko wpływa na Twój rozwój osobisty i pozwala na przezwyciężanie kolejnych trudności.
Toksyczna pozytywność zniechęca też do szukania wsparcia i pomocy ze strony innych ludzi. Zdrowe pozytywne myślenie natomiast zachęca do otwartości i poszukiwania wsparcia innych, gdy istnieje taka potrzeba. Osoba prawdziwie pozytywna, w odróżnieniu od toksycznie pozytywnej, nie boi się mówić, że sobie z czymś nie radzi i potrzebuje pomocy.
To bardzo ważne, b być świadomym swoich własnych myśli i emocji i umieć sobie z nimi radzić. Rozwijanie właściwego pozytywnego myślenia może być bardzo pomocne przy budowaniu silnych podstaw psychicznych do radzenia sobie z trudnościami, co może przełożyć się na osiągnięcie życiowego sukcesu. Jednak jeśli rozwija się w Tobie toksyczna pozytywność, możesz znacząco pogorszyć swoje zadowolenie i jakość życia. To właśnie dlatego należy wystrzegać się toksycznej pozytywności.
Toksyczna pozytywność to naprawdę duży problem, który może powodować poważne zagrożenia i konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Gdy ukrywasz swoje prawdziwe emocje za pozorną pozytywnością lub nie jesteś w stanie dopuścić do siebie negatywnych uczuć, możesz doprowadzić do szeregu problemów – zarówno dla Ciebie samego, jak i dla ludzi w Twoim najbliższym otoczeniu. Jakie zagrożenia wiążą się więc z toksyczną pozytywnością?
Uniknięcie pułapki toksycznej pozytywności ma więc ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest to, by przyjąć bardziej realistyczne podejście do życia i emocji – tak swoich własnych, jak i tych cudzych. Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, ale razem z nim muszą iść realne działania.
Toksyczna pozytywność jest w stanie w znaczącym stopniu wpłynąć na relacje z innymi ludźmi. Jeśli dna osoba wykazuje cechy toksycznej pozytywności jej wsparcie okazywane innym osobom może być tylko bardzo powierzchowne, wskazywać na brak autentyczności i niezrozumienie istoty problemu. W takich chwilach, choć pozornie dostajesz jakąś formę wsparcia, to tak realnie nie otrzymujesz nic, co mogłoby Ci dać wrażenie, że możesz polegać na danej osobie w rozwiązywaniu Twoich problemów. W jaki sposób toksyczna pozytywność wpływa na relacje międzyludzkie?
To wszystko powoduje, że warto orientować się, kiedy masz do czynienia z osobą, która wykazuje się toksyczną pozytywnością. Co może być dla Ciebie znakiem ostrzegawczym? Na co powinieneś uważać?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wykazuje się toksyczną pozytywnością. Jednak ważne jest uświadomienie tego i podjęcie starań, by wspierać innych naprawdę, a nie tylko pozornie. Jeśli więc zauważysz niepokojące objawy u siebie lub innych warto podjąć odpowiednie kroki, by nauczyć się zdrowszego podejścia do emocji i relacji. Nauka prawdziwego wsparcia, empatii oraz zrozumienia innych może przynieść wiele korzyści, tak dla relacji z innymi, jak i dla zdrowia psychicznego.
Wyrwanie się ze świata toksycznej pozytywności to naprawdę duże wyzwanie. Należy je jednak podjąć, bo jest kluczowym krokiem w kierunku dbania o własne zdrowie psychiczne, budowania relacji z innymi i podniesienia komfortu własnego życia. Co możesz zrobić, by sobie pomóc?
Nie jest łatwo walczyć z toksyczną pozytywnością, ale dzięki temu jesteś w stanie lepiej zadbać o siebie. Otwórz się na swoje emocje, również te negatywne – wszystkie w końcu są Ci potrzebne i mogą Ci pomóc w lepszym rozumieniu siebie, ale też innych. To może też przełożyć się na budowanie lepszych, zdrowszych i pełniejszych relacji z innymi ludźmi i przyczynić się do czerpania większej satysfakcji z życia.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz