Narodziny dziecka to dla wielu kobiet wymarzony, wyczekiwany czas. Wiele kobiet nie może się doczekać rozwiązania już od pierwszych dni ciąży. Jednak nawet takie kobiety mogą doświadczyć depresji poporodowej – podstępnego stanu, który pozbawia radości życia i utrudnia funkcjonowanie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Nie jest prawdą, że na depresję poporodową cierpią tylko kobiety, które podświadomie nigdy nie chciały dziecka. To bardzo krzywdzący stereotyp, z którym należy walczyć. Każda kobieta może doświadczyć tego stanu – ból, zmęczenie, nadmiar stresu, strachu i obowiązków – to może dotyczyć wszystkich matek noworodków. Kobiety z depresją poporodową bardzo kochają swoje dzieci i wstydzą się tego, że nie potrafią się nimi zaopiekować tak, jak na to zasługują, co może tylko pogłębiać ich stan i doprowadzić wręcz do prób samobójczych. Dlatego matek z depresją poporodową nie wolno stygmatyzować. Należy je jednak wspierać i otaczać miłością – z tego stanu naprawdę można wyjść, nawet jeśli choroba każe sądzić inaczej.
SPIS TREŚCI:
Depresja poporodowa to bardzo poważny stan psychiczny. Występuje u części kobiet po urodzeniu dziecka, może rozwinąć się w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie i utrzymywać przez dłuższy czas.
Depresja poporodowa może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najbardziej charakterystyczne to:
Depresja poporodowa może rozwinąć się u każdej kobiety i wpływa na nią wiele przyczyn, w tym czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne. Duży wpływ na regulację nastroju kobiety po porodzie mają również hormony płciowe – estrogen i progesteron po porodzie opadają, co ma wpływ na cały organizm kobiety. W grę wchodzą również czynniki psychologiczne – zmęczenie opieką nad noworodkiem, potrzeba całkowitego przewartościowania życia, zmiany w relacjach z innymi ludźmi, stres i lęk związany z nowymi obowiązkami związanymi z nowym członkiem rodziny – to wszystko wpływa na kobietę i może doprowadzić do rozwoju depresji poporodowej.
Wbrew pozorom depresja poporodowa wcale nie jest nowym zjawiskiem. Choć w przeszłości nie zajmowano się z nią z uwagą, na którą zasługiwała i pierwsze poważne badania nad tą kwestią zaczęto rozwijać dopiero pod koniec XX wieku, to jednak już Hipokrates zauważył i opisał coś, co można określić właśnie mianem depresji poporodowej. On określił to mianem poporodowej melancholii – wskazywał na zaburzenie płynów w ciele kobiety po porodzie, które miały mieć na nią niewłaściwy wpływ.
W średniowieczu też zauważano objawy depresji poporodowej, choć też nie analizowano tego zbyt mocno i nie traktowano zbyt poważnie – określało się ją mianem niedoli kobiecej. Wskazywano przyczyny duchowe – utratę duchowości lub zatracenie równowagi cielesnej jako przyczyny jej rozwoju.
Współcześnie badania prowadzone nad tym zagadnieniem skoncentrowane są głównie na zrozumieniu przyczyn, mechanizmów rozwoju i skutków depresji poporodowej. Badacze chcą też opracować skuteczne strategie leczenia, by otoczyć kobiety dotknięte depresją poporodową opieką, na którą zasługują.
Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że depresja poporodowa to bardzo realny i poważny problem. Choć nadal nie jest jeszcze idealnie, to coraz mniej kobiet doświadcza stygmatyzacji i przypięcia łatki „złej matki”. Coraz więcej osób bowiem zdaje sobie sprawę z problemów wynikającej z zaburzeń nastroju i wie, że takie osoby należy otoczyć opieką i fachową pomocą.
Depresja poporodowa to wieloczynnikowe zaburzenie psychiczne i związane być może z wieloma kwestiami. Dużą rolę odgrywają różnorodne zmienne demograficzne. A wśród nich:
Inną kwestią, która może wpływać na rozwój depresji poporodowej są wszelkie czynniki ginekologiczno-położnicze. Tutaj wymienić można:
Wszystkie te czynniki mogą wzajemnie na siebie oddziaływać i występować w różnym natężeniu. Nie każda kobieta też musi doświadczać wszystkich tych kwestii jednocześnie, choć może się tak zdarzyć. Dlatego tak ważne jest to, by zapewnić kobietom należną im pomoc, by były w stanie wyjść z depresji poporodowej.
Kolejnymi czynnikami, które mają wpływ na rozwój depresji poporodowej są uwarunkowania biologiczne, w tym:
Są też czynniki społeczno-psychologiczne mają wpływ na depresyjne zaburzenia nastroju Tutaj wymienić można przede wszystkim:
Wszystkie te czynniki mogą na siebie wpływać, występować jednocześnie i wzmacniać się wzajemnie, dlatego ważne jest, by do kwestii terapii i leczenia depresji poporodowej podchodzić w sposób holistyczny, by kobieta otrzymała najlepszą możliwą pomoc.
Depresja poporodowa to bardzo poważne zaburzenie. Niegdyś było lekceważone, co pogłębiało poczucie beznadziei i izolacji ze strony kobiet, co zwiększało szansę na wielką tragedię. Kobiety dotknięte depresją poporodową same mogą nie rozumieć, co się dzieje, mogą też wstydzić się prosić o pomoc, dlatego tak istotną kwestią jest to, by obserwować matki tuż po porodzie i reagować w razie zauważenia niepokojących objawów. A wśród tych objawów można wymienić:
Nie muszą występować wszystkie te objawy, by podejrzewać depresję poporodową. Wszystko jest kwestią bardzo indywidualną i złożoną. Jeśli jednak doświadczasz – lub bliska Ci osoba doświadcza – przynajmniej części wymienionych objawów od dłuższego czasu, poszukiwanie pomocy jest bardzo ważne. Nie musisz zostać sama ze swoimi problemami – nie bój się prosić o pomoc. Wiedza na temat depresji poporodowej bardzo się w ostatnich latach pogłębiła.
Leczenie depresji poporodowej musi łączyć ze sobą różnorodne podejścia – farmakoterapię i psychoterapię. Nie bez znaczenia jest też wsparcie osób najbliższych – kobieta z depresją poporodową musi bowiem odczuwać wsparcie, miłość i bliskość ze strony otoczenia, wtedy łatwiej im będzie radzić sobie z problemami.
Psychoterapia może pomóc kobietom z depresją poporodową w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi. Terapia poznawczo-behawioralna należy do grona najskuteczniejszych form terapii, które są stosowane w takim przypadku. Terapia ta koncentruje się na zidentyfikowaniu negatywnych wzorców i przekonań oraz na nauce zdrowszych wzorców, które wyprą te niewłaściwe. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć jak myśli wpływają na zachowanie i nastrój i wprowadza odpowiednie techniki, które pozwalają sobie z tym radzić.
Stosowane mogą być też inne formy terapii, takie jak terapia poznawcza oparta na uważności – skupiona na terapii poznawczej oraz technikach mindfulness, by pacjentce łatwiej było skupiać się na „tu i teraz”, czy terapia interpersonalna – skupiona przede wszystkim na poprawie relacji interpersonalnych.
Poza terapią indywidualną, psychoterapeuta może zasugerować też udział w terapii dla par, rodzinnej lub grupowej. Dobór odpowiedniej formy terapii jest kwestią bardzo indywidualną i musi być rozpatrywany osobno w każdym przypadku.
Poza psychoterapią może zostać wdrożona przez lekarza psychiatrę również farmakoterapia. Ma ona funkcję wspierającą – główną formą leczenia powinna być psychoterapia, która pozwala na rozwiązywanie problemów u samych podstaw – i pozwala radzić sobie z objawami. Dobrze dobrane leki są w stanie wyciszyć i zmniejszyć natężenie objawów, sprawiając, że kobiecie łatwiej będzie funkcjonować, dbać o siebie i rozpocz
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz