Co kupić dziecku pod choinkę?

Zastanawiając się nad tym, co kupić dziecku pod choinkę, mamy często nie lada problem do zgryzienia. Z jednej strony ogranicza na określony budżet, a z drugiej marzenia dziecka o otrzymaniu czegoś ekstra. Jak pogodzić nasze możliwości finansowe i dziecięce pragnienia?

Data publikacji: 09.12.2017
Data aktualizacji: 09.01.2023
Co kupić dziecku pod choinkę?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Oto kilka wskazówek dla rodziców, jaki prezent kupić dziecku pod choinkę:

– posiłkuj się listem do świętego Mikołaja, a najlepiej towarzysz dziecku podczas pisania – wtedy poznasz nie tylko marzenia, ale zauważysz również emocje towarzyszące konkretnym prezentom. Jednocześnie podczas pisania listu możesz pomóc dziecku wybrać trzy najważniejsze dla niego rzeczy.

– ustal z rodziną, w jaki sposób kupujecie prezenty i gdzie będziecie się nimi obdarowywać. To bardzo ważne, aby dziecko wiedziało, gdzie odbędzie się kolacja wigilijna oraz gdzie i kiedy znajdzie prezenty. Bardzo pomocne jest ustalanie z rodziną prezentów dla dzieciaków i składanie się na nie. Ustalcie również budżet, który będzie rozsądny dla każdego z was. Dzięki temu uniknięcie rozczarowań, zawodów, zazdrości i poczucia winy, a być może nawet rodzinnych niesnasek.

– dziecko oczywiście nie musi, a czasami nawet nie może ze względów naturalnych lub logistycznych otrzymać wszystkich wymarzonych prezentów. Starajmy się jednak realizować chociaż część dziecięcych pragnień. Każdy z nas czułby się rozczarowany, gdy zamiast wymarzonego prezentu za 100 zł, otrzymałby coś innego za 100 zł.

Czy dać dziecku rózgę pod choinkę?

Oczywiście, że nie. Gdy dziecko otrzyma rózgę, będzie nie tylko rozczarowane, ale również straci zaufanie do deklaracji i obietnic wypowiadanych przez dorosłych. Rodzice popełniają często błąd, że straszą dziecko rózgą albo w ogóle świętym Mikołajem. Dorośli uzależniają otrzymanie prezentów od zachowania się dziecka. Niestety dziecko nie znając konkretnych wytycznych, nie wie, co dokładnie oznacza dobre zachowanie, a poza tym każdy z nas stale popełnia błędy, które przecież nie oznaczają, że nie dostaniemy prezentów. Wychowanie na lęku nie przynosi też wymiernych korzyści w postaci silnego psychicznie dziecka, a raczej niepewnego siebie. Dla nas dorosłych rózga i straszenie mogą wydawać się zabawą i żartem, jednak dla dziecka nigdy nie będą śmieszne – wywołają przerażenie i brak zaufania wobec dorosłych. Rózga oznaczałaby dla dziecka, że wszystko, co robiło było niewłaściwe i ani jedno zachowanie nie zasługuje na nagrodę. Najlepiej przyjąć zasadę, że każdy niezależnie od grzeczności otrzymuje prezenty i uznać, że straszenie świętym Mikołajem nie należy do metod wychowawczych.

Czy dziecko powinno wierzyć w świętego Mikołaja?

Decyzja oczywiście należy do nas rodziców, bo to my tłumaczymy dziecku rzeczywistość. Jedni z nas zdecydują się na uwiarygadnianie Mikołaja, mówiąc dziecku, że on istnieje naprawdę. Inni będą opowiadać jedynie o legendzie Mikołaja i powiedzą dziecku, że to dorośli kupują prezenty. Niekiedy decydujemy się wynająć kogoś, kto udawałby Mikołaja. Wybór należy do nas. O czym warto pamiętać? O tym, że żyjemy w społeczeństwie. Szkoły, przedszkola, wspólnoty religijne oraz inne osoby mają również swój pogląd na świętego Mikołaja i warto rozważyć, co chcemy powiedzieć dziecku na ten temat.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.
5/5 - (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *