Infantylizm to tajemniczy fenomen psychologiczny, który przenosi cechy dziecięce na osoby dorosłe. Część osób dorosłych wykazuje postawy, reakcja i zachowania, które są charakterystyczne dla małych dzieci, bez względu na to, w jakim są faktycznie wieku. Zdarza się, że cechy infantylizmu uważane są przez otoczenie za urocze, ale mogą bardzo negatywnie wpływać na życie danego człowieka i całego jego otoczenia, a także na umiejętność osoby infantylnej do nawiązywania relacji. Warto się pochylić nad tą kwestią, by w ten sposób spróbować lepiej zrozumieć przyczyny i skutki infantylizmu oraz dowiedzieć się, jak radzić sobie z tym zjawiskiem.
Samo słowo infantylizm pochodzi od słowa “infant”, które oznacza niemowlaka. To termin, który na pierwszy rzut oka może wydawać się zarezerwowany dla najmłodszych, ale bardzo często wpływa na życie osób dorosłych. Osoby, które wykazują infantylne zachowanie w pewien sposób powracają do świata dzieciństwa, bo odwzorowują zachowania i reakcje, które są typowe dla małych dzieci. Mogą to być bardzo drobne elementy, które nie są w ogóle szkodliwe – jak spanie z ulubionym pluszakiem. Infantylizm może jednak przejawiać się dosadniej, wpływając w ten sposób na sposób myślenia danej osoby i na podejmowane przez nią decyzje.
Wprowadzenie do zagadnienia infantylizmu daje możliwość zgłębienia tego fascynującego zjawiska. Czy jest to tylko niewinny sposób na czerpanie radości życia? A może to mechanizm obronny, który pozwala bronić się przed trudnościami dnia codziennego? Skąd się bierze infantylizm i jaki może mieć wpływ na człowieka? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, czym jest infantylizm i jak sobie z nim radzić. Przeczytaj!
SPIS TREŚCI:
Infantylizm może występować w różnych typach, jednak najczęściej rozumie się go w kontekście psychologicznym. Taki infantylizm jest zjawiskiem psychologicznym, które polega na przejawiani przez osobę dorosłą cech charakterystycznych dla małych dzieci. Osoby dotknięte tą przypadłością wykazują zachowania i reakcje emocjonalne, które bardzo przypominają te obserwowane u małych dzieci. Zdarza się również, że dorośli ludzie próbują się komunikować w sposób, w który komunikują się dzieci. Infantylizm może występować w bardzo różnych stopniach nasilenia i może mieć duży wpływ na funkcjonowanie dotkniętej infantylizmem osoby w najróżniejszych aspektach życia.
Infantylizm może przejawiać różne cechy w wielu sferach życia. Może przejawiać się w:
Do najbardziej charakterystycznych objawów infantylizmu można zaliczyć więc:
Infantylizm może mieć naprawdę różne konsekwencje dla danej osoby i całego jej otoczenia. Niektórzy w ten sposób mogą próbować radzić sobie z presją życia dorosłego i stresem, inni jednak mogą być przez infantylizm ograniczani, a ich rozwój osobisty i społeczny może zostać zahamowany. Dlatego tak bardzo istotne jest zrozumienie mechanizmu tych zachowań oraz zrozumienie, skąd się one w istocie biorą. Wtedy można zapewnić tak potrzebną, właściwą i profesjonalną pomoc dla osób, które zmagają się z infantylizmem. Psychoterapia może okazać się w tym przypadku bardzo skutecznym narzędziem w radzeniu sobie z infantylizmem psychologicznym. Dzięki podjęciu terapii można osiągnąć bardziej satysfakcjonujące życie i dojrzeć.
Infantylizm jest zjawiskiem, które może przybierać różne formy, w zależności od obszaru życia, na którym się skupia. Najczęściej o infantylizmie mówi się w kontekście infantylizmu psychologicznego. I właśnie w tym kontekście mogłeś o nim przeczytać wyżej. Jednak infantylizm psychologiczny nie jest jedynym rodzajem infantylizmu. W istocie można wyróżnić trzy główne rodzaje infantylizmu: infantylizm seksualny, przysadkowy i właśnie psychologiczny. Poznaj je bliżej!
Infantylizm seksualny to jedna z odmian fetyszyzmu. W tym przypadku dorosła osoba odczuwa silne seksualne podniecenie związane z odgrywaniem roli małego dziecka. Osoby dotknięte infantylizmem seksualnym często fantazjują lub wręcz biorą udział w działaniach, które naśladują zachowanie, wygląd i potrzeby małych dzieci. Tu należy podkreślić przede wszystkim to, że infantylizm seksualny odnosi się wyłącznie do zachowań pomiędzy osobami dorosłymi i nie ma związku z zainteresowaniem seksualnym względem dzieci. Infantylizm seksualny to praktyka podejmowana przez osoby chętne i dorosłe.
Do charakterystycznych cech infantylizmu seksualnego można zaliczyć:
Do tej pory nie udało się w pełni zrozumieć przyczyn występowania infantylizmu seksualnego. Są one kwestią bardzo indywidualną i mogą być bardzo różnorodne. Wśród niektórych możliwych przyczyn jego występowania można wymienić:
Dla części osób z infantylizmem seksualnym pozostaje on wyłącznie w sferze fantazji i nie ma wpływu na ich codzienne życie. Jednak zdarza się również tak, że staje się on problemem dla danej osoby lub dla jej osoby partnerskiej. W takim przypadku bardzo ważne jest poszukanie specjalistycznej pomocy. Podczas psychoterapii indywidualnej oraz terapii dla par można lepiej zrozumieć przyczyny konkretnych zachowań i nauczyć się zdrowszych sposobów wyrażania swoich potrzeb i własnej seksualności.
Nie da się ukryć, że infantylizm seksualny jest zjawiskiem bardzo specyficznym. Dlatego tym bardziej ważne jest zrozumienie, że to forma fantazji, w której osoby dorosłe chcą udawać dziecko i nie dochodzi w nim do krzywdzenia dzieci. Zachowania związane z infantylizmem seksualnym zawsze powinny odbywać się za zgodą dorosłych partnerów tak, by nie szkodzić w ten sposób nikomu.
Infantylizm przysadkowy to rzadki stan medyczny, w którym przysadka mózgowa nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów wzrostu. Przysadka mózgowa jest małym gruczołem, położonym tuż pod podstawą mózgu. Pełni kluczową rolę w regulacji produkcji naprawdę wielu hormonów, w tym właśnie hormonu wzrostu. Niedobory w okresie dzieciństwa i późniejszego dojrzewania mogą prowadzić do opóźnienia i zahamowania wzrastania, a także do poważnego opóźnienia lub zahamowania dojrzewania płciowego. To może powodować sytuację, w której dorosła osoba nadal ma widoczne cechy dziecięce. Taki stan wpływa też na zdrowie i ogólne funkcjonowanie danego organizmu.
Przyczyn infantylizmu przysadkowego może być naprawdę wiele, jednak warto wiedzieć, że można je podzielić na dwie główne kategorie:
Objawy infantylizmu przysadkowego zależą przede wszystkim od wieku, w którym pojawił się problem z ilością hormonu wzrostu, a także od nasilenia stopnia niedoboru. W okresie dzieciństwa i dojrzewania wśród objawów można wymienić:
Diagnoza infantylizmu przysadkowego polega na badaniach hormonalnych oraz obrazowych – tu wymienić można rezonans magnetyczny mózgu. Dzięki wczesnemu wykryciu i leczeniu można z powodzeniem minimalizować negatywne skutki tej przypadłości. Leczenie polega na podawaniu hormonu wzrostu w formie zastrzyków, by nadrobić niedobory i pozwolić na rozwój fizyczny i wzrastanie adekwatne do wieku. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi powikłań zdrowotnych i poprawić jakość życia.
Na infantylizm przysadkowy mogą cierpieć też dorośli. W tym przypadku leczenie ma na celu poprawę jakości życia i łagodzenie objawów. W tym przypadku stosuje się hormonalną terapię zastępczą, dzięki której można utrzymać zdrowie i poprawić funkcjonowanie organizmu. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się też operacja chirurgiczna i inne metody leczenia – na przykład w sytuacji, gdy problemy z przysadką powodowane są przez guza.
O infantylizmie psychologicznym mogłeś przeczytać już na początku tego artykułu. Bowiem najczęściej, gdy ludzie mówią o infantylizmie, mają na myśli właśnie infantylizm psychologiczny. Osoby z infantylizmem psychologicznym mają tendencję do zachowywania się w sposób niedojrzały, dziecięcy, zdecydowanie nieadekwatny do ich wieku metrykalnego. Jak już wiesz, infantylizm psychologiczny może mieć duży wpływ na różne aspekty życia danego człowieka.
Infantylizm psychologiczny przejawia się w komunikacji, zachowaniu, zainteresowaniach, emocjonalnych reakcjach na dane sytuacje, a nawet w stylu ubierania się. Może wykształcić się pod wpływem traumy czy braku przygotowania do życia, braku samodzielności i odpowiedniego stopnia samodzielności.
Może być też formą ucieczki od rzeczywistości. Część osób w ten sposób próbuje uciekać od swoich problemów i trudów dorosłości, bo nie radzą sobie w dorosłym życiu i chcą pozbyć się uporczywego napięcia emocjonalnego, które jest z tym związane.
Do infantylizmu psychologicznego może dojść też pod wpływem otoczenia. Na ludzi oddziałują bowiem czynniki środowiskowe i kulturowe, a także relacje z innymi ludźmi. Jeśli dana osoba ciągle jest traktowana jak dziecko, dostosowuje się do otaczającej ją rzeczywistości.
Konsekwencje infantylizmu psychologicznego mogą być negatywne, o czym też już wcześniej mogłeś przeczytać. Ograniczenie rozwoju osobistego, problemy w relacjach międzyludzkich – to wszystko bardzo poważne problemy.
Jednak niektórzy widzą w infantylizmie psychologicznym też pewne pozytywne aspekty. Dostrzegają w tej przypadłości pewnej ochrony psychicznej, sposobu na radzenie sobie ze stresem. Wskazują też na lepszy poziom komunikacji z dziećmi, co może być przecież bardzo przydatne przy wielu zawodach związanych z dziećmi.
To wszystko prawda, jednak tylko wtedy, gdy infantylizm psychologiczny nie jest mocno rozwinięty i pozwala danej osobie funkcjonować bez żadnych problemów w świecie dorosłych.
Infantylizm psychologiczny to przypadłość, która wymaga bardzo indywidualnego podejścia, by zrozumieć w pełni przyczyny danego zachowania. Dlatego to właśnie psychoterapia może być właśnie sposobem na naukę rozpoznawania i rozumienia konkretnych zachowań, a także przy rozwijaniu zdrowych mechanizmów, które pomogą radzić sobie z trudnościami dorosłości bez ucieczki w infantylizm.
Infantylizm jest też obserwowany w części zaburzeń osobowości jako jedna z charakterystycznych cech danego zaburzenia lub jako mechanizm obronny, który jest stosowany przez osoby dotknięte konkretnymi zaburzeniami. Zaburzenia osobowości są głęboko zakorzenionymi wzorcami myślenia, emocji i zachowań, które przejawiają się w sposób trwały i stabilny oraz mają bardzo duży wpływ na sposób funkcjonowania danej osoby, a także jej relacje interpersonalne. W jakich zaburzeniach osobowości może wykształcić się również infantylizm?
Warto też zdawać sobie sprawę, że infantylizm jako cecha w różnorodnych zaburzeniach osobowości może przejawiać się w różny sposób. Wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby oraz mechanizmów obronnych, które u siebie wykształciła.
W identyfikacji i zrozumieniu takich zachowań i w rozwijaniu właściwych mechanizmów radzenia sobie z trudnościami może bardzo pomóc psychoterapia, zwłaszcza ta w nurcie poznawczo-behawioralnym. Psychoterapeuta może pomóc w zrozumieniu skąd wziął się infantylizm i jak wpływa on na zachowanie i relacje z innymi ludźmi. Może też bardzo pomóc w walce z zaburzeniami osobowości.
Dotychczas w artykule poruszony był temat infantylizmu w kontekście osób dorosłych. Jednak infantylne zachowania mogą przejawiać też dzieci. Jeśli dziesięciolatek zachowuje się nadal jak przedszkolak – też zachowuje się w sposób infantylny. A przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele. Wśród nich można wymienić:
To bardzo ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie dzieci mają różne tempo rozwoju i wszystkie inaczej wyrażają swoje potrzeby i emocje. W przypadku większości infantylne zachowania są naturalnym etapem rozwoju i z reguły zanikają stopniowo, gdy dziecko rośnie i uczy się nowych rzeczy.
Jeśli jednak obawiasz się, że zachowania Twojego dziecka są nadmiernie infantylne lub trwają dłużej niż typowo oczekiwane nie warto tego ignorować. Warto natomiast skonsultować się ze specjalistą. Na początek możesz zabrać dziecko na wizytę do lekarza pediatry lub psychologa dziecięcego, by dowiedzieć się, czy jest się czym martwić.
Terapia infantylizmu zależy przede wszystkim od przyczyn takiego zachowania i jego nasilenia. Jeśli infantylizm jest tylko pewnym aspektem codzienności danej osoby i nie ma negatywnego wpływu na jej funkcjonowanie społeczne oraz na codzienne życie może wcale nie wymagać żadnej formy leczenia i być nawet uznawane za miłą cechę. Jednak jeśli zachowanie infantylne powoduje spore trudności w życiu, utrudnia relacje z innymi i nie pozwala właściwie funkcjonować, terapia jest wskazana.
Najczęściej stosowana jest psychoterapia i właśnie ona ma największe znaczenie w leczeniu infantylizmu psychologicznego. Psychoterapia bowiem może pomóc zidentyfikować przyczyny przez które wyświadczyły się mechanizmy infantylizmu. Psychoterapeuta jest w stanie pomóc danej osobie zrozumieć, dlaczego zachowuje się ona w sposób infantylny i jak infantylizm powiązany jest z jej życiem i doświadczeniami.
Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, która może być bardzo skutecznym podejściem, mogącym pozwolić na modyfikację zachowań infantylnych i zastąpienie ich bardziej odpowiednimi i dojrzałymi reakcjami na dane bodźce.
Stosuje się też terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach, w przypadku której psychoterapeuta wspiera pacjenta w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z problemami i pozbywania się trudności w sposób skuteczny.
Bardzo dobrym pomysłem może być też terapia grupowa. Jest ona szczególnie korzystna wtedy, gdy infantylizm znacząco utrudnia nawiązywanie i utrzymywanie relacji z innymi ludźmi. W grupie osób, które mają podobne doświadczenia można uzyskać tak potrzebne wsparcie i zrozumienie oraz nabywać nowe umiejętności interpersonalne w bezpiecznym środowisku.
Infantylizm może przejawiać się też w kontekście relacji rodzinnych, a wtedy skuteczna może okazać się terapia rodzinna. To dzięki niej można zrozumieć swoje problemy i nauczyć się je rozwiązywać wspólnie. Terapia rodzinna może też pomóc w przypadku rozwijania zdrowszych wzorców relacji oraz w nauce lepszej komunikacji.
Zdarza się też, że wdrażane jest leczenie farmakologiczne, jako forma terapii wspierającej dla psychoterapii. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy infantylizm powodowany jest przez zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe czy depresyjne.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie infantylizmu jest kwestią bardzo indywidualną i musi być dostosowane do potrzeb danej osoby.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz