Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Czym jest przyjaźń i dlaczego przyjaciele są potrzebni?

Niektórzy mówią, że przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach, inni, że przyjaciele to rodzina z wyboru. A skoro wybór przyjaciół zależy od Ciebie, związki te nierzadko mogą być silniejsze niż te z biologiczną rodziną, na wybór której nie miałeś wpływu. Każdy człowiek potrzebuje przyjaciół. To właśnie przyjaźń sprawia, że życie jest pełniejsze, piękniejsze i po prostu szczęśliwsze. Przeczytaj więcej na temat przyjaźni i dowiedz się, jak pracować nad przyjaźnią w swoim życiu!

Data publikacji: 16.09.2023
Data aktualizacji: 16.10.2023
Czas czytania: 10 min.
Czym jest przyjaźń i dlaczego przyjaciele są potrzebni?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Wszyscy potrzebują przyjaźni. Przyjaźnie nawiązują już małe dzieci. Bywa, że trwają one długie lata, nawet całe życie. Bywa też, że na pewnym etapie drogi przyjaciół się rozchodzą – w końcu ludzie się zmieniają i łączące ich więzi ewoluują. Każda przyjaźń jest piękna i wyjątkowa, jeśli jest głęboka i autentyczna. Tak mocnych więzi nie buduje się w kilka chwil. Potrzeba do tego czasu, chęci i mnóstwa cierpliwości. Potrzeba też wzajemności – w końcu przyjaźń to wzajemna więź pomiędzy dwójką zaangażowanych osób. Przyjaciele mają ogromny wpływ na Twoje życie. Ty również masz wpływ na ich życie – i to właśnie jest tak pięknym aspektem przyjaźni – ta wzajemna bliskość, zaufanie czy chęć niesienia pomocy.

Czym jest przyjaźń?

Czym jest przyjaźń?

Przyjaźń to jeden z najważniejszych i najcenniejszych aspektów życia. To piękna i głęboka relacja, która oparta jest na akceptacji, zaufaniu, wsparciu i zdolności do dzielenia się – sukcesami i porażkami, emocjami i doświadczeniami. Przyjaźń to szczególna więź, która rozwija się pomiędzy dwiema osobami na podstawie wielu wspólnych elementów.

Rodziny się nie wybiera, przyjaciół jednak wybrać już można. To decyzja dwójki osób, które uznają, że chcą poświęcać swój wysiłek i czas na budowanie wspólnej relacji. Dlatego też przyjaciele często bywają nazywani rodziną z wyboru. Przyjaźń opiera się na autentyczności i lojalności. Przyjaciele są w stanie akceptować się wzajemnie takimi, jakimi są.

Nie ma przyjaźni bez zaufania. Przyjaciele ufają sobie na tyle, by dzielić się swoimi uczuciami, tajemnicami i myślami w przekonaniu, że nie będą osądzeni, a ich sekrety są bezpieczne. Zaufanie to fundament, który pozwala relacji się rozwijać.

Przyjaźń to też ogromne i bardzo ważne źródło wsparcia emocjonalnego. W trudnych momentach życia przyjaciele są obecni, gotowi pomóc i wysłuchać, by wspólnie pokonać trudności. Są też obecni w chwilach chwały – by wspólnie cieszyć się radością i świętować osiągnięte sukcesy.

O przyjaźń należy dbać – inwestować swój czas i uwagę. W każdej relacji przyjacielskiej mogą pojawić się różnice i konflikty, ale wspólna zdolność do rozwiązywania ich w zdrowy sposób to klucz do utrzymania przyjaźni.

Przyjaźń to coś, co bardzo ubogaca życie. To bliskie relacje oparte na głębokich uczuciach i myślach, nawet jeśli przyjaciel fizycznie przebywa bardzo daleko i nie zawsze można się spotkać. Przyjaciel to bowiem ktoś, na kogo zawsze można liczyć. Przyjaźń w życiu ludzi przynosi ogrom wsparcia i radości, dlatego warto o nią dbać. Jest też bardzo dobra dla zdrowia psychicznego – nikt w końcu nie lubi być sam.

Przyjaźń a miłość – różnice

Przyjaźń i miłość to dwie pozytywne, wyjątkowe formy relacji międzyludzkich. Obie mają ogromny wpływ na Twoje życie, choć każda robi to w inny sposób. Obie opierają się na uczuciach, mają jednak swoją własną dynamikę, która je od siebie odróżnia.

Przyjaźń opiera się na wspólnych zainteresowaniach, wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu. Przyjaciele łączą się na podstawie rozmaitych wartości, czasami łączy ich ze sobą hobby, czasami życiowy cel. To coś, co towarzyszy Ci w codziennych chwilach, a bliskość pomiędzy Tobą a przyjacielem opiera się na przyjemności spędzania czasu razem i wsparciu emocjonalnym.

Wszystko te cechy można też przypisać miłości. Bo prawdziwa, głęboka miłość opiera się też na przyjaźni. Jednak jest czymś więcej, czymś nieco innym niż sama przyjaźń. W miłości partnerskiej bowiem pojawia się namiętność, pojawia się zaangażowanie nie tylko duchowe czy emocjonalne, ale też fizyczne. W miłości pojawia się też pragnienie wspólnego życia z daną osobą, założenia rodziny czy posiadania dzieci. Pojawia się też atrakcyjność seksualna i pożądanie.

W miłości partnerskiej obecny jest aspekt romantyczny, który nie pojawia się w przyjaźni. Partnerzy przyciągają się do siebie wzajemnie, czując pociąg fizyczny, który ich fascynuje. Przyjaźń może też przerodzić się w miłość – wszystko jest kwestią bardzo indywidualną.

Jak ludzie dobierają sobie przyjaciół?

Jak ludzie dobierają sobie przyjaciół?

Wybór przyjaciół to proces bardzo złożony. Odzwierciedla on bowiem Twoje własne osobiste i psychologiczne tendencje. Jak każdy człowiek masz tendencje do wartościowania różnic i podobieństw. Czasami też możesz wybierać przyjaciół, którzy odpowiadają Twoim niezaspokojonym potrzebom, nawet jeśli są to potrzeby nie do końca uświadomione.

Przyjaźń z osobą, która jest do Ciebie podobna może wydawać się czymś naturalnym. Wspólne wartości i zainteresowania pozwalają w końcu na zbudowanie nici porozumienia, ułatwiają komunikację i zawieranie znajomości. Gdy odkryjesz, że ktoś podziela Twoją pasję, wartości czy przekonania, masz od razu poczucie pewnej wspólnoty.

Ludzie jednak często przyjaźnią się też z osobami o cechach i poglądach przeciwnych. To może wzbogacać perspektywę i poszerzać horyzonty. Przyjaźń z osobami o odmiennych priorytetach, upodobaniach czy poglądach może stymulować Twoją kreatywność i zachęcać do patrzenia na pewne kwestie z innej perspektywy.

Zdarza się jednak też tak, że przyjaciele dobierani są w sposób nieświadomy. Wtedy kryterium ich doboru to potrzeba zaspokojenia braków emocjonalnych. Na przykład, jeśli w przeszłości brakowało Ci wsparcia i zrozumienia, teraz szukasz osób, które będą służyć Ci wsparciem. Twoje wczesne życie oddziałuje na Twoją teraźniejszość – dlatego możesz w życiu nawet zupełnie nieświadomie szukać ludzi, którzy wynagrodzą Ci wcześniejsze braki. Bywa to zjawiskiem niebezpiecznym – zdarzyć się może bowiem, że taki wybór zaowocuje toksyczną relacją. Osoba, która dobiera sobie przyjaciół tak, by uzupełniały i wynagradzały jej braki atencji czy miłości, może bowiem czuć się zazdrosna o ich inne relacje i chcieć mieć przyjaciół wyłącznie dla siebie, co nie sprzyja rozwijaniu zdrowych relacji.

Przyjaciele są niezwykle istotną częścią Twojego życia. Pomagają Ci się rozwijać i kształtują Twój charakter. Pamiętaj jednak, że aby mówić o prawdziwej przyjaźni, relacja ta musi być wzajemna – Ty też musisz od siebie dawać i pomagać przyjacielowi w potrzebie.

Przyjaźń męska i przyjaźń kobieca – różnice

Przyjaźń męska i przyjaźń kobieca – różnice

Przyjaźń jest bardzo ważną i cenną częścią ludzkiego życia, niezależnie od płci. Nadal jednak zauważyć można pewne różnice w przyjaźniach kobiecych i męskich. Wynikają one z różnic, które pojawiają się w zakresie emocji, komunikacji i w zakresie kontekstu społecznego. Wśród nich wymienić można:

  • Odmienny sposób komunikacji i wyrażania emocji – w przyjaźni pomiędzy kobietami statystycznie częściej można spotkać się z większą otwartością do wyrażania emocji i z większym poziomem intymności. Statystycznie to właśnie kobiety częściej dzielą się z przyjaciółkami swoimi myślami, przeżyciami i uczuciami w szczegółowy sposób. Mężczyźni natomiast mniej eksponują ten rodzaj komunikacji w przyjaźni i w bardziej stonowany sposób wyrażają emocje.
  • Wspólnie podejmowane aktywności – męskie przyjaźnie statystycznie częściej ukształtowane są na bazie wspólnych aktywności – hobby, praca, sport. Wspólne działania, gdzie współpraca, ale też rywalizacja odgrywa rolę to coś, co pomaga mężczyznom tworzyć i utrzymywać relacje. W przypadku kobiet natomiast statystycznie częściej dominują interakcje interpersonalne – wspólne rozmowy i komunikacja są ważniejsze niż wspólne aktywności.
  • Odmienny rodzaj wsparcia emocjonalnego – kobiece przyjaźnie częściej są skoncentrowane na emocjonalnym wsparciu, zrozumieniu i dzieleniu się życiowymi doświadczeniami w obliczu trudności. Kobiety są bardziej skłonne słuchać i udzielać wsparcia na poziomie emocji. Mężczyźni również wspierają swoich przyjaciół, ale dla nich najwyższą formą wsparcia jest aktywne rozwiązywanie problemów i działanie.

Oczywiście każda przyjaźń jest inna, bo kształtują ją dwie zupełnie inne osoby. Ważne są ich doświadczenia życiowe i osobowości, ale też krąg kulturowy w jakim zostały wychowane.

Jak dbać o przyjaźń?

Słuchaj

Umiejętność wysłuchania przyjaciela to podstawa prawdziwej przyjaźni. To właśnie ta umiejętność tak mocno wpływa na jakość Twojej relacji z przyjacielem. Pozwala na wzmacnianie więzi, pozwala na wsparcie i zrozumienie w trudnych chwilach życia.

Słuchanie to bowiem umiejętność, która pozwala na zrozumienie przyjaciela i tworzenie więzi, która opiera się na trosce i szacunku. Gdy skupiasz się na tym, co mówi Twój przyjaciel i na tym, co czuje, w ten sposób pokazujesz, że jest dla Ciebie ważny. A to pozwala zwiększyć zaufanie.

Gdy słuchasz przyjaciela wtedy, gdy zwierza Ci się ze swoich problemów, sama Twoja obecność ma ogromne znaczenie. W ten sposób dajesz mu wsparcie, którego potrzebuje i zapewniasz, że nie jest sam w tym, co przechodzi.

W ten sposób możesz też zbliżyć się do przyjaciela, poznajesz bowiem jego pragnienia, marzenia, obawy i uczucia. W ten sposób poznajesz go lepiej i możesz się wspólnie z nim rozwijać i stać się lepszą wersją samego siebie.

Im lepsza komunikacja między wami, im lepiej słuchasz przyjaciela, tym mniejsza szansa na problemy komunikacyjne i błędne interpretacje danych słów czy zachowań. To może znacząco zmniejszyć ryzyko konfliktów.

Aktywne słuchanie to też wymierna pomoc – możesz w ten sposób bowiem wydajnie wspierać proces podejmowania decyzji przez przyjaciela. Gdy wykazujesz się zrozumieniem i potrafisz analizować sytuację w odmienny, bardziej obiektywny sposób, możesz w ten sposób wnieść nową, świeżą perspektywę, która może mieć wpływ na decyzje Twojego przyjaciela.

Pomagaj

Przyjaźń to głęboka więź, która łączy ludzi nawet na całe życie. Jednak o przyjaźń należy dbać. Pomyśl o niej jak o pięknym kwiecie – jeśli nie będziesz dbał o kwiat, to nawet najpiękniejszy w końcu kwiat zwiędnie, jeśli nie będzie podlewany i pielęgnowany.

Nie ma przyjaźni bez pomocy. Pomagać możesz na wiele sposobów – często po prostu wystarczy być -sama obecność, gotowość do wsparcia i wysłuchania może bardzo dużo pomóc. Bądź empatyczny i pokazuj swoje zaangażowanie. Wczucie się w sytuację Twojego przyjaciela może Ci też bardziej pomóc zrozumieć to, przez co właśnie przechodzi. Szanuj jednak granice swojego przyjaciela – jeśli jeszcze nie jest gotowy, by o czymś rozmawiać, nie naciskaj. Zaakceptuj to i podkreśl, że zawsze jesteś gotowy pomóc.

Twoja pomoc może mieć nie tylko wymiar emocjonalny. Często dużą pomocą będzie to, co możesz zrobić – nawet jeśli to taki drobiazg, jak zrobienie zakupów choremu przyjacielowi czy pomoc w świątecznych porządkach. Nie zawsze można sobie poradzić ze wszystkim samemu – nie zawsze trzeba, w końcu ludzie to istoty społeczne i polegają na sobie nawzajem. A poleganie na pomocy przyjaciela jest naturalną konsekwencją więzi, które łączą dwójkę ludzi.

Wybaczaj

Wybaczanie to kluczowy element przyjaźni. Każdy popełnia błędy – nie jesteś od nich wolny Ty, nie jest od nich wolny Twój przyjaciel. Dlatego w nawet najlepszej przyjaźni mogą pojawić się tarcia, problemy i konflikty. Takie rzeczy są nieodłączną częścią życia. Jeśli jednak umiesz wybaczać, jesteś na dobrej drodze do zbudowania relacji, która przetrwa długie lata.

Przyjaźń zmienia się i ewoluuje w toku lat – zmieniają się bowiem osoby, których ta przyjaźń łączy. Czasami nie zawsze łatwo to zaakceptować, czasami te zmiany mogą Cię ranić – lub ranić bliską Ci osobę. Jeśli tak się stało, ale przyjaciel nadal chce nim pozostać i chcecie wspólnie pracować nad tym, by wasza relacja znowu była silna, umiejętność wybaczania jest bardzo ważna.

Jeśli ciągle będziesz rozpamiętywać to, co złe, wypominać i wracać do starych sytuacji, przyjaźń na tym bardzo ucierpi. Ucierpi na tym też Twoje samopoczucie i zdolność do zaufania i budowy zdrowych relacji z innymi. Dlatego sztuka wybaczania, choć czasami bardzo trudna, jest niezbędnym elementem każdej przyjaźni.

 

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test