Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Dziecko na emigracji

Mówiąc o emigracji zarobkowej znajdujemy wiele informacji dotyczących warunków ekonomicznych, wskazówek dotyczących codziennego funkcjonowania w nowym kraju, jak również ciekawostek kulturowych. Często jednak zapominamy o sferze emocjonalnej zmiany, jaką jest emigracja. W jaki sposób funkcjonuje rodzina na emigracji, czy dzieci wyjeżdżające za granicę mają problemy psychologiczne, czy dzieci zaadaptują się w nowym środowisku, jakie są najczęstsze problemy dzieci na emigracji – te tematy podejmę w poniższym tekście.

Data publikacji: 25.05.2018
Data aktualizacji: 11.10.2023
Czas czytania: 6
Dziecko na emigracji
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Spróbujmy wczuć się w sytuację dziecka zmuszonego do emigracji. Często piszę o tym, że dziecko w domu rodzinnym ma bardzo ważne zadanie – przetrwać, bo nie ma możliwości wyprowadzenia się, decydowania w pełni o sobie. Przetrwać oznacza doświadczać tego, co spotyka je w życiu – radosnych i ciężkich chwil. Jedną z trudnych chwil jest na pewno emigracja zarobkowa rodziców.

O ile rodzina wyjeżdża w komplecie, o tyle łatwiej jest przenieść dziecku dotychczasowe schematy myślenia i funkcjonowania na nowy grunt. Jeśli jednak emigracja zarobkowa oznacza niejako „rozpad” rodziny poprzez długą nieobecność jednego rodzica – dziecko doświadcza tęsknoty i zerwania więzi. Nie ma już wtedy mowy o wspólnym życiu całej rodziny.

Czynnik stresogenny 

Czynnik stresogenny 

W trakcie emigracji podstawowym stresem dla dziecka jest zmiana jako taka – zmieni się szkoła, otoczenie, znajomi, mieszkanie. Niekiedy zmieniają się też rodzice – z powodu emigracji nie zawsze mają czas na zajęcie się wszystkimi swoimi potrzebami emocjonalnymi, a co dopiero potrzebami rozwojowymi dziecka. Chcę zwrócić po raz kolejny szczególną uwagę na to, że stan psychiczny dziecka jest odzwierciedleniem stanu emocjonalnego rodziców – stąd myśl o tym, by rodzice bardzo dbali o swoje zdrowie psychiczne i nie bali się szukać wsparcia wśród przyjaciół, znajomych, rodziny, specjalistów psychoterapeutów. Aby właściwie towarzyszyć dziecku w zmianie miejsca zamieszkania, bądźmy uważni na to, co przeżywają poszczególni członkowie rodziny. Dajmy sobie przestrzeń na złość, smutek, żal, płacz. Emocje, które nie są spychane na boczny plan, łatwiej przeżyć.

Wsparcie otoczenia

Dziecko na emigracji potrzebuje wsparcia nie tylko rodziców, ale także innych osób – nie strońmy od spotkań towarzyskich, starajmy się asymilować z nowymi znajomymi, prośmy o pomoc w integracji szkołę, otwarcie rozmawiajmy o naszych trudnościach. Dziecko powinno często kontaktować się z rodziną i znajomymi z Polski, ale przede wszystkim poznawać nowych kolegów, zapraszać ich do siebie, wychodzić na tzw. podwórko. Bardzo pomocne są też zajęcia dodatkowe – sprzyjają kontaktom społecznymi i pozwalają odkryć talenty.

Dbanie o rodziców

Dużą trudnością dla dziecka, szczególnie zauważalną w miarę upływu czasu jest dbanie o rodziców nie do końca kompetentnych w formalnych sprawach. Okazuje się bowiem, że dorastające dziecko zna już bardzo dobrze nowy język, rozumie lepiej niż rodzice nową kulturę i obyczaje, komunikuje się sprawniej niż rodzice. Mamy wtedy do czynienia z odwróceniem ról rodzic – dziecko, kiedy to dzieci załatwiają sprawy za rodziców. Niekiedy odczuwają przy tym wstyd, złość, smutek, żal. Takie obciążenie stanowi duży problem dla dzieci, stąd ważne jest, aby rodzice asymilowali się w stopniu największym jak to możliwe z nową kulturą.

Stres akulturacyjny

Stres akulturacyjny

Czyli ten spowodowany zmianą miejsca zamieszkania w rejon o innej obyczajowości niż nasza dotyka całe rodziny i może trwać wiele lat. Emigracja z dzieckiem to ważna decyzja, w momencie gdy założyliśmy już rodzinę powinna być przemyślana, wynikać ze zgody współmałżonków. Odpowiedzialność jaka ciąży na rodzicach w zakresie udzielenia wsparcia dzieciom jest ogromna i wymaga dojrzałości emocjonalnej.

Zerwane więzi często nie są do odbudowania, a dziecko na emigracji które wielokrotnie zmienia kraj zamieszkania może mieć problemy w budowaniu trwałych relacji z innymi. Wiedza o stresie akulturacyjnym powinna pomóc rodzicom w otaczaniu dzieci właściwą opieką – od radzenia sobie z własnymi, dorosłymi emocjami, po wsparcie udzielane dziecku. Pamiętajmy, że doświadczanie emocji (jakichkolwiek!) jest całkowicie normalne i im częściej i swobodniej o nich głośno mówimy, tym lepiej się czujemy. A przy okazji uczymy dzieci, że w naszej rodzinie można swobodnie wyrażać siebie.

Nie wstydźmy się prosić o pomoc innych, szczególnie profesjonalistów, którzy dają gwarancję dyskrecji i profesjonalnych porad. Każdy człowiek ma przecież problemy, a udawanie, że pomoc nie jest potrzebna pogłębia tylko ich nasilenie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji jest aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test