Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak dbać o związek

Miłość to piękne i budujące uczucie. Zaczyna się od zakochania – wtedy czujesz osławione motyle w brzuchu i patrzysz na partnera przez różowe okulary. Z biegiem czasu jednak ten czas mija, motyle w brzuchu znikają, a różowe okulary opadają. Z biegiem czasu zaczynasz dostrzegać więcej wad u partnera i coraz więcej kwestii zaczyna Cię irytować.

Zakochanie to tylko krótki etap, który mija. Nie oznacza to jednak, że wraz z końcem tego etapu musi zakończyć się także cała relacja. Jak dbać o związek? Jak żyć razem, ale dawać sobie tak potrzebną do życia przestrzeń? Przeczytaj!

Data publikacji: 07.03.2021
Data aktualizacji: 25.09.2023
Czas czytania: 5
Jak dbać o związek
Kategoria bloga:

Jak dbać o związek?

Jak dbać o związek?

Najpiękniejsze baśnie i historie miłosne z happy endem zawsze kończą się na bajkowym „i żyli długo i szczęśliwie”. Potem dopiero przychodzi proza życia i zwykła szara codzienność, ale o niej się nie mówi. Nie oznacza to jednak, że potem nie ma już miejsca na miłość. Każdy związek przechodzi przez pewne etapy. Są to:

  • Zakochanie – pierwszy etap rozwoju związku. Wtedy właśnie czujesz osławione motyle w brzuchu, myślisz wyłącznie o partnerze i dążysz do tego, by każdą chwilę spędzać tylko ze swoim partnerem

  • Romantyczne początki – jeśli obie osoby są całkowicie zgodne, co do swoich uczuć, nadchodzi pora na romantyczny rozwój relacji. Na tym etapie nigdy nie masz dość partnera, zawsze staracie się przebywać razem i nie jesteście w stanie się sobą nasycić

  • Związek kompletny – to swojego rodzaju punkt przełomowy w relacji. Rozpoczyna się bowiem od konkretnego zobowiązania – ślubu, decyzji o zamieszkaniu razem, podjęciem wspólnej decyzji o wyjeździe na dłużej za granicę czy wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Taki związek uważa się za w pełni dojrzały

  • Związek przyjacielski – partnerzy pozostają w zaangażowanej, intymnej relacji, choć nie łączy ich już namiętność

  • Związek pusty – partnerów łączy już tylko zobowiązanie względem siebie – kredyt, dzieci, wspólne mieszkanie.

Zakochanie trwa najkrócej. Nieco dłuższa jest druga faza. Najdłuższa natomiast faza związku przyjacielskiego. Związek pusty wcale nie musi się pojawić – to nie jest obowiązkowa część każdej relacji. Jednak żeby go uniknąć należy przede wszystkim dbać o związek i sprawić, by uczucia, które was łączą nie wygasły – mogą się zmienić, właściwie na pewno się zmienią. Etap zakochania minie, romantyczne początki też w końcu przeminą. Jedna sztuką jest utrzymanie związku na poziomie, który będzie przez lata satysfakcjonował obie strony.

Jak dbać o związek? Znajdźcie i wykorzystujcie mocne strony swoich charakterów. Ustalcie to, co jest dla was ważne, determinuje was i wasze życiowe wybory, by starać się dopełniać i właśnie na tym opierać swoją relację. Wykorzystujcie je na co dzień – poczucie humoru, energiczność, opiekuńczość, pasja – wszystko to pomoże wam umocnić wasz związek.

To normalne, że zakochanie w końcu minie i różowe okulary opadną, zastąpione przez szarą rzeczywistość. Mimo wszystko w związku odpowiednie jest nastawienie. To całkowicie normalne, że z czasem partner zacznie Cię irytować – nawet w kwestiach, na które do tej pory nie zwracałaś uwagi. Z biegiem czasu będziesz coraz częściej i coraz bardziej zauważać wady partnera. Wcześniej mogło Ci się wydawać, że Twoja druga połówka w ogóle ich nie posiada.

Nie skupiaj się na tych wadach – nie szukaj ich, nie uwypuklaj i przede wszystkim: nie zapominaj o zaletach. Przypomnij sobie wszystkie te cechy, które sprawiły, że w ogóle staliście się parą. Zastanów się, czy po prostu przestałaś je dostrzegać, czy może zniknęły one zupełnie.

Bardzo często związki zabija nuda i rutyna. Zaskakuj partnera i daj się zaskakiwać. Może to być spontaniczny wypad na weekend, przejażdżka rowerowa, wypad na tańce lub wieczór z ulubioną grą partnera bądź partnerki. Nie zawsze trzeba robić to samo i pokazywać się zawsze w takim samym wydaniu.

Nie zapomnij też o randkach. Na randki przecież można chodzić zawsze – nawet, gdy się ze sobą już od lat mieszka. To pozwoli na odświeżenie relacji i spojrzenie na siebie z innej perspektywy. Pamiętaj jednak, by randka zawsze była dopasowana do was obojga – macie się w końcu świetnie bawić i nabrać energii.

Ogromne znaczenie ma także wypracowanie zdrowych nawyków w związku. Musicie wraz z partnerem nauczyć się dbać o siebie nawzajem i pielęgnować wasze uczucie, by nie zginęło w natłoku spraw i szarej codzienności. Co możecie zrobić?

  • Skupiajcie się na pozytywach – ludzki umysł częściej i mocniej wyłapuje negatywne zdarzenia, ale to wcale nie tak, że nic pozytywnego Ci się nigdy nie przydarza. Po prostu trudniej to zauważyć. Jeżeli jednak zaczniecie próbować, szybko zauważycie, jak wiele dobrego się wokół was dzieje.

  • Okazujcie wdzięczność sobie nawzajem nawet za małe, przyjemne gesty. Bądźcie wdzięczni za to co macie, zamiast skupiać się na tym, czego brakuje

  • Zawsze pamiętajcie o swoich mocnych stronach i wykorzystujcie te zalety, by lepiej czuć się i spędzać czas w swoim towarzystwie.

Wypracowanie tych nawyków bardzo pomoże wam w ustaleniu zdrowej relacji w związku. Musisz też pamiętać, że kłótnie się zdarzają i nie jest to koniec świata. Wielokrotnie będziecie się kłócić i jeśli tylko będziecie potem w stanie dojść do porozumienia – wszystko w porządku. Podczas kłótni unikaj generalizowania i nie rań drugiej osoby. Przede wszystkim strzeż się pogardy – ona może zniszczyć nawet najlepszy związek. Zamiast tego po prostu pomyśl, co jest dla was ważne i co można w związku z tym zrobić.

Zaufanie w związku

Zaufanie w związku

Zaufanie w związku jest kluczowe – to dzięki niemu masz poczucie bezpieczeństwa, jesteś w stanie budować intymność i bliskość. Zbudowanie wzajemnego zaufania jest jednak trudne i wiele par ma z tym problem. Wtedy może dojść do wymuszania, wielu nadużyć czy wręcz próby kontroli partnera, ale żadna z tych dróg nie jest tą właściwą.

Związek to wspólnota dwójki osób – wraz z partnerem nadal jesteście przecież odrębnymi istotami. Dlatego zaufanie polega na stworzeniu równowagi pomiędzy poczucie przynależności i odpowiedzialności za siebie nawzajem a wolnością. Wyznaczanie granic i ich przestrzeganie mają ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest to, by wyznaczyć w związku to, co jest akceptowalne, od tego, co jest absolutnie niedopuszczalne. Równie ważna jest też troska o siebie nawzajem i wzajemna lojalność – nawet w bardzo drobnych sprawach.

Brak zaufania jest czymś, co może wynikać z wielu różnorodnych przyczyn. Może na to wpływać chęć kontroli, niska samoocena, brak pewności siebie czy strach przed byciem porzuconym i próba zatrzymania partnera za wszelką cenę – wszystko to może powodować brak zaufania i być powodowanym przez wiele różnych czynników i przykrych doświadczeń.

Zazdrość w miłości się pojawia – w końcu to pewna oznaka tego, że zależy Ci na drugiej osobie, jednak zbyt wiele zazdrości będzie już siłą niszczącą, która może doprowadzić do rozpadu związku. Związek to nie jest więzienie pełne wzajemnych oskarżeń i kontroli.

Nie da się też kontrolować partnera bez przerwy – to jest z góry skazane na porażkę i może skazić bardzo poważnie waszą wzajemną relację. Nadmiar kontroli powoduje wybuchy negatywnych emocji, poczucie osaczenia i naruszania własnej prywatności, co budzi opór, a ten prowadzi do pretensji, kłótni i coraz większego zaniku ciepłych uczuć w związku.

Najważniejsza jest otwartość – musicie nauczyć się wzajemnej komunikacji i mówienia o swoich lękach, słabościach i potrzebach. To pozwoli wam zbudować zdrową relację, która oparta będzie właśnie na zaufaniu i tak ważnej szczerości.

Wspólne zainteresowania

Wspólne zainteresowania

Związek to wspólnota dwojga osób. Ważne jest to, by tę wspólnotę pielęgnować i spędzać czas razem, a nie obok siebie. Wspólne zainteresowania to coś, co może cementować wasz związek. Na pewno jest coś, co lubicie robić razem. Nie bój się też wraz z partnerem próbować nowych rzeczy. Jakich? To wszystko zależy od was i od waszych indywidualnych upodobań. Jesteście odważni i lubicie silne doznania? Być może wizyta w domu strachów lub wspólny kurs spadochroniarstwa będzie dla was odpowiedni. Jeżeli macie wspólne hobby – pielęgnujcie je i znajdźcie na nie czas.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, byście zaczęli szukać czegoś, co lubicie robić razem. Mnóstwo rzeczy tylko czeka na to, aż je odkryjecie. Same poszukiwania mogą być bardzo rozwijające i wiele wam powiedzieć o was samych – o waszych potrzebach i oczekiwaniach.

W ty wszystkim nie zapominajcie jednak o tym, że choć wspólne zainteresowania są istotne i mają znaczenie, to nie mogą wypełnić całej wolnej przestrzeni – wolność w związku też ma ogromne znaczenie.

Wolność w związku

Związek to nie tyko jedność i porozumienie. To też wzajemny szacunek do prywatności i odrębności. Przestrzeń w związku potrzebna jest każdemu. Nikt nie lubi być ciągle kontrolowany, inwigilowany i śledzony. Każdy też potrzebuje po prostu czasu dla siebie. Tej wolnej przestrzeni w związku, którą będzie mógł zagospodarować na swoje hobby, spotkania z przyjaciółmi bez drugiej połówki i po prostu na to, by żyć nie tylko dla partnera i przy partnerze, ale też rozwijać się jako odrębna istota ludzka.

Udany związek polega na zaufaniu, a nie na tym, że nie spuszcza się partnera z oczu i zawsze, za wszelką cenę, próbuje wszystko robić razem. Na pewno jest coś, co lubisz robić, czym chcesz się zajmować w ciszy i w spokoju – Twój partner też tego potrzebuje. Nieważne czy chodzi o wypad do kawiarni, do baru z kolegami czy po prostu chęć pogrania sobie na komputerze bez partnera bądź partnerki obserwującej monitor – wolność dla każdego ma ogromne znaczenie. Związek jej pozbawiony to więzienie, z którego druga połowa będzie próbowała się wyzwolić za wszelką cenę.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Masz problem w swoim związku, nie potrafisz rozwiązać dzielących was różnic ? Nie jest to droga bez wyjścia.

Masz problem w swoim związku, nie potrafisz rozwiązać dzielących was różnic ? Nie jest to droga bez wyjścia.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 4 placówki w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test