Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Czy słyszysz teksty: „wyjdź z mojego pokoju, nikt mnie nie rozumie, dajcie mi spokój”? To często używane przez nastolatków sformułowania, które są wyrazem dojrzewania i jakże typowego dla tego wieku buntu. Często rodzice nie wiedzą, co dzieje się w głowie dorastającego człowieka i martwią się, czy na pewno wszystko jest w porządku.

Data publikacji: 29.07.2018
Data aktualizacji: 22.10.2022
Jak rozmawiać z nastolatkiem?
Kategoria bloga:

Problemy z nastolatkiem w zakresie komunikacji ma większość rodziców. Do najczęstszych niepokojących objawów u młodzieży, które można zauważyć w środowisku domowym.

To, co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu nastolatka:

  • izolowanie się w swoim pokoju przez nadmiernie długi czas,
  • utrzymujący się smutek,
  • wzmożona nerwowość w zachowaniu dziecka,
  • wagarowanie, odmowa chodzenia do szkoły,
  • drastyczne obniżenie wyników szkolnych,
  • unikanie spożywania posiłków,
  • trudności ze snem,
  • problem z dotrzymywaniem umów, np. dotyczących czasu przebywania poza domem,
  • ataki wściekłości, wyzywanie członków rodziny,
  • sięganie po używki.

Problemy z nastolatkiem – gdzie szukać pomocy?

Problemy z komunikacją domową, bądź w zachowaniu nastolatka, które trwają dłużej niż miesiąc powinny być skonsultowane ze specjalistą psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą. Rzadko zdarza się, że rodzina sama zażegna konflikty, ponieważ wymaga to wglądu we własne zachowanie, które możemy osiągnąć tylko przy pomocy obiektywnego obserwatora. Nie powinniśmy też bagatelizować problemów dziecka, myśląc, że z nich wyrośnie. Pamiętajmy, że doświadczenia z okresu dojrzewanie wpływają na całe nasze życie i mogą pozostawić po sobie ślad w postaci niskiej samooceny, trudności w kontaktach z innymi, czy problemach emocjonalnych.

Jak postępować z nastolatkiem?

Każdemu rodzicowi zależy na dobrych relacjach z dziećmi – obojętnie, w jakim są wieku. Aby móc dogadać się nastolatkiem, należy okazać duże pokłady zrozumienia i cierpliwości. Musimy wiedzieć, że okres dojrzewania jest przede wszystkim trudny dla dzieci – muszą na nowo odkryć siebie , ponieważ zmienia się ich ciało, a dodatkowo mierzą się z nowymi rolami w grupie, tworzą własną tożsamość i poglądy. Muszą też popełniać błędy – ważne, abyśmy dali im na to przestrzeń bez nadmiernej surowości, bądź nadopiekuńczości. Jeśli będziemy dbać o bliskość z dzieckiem, emanować spokojem, poświęcać mu swój czas, to istnieje duża szansa, że dogadamy się nastoletnim człowiekiem. Czasami jednak mimo wielu prób, trudno znaleźć wspólny język z własnym dorastającym dzieckiem – to właśnie wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa. Nastolatki bardzo doceniają zgłoszenie się do terapeuty, bo widzą, że ktoś interesuje się ich problemami, a rodzice współpracują z psychologiem dla wspólnego dobra dziecka i rodziny.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.
5/5 - (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *