Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Nadmierne przejmowanie się wszystkim – jak się nie zamartwiać?

Przejmowanie się jest naturalnym nawykiem większości ludzi. Przejmujemy się rzeczami, których nie możemy kontrolować, przejmujemy się przeszłością, a czasem nawet przejmujemy się rzeczami, które już się wydarzyły. Ale przejmowanie się nie przynosi nam nic dobrego – w rzeczywistości może pogorszyć nasze problemy.

Jak więc możesz przestać się tak bardzo martwić? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć!

Data publikacji: 07.03.2022
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Nadmierne przejmowanie się wszystkim – jak się nie zamartwiać?

Jak się nie przejmować opinią innych?

Jak się nie przejmować opinią innych?

Każdy człowiek jest istotą społeczną. Możesz twierdzić inaczej, ale nie uciekniesz przed prawdą – ludzie są społeczni, potrzebują innych ludzi i przejmują się ich opinią. W końcu każdy chciałby być dobrze postrzegany, szanowany i doceniany. To wszystko jak najzupełniej normalne. Jednak tak naprawdę nie da się zadowolić wszystkich ludzi. Nie da się żyć tak, by spełniać oczekiwania wszystkich osób. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał na Twój temat negatywne zdanie – źle oceni coś, co powiesz czy zrobisz, źle oceni Twój sposób wysławiania się, ubiór, fryzurę, makijaż, hobby – tak naprawdę wymieniać można bez końca. Nie zadowolisz wszystkich, a jeśli będziesz próbować to zatracisz siebie, nabawisz się ogromnego stresu, a i tak nie osiągniesz zadowalających Cię efektów.

Społeczeństwo wpływa jednak na wszystkie sfery życia i determinuje wiele kwestii. Fakt wychowania się w takim, a nie innym społeczeństwie w dużej mierze kształtuje człowieka. Nie sposób w żaden sposób zaprzeczyć, że relacje interpersonalne mają ogromne znaczenie dla życia człowieka – społeczeństwo jest swoistym punktem odniesienia, żyjąc w nim pobierasz nauki, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a przy tym jest ono Twoim naturalnym źródłem informacji. Nie można się od tego całkowicie odciąć.

Bardzo miło jest być lubianym, docenianym i akceptowanym społecznie to jednak jeśli czerpiesz opinię o sobie i uzależniasz swoja samoocenę od tego, co sądzą o Tobie inni – to już bardzo niezdrowa sytuacja. Aprobata społeczna jest ważna, ale nie powinna być dla Ciebie najważniejsza.

Ciągłe skupianie się na tym, co myśli o Tobie ktoś inny, ciągle analizowanie wszystkiego pod tym kątem, ciągłe zastanawianie się „co ludzie powiedzą?” i poświęcanie na to całej Twojej energii wcale nie pomoże. Właściwie, to najlepsza droga do tego, byś znacząco pogorszył swoją jakość życia.

Łatwo jest jednak powiedzieć „nie przejmuj się opinią innych”. Trudno natomiast jest zrealizować to postanowienie. Nie obwiniaj się, jeśli masz z tym problemy. Tak naprawdę dla wielu osób to sytuacja bardzo problematyczna, dlatego nie spodziewaj się, że proces ten nastąpi z dnia na dzień. Tak z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będzie. Żeby faktycznie się nie przejmować opinią innych i zacząć budować swoją samoocenę, poczucie własnej wartości nie tylko na tym, co sądzą inni ludzie, ale przede wszystkim na przekonaniach, które płyną z wewnątrz Ciebie, musisz przejść czasami naprawdę długą drogę. Co możesz zrobić, by przestać się przejmować?

Małe kroki

To przede wszystkim – metoda małych kroków to ta, która doprowadzi Cię najdalej. Nie musisz od razu przestać przejmować się opinią wszystkich ludzi. To trudne, zwłaszcza jeśli do tej pory bardzo się tym przejmowałeś. Na początek wystarczy, że wybierzesz kilka osób z Twojego otoczenia. Nie muszą to być osoby niezwykle Ci bliskie, ale nie powinny to być też osoby zupełnie Ci obce. Wyznacz do tego osoby, z którymi łączy Cię jednak pewna więź.

A gdy już przestaniesz się przejmować ich opinią – sprawdź, co się stanie. Potraktuj to jako swoisty eksperyment społeczny. To bardzo pomoże Ci spojrzeć na Twoją sytuację z zupełnie innej perspektywy. Sprawdź, jakie konsekwencje przyniesie Twoje działanie i zweryfikuj swoje oczekiwania w konfrontacji z rzeczywistością. To też doskonały sposób na to, by przewartościować i przemyśleć pewne znajomości. Bo dość brutalna prawda jest taka, że choć faktycznie potrzebujesz w swoim otoczeniu ludzi, to nie potrzebujesz wszystkich ludzi. Niektórzy wcale Ci nie pomagają i tylko czynią Twoje życie mniej przyjemnym i bardziej skomplikowanym.

Nie oceniaj

Łatwo jest oceniać innych, prawda? Szufladkowanie, przyklejanie łatek, rozmawianie o innych ludziach, ocenianie ich stylu bycia, ubioru, pracy, sytuacji zawodowej – to przychodzi ludziom bardzo łatwo. Właściwie często robisz to nawet zupełnie bezwiednie.

Jednak osoby, które nadmienię krytycznie podchodzą do otoczenia też są tymi, które najbardziej się przejmują opinią innych. Jeśli chcesz zmian, zacznij przede wszystkim od siebie. Nie wyplenisz naraz wszystkich myśli dotyczących innych ludzi. Ocenianie przychodzi naprawdę łatwo i naturalnie. Jednak każdy taki komunikat możesz przekształcić w coś pozytywnego.

Nie odbieraj ludziom prawa do tego, by wyglądali czy zachowywali się tak, jak chcą – jeśli nie krzywdzą w ten sposób inny.

Nie podoba Ci się czyjś tatuaż? Pomyśl o tym inaczej – ktoś miał pewien pomysł i odwagę, by go zrealizować. Nie podobają Ci się czyjeś różnokolorowe włosy? Po raz kolejny, zamiast myśleć o tym, jako o czymś złym, pomyśl lepiej o tym, jakie to wspaniałe, że ludzie mogą wyrażać siebie i swoją osobowość na tak wiele różnych sposobów. Zobaczysz, jeśli nabierzesz w tym wprawy takie myśli zaczną przychodzić do Ciebie całkowicie naturalnie. Jeśli przestaniesz być nadmiernie krytycznym dla otoczenia, to także przestaniesz nadmiernie przejmować się tym, co myślą o Tobie inni.

Użyj wyobraźni!

Wyobraźnia to naprawdę potężne narzędzie, które potrafi sporo pomóc w życiu. Musisz ją tylko wyćwiczyć i używać. Wyobraź sobie, że nagle, na jeden dzień, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zupełnie przestaniesz się przejmować tym, co myślą o Tobie ludzie. Zastanów się nad tym.

  • Pomyśl o swoich emocjach – co wtedy byś odczuwał? Pomyśl też o tym, co byś zrobił, gdyby nie ograniczały Cię pęta „co ludzie powiedzą?”. W jaki sposób byś się ubierał, zachowywał czy funkcjonował na co dzień. Jak bardzo wpłynęłoby to na Twoje życie? Jak wiele mógłbyś dzięki temu osiągnąć?
  • Popuść tu zupełnie wodze fantazji, nie cenzuruj się i nie ograniczaj w żaden sposób. W wyobraźni możesz przecież wszystko. Skup się na detalach, nie zadowalaj się ogólnikami. Przemyśl wszystko drobiazgowo. Czy to Ci w czymś pomoże? Tak! Być może właśnie tym, czego potrzebujesz, by zacząć pracować nad sobą i nad tym, by przestać się aż tak bardzo przejmować opinią innych, jest motywacja.

A jeśli zrozumiesz, jak mogłoby wyglądać Twoje życie, gdybyś przestał sam siebie ograniczać strachem przed negatywną opinią innych ludzi, będziesz miał sporą motywację, by zacząć realizować to konkretne marzenie. Ten proces trochę potrwa, jeśli jednak już go zaczniesz – i tak możesz uważać się za wygranego.

Naucz się asertywności

Asertywność, umiejętność wyznaczania granic – to wszystko ma ogromne znaczenie. Jeśli nie będziesz umiał wyznaczać jasnych granic i ich bronić w relacjach z innymi ludźmi, to z pewnością ktoś prędzej czy później wejdzie Ci na głowę. Masz prawo być asertywny, masz prawo nie mieć na coś ochoty lub wręcz przeciwnie – mieć ochotę na coś zupełnie innego niż druga osoba.

Asertywność to forma dbania o siebie i jednocześnie dbanie o zdrowe relacje międzyludzkie. To właśnie asertywność pozwala Ci nie dać się wykorzystywać przez innych, ale też uporządkować swoje relacje społeczne bez ranienia innych ludzi.

Nikt nie rodzi się asertywny – tą umiejętność trzeba nabyć. Niektórzy uczą się tego naturalnie w toku swojego wychowania, inni dopiero w dorosłości musza przyswoić tę umiejętność. Jeśli czujesz, że nie jesteś osobą asertywną i nawet nie wiesz, jak zacząć prace nad sobą – nie przejmuj się! To bardziej powszechny problem, niż może Ci się wydawać. Wiele osób chciałoby być asertywnymi, ale nie wie jak to osiągnąć. Co w takich sytuacjach? Doskonałym pomysłem jest podjęcie treningu asertywności pod okiem doświadczonego specjalisty.

Jak się nie przejmować pracą?

Jak się nie przejmować pracą?

Znalezienie właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym jest czymś, z czym wielu z nas się zmaga. Trudno jest znaleźć sposób, aby wyluzować się w pracy bez narażania na szwank naszych celów zawodowych. Ale jest to zdecydowanie możliwe – właściwie, nawet trzeba podjąć ten trud, by odnaleźć wewnętrzną równowagę. W innym przypadku możesz być narażony na naprawdę wiele nieprzyjemności.

Łatwo jest komuś poradzić, by nie przejmował się pracą. A prawda jest taka, że praca jest naprawdę istotną częścią życia człowieka. Stosunkowo niewiele osób może sobie pozwolić na to, by ją utracić i przez kolejne miesiące spokojnie szukać nowej, a przy tym skupiać się na sobie, swoim rozwoju i poszerzaniu kwalifikacji. Właściwie, to jest przywilej, który nie jest dostępny wielu osobom.

Dla zdecydowanej większości widmo utraty pracy spędza sen z powiek – konieczność poszukiwania nowej, chodzenia na rozmowy kwalifikacyjnej, czy nawet wdrażania się w nowe obowiązki w nowym miejscu – to wszystko potrafi stresować. A przecież nie trzeba aż zmiany pracy, by zacząć się przejmować.

To normalne, że przejmujesz się pracą, którą wykonujesz. W końcu chcesz realizować swoje obowiązki jak najlepiej i pokazać się wszystkim z jak najlepszej strony. To wszystko godne pochwały i może Ci pomóc w zdobyciu podwyżki lub awansu. Jeśli jednak zaczynasz przejmować się za bardzo, a praca jest jedyną kwestią, o której jesteś w stanie myśleć – to z całą pewnością nie jest zdrowa sytuacja.

Nadmierny stres w pracy może prowadzić do naprawdę wielu problemów w życiu. Stres jest zasadniczo reakcją na wyzwanie lub wymagania stawiane ciału. To sposób, w jaki organizm reaguje na wszelkiego rodzaju zmiany. Kiedy jesteś pod wpływem stresu, Twoje ciało uwalnia hormony takie jak adrenalina i kortyzol. Hormony te pomagają Ci poradzić sobie z sytuacją stresową. Jeśli jednak jesteś stale pod wpływem stresu, hormony te mogą mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie.

Może zacząć szwankować Twoje zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Stres może doprowadzić do zawału serca, problemów z nadciśnieniem krwi i wielu innych fizycznych i bardzo groźnych zaburzeń. Pod wpływem chronicznego stresu może dojść również do pogorszenia stosunków z rodziną. Osoba zestresowana najczęściej ma o wiele mniej cierpliwości, o wiele szybciej tez wybucha gniewem czy płaczem – ma bowiem problemy z kontrolą własnych emocji i naprawdę niewiele trzeba, by przeciążyć ją emocjonalnie.

Stres może doprowadzić też do zaburzeń lękowych czy chronicznego obniżenia nastroju. W końcu może doprowadzić nawet do zaburzeń depresyjnych i depresji. Wystawienie na długotrwały stres może doprowadzić Cię też do wypalenia zawodowego – wtedy nawet Twoja wymarzona praca będzie dla Ciebie ogromnym wyzwaniem.

Nie da się tak całkiem nie przejmować pracą. W końcu dzięki niej masz pieniądze, a one pozwalają Ci zabezpieczyć byt Twój i Twojej rodziny, a także śmiało patrzeć w przyszłość. Jednak jest zasadnicza różnica między zdrowym przejmowaniem się a przejmowaniem się niezdrowym. Ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tej różnicy i nigdy nie przekraczać pewnej granicy. A jeśli już do tego dojdzie? Wtedy tym bardziej ważne jest to, by nad sobą pracować. Co możesz zrobić?

Terapia

Praca może być jednym z głównych źródeł stresu. Żonglowanie terminami, spełnianie oczekiwań i radzenie sobie z trudnymi współpracownikami może zebrać swoje żniwo. Ale co można z tym zrobić? Jedną z opcji jest skorzystanie z psychoterapii, aby uzyskać pomoc w radzeniu sobie ze stresem związanym z pracą. Terapeuta może dostarczyć ci technik i strategii radzenia sobie ze stresem w pracy, pomagając ci zachować spokój i większą produktywność. Jeśli czujesz się zestresowany w pracy, rozważ rozmowę z terapeutą. Możesz być zaskoczony tym, jak dużą ulgę poczujesz.

Nie łudź się jednak, że jedna rozmowa sprawi, że Twoje życie diametralnie się odmieni, a stres zniknie. Żeby terapia faktycznie przyniosła rezultaty potrzeba czasu i mnóstwa pracy nad sobą. Pamiętaj, że żaden terapeuta nie wykona Twojej pracy za Ciebie. On może Ci tylko tłumaczyć pewne kwestie, zwracać uwagę na coś, czego do tej pory nie zauważałeś, tłumaczyć pewne mechanizmy i naświetlać je z odpowiedniej perspektywy. Może uzbroić Cię w wiedzę, która pozwoli Ci zrozumieć dlaczego zachowujesz się w określony sposób i jak powinieneś zachowywać się czy myśleć, by odmienić swoje życie na lepsze.

Dobrze przeprowadzona terapia pozwoli Ci na przewartościowanie życia i odnalezienie tak potrzebnej harmonii i równowagi. Pozwoli Ci też uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Wyposażony w odpowiednią wiedzę będziesz doskonale wiedział jak postępować, by uniknąć wpadania w szkodliwe, negatywne schematy i wzorce działania lub myślenia.

Relaks

Co to są techniki relaksacyjne i jak mogą Ci pomóc? Techniki relaksacyjne są sposobem na zmniejszenie stresu i niepokoju. Mogą one pomóc poczuć większą kontrolę nad własnymi myślami i uczuciami oraz poprawić jakość życia. Istnieje wiele różnych technik relaksacyjnych, które mogą być pomocne, na przykład. głębokie oddychanie, wizualizacja, medytacja i wiele innych.

Znalezienie odpowiedniej dla siebie techniki jest ważne, więc eksperymentuj, aż znajdziesz to, co działa na Ciebie najlepiej. Techniki relaksacyjne można stosować o każdej porze, ale mogą być one szczególnie pomocne przed snem lub w czasie stresu. Regularne stosowanie technik relaksacyjnych może pomóc poczuć się bardziej zrelaksowanym i spokojnym.

Nauka wykorzystywania technik relaksacyjnych jest też istotną częścią psychoterapii dla osób, które zmagają się z nadmiernym stresem.

Relaks to bardzo ważna część życia. Nie czuj się winny, gdy odpoczywasz. Tak naprawdę zawsze jest coś do zrobienia, ale nie znaczy to, że wypoczynek nie jest ważny. Ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego pamiętaj o tym, że czas poświęcony dla siebie, na swoje hobby czy przyjemny sposób spędzania czasu, nie jest czasem straconym.

Relacje z współpracownikami

Utrzymywanie zdrowych relacji ze współpracownikami może być trudne, ale jest tego warte. Kiedy wszystko układa się dobrze, możesz liczyć na nich jako na cennych sojuszników w potrzebie. Ale kiedy sprawy przybierają zły obrót, trudno jest poradzić sobie z napięciem.

Często współpracownicy to osoby z przypadku – nie masz wpływu na to, kto będzie z Tobą pracował i jaką jest osobą. Zawsze jednak możesz dołożyć swoją cegiełkę w dbaniu o atmosferę w pracy. Jeśli atmosfera będzie zdrowa, nie będzie między pracownikami niepotrzebnych napięć, stres związany z pracą będzie o wiele mniejszy.

Jak się nie przejmować i zacząć żyć?

Jak się nie przejmować i zacząć żyć?

Każdy człowiek czymś się przejmuje, ma w życiu zmartwienia i potrafi obwiniać się o wiele kwestii. Od tych całkiem błahych po te bardzo poważne. Zawsze będzie coś, co będzie zajmować Twoje myśli. Nie da się tak naprawdę przestać przejmować wszystkim. Da się jednak przejmować o wiele mniej i zacząć żyć – życiem wolnym od paraliżującego lęku.

Każde zmartwienie bierze się z czegoś. Może to być pesymistyczne podejście, czarno-biała wizja świata, skłonność do wyolbrzymiania problemów, nadodpowiedzialność, perfekcjonizm i wiele innych czynników. Bardzo łatwo jest się zafiksować wokół jednego tematu, jeśli to on Cię bardzo martwi. A jednak zamartwianie się nic dobrego nie przynosi. Co możesz zrobić, by przestać się przejmować i zacząć żyć?

Zastanów się nad istotą swojego problemu. Spróbuj się względem niego zdystansować i pomyśleć, co zrobiłaby na Twoim miejscu inna osoba. Zastanów się, dlaczego zachowywałaby się w określony sposób. Daj sobie czas na przemyślenie tego i przeanalizowanie pod tym nowym kątem. Gdy na nowo wrócisz do tej myśli będziesz mógł spojrzeć na problem z zupełnie innej perspektywy i znaleźć rozwiązanie, którego mogłeś do tej pory nie dostrzegać.

Zastanów się też, jak reagujesz w sytuacjach lękowych i stresowych. Co wtedy robisz i jak to wpływa na Twoje życie. Jeśli dojdziesz do wniosku, że to tylko utrudnia Ci funkcjonowanie i nie przynosi nic dobrego – następnym razem w takiej sytuacji spróbuj się powstrzymać. To trudne, ale jeśli będziesz próbować w końcu wejdzie Ci to w nawyk. Zamiast tego, co robiłeś do tej pory, zrób coś zupełnie innego. Coś, co będzie bardziej adekwatne do sytuacji i pozwoli Ci wyjść z problemu.

A przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś sam ze swoimi problemami. Nie bój się prosić o pomoc – Twoi bliscy mogą być dla ciebie źródłem ogromnego wsparcia. Bardzo pomocna będzie też psychoterapia. Zmiana wzorców zachowań czy określonych schematów myślowych to trudny proces, dlatego warto mieć profesjonalne wsparcie u swego boku.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test