Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Lęk przed odrzuceniem – jak sobie radzić?

Lęk przed odrzuceniem oddziałuje na całe życie człowieka. Dotknięty nullofobią człowiek tak bardzo boi się być odrzuconym, że mniej lub bardziej świadomie skazuje się na samotność. Przez strach przed byciem odrzuconym ludzie nie są w stanie budować szczęśliwych, głębokich relacji z innymi ludźmi. Nawet gdy pojawia się taka szansa – odrzucają ją i wycofują się na bezpieczną – w ich mniemaniu – pozycję.

Skąd bierze się lęk przed odrzuceniem? Jakie są jego objawy? Czy lęku przed odrzuceniem można się pozbyć? Sprawdź, jak przestać się bać i żyć pełnią życia!

Data publikacji: 25.11.2020
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Lęk przed odrzuceniem – jak sobie radzić?
Kategoria bloga:

Przyczyny lęku przed odrzuceniem

Przyczyny lęku przed odrzuceniem

Lęk przed odrzuceniem to zaburzenie natury psychicznej. Osoba nim dotknięta boi się wchodzić w związki, czy zawierać przyjaźnie. Każda taka sytuacja kojarzy im się z nieuchronnym widmem bycia zranionym, porzuconym i opuszczonym. Samotność i odrzucenie jawią się jako absolutnie przerażające. Skąd się bierze ten lęk?

Psychologowie, psychoterapeuci i inni specjaliści najczęściej skłaniają się do teorii, że lęk przed odrzuceniem leży w doświadczeniach z przeszłości danej osoby. Do jego rozwoju mogli nadopiekuńczy rodzice. Tacy rodzice załatwiają wszystkie sprawy za dziecko, wyręczają je na każdym kroku i podejmują wszystkie decyzje za dziecko. Taka osoba nie czuje się na siłach, by rozpocząć samodzielne życie, nawet gdy już dorośnie. Dlatego są w stanie zrobić naprawdę wiele, by nie zostać samotnym – samotność wiązałaby się bowiem z rozpoczęciem samodzielnego życia, czego nie potrafią i co ich przeraża.

Lęk przed odrzuceniem mógł wykształcić się też pod wpływem porzucenia, którego człowiek doświadczył w przeszłości. Porzucenie to mogło mieć różne formy – wyjątkowo boleśnie zakończonego związku, porzucenia przez rodzica czy śmierci rodzica lub innej, bardzo bliskiej osoby – śmierć też odbierana jest jako „porzucenie”.

Może się też zdarzyć, że lęk przed odrzuceniem rozwija się jako cecha charakteru lub osobowości, niezależnie od czynników zewnętrznych. Pewne cechy samotnicze mogą zostać nawet odziedziczone po rodzicach.

Bardzo często rozwija się lęk przed odrzuceniem u DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. To następstwo życia w rodzinie z problemem alkoholowym i jeden z naprawdę wielu problemów, z którymi musi zmierzyć się DDA, jeśli chce rozpocząć normalne, szczęśliwe życie bez traum z przeszłości.

Czytaj również : DDA w związkach

Objawy lęku przed odrzuceniem

Objawy lęku przed odrzuceniem

Lęk przed odrzuceniem może objawiać się na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od przyczyny, która go powoduje. Najczęściej jednak kojarzony jest z wycofywaniem się z każdej międzyludzkiej relacji, która miałaby okazję się zacieśnić i przejść na nowy poziom zażyłości. Osoby z lękiem przed odrzuceniem rozwijają w sobie mechanizmy obronne, które pozwalają im się chronić przed bliskością czy większą zażyłością z drugim człowiekiem. Przejawia się to poprzez niską emocjonalność, czy skłonności samotnicze, dążenie do życia w pojedynkę.

Osoby, które mają zaburzenia osobowości, także mogą cierpieć na lęk przed odrzuceniem. W każdym z tych przypadków jednak będzie on przejawiał się w inny sposób.

U osób z osobowością unikającą mogą za wszelką cenę unikać wszelkich sytuacji, w których mogliby zacząć zacieśniać więzi z drugimi osobami. Nawet jeśli będą podtrzymywać jakieś znajomości, niezmiennie będzie to luźna znajomość, w przypadku, w którym mogłoby dojść do zmiany stopnia zażyłości – zaczną się wycofywać, nieraz nawet bardzo gwałtownie. Na ogół jednak będą się starać, by nie dopuścić w ogóle do takiej sytuacji.

Osoby, u których rozwinęła się osobowość narcystyczna także będą bać się odrzucenia, jednak będą to okazywać zupełnie inaczej. Swój strach będą maskować poprzez wygórowane oczekiwania względem innych, idealizowanie siebie, stawianie nierealnych oczekiwań przed innymi ludźmi, czy wyniosłość, brak empatii i zrozumienia dla innych. To skutecznie zniechęca osoby do podtrzymywania czy zacieśniania relacji z kimś takim.

Także osoba z osobowością graniczną, czyli borderline, może odczuwać lęk przed odrzuceniem. Wtedy jego objawami będą: niestabilność emocjonalna, popadanie w społeczne i towarzyskie skrajności, które mają zniechęcić ludzi do danej osoby.

Lęk przed odrzuceniem może wyglądać jeszcze inaczej. Dobrym przykładem są tu osoby o osobowości zależnej, choć tego typu zachowania zdarzają się też w przypadku innych typów osobowości. Osoba dotknięta takim lękiem może czuć się w relacji z innymi absolutnie bezradna. Przez to może coraz bardziej się podporządkowywać, rezygnować z własnych potrzeb, czy brania odpowiedzialności za swoje czyny – będzie za to zajmować się wyłącznie innymi i oczekiwać tego, że w zamian wezmą oni na siebie odpowiedzialność za daną osobę. To wytwarza niezdrowe, toksyczne relacje, w których jedna strona jest kompletnie uzależniona od drugiej i nie potrafi żyć w pojedynkę, dlatego zgodzi się na wiele, by tego uniknąć.

Lęk przed odrzuceniem – leczenie

Wiele osób zastanawia się, jak walczyć z lękiem przed odrzuceniem – bo że trzeba z nim walczyć powinno dla każdego stać się rzeczą oczywistą. Tego typu lęk odbiera radość życia, niszczy przyjemność i paraliżuje, pozostawiając niezdolnym do działania czy nawet podejmowania konkretnych decyzji. Lęk ten kładzie się cieniem na całym życiu człowieka i oddziałuje też na inne osoby. Jak w takim razie skutecznie leczyć lęk przed odrzuceniem?

Terapia jest tu najbardziej wskazana. Nie jest to lęk, z którym można poradzić sobie samodzielnie – fachowa pomoc bardzo się przyda. Czasami osoba dotknięta tym lękiem boi się rozpocząć terapię, bo boi się zostać odrzuconą przez samego terapeutę. Pierwszym krokiem do sukcesu jest uzmysłowienie sobie, że to się nigdy nie zdarzy.

Terapeuta buduje nić porozumienia i zaufania pomiędzy sobą a pacjentem, który w toku terapii coraz bardziej się otwiera. Zaufanie gra tutaj kluczową rolę, bo to właśnie ono pozwoli osobie z nullofobią zrozumieć istotę swojego problemu.

Terapia jest procesem długotrwałym i wymaga mnóstwa pracy, także ze strony samego pacjenta. Warto jednak przez to przejść – prawidłowo przeprowadzona terapia pozwala pozbyć się lęku przed odrzuceniem i zacząć budować zdrowe, głębokie relacje z innymi ludźmi.

Pamiętaj, że psychoterapeuta nie jest po to, by Cię oceniać, on jest po to, by Ci pomóc zmierzyć się z Twoimi problemami, dlatego nie odrzuci Cię i nie zostawi na żadnym etapie Twojej drogi ku zdrowiu i lepszemu życiu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test