Problemy z nastolatkiem – Gdzie szukać pomocy?

Nastolatek musi zmierzyć się z samym sobą i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie „kim jestem?”.

Dla wielu rodziców to też ciężki okres w życiu – zwłaszcza wtedy, gdy bunt nastolatka objawia się naprawdę mocno. Nie wszyscy są na to przygotowani, jednak wszyscy muszą sobie z tym jakoś poradzić. Jak sobie radzić z buntem nastolatków? Gdzie szukać pomocy?

Kategoria bloga:

Bunt nastolatków to normalny etap dojrzewania – każdy nastolatek przechodzi go w mniejszym lub większym natężeniu. To czas, kiedy w ciele i umyśle młodego człowieka dochodzi do wielu zmian. W końcu to czas przeobrażeń – dziecko zmienia się w osobę dorosłą. Problemy z nastolatkiem w okresie buntu pojawiają się na etapie poszukiwania własnej tożsamości.

Bunt nastolatków

Bunt nastolatków nadchodzi zawsze – każdy nastolatek się buntuje i to jest całkiem normalny proces rozwoju. Okresu buntu nastolatka nie należy zduszać czy hamować – w innym przypadku może dojść do sytuacji, w której młody człowiek zamiast przejść przez normalny etap rozwoju w określonym wieku, zacznie przeżywać go na przykład na studiach – w znacznie poważniejszy, bardziej destrukcyjny dla siebie sposób.

Gdy grzeczne dziecko zamienia się w zbuntowanego nastolatka, rodzice często próbują z nim walczyć. Walka jest naturalnym odruchem, jednak nie jest dobrym pomysłem. Dziecko nie jest wrogiem, nawet jeśli jako wrogów zaczyna odbierać swoich rodziców.

Dziecko musi wiedzieć, że zawsze może poprosić o pomoc – i ją otrzyma. Musi mieć poczucie, że rodzice szanują jego wybory i rodzącą się tożsamość, jednak zawsze wskażą mu drogę i pokierują – jeśli dziecko będzie tego chciało. Nadmiar kontroli zawsze będzie budził opór i bunt. Dlatego rodzic nie może sterować dzieckiem – może być jednak dla niego silnym oparciem.

Co zrobić jeśli są problemy nastolatkiem?

Niekiedy bunt objawia się w sposób naprawdę silny. Trudny nastolatek może być źródłem wielu konfliktów w domu, w którym nagle może zapanować bardzo ciężka atmosfera. Co zrobić z trudnym nastolatkiem?

Na pewno nie możesz zostawić go samemu sobie – on dojrzewa i potrzebuje Twojej pomocy. Nie możesz też próbować zdusić w nim buntu, bo on i tak wybuchnie – tylko trochę później i będzie znacznie silniejszy.

Jeśli pojawiają się problemy z nastolatkiem trzeba pomagać w sposób mądry. Szczere rozmowy mogą być bardzo pomocne – bez silnych emocji i oskarżeń. W ten sposób pokażesz dziecku, że szanujesz jego zdanie i indywidualność. Czasami jednak rozmowy są bardzo trudne, bo dziecko wcale ich nie chce – nie warto się jednak poddawać.

Często dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który pozwoli wam wyjść z tego trudnego okresu w życiu zwycięsko.

Trudna młodzież gdzie szukać pomocy

Wielu rodziców chciałoby wiedzieć, gdzie szukać pomocy gdy pojawiają się problemy z nastolatkiem. To wcale nie jest oznaką słabości, jeśli nie radzisz sobie z buntem nastolatka. Mądrzy rodzice, gdy nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, szukają pomocy z zewnątrz. Pamiętaj, że najważniejsze jest tutaj dobro Twojego dziecka. Buntujący się nastolatek nie robi tego na złość – przechodzi naprawdę trudny okres i liczy na Twoją pomoc, nawet jeśli mogłoby się wydawać, że jest zupełnie inaczej.

Pomocy możesz poszukać w gabinecie psychoterapii – terapia może przydać się nie tylko Twojemu nastolatkowi, ale także Tobie. Możesz zdecydować się nawet na terapię rodzinną, która pozwoli całej waszej rodzinie zrozumieć, co się właśnie dzieje w życiu Twoim, ale przede wszystkim – Twojego dziecka, które zmienia się w osobę dorosłą i poszukuje własnej tożsamości.

Nastolatek może też wziąć udział w terapii indywidualnej. Taka terapia pozwoli mu zrozumieć, że to, co się z nim dzieje – cały proces dojrzewania – to rzecz normalna. Pomoże mu też uporać się z problemami, które mogą go dręczyć w tym okresie – stanami depresyjnymi, problemami z agresją czy społecznym wycofaniem.

Wiele problemów może dotknąć dziecko w etapie dojrzewania – dziecko może zacząć sięgać po narkotyki, alkohol czy wpaść w inne uzależnienia. Działania destrukcyjne i autoagresywne są niezwykle niebezpieczne, dlatego nie warto ich ignorować czy bagatelizować. Terapia za to pomoże ich unikać lub sobie z nimi poradzić, jeśli problem uzależnień już się pojawi w rodzinie.

Oceń wpis

Masz problemy z dorastającym nastolatkiem ?

Masz problemy z dorastającym nastolatkiem ?

Skonsultuj swój problem z psychologiem dziecięcym i młodzieży.

Nasz zespół to doświadczeni terapeuci z szerokim wachlarzem umiejętności, pomożemy Tobie i twojej rodzinie. Doradzimy w wyborze najbardziej odpowiedniego specjalisty w zależności od problematyki.

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub umów wizytę przez internet.

+48 698 115 005

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.