Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Problemy z nastolatkiem – Gdzie szukać pomocy?

Nastolatek musi zmierzyć się z samym sobą i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie „kim jestem?”.

Dla wielu rodziców to też ciężki okres w życiu – zwłaszcza wtedy, gdy bunt nastolatka objawia się naprawdę mocno. Nie wszyscy są na to przygotowani, jednak wszyscy muszą sobie z tym jakoś poradzić. Jak sobie radzić z buntem nastolatków? Gdzie szukać pomocy?

Data publikacji: 20.09.2020
Data aktualizacji: 22.09.2023
Czas czytania: 10
Problemy z nastolatkiem - Gdzie szukać pomocy?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Bunt nastolatków to normalny etap dojrzewania – każdy nastolatek przechodzi go w mniejszym lub większym natężeniu. To czas, kiedy w ciele i umyśle młodego człowieka dochodzi do wielu zmian. W końcu to czas przeobrażeń – dziecko zmienia się w osobę dorosłą. Problemy z nastolatkiem w okresie buntu pojawiają się na etapie poszukiwania własnej tożsamości.

Bunt nastolatków

Bunt nastolatków

Bunt nastolatków nadchodzi zawsze – każdy nastolatek się buntuje i to jest całkiem normalny proces rozwoju. Okresu buntu nastolatka nie należy zduszać czy hamować – w innym przypadku może dojść do sytuacji, w której młody człowiek zamiast przejść przez normalny etap rozwoju w określonym wieku, zacznie przeżywać go na przykład na studiach – w znacznie poważniejszy, bardziej destrukcyjny dla siebie sposób.

Gdy grzeczne dziecko zamienia się w zbuntowanego nastolatka, rodzice często próbują z nim walczyć. Walka jest naturalnym odruchem, jednak nie jest dobrym pomysłem. Dziecko nie jest wrogiem, nawet jeśli jako wrogów zaczyna odbierać swoich rodziców.

Dziecko musi wiedzieć, że zawsze może poprosić o pomoc – i ją otrzyma. Musi mieć poczucie, że rodzice szanują jego wybory i rodzącą się tożsamość, jednak zawsze wskażą mu drogę i pokierują – jeśli dziecko będzie tego chciało. Nadmiar kontroli zawsze będzie budził opór i bunt. Dlatego rodzic nie może sterować dzieckiem – może być jednak dla niego silnym oparciem.

Co zrobić jeśli są problemy nastolatkiem?

Niekiedy bunt objawia się w sposób naprawdę silny. Trudny nastolatek może być źródłem wielu konfliktów w domu, w którym nagle może zapanować bardzo ciężka atmosfera. Co zrobić z trudnym nastolatkiem?

Na pewno nie możesz zostawić go samemu sobie – on dojrzewa i potrzebuje Twojej pomocy. Nie możesz też próbować zdusić w nim buntu, bo on i tak wybuchnie – tylko trochę później i będzie znacznie silniejszy.

Jeśli pojawiają się problemy z nastolatkiem trzeba pomagać w sposób mądry. Szczere rozmowy mogą być bardzo pomocne – bez silnych emocji i oskarżeń. W ten sposób pokażesz dziecku, że szanujesz jego zdanie i indywidualność. Czasami jednak rozmowy są bardzo trudne, bo dziecko wcale ich nie chce – nie warto się jednak poddawać.

Często dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który pozwoli wam wyjść z tego trudnego okresu w życiu zwycięsko.

Trudna młodzież gdzie szukać pomocy

Trudna młodzież gdzie szukać pomocy

Wielu rodziców chciałoby wiedzieć, gdzie szukać pomocy gdy pojawiają się problemy z nastolatkiem. To wcale nie jest oznaką słabości, jeśli nie radzisz sobie z buntem nastolatka. Mądrzy rodzice, gdy nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, szukają pomocy z zewnątrz. Pamiętaj, że najważniejsze jest tutaj dobro Twojego dziecka. Buntujący się nastolatek nie robi tego na złość – przechodzi naprawdę trudny okres i liczy na Twoją pomoc, nawet jeśli mogłoby się wydawać, że jest zupełnie inaczej.

Pomocy możesz poszukać w gabinecie psychoterapii – terapia może przydać się nie tylko Twojemu nastolatkowi, ale także Tobie. Możesz zdecydować się nawet na terapię rodzinną, która pozwoli całej waszej rodzinie zrozumieć, co się właśnie dzieje w życiu Twoim, ale przede wszystkim – Twojego dziecka, które zmienia się w osobę dorosłą i poszukuje własnej tożsamości.

Nastolatek może też wziąć udział w terapii indywidualnej. Taka terapia pozwoli mu zrozumieć, że to, co się z nim dzieje – cały proces dojrzewania – to rzecz normalna. Pomoże mu też uporać się z problemami, które mogą go dręczyć w tym okresie – stanami depresyjnymi, problemami z agresją czy społecznym wycofaniem.

Wiele problemów może dotknąć dziecko w etapie dojrzewania – dziecko może zacząć sięgać po narkotyki, alkohol czy wpaść w inne uzależnienia. Działania destrukcyjne i autoagresywne są niezwykle niebezpieczne, dlatego nie warto ich ignorować czy bagatelizować. Terapia za to pomoże ich unikać lub sobie z nimi poradzić, jeśli problem uzależnień już się pojawi w rodzinie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Masz problemy z dorastającym nastolatkiem ?

Masz problemy z dorastającym nastolatkiem ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

22 307 50 37

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji jest aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test