Problemy z nastolatkiem – Gdzie szukać pomocy?

Nastolatek musi zmierzyć się z samym sobą i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie „kim jestem?”.

Dla wielu rodziców to też ciężki okres w życiu – zwłaszcza wtedy, gdy bunt nastolatka objawia się naprawdę mocno. Nie wszyscy są na to przygotowani, jednak wszyscy muszą sobie z tym jakoś poradzić. Jak sobie radzić z buntem nastolatków? Gdzie szukać pomocy?

Data publikacji: 20.09.2020
Data aktualizacji: 09.11.2020
Problemy z nastolatkiem - Gdzie szukać pomocy?
Kategoria bloga:

Bunt nastolatków to normalny etap dojrzewania – każdy nastolatek przechodzi go w mniejszym lub większym natężeniu. To czas, kiedy w ciele i umyśle młodego człowieka dochodzi do wielu zmian. W końcu to czas przeobrażeń – dziecko zmienia się w osobę dorosłą. Problemy z nastolatkiem w okresie buntu pojawiają się na etapie poszukiwania własnej tożsamości.

Bunt nastolatków

Bunt nastolatków nadchodzi zawsze – każdy nastolatek się buntuje i to jest całkiem normalny proces rozwoju. Okresu buntu nastolatka nie należy zduszać czy hamować – w innym przypadku może dojść do sytuacji, w której młody człowiek zamiast przejść przez normalny etap rozwoju w określonym wieku, zacznie przeżywać go na przykład na studiach – w znacznie poważniejszy, bardziej destrukcyjny dla siebie sposób.

Gdy grzeczne dziecko zamienia się w zbuntowanego nastolatka, rodzice często próbują z nim walczyć. Walka jest naturalnym odruchem, jednak nie jest dobrym pomysłem. Dziecko nie jest wrogiem, nawet jeśli jako wrogów zaczyna odbierać swoich rodziców.

Dziecko musi wiedzieć, że zawsze może poprosić o pomoc – i ją otrzyma. Musi mieć poczucie, że rodzice szanują jego wybory i rodzącą się tożsamość, jednak zawsze wskażą mu drogę i pokierują – jeśli dziecko będzie tego chciało. Nadmiar kontroli zawsze będzie budził opór i bunt. Dlatego rodzic nie może sterować dzieckiem – może być jednak dla niego silnym oparciem.

Co zrobić jeśli są problemy nastolatkiem?

Niekiedy bunt objawia się w sposób naprawdę silny. Trudny nastolatek może być źródłem wielu konfliktów w domu, w którym nagle może zapanować bardzo ciężka atmosfera. Co zrobić z trudnym nastolatkiem?

Na pewno nie możesz zostawić go samemu sobie – on dojrzewa i potrzebuje Twojej pomocy. Nie możesz też próbować zdusić w nim buntu, bo on i tak wybuchnie – tylko trochę później i będzie znacznie silniejszy.

Jeśli pojawiają się problemy z nastolatkiem trzeba pomagać w sposób mądry. Szczere rozmowy mogą być bardzo pomocne – bez silnych emocji i oskarżeń. W ten sposób pokażesz dziecku, że szanujesz jego zdanie i indywidualność. Czasami jednak rozmowy są bardzo trudne, bo dziecko wcale ich nie chce – nie warto się jednak poddawać.

Często dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który pozwoli wam wyjść z tego trudnego okresu w życiu zwycięsko.

Trudna młodzież gdzie szukać pomocy

Wielu rodziców chciałoby wiedzieć, gdzie szukać pomocy gdy pojawiają się problemy z nastolatkiem. To wcale nie jest oznaką słabości, jeśli nie radzisz sobie z buntem nastolatka. Mądrzy rodzice, gdy nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, szukają pomocy z zewnątrz. Pamiętaj, że najważniejsze jest tutaj dobro Twojego dziecka. Buntujący się nastolatek nie robi tego na złość – przechodzi naprawdę trudny okres i liczy na Twoją pomoc, nawet jeśli mogłoby się wydawać, że jest zupełnie inaczej.

Pomocy możesz poszukać w gabinecie psychoterapii – terapia może przydać się nie tylko Twojemu nastolatkowi, ale także Tobie. Możesz zdecydować się nawet na terapię rodzinną, która pozwoli całej waszej rodzinie zrozumieć, co się właśnie dzieje w życiu Twoim, ale przede wszystkim – Twojego dziecka, które zmienia się w osobę dorosłą i poszukuje własnej tożsamości.

Nastolatek może też wziąć udział w terapii indywidualnej. Taka terapia pozwoli mu zrozumieć, że to, co się z nim dzieje – cały proces dojrzewania – to rzecz normalna. Pomoże mu też uporać się z problemami, które mogą go dręczyć w tym okresie – stanami depresyjnymi, problemami z agresją czy społecznym wycofaniem.

Wiele problemów może dotknąć dziecko w etapie dojrzewania – dziecko może zacząć sięgać po narkotyki, alkohol czy wpaść w inne uzależnienia. Działania destrukcyjne i autoagresywne są niezwykle niebezpieczne, dlatego nie warto ich ignorować czy bagatelizować. Terapia za to pomoże ich unikać lub sobie z nimi poradzić, jeśli problem uzależnień już się pojawi w rodzinie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.
4.7/5 - (4 głos)

Jedna odpowiedź do “Problemy z nastolatkiem – Gdzie szukać pomocy?”

  1. Bernadeta pisze:

    Witam ma syna 13 letniego. Nie słucha mnie wogule odpyskuje. Najlepiej siedział by na komputerze telefonie. Chciałam go zabrać do psychologa ponieważ sobie już nie radzę. Usłyszałam że nie będzie rozmawiał z tymi ,,psycholami,,. Jestem bezradna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz problemy z dorastającym nastolatkiem ?

Masz problemy z dorastającym nastolatkiem ?

Skonsultuj swój problem z psychologiem dziecięcym i młodzieży.

Nasz zespół to doświadczeni terapeuci z szerokim wachlarzem umiejętności, pomożemy Tobie i twojej rodzinie. Doradzimy w wyborze najbardziej odpowiedniego specjalisty w zależności od problematyki.

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub umów wizytę przez internet.

+48 698 115 005