Zgodnie z najnowszymi zaleceniami WHO a także epidemiologów, najlepszy sposób na uniknięcie zarażenia koronawirusem, jest pozostanie w swoich domach. Jeśli już musimy wychodzić, należy unikać zbiorowych skupisk, a jeśli możemy to należy pracować zdalnie z domu. Najprościej mówiąc trzeba zupełnie się odizolować od bieżącego świata. Niestety dla wielu osób pozostanie w domach stanowi większe zagrożenie niż ryzyko zakażenia koronawirusem.
Zagrożenie epidemiologiczne wymusza narodową kwarantannę, niestety dotyczy to również ofiar przemocy domowej. Obecna nietypowa sytuacja generuje wiele negatywnych emocji, jak strach przed utratą pracy, poczuciem bezradności sytuacji, stres i frustracja narastająca każdego dnia.
SPIS TREŚCI:
Cechą dominującą sprawców przemocy jest poczucie pełnej kontroli nad swoją ofiarą, która nie ma gdzie pójść i do kogo zwrócić się o pomoc. Osiągają ten cel poprzez izolację od najbliższych, rodziny, przyjaciół, a także otoczenie zawodowe. Ciągłe poczucie strachu paraliżuje przed mówieniem prawdy, bo może być tylko gorzej, a i tak nikt nie uwierzy.
Statystyki wzrostu przemocy domowej odnotowano tam, gdzie rozpoczęła się epidemia. Zamknięte miasta, zakaz wychodzenia z domu czy nawet spawanie drzwi wyjściowych spowodowały podwojenie się przemocy domowej. Nadchodzące trudności finansowe, strach i niepokój generują ogromne napięcie którą sprawcy odreagowują przemocą domową. Wiele statystyk jest zaniżonych, albowiem w okresie kryzysu, ofiary zdecydowanie rzadziej chcą zgłaszać sprawcę, czyli skala problemu jest dużo większa niż sądzono.
Zgodnie z policyjnymi statystykami w Polsce sprzed pandemii, w roku 2019 odnotowano ponad 166 tysięcy przypadków przemocy domowej, wiele niestety kończy się śmiercią ofiary. Jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej, albowiem przeciętnie co trzeci przypadek przemocy domowej jest zgłaszany. Ofiarami przemocy padają najczęściej kobiety, gdzie sprawca to z reguły partner lub rodzic.
Wyróżniamy obecnie pięć rodzajów przemocy domowej:
Przemoc domowa jest przestępstwem zgodnie z kodeksem karnym:
Artykuł 207 § 1 Kodeksu karnego brzmi: Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny – podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Osoby, wobec których członkowie rodziny stosują przemoc domową mają prawo do wielu rodzajów form pomocy. Pokrzywdzeni mogą kontaktować się z organizacjami pozarządowymi które specjalizują się w pomocy ofiarom przemocy domowej.
Ich głównym zadaniem jest:
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zastosowanie psychoterapii pozwala rozwiązać problem przemocy w rodzinie. Podstawowym celem terapii odnośnie przemocy domowej, jest uświadomienie jej uczestnikom o występowaniu przemocy i skali tego problemu. Terapia uczy nazywać pewne zachowania, oraz kategoryzować je jako przemoc. W szczególności skupia się na :
Terapia nigdy nie usprawiedliwia sprawcę przemocy domowej
Najczęściej stosowane jest połączenie:
Warto wiedzieć że szczególnie negatywne skutki przemocy domowej odczuwają dzieci i młodzież. Jeśli przemoc jest codziennością w życiu rodzinnym dziecka, to pomimo że podświadomie czuje że coś jest nie tak, to jednak z braku innych wzorców zachowania, uznaje że to normalna relacja rodzinna.
Każde dziecko, dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego, potrzebuje stabilnego środowiska, które będzie w stanie zaspokoić jego podstawowe potrzeby emocjonalne. W wielu przypadkach, przy braku pomocy specjalisty psychologa dziecięcego, przemoc domowa może spowodować u nich trwałe szkody które zwielokrotnią się w dorosłym życiu.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz