Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psychoterapia Humanistyczno Egzystencjalna

Terapia humanistyczno-egzystencjalna niegdyś nazywana była nawet trzecią siłą w psychoterapii. Z biegiem czasu i rozwojem tej dziedziny wiedzy, musiała ustąpić pola innym nurtom. Nie znaczy to jednak, że popadła w całkowite zapomnienie. Ludzie od zawsze borykali się z problemami związanymi z własną egzystencją, sensem istnienia czy problemami związanymi ze śmiercią. Każdy czasami może się pogubić, szukać samoakceptacji i własnego miejsca na Ziemi.

W odnalezieniu tego wszystkiego może pomóc właśnie terapia humanistyczno-egzystencjalna. Na co możesz liczyć w jej ramach?

Data publikacji: 25.05.2021
Data aktualizacji: 26.09.2023
Psychoterapia Humanistyczno Egzystencjalna

Czym jest terapia humanistyczno-egzystencjalna?

Czym jest terapia humanistyczno-egzystencjalna?

Początki psychoterapii humanistyczno-egzystencjalnej to trudne czasy tuż po II wojnie światowej. Wojna się skończyła, ale ludzkie ogromne problemy, traumy i okrutne, ciężkie doświadczenia z obozów koncentracyjnych – to wszystko pozostało. II wojna światowa była bezpośrednim zaprzeczeniem samej idei humanizmu, uderzając boleśnie i bezlitośnie prosto w jego istotę.

Prekursorami terapii w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym byli między innymi Rollo May, Irvin Yalom oraz Viktor Frankl – ten ostatni zajął się egzystencjalizmem pod wpływem traumatycznych doświadczeń z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Duże wpływy na nią miał też Carl Rogers – twórca terapii skoncentrowanej na osobie.

Istotą terapii jest pomóc danemu człowiekowi odzyskać życiową równowagę oraz przywrócenie pacjentowi wiary i wiedzy na temat „własnego ja”. Tej ontologicznej pewności, która drzemie w każdym człowieku, choć może zostać zaburzona przez życiowe problemy i różne przeszkody.

Na czym polega terapia humanistyczno-egzystencjalna?

Podczas terapii bardzo ważne jest to, by człowiek, który w niej uczestniczy był w stanie się w pełni otworzyć. Dlatego terapeuta robi wszystko, by w jego gabinecie panowała atmosfera zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa.

Terapeuta wykazuje się też ogromną wrażliwością, a także nastawiony jest emocjonalnie w sposób pozytywny do swojego pacjenta, czy raczej do klienta. Podczas terapii humanistycznej wykorzystuje się właśnie pojęcie „klient”, zamiast „pacjent”. Nadaje to większej podmiotowości oraz pokazuje równorzędność stosunków na linii terapeuta-klient. W tym ujęciu terapeuta traktuje swoją rolę podobnie do promotora na studiach – służy swoim doświadczeniem i konsultacjami.

Podczas terapii w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym ważne jest badanie egzystencji konkretnej, indywidualnej jednostki. Nie ma tu utartych schematów, odgórnie przyjętych opinii czy innych ogólnych wytycznych. Tutaj najważniejsze jest otwarcie się na całkowicie indywidualne i zupełnie różne dla każdego człowieka doznania.

W terapii egzystencjalnej nie ma nigdy listy pytań, które padną na pewno.

Choć istnieją kwestie, które nader często są poruszane podczas terapii w tym nurcie – także przez samych klientów, którzy w trakcie zadają sobie bardzo ważne dla siebie pytania: o to jak powinno wyglądać życie, o jego sens, a także ograniczenia, które w tym życiu są.

Terapia ta bardzo dużo czerpie od filozofii i to właśnie z nią i tymi najbardziej fundamentalnymi pytaniami filozoficznymi ma najwięcej wspólnego. Głównym celem terapii jest zrozumienie, że wszystko to, co daną osobę w życiu spotyka – po prostu się przydarza. Walka z tym, czy obrażanie się na rzeczywistość nie przyniosą nic dobrego. Należy się z tym pogodzić i znaleźć w tym sens.

Terapia w tym nurcie pomaga zrozumieć sens istnienia, dotyka najgłębszych kwestii związanych z życiem i śmiercią – pomaga walczyć z poczuciem braku sensu i zagubienia własnego „ja” w natłoku wszystkich wydarzeń i nierzadko bardzo złych doświadczeń życiowych.

Klient podczas terapii uczy się też, że podczas całego życia człowiek nakłada różne maski – jest to całkowicie normalny i naturalny proces. Najważniejsze jest jednak to, by pod tymi wszystkimi maskami nie stracić poczucia własnego „ja” oraz nie zagubić się w tym wykreowanym przez siebie świecie. Jeśli do tego dojdzie – klient podczas terapii uczy się odzyskiwać swoje własne „ja”, uczy się tego, kim jest naprawdę i dowiaduje się od samego siebie, kim chce być.

Podczas takiej terapii nie chodzi o skupienie się na zdrowiu psychicznym czy otrzymanie bardzo obszernej diagnozy. Chodzi głównie o to, by klient swoistego oświecenia natury filozoficznej i emocjonalnej.

Dla kogo jest terapia humanistyczno-egzystencjalna?

Dla kogo jest terapia humanistyczno-egzystencjalna?

Terapia w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym to terapia przeznaczona dla wszystkich, którzy czują, że przytłacza ich poczucie bezsensu – to nie jest coś, co warto bagatelizować. Ciągłe i coraz silniejsze poczucie braku sensu w życiu może doprowadzić do wykształcenia się wielu poważnych problemów i zaburzeń psychicznych.

To też terapia dla wszystkich tych, którzy szukają samoakceptacji – chcą polubić sami siebie i otworzyć swoje umysły, by uwolnić swój pełny potencjał. Taka terapia pozwoli się też pogodzić z tym wszystkim, co złe w życiu, zrozumieć sens i znaleźć ukojenie. To pomocne też dla odblokowania wewnętrznego potencjału każdej jednostki.

Bardzo filozoficzne podejście pozwala na dojście do ontologicznego sedna istnienia każdej jednostki i odkryć to prawdziwe, nierzadko zagubione czy mocno ukryte „ja”.

Terapia humanistyczno-egzystencjalna w Warszawie

Terapia humanistyczno-egzystencjalna w Warszawie pomoże Ci lepiej pojąć kim jesteś tak naprawdę, w głębi ducha i pogodzić się z samym sobą, a także wszystkim, co Cię w życiu spotyka. To filozoficzna podróż w głąb siebie, która pozwoli Ci odzyskać utracone poczucie sensu życia i własnego „ja”.

Zgłoś się do nas, jeśli czujesz, że potrzebujesz odnowy w duchu filozoficznym, przyda Ci się ontologiczne zrozumienie samego siebie. Szukasz samoakceptacji czy dróg do samorozwoju. Nie unikniesz w życiu złych rzeczy, a śmierć zawsze będzie wpisana w życie – tak samo jak strata. Ze wszystkim możesz sobie jednak poradzić i zrozumieć podczas terapii. Musisz się tylko odważyć i otworzyć na siebie – w tym pomogą Ci nasi terapeuci, sprawdź naszą ofertę na psychoterapia warszawa humanistyczno – egzystencjalna.

Terapia humanistyczno-egzystencjalna online

Problemy natury egzystencjalnej, potrzeba odnalezienia samego siebie, czy pogodzenia się ze śmiercią kogoś bliskiego, stratą i ciężkimi doświadczeniami w życiu – to wszystko może pojawić się w życiu każdego człowieka. Wtedy naprawdę pomocna może okazać się terapia humanistyczno-egzystencjalna.

Możesz wziąć w niej udział za pośrednictwem Internetu. Terapia humanistyczno-egzystencjalna online pomoże Ci uporać się z Twoimi problemami i uporządkować wiele spraw natury emocjonalnej, a także filozoficznej, które mogą Cię dręczyć. Pomoże Ci znaleźć równowagę w życiu, czy raczej – uświadomi Ci, że sam możesz znaleźć rozwiązanie Twoich problemów, tylko do tego potrzebujesz odnaleźć wewnętrzną równowagę i zrozumieć istotę swojego własnego, niepowtarzalnego „ja”.

Psychoterapeuta humanistyczno-egzystencjalny

Psychoterapeuta humanistyczno-egzystencjalny

Najważniejsze dla psychoterapeuty humanistyczno egzystencjalnego jest pacjent – który jest ekspertem swojego życia, najlepiej go zna, a w relacji z terapeutą jest on bezsprzecznie liderem. Psychoterapeuta w procesie jest niezwykle otwarty, unikając sztywnych form prowadzenia psychoterapii, daje różne możliwości i okazje, aby pacjent miał możliwość wyrażenia swoich potrzeb i otworzenia się przed psychoterapeutą. Pełne otwarcie prowadzi do lepszego doświadczania swojego życia, wskazywanie kierunku rozwoju w jakim chce podążać pacjent i do którego punktu samorozwoju chce dojść. Zapraszamy na konsultacje – psychoterapeuta warszawa humanistyczno egzystencjalny.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Nie wiesz czy nurt Humanistyczno Egzystencjalny jest rozwiązaniem na Twoje problemy?

Nie wiesz czy nurt Humanistyczno Egzystencjalny jest rozwiązaniem na Twoje problemy?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Dyskretnie i komfortowo odbędziesz wizytę stacjonarnie w gabinecie – zapraszamy do jednej z naszych sieci placówek w Warszawie.

Nie masz czasu na dojazdy ? Umów wizytę online ! Jeśli będziesz chciał, zawsze możesz spotkać się później z specjalistą w gabinecie.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu


    Test