Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Rozwód a dziecko – opinia psychologa

Data publikacji: 29.03.2018
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 8 min.
Rozwód a dziecko – opinia psychologa

Dziś poruszę temat trudny: rozwód a dziecko. Często trafiają do mnie dzieci poranione przez rozstanie rodziców. Po pierwsze już samo to, że życie całkowicie się zmieni, nie będzie tego samego składu osobowego w jednym domu stanowi stres i dużą zmianę – nie tylko dla dziecka, ale też rodziców. No i tu przechodzimy do drugiego czynnika – to jak funkcjonują rodzice warunkuje poradzenie sobie dziecka z sytuacją rozstania rodziców.

Jak dziecko reaguje na rozwód rodziców?

Jak dziecko reaguje na rozwód rodziców?

Nie, nie chcę wcale wymagać od rodziców, aby byli wiecznie w dobrym stanie psychicznym, ale oczekuję w imieniu ich dzieci, aby w końcu „zabrali się za siebie” i przede wszystkim poszli na własną psychoterapię. Niektórzy błędnie myślą, że samo zapisanie dziecka do psychologa dziecięcego jest wystarczające, uważają bowiem, że psycholog magiczną różdżką poprawi stan psychiczny malca i wszystko się ułoży. Tak niestety w większości przypadków nie będzie. Rozwód a dziecko to poważna sprawa.

Psycholog dziecięcy może powiedzieć rodzicom, jak powinni się zachowywać wobec dziecka w trakcie rozwodu, biorąc pod uwagę wcześniejsze badanie dziecka, czyli jego konkretne potrzeby. O ile rodzice darzą się szacunkiem, najczęściej wystarczają wtedy same spotkania dziecka z psychologiem. Dla kogo są te spotkania? Dla dziecka. Aby mogło wyrzucić z siebie wszystkie emocje, być w relacji z kimś, komu może ufać, kimś stabilnym, rozpoznawać, co je rani, a co jest w porządku, uczyć się, jak mówić, co myśli i czuje.

Tutaj niekiedy pojawia się problem ze strony rodziców, bo im może nie zależeć na tym, aby dziecko umiało nazywać to, co myśli i czuje, no bo wtedy staje się „problematyczne” w domu, a nie daj Boże napyskuje. A pewność siebie dziecka, które do tej pory było rozedrgane emocjonalnie jest niesamowicie ważna w umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Jak wytłumaczyć rozwód dziecku

Jak wytłumaczyć rozwód dziecku

W wielu domach nie mówi się prawdy, nie nazywa faktów, nie wyraża uczuć. I gdy dziecko już jakiś czas pochodzi sobie do psychologa, zaczyna używać nowych umiejętności powodując konsternację u rodziców. Dlaczego? Bo sami nie chodzą na swoją psychoterapię i boją się rozwoju dziecka, bo tylko ono poszerza swoje umiejętności psychologiczne, a rodzice zostają w tyle.

A co powoduje, że rodzice nie chcą zapisać się na swoją psychoterapię? Lęk. Lęk przed tym, że musielibyśmy odkryć wszystko to, co jest w nich i się z tym zmierzyć. Szanuję brak gotowości do procesu psychoterapii, ale chronię też dzieci przed tym, aby to tylko one rozwijały się wewnętrznie, bez udziału rodziców.

Nie ma problemu, jeśli rodzice współpracują z psychologiem dziecięcym, bo wtedy praca idzie w dobrym kierunku – rodzice też wprowadzają zmiany. Jeśli jednak nie robią nic od siebie i oczekują cudów z terapii dziecka, to się mylą. Bo dziecko ciągle z nimi przebywa i doświadcza życia cały czas z nimi. I musi ciągle mierzyć się z tym, że jest obarczone informacjami przeznaczonymi tylko dla dorosłych, nadużywane, wykorzystywane.

Jeśli nie możesz pogodzić się z tym, że po rozstaniu każdy może mieć własne życie, nie ufasz byłemu partnerowi/partnerce, traktujesz dziecko jakby było twoim nowym partnerem/partnerką, powinieneś pójść na swoją psychoterapię, ponieważ swoim zachowaniem zagrażasz zdrowemu rozwojowi psychiki dziecka.

Dziecko obciążone twoimi problemami nie ma przestrzeni na własny rozwój, ciągle martwi się, czy jesteś zadowolony/a, czy na pewno cię uszczęśliwia. A to Ty jesteś rodzicem i powinieneś dbać o dziecko, a nie odwrotnie.

Rozwód rodziców, a dziecko?

Rozwód rodziców, a dziecko?

Jak zachowują się w gabinecie rodzice skłóceni, nie zwracający uwagi na dobro dziecka? Po pierwsze nie chcą przyjść razem na wizytę, po drugie nagrywają rozmowę ze mną bez wcześniejszej zgody (tak, tak, niejeden raz już przyłapałam na tym rodziców), nie chcą płacić za wizyty, nikomu nie ufają, twierdzą, że wszyscy są winni, tylko nie oni, podejrzewają psychologa o prywatną znajomość z drugim rodzicem (!), ciągle skarżą się na byłego partnera/partnerkę, prawie nic nie mówią o dziecku, nie rozpoznają potrzeb dziecka, jedno z nich twierdzi, że dziecko nie potrzebuje żadnej pomocy, bo nic się nie dzieje, a drugie zgłasza dużo problemów dziecka, rzadko proszą o pomoc dziecku, aby ono lepiej się poczuło, często proszą o pisemne opinie o dziecku, bez prośby o terapię, generalnie nie są zainteresowani dzieckiem, a sobą.

Często też ulegają opiniom dalszej rodziny, prawników, aby WALCZYĆ, WALCZYĆ, WALCZYĆ z byłym partnerem/partnerką i temu ulegają. A gdzie jest w tym wszystkim dziecko? Dziecka NIE MA.

Apeluję, abyście to Wy, rodzice poszli w pierwszej kolejności na własną psychoterapię. Po to, aby zrozumieć siebie, a zamiast kłócić się w sądzie ustalili w trakcie mediacji opiekę nad dzieckiem, które zawsze będzie potrzebowało Was obojga. I tak, gdy kłócicie się w sądzie 5 lat, wyrok jest prawie zawsze taki sam jak początkowe ustalenia. A wiecie, co przez te 5 lat dzieje się z dziećmi? Są w FATALNYM stanie psychicznym, bo cały czas widzą matkę i ojca, którzy żyją NIENAWIŚCIĄ do drugiego rodzica.

I pomijam w tym tekście zasady kultury osobistej, reguły życia w społeczeństwie, instynkty rodzicielskie i szacunek do uczuć innych osób, w szczególności dziecka. Po prostu spróbujcie popracować nad sobą w trakcie własnej psychoterapii, a życie zacznie Wam się lepiej układać. A jeśli Wy będziecie mieć lepsze życie, to Wasze dzieci tym bardziej. Zróbcie coś wartościowego dla siebie i swoich dzieci.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji jest aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test