Każdy człowiek ma problemy – są one po prostu częścią życia. Każdy też radzi sobie z nimi na rozmaite sposoby. Często zastanawiamy się czy skorzystać z porady psychologa czy psychoterapeuty. Człowiek jest też istotą społeczną – właśnie dlatego wcale nie musi radzić sobie z problemami w pojedynkę. Dużo lepszym pomysłem jest poszukanie pomocy. Dowiedz się jakie są różnice między psychologiem a psychoterapeutą. Zaburzenia psychiczne, problemy z emocjami, uzależnienia, problemy z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji międzyludzkich, depresja – żaden z tych problemów nie rozwiąże się sam.
W takich sytuacjach człowiek zaczyna się często zastanawiać – psycholog czy psychoterapeuta? Dowiedz się, czym różnią się od siebie te dwa zawody. To pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję!
SPIS TREŚCI:
Niektórym może wydawać się, że psychoterapeuta i psycholog to pojęcia bliskoznaczne. Nie oznaczają one jednak tego samego. Psycholog może być psychoterapeutą, choć wcale nie musi. Także psychoterapeuta niekoniecznie musi być psychologiem.
W Polsce nadal jeszcze nie istnieje ustawa o psychoterapii jako takiej i o zawodzie psychoterapeuty. Dlatego ośrodki kształcące psychoterapeutów, towarzystwa naukowe, a także Polska Federacja Psychoterapii – wszystkie te jednostki samodzielnie ustalają ramy, według których kształcony jest psychoterapeuta. Psychoterapeuta musi legitymować się wykształceniem wyższym, magisterskim – ukończyć studia o profilu społecznym, humanistycznym lub z zakresu studiów medycznych. Psychoterapeutą może więc zostać magister psychologii, jednak te ramy są znacznie szersze.
Osoba, która pragnie zostać psychoterapeutą musi wybrać teoretyczny nurt, który będzie zgłębiał w toku swojego kształcenia. Uczy się go w szkole, która spełnia standardy European Association for Psychotherapy lub Polskiej Rady Psychoterapii. W naszym kraju można wybierać spośród ponad dwudziestu psychoterapeutycznych kierunków.
Psycholog może – choć wcale nie musi – wybrać dalsze kształcenie w kierunku zdobycia uprawnień psychoterapeuty. Psychologiem może zostać każdy kto ukończy specjalne, pięcioletnie studia magisterskie. Uwaga, psychologia jest jednym z nielicznych kierunków w Polsce, których naucza się w starym systemie – jako studia jednolite, magisterskie. Psychologia jako uniwersytecki kierunek kształcenia nigdy nie przeszła na system boloński.
W Polsce jednak coraz częściej pojawiają się rozmaite uczelnie i prywatne, które próbują zwabić uczniów i obiecują im ukończenie kształcenia z zakresu psychologii w rok, dwa lub trzy lata. Niektóre ze szkół posuwają się nawet do tego, że zapewniają potencjalnych kandydatów, że nie potrzebują do tego matury. Jednak jest to nieprawda i klasyczne wprowadzanie w błąd ludzi. Po takim szkoleniu nie nabywa się prawa do używania tytułu psychologa.
Takie uprawnienia, a także prawo do wykonywania zawodu psychologa dają tylko pięcioletnie studia magisterskie z psychologii. Mimo wszystko nadal nie brakuje osób skuszonych ochotą na szybsze zdobycie wykształcenia psychologicznego. Wszystko dlatego, że psychologia ciągle jest jednym z najbardziej obleganych kierunków kształcenia.
W toku swojej nauki przyszły psycholog musi również podjąć decyzję o wyborze ścieżek i specjalności, którymi będzie się zajmował podczas swojej pracy. Psychologia jako taka to bardzo szeroka dziedzina wiedzy z zakresu bio-psycho-społecznego. To sprawia, że do wyboru jest naprawdę mnóstwo specjalizacji: psychologia dziecięca, psychologia kliniczna, psychologia oświaty i edukacji, psychologia niepełnosprawności i rehabilitacji, psychologia pracy, psychologia biznesu – lista jest naprawdę długa.
Dzięki temu psycholog jest przygotowany do udzielania pomocy psychologicznej z zakresu, w którym się wyspecjalizował. Może też prowadzić badania naukowe, a także zajmować się kwestiami szeroko pojmowanych: profilaktyki oraz diagnostyki. Psycholog ma też wystarczającą wiedzę, umiejętności i narzędzia diagnostyczne, by zaproponować osobie, która przyjdzie na konsultację, terapię u psychoterapeuty lub leczenie psychiatryczne u lekarza-psychiatry.
Pamiętaj, że psycholog nie jest lekarzem. Lekarzem medycyny jest lekarz-psychiatra, który ukończył studia medyczne i zrobił specjalizację w psychiatrii. Psycholog jest magistrem nauk. Jednak może zajmować się pracą w ochronie zdrowia. Może też dalej kształcić się w tym kierunku i zająć się specjalizacją w Psychologii Klinicznej. Robienie specjalizacji trwa cztery lata i kończy się egzaminem specjalizacyjnym. Egzamin specjalizacyjny z zakresu psychologii społecznej jest tożsamy z tym egzaminami specjalizacyjnymi, które muszą zdawać lekarze i pielęgniarki.
Psychoterapeuta, podobnie jak psycholog, to zawód niezależny. Wykwalifikowany psychoterapeuta jest specjalistą, który ma wszelkie uprawnienia do leczenia, profilaktyki i rehabilitacji psychicznych zaburzeń. W tym celu psychoterapeuta stosuje specjalne, starannie dobrane metody i techniki terapeutyczne. Wszystkie one oparte są o psychoterapeutyczną relację. W sposób bardziej ścisły niż psycholog w toku kształcenia zostaje ukierunkowany na pracę w lecznictwie i zajmuje się zdrowiem psychicznym.
Psychoterapeuta musi legitymować się wyższym wykształceniem i tytułem magistra studiów społecznych, humanistycznych lub tych o profilu medycznym. Jednak to dopiero początek bardzo długiej drogi kształcenia. Przyszły psychoterapeuta – który podczas procesu kształcenia określany jest jako psychoterapeuta w trakcie szkolenia lub jako psychoterapeuta w trakcie certyfikacji – musi przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne.
Musi odbyć też staże kliniczne, mieć własne doświadczenia płynące z psychoterapii, a także doświadczać superwizji. To wszystko sprawia, że – łącznie ze studiami magisterskimi – cały proces szkolenia na psychoterapeutę może trwać nawet piętnaście lat.
Psychoterapeuta zajmuje się szeroko pojmowanymi kwestiami zdrowia psychicznego i pomaga pacjentowi w trakcie psychoterapii. Podczas niej stosuje wiele rozmaitych technik. Psychoterapeuci specjalizują się w psychoterapii w określonych nurtach, które z powodzeniem stosują w toku kształcenia. Mogą też ukierunkować się na psychoterapię dzieci i młodzieży, czy na przykład wyspecjalizować się w psychoterapii uzależnień.
Psychoterapeuta nie jest też lekarzem w medycznym tego słowa znaczeniu, choć, oczywiście, może nim być. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lekarz medycyny także przeszedł szkolenie na psychoterapeutę. Jednak nie należy utożsamiać każdego psychoterapeuty z lekarzem.
Psychoterapeuta jednak może zaproponować wizytę u lekarza psychiatry, bo ma wiedzę wystarczającą do zauważenia, że jego pomoc i wdrożenie leczenia psychiatrycznego, łącznie z tym farmakologicznym, może być bardzo wskazane i przynieść pacjentowi korzyści. Psychoterapeuci mają bardzo wysoko rozwinięty kodeks etyczny i nade wszystko starają się pomóc pacjentowi najlepiej, jak to tylko możliwe – także wskazując inne formy leczenia.
Psycholog i psychoterapeuta nie zajmują się dokładnie tym samym, choć obu im zależy przede wszystkim na dobru swojego pacjenta. Warto zgłosić się do psychologa, gdy czujesz, że dzieje się z Tobą – lub Twoim dzieckiem – coś niedobrego, jednak potrzebujesz potwierdzenia tego faktu. Psycholog posiada wiedzę, doświadczenie i możliwości, by poprawnie zdiagnozować Twój problem. To właśnie on może Cię dalej skierować do psychoterapeuty lub zalecić konsultację z lekarzem-psychiatrą.
Możesz też od razu udać się do psychoterapeuty – zrób to wtedy, gdy potrzebujesz nie tylko diagnozy, ale też chcesz od razu udać się na psychoterapię. Terapia może pomóc Ci zrozumieć istotę Twoich problemów, dzięki czemu nauczysz się je dostrzegać i zwalczać. Psychoterapeuta jest w stanie poprowadzić Twoją terapię w wybranym nurcie, a także zaproponować najlepsze metody leczenia i rehabilitacji zaburzeń, które u Ciebie zdiagnozuje w toku terapii.
Wybór: psycholog czy psychoterapeuta, w dużym stopniu zależy więc od tego, co chcesz osiągnąć i czy od razu chcesz podjąć proces leczenia i terapii, by pomóc sobie zwalczyć problemy, czy może potrzebujesz w danym momencie tylko stosownego zaświadczenia i diagnozy. Do psychologa możesz się też udać, gdy nie masz pewności, czy psychoterapia jest czymś odpowiednia dla Ciebie i chcesz otrzymać profesjonalną diagnozę i zostać pokierowanym do dalszego leczenia przez osobę wykwalifikowaną.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz