Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak pozbyć się kompleksów

Jeśli często czujesz się gorszy, czujesz, że odbiegasz od ideału, który chciałbyś osiągnąć i wstydzisz się siebie – cech swojego charakteru czy wyglądu, to istnieje spora szansa, że Twoim problemem są dręczące Cię kompleksy. Piegi, zbyt mały, zbyt duży lub nierówny biust, nadwaga, niedowaga, duży lub spiczasty nos, za duże stopy, cera, która nie jest nieskazitelnie równa – kompleksy można mieć tak naprawdę na każdym punkcie.

Nikt nie jest idealny. Jeśli jednak kompleksy przysłaniają Ci Twoje zalety, jeśli paraliżują Cię i sprawiają, że czujesz się po prostu źle – musisz z tym walczyć! Jak pozbyć się kompleksów? Przeczytaj!

Data publikacji: 21.07.2021
Data aktualizacji: 27.09.2023
Czas czytania: 8
Jak pozbyć się kompleksów
Kategoria bloga:

Czym są kompleksy?

Czym są kompleksy?

Kompleks to pojęcie, które powiązane jest z psychoanalizą. Za jego twórcę uważa się powszechnie, pochodzącego z Austrii, lekarza i fizjologa – Josefa Breuera. Breuer był też znanym współpracownikiem samego Zygmunta Freuda, ojca psychoanalizy. Termin został ten przez niego wymyślony, ale nie spopularyzowany. Za jego popularyzację odpowiada Carl Gustav Jung, najbardziej znany z psychologii archetypów i nieświadomości.

Freud był zdania, że kompleks świadczy o tym, że osobowość człowieka rozwija się w sposób zdrowy i prawidłowy. Uważał, że każdy człowiek musi podczas swojego życia, na różnych etapach rozwoju, zmierzyć się z kompleksami.

Z punktu widzenia psychologii wyróżnia się różne kompleksy – zróżnicowane w zależności od wieku, indywidualnych cech charakteru, a także płci. Przykładowymi kompleksami w tym ujęciu są:

  • Kompleks Edypa – dotyczy chłopców w wieku około czterech-sześciu lat. Zygmunt Freud uważa, że jest to zjawisko charakterystyczne na tym etapie rozwoju. Polega na pragnieniu związania się, również w sensie seksualnym, z matką przy jednoczesnym postrzeganiu ojca jako wroga. W tym układzie syn zaczyna cierpieć z powodu lęku kastracyjnego – boi się bowiem ukarania ze strony ojca.

  • Kompleks Elektry – założenia są identyczne, jak w przypadku kompleksu Edypa, tylko należy odwrócić płcie. Kompleks dotyczy bowiem dziewczynek, które pragną związać się z ojcem i wroga widzą we własnej matce

  • Kompleks Medei – w tym przypadku matka odczuwa wrogość w stosunku do własnych dzieci. Chce zemścić się za krzywdy, których doznała ze strony swojego partnera i ojca dzieci, dlatego mimowolnie życzy im śmierci.

  • Kompleks Damoklesa – dotknięta nim osoba zazdrości innym ludziom ich szczęścia i powodzenia w życiu. Odczuwa głębokie poczucie niesprawiedliwości i jest bardzo niezadowolony ze swojego życia. Przejawia skłonność do idealizowania życia innych ludzi, przy czym odczuwa silne poczucie krzywdy.

  • Kompleks Dafne – kobieta odczuwa niechęć do mężczyzn, seksualności i związków heteroseksualnych.

  • Kompleks Diany – stosunkowo często występuje u dziewcząt w okresie dojrzewania. Wiąże się z silnym, podświadomym pragnieniem dziewcząt do bycia mężczyzną. Takie dziewczęta mogą przejmować męski styl bycia czy ubierania się.

Kompleks to jednak też pojęcie, które przeszło do języka potocznego – i w tym znaczeniu używane jest w inny sposób. W tym potocznym ujęciu kompleks to wyobrażenia, słowa lub myśli, które znajdują się w świadomości, nawet jeśli są wyparte lub ukryte.

Związane są one z cechą wyglądu lub charakteru albo z kompetencją, które są ważne dla danej osoby. Budzą one silne emocje, bo są ważne dla ego danej osoby. Mogą manifestować się w różnorodny sposób – jako reakcje zachowawcze lub nieproporcjonalnie nerwowe do sytuacji, jako różnego rodzaju dążenia albo obawy.

Kompleksy związane są ze wstydem, poczuciem była gorszym, niedopasowanym społecznie, z lękiem oraz poczuciem ciągłego niepokoju. Człowiek może być przez nie sparaliżowany i czuć, że nie jest w stanie osiągnąć sukcesu czy zamierzonych celów. W ten sposób odbiera sobie prawo do szczęścia i jest przekonany, że dana cecha wyglądu czy charakteru, na której się skupia, rujnuje jego życie.

Bezpośrednio wiąże się to z niską samooceną – nawet niewielkie problemy urastają do rangi niemożliwych do przejścia. Taka osoba nie jest w stanie odczuwać przyjemności z życia, nic nie daje jej satysfakcji. Człowiek zakompleksiony jest już tylko o krok od depresji – albo zdążył już na nią zachorować.

Jak pozbyć się kompleksów?

Jak pozbyć się kompleksów?

Kompleksy unieszczęśliwiają – nie pozwalają żyć w pełni i cieszyć się tym, co się ma. Zbyt duża waga, zbyt wystające kolana, zbyt żółte zęby, odstające uszy, małe piersi, nieśmiałość, nieumiejętność rozmawiania z płcią przeciwną – kompleksy można mieć tak naprawdę na każdym punkcie. Jak pozbyć się kompleksów? Nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Ten proces wymaga czasu, ale warto się podjąć tego zadania.

  • Skup się na Twoich mocnych stronach – jeśli ciągle czujesz się gorszy od innych na jakimś tle, poszukaj czegoś, w czym czujesz się naprawdę dobrze. Jeśli nie umiesz w sobie znaleźć takiej cechy, bo kompleksy zasłaniają Ci osąd własnej osoby – zapytaj o to przyjaciół czy inne, bardzo bliskie Ci osoby. Oni zauważają w Tobie Twoje zalety, których możesz sam nie zauważać lub bagatelizować.
  • Nie porównuj się z innymi ludźmi – zawsze będzie ktoś lepszy, bardziej utalentowany, ładniejszy czy bogatszy. Każdy człowiek odczuwa coś takiego, takie porównania nie przyniosą Ci nic dobrego, a mogą tylko obniżyć Twoje samopoczucie.
  • Popracuj nad swoją asertywnością – jeśli Twoje kompleksy paraliżują Cię w sytuacjach społecznych, jeśli nie umiesz odnaleźć się przez to w grupie ludzi – popracuj nad lepszym wyrażaniem samego siebie. Nie bój się prosić o czas dla siebie czy zwracać uwagi, by Ci nie przerywano. Jesteś ważny, to co masz do powiedzenia ma znaczenie.

Jeśli kompleksy paraliżują Cię i nie pozwalają działać, wydaje Ci się, że wszystko Cię przerasta – nie obawiaj się zgłosić o pomoc do specjalisty. Psychoterapia może pomóc Ci uporać się z dręczącymi Cię problemami. Pamiętaj, że Twoje problemy są ważne i mają znaczenie – dlatego nie zostaniesz bez pomocy. Często to najlepsza szansa na to, by odzyskać radość życia i na nowo polubić samego siebie.

Jak walczyć z kompleksami?

Jak walczyć z kompleksami?

Jak walczyć z kompleksami? Nie ma na to pytanie niestety jednoznacznej odpowiedzi. W dużej mierze każdy musi uporać się z tym sam – choć nie znaczy to, że nie może skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jeśli chcesz walczyć z kompleksami, musisz wziąć za tę walkę odpowiedzialność. Zmiana musi wynikać od Ciebie, nie ze strony osób trzecich. Jeśli będziesz uzależniać rozwiązanie problemów z kompleksami od innych osób to mogą one powrócić, gdy sytuacja w Twoim życiu ulegnie zmianie – na przykład, gdy związek się rozpadnie.

Szukaj możliwości do działania, a nie okazji do narzekania. Jeśli wszędzie będziesz widzieć problemy to sam sobie będziesz rzucać kłody pod nogi. To niestety prosta droga do faktycznej porażki. Uda się bowiem ludziom, którzy widzą możliwości, zamiast problemów i nie boją się ich wykorzystywać.

Nie skupiaj się na swoich kompleksach – skupiaj się a mocnych cechach. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że to, co stanowi Twoje źródło kompleksów, dla innych osób nie ma żadnego znaczenia. Najważniejszy jest całokształt, a nie jeden szczegół – szczegóły Cię nie determinują, cały obraz ma dużo większe znaczenie.

Nie porównuj się z innymi. Pogódź się z tym, że ktoś zawsze będzie miał czegoś więcej niż Ty. Dla innych pewnie też jesteś w jakimś aspekcie jesteś nieosiągalnym dla nich wzorem. Takie porównywanie się do niczego nie prowadzi, a może tylko jeszcze bardziej zachwiać Twoją samooceną.

Podczas walki z kompleksami musisz też zrozumieć, że Twój kompleks Cię nie zdeterminuje. Nawet jego zniknięcie nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów – bo za swoje problemy i ich rozwiązywanie jesteś odpowiedzialny Ty sam. W końcu zawsze jest coś, co można poprawić czy zmienić – jeśli będziesz myśleć, że zniknięcie kompleksu rozwiąże wszystkie Twoje problemy, szybko okaże się, że na jego miejsce przyjdzie kolejny problem, który będzie Cię blokował przed podejmowaniem działania i czerpania satysfakcji z życia.

Zrozum też, że każdy ma kompleksy – a niedoskonałe cechy wyglądu czy charakteru to nie jest coś, co czyni Cię gorszym i niewartym uwagi innych ludzi. Jeśli cierpisz z ich powodu podejmij walkę i nie pozwól, by przysłoniły Ci całe Twoje życie. Psychoterapia daje ci niezbędną wiedzę o Tobie samym, co faktycznie sprawia że czujesz się szczęśliwy, cele jakie chcesz osiągnąć, życie w zgodzie z samym sobą, a także niezbędne narzędzia aby to zrealizować. Psychoterapia odkrywa nas niczym cebulka, każdy proces to nowa warstwa aż dojdziemy do sedna tego kim faktycznie jesteś.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Twoje kompleksy nie pozwalają Tobie cieszyć się życiem ? Czujesz że to sytuacja bez wyjścia ?

Twoje kompleksy nie pozwalają Tobie cieszyć się życiem ? Czujesz że to sytuacja bez wyjścia ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test