Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak wygląda wizyta u psychiatry? Przebieg pierwszego spotkania

Strach przed lekarzem psychiatrą nadal jest w wielu osobach bardzo mocno zakorzeniony. Niegdyś powszechne było przekonanie, że jest to lekarz, do którego „zwyczajni” ludzie nie chodzą. Dlatego wizyta u lekarza psychiatry uważana była za stygmatyzującą, a przez to bardzo wstydliwą. Nie ma się czego bać! Lekarz psychiatra jest lekarzem jak każdym innym. Nie masz oporów, by udać się do lekarza, gdy czujesz ból fizyczny, prawda? Nie powinieneś ich też mieć, gdy odczuwasz ból i problemy psychiczne. Przeczytaj jak wygląda wizyta u psychiatry, dowiedz się jakich pytań możesz się spodziewać i przestań się bać!

Data publikacji: 01.12.2020
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Jak wygląda wizyta u psychiatry? Przebieg pierwszego spotkania
Kategoria bloga:

Pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry jawi się jako bardzo groźna, bo tajemnicza. Człowiek nie wie, czego się spodziewać, więc na wszelki wypadek spodziewa się wszystkiego najgorszego. To bardzo paraliżujące nastawienie, które może sprawiać, że człowiek unika wizyty u lekarza psychiatry tak długo, jak długo jest w stanie. Nie pomaga nastawienie społeczeństwa – ciągle jeszcze zdarza się usłyszeć głosy, że wizyta u lekarza psychiatry jest czymś niewłaściwym, wstydliwym czy zasługującym na napiętnowanie. To jednak zupełnie nieprawda! Wizyta u lekarza psychiatry jest naturalnym następstwem problemów, z którymi należy sobie poradzić. Jak wszystkie kwestie dotyczące zdrowia – problemy te nie znikną, jeśli będą ignorowane, tylko się pogłębią. Jak więc wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

To przede wszystkim rozmowa. Długa i szczegółowa rozmowa, która ma na celu jak najlepsze poznanie pacjenta przez psychiatrę. Nie zdziw się, jeśli lekarz psychiatra nie przyjmie Cię w białym kitlu – psychiatrzy często z tego rezygnują, by dodatkowo nie stresować swoich pacjentów. Sama atmosfera panująca w gabinecie jest bardzo przyjazna i spokojna.

Ile trwa wizyta u psychiatry? Ta pierwsza z reguły jest dłuższa niż kolejne po niej następujące. Dzieje się tak dlatego, że podczas pierwszej wizyty psychiatra chce Cię jak najlepiej poznać i mieć dość czasu, by móc z Tobą porozmawiać o Tobie i Twoich problemach. Później, gdy już zna Twoją historię, wizyty mogą stać się odpowiednio krótsze. Dlatego pierwsza wizyta może trwać do czterdziestu minut w zależności od problematyki, a nawet dłużej, podczas gdy kolejne mogą zamknąć się w dwudziestu minutach.

Co mówić u psychiatry?

Na wizytę u psychiatry można się przygotować – wtedy będzie ona znacznie mniej stresującym przeżyciem. Co mówić u psychiatry? Przede wszystkim prawdę. Pamiętaj, że psychiatra chce Ci pomóc, a okłamywanie lekarza nigdy nie jest dobrym pomysłem. Psychiatra podczas pierwszej wizyty zada Ci szereg pytań, które mają pozwolić mu na najgłębsze, najdokładniejsze zrozumienie Twojego problemu.

Przede wszystkim opowiedz lekarzowi, co Cię do niego sprowadza. Powiedz mu o wszystkich swoich problemach, wątpliwościach czy obawach. Opowiedz, co doprowadziło Cię do sytuacji, w której postanowiłeś poszukać pomocy. Przypomnij sobie i przygotuj historię Twojego leczenia – wszystko o przyjmowanych lekach, jeśli jakieś brałeś lub bierzesz, czy informacje o ewentualnych wizytach u psychologa lub terapii z psychoterapeutą. To wszystko może bardzo pomóc psychiatrze w zrozumieniu Twojego problemu.

Pamiętaj też, że masz prawo do zadawania pytań – korzystaj z niego! Jeśli czegoś się obawiasz, coś Cię niepokoi lub czegoś nie rozumiesz – spytaj swojego psychiatrę o więcej szczegółów. Nie bój się pytać – psychiatra rozwieje Twoje wątpliwości najlepiej, jak będzie w stanie.

Jakie pytania zadaje psychiatra?

Jakie pytania zadaje psychiatra?

U psychiatry nie tylko Ty mówisz i zadajesz pytania – to też zadanie lekarza. Wszystkie pytania, które zada Ci lekarz mają na celu ukierunkowanie Twojej opowieści i pomoc Tobie w otworzeniu się i powiedzeniu o istocie Twojego problemu.

Psychiatra zapyta Cię o wszystkie okoliczności Twojego zgłoszenia – dolegliwości, problemy czy emocje, z którymi do niego przychodzisz. Mogą paść też pytania dotyczące snu i jego jakości, a także dotyczące problemów z koncentracją, pamięcią czy codzienną aktywnością. Zapyta Cię też o Twój nastrój i obawy, a także objawy, z którymi się do niego zgłaszasz – od kiedy trwają i w jakich okolicznościach się pojawiają, a także w jakim natężeniu.

Mogą też paść pytania dotyczące Twojej sytuacji życiowej – zarówno tej prywatnej, uczuciowej, jak i zawodowej. Psychiatra może spytać się gdzie pracujesz, jak wygląda Twoja sytuacja zawodowa i rodzinna. Może pytać Cię o rodziców i rodzeństwo, a także o Twoje związki – zarówno przeszłe, jak i obecny.

Pamiętaj – nie masz obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli z jakiegoś powodu na jakiś temat boisz się rozmawiać, wstydzisz się lub czujesz się niekomfortowo – nie musisz się zmuszać do odpowiedzi od razu, możesz wrócić do tego podczas kolejnych wizyt, gdy nabierzesz już zaufania. Im więcej jednak powiesz psychiatrze, tym szybciej i lepiej będzie mógł Ci pomóc.

Mów o wszystkim co czujesz – o swoich obawach, pragnieniach czy problemach. Nie musisz odpowiadać na pytania jak w szkole – to nie jest ani szkoła, ani przesłuchanie. Mów tak, jak Ci podpowiada serce – jeśli coś będzie niejasne dla lekarza, na pewno Cię o to dopyta.

Jesteś całkowicie bezpieczny – miej to zawsze na uwadze. Psychiatrę, jak każdego lekarza, obowiązuje tajemnica lekarska.

Kiedy iść do psychiatry?

Każdy człowiek w swoim życiu doświadcza jakichś problemów natury psychicznej – to całkowicie normalne. Nie każdy z tych problemów wymaga od razu interwencji lekarza. Z drugiej strony jednak nigdy nie bagatelizuj swoich problemów – jeśli czujesz, że powinieneś skorzystać z pomocy lekarza psychiatry to uznaj, że właśnie to będzie dla Ciebie najlepsze.

Może się też zdarzyć tak, że uczęszczasz na psychoterapię lub chodzisz do psychologa i to właśnie ten specjalista – psychoterapeuta lub psycholog, analizując Twój stan, doradzi Ci wizytę u lekarza psychiatry. Powinieneś skorzystać z tej sugestii – psycholog, psychoterapeuta i psychiatra – wszyscy oni mają wspólny cel: pomóc Ci odzyskać równowagę w życiu i pozbyć się dręczących Cię problemów.

Pamiętaj, że nie zawsze jesteś też w stanie ocenić poprawnie Twój stan psychiczny, dlatego warto czasami zdać się na osąd bliskich Ci ludzi, którzy chcą dla Ciebie jak najlepiej.

Przeczytaj również: Psycholog – pierwsza wizyta, jak zacząć psychoterapię.

Do psychiatry zgłoś się wtedy, gdy odczuwasz problemy związane z lękiem, obniżeniem nastroju, życiem społecznym, myśleniem, koncentracją, czy pamięcią. Zgłoś się także wtedy, gdy dostrzegasz u siebie objawy, które świadczą o występowaniu zaburzeń psychotycznych. Wśród wszystkich tych powodów wymienić można szczególnie:

  • Ciągłe poczucie winy
  • Myśli samobójcze
  • Poczucie bezradności
  • Uczucie ciągłego zmęczenia
  • Brak motywacji i energii do działania
  • Natłok myśli lub spowolnienie myślenia
  • Ciągłe uczucie napięcia
  • Stały lęk i niepokój
  • Unikanie kontaktów z innymi ludźmi
  • Strach przed kontaktami z innymi ludźmi
  • Objawy katatoniczne,
  • Zaburzone postrzeganie rzeczywistości,
  • Zaburzenia form zachowania lub myślenia

Nie bój się psychiatry – to lekarz medycyny, który ma za zadanie pomóc Ci uporać się z problemami zdrowotnymi, które Cię dręczą. Pozwól sobie pomóc.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test