Pierwsze spotkanie z psychologiem terapeutą jest dla wielu z nas ogromnym wydarzeniem. Wynika z tego również to, że w tej dziedzinie narosło wiele mitów. Strach i narastająca niepewność rodzi kolejne pytania, jak się powinienem przygotować do pierwszej wizyty, czy psycholog zrozumie moje problemy, czy otrzymam skuteczną pomoc? Tak naprawdę strach ma wielkie oczy, a wiele obaw rodzi się wyłącznie z niewiedzy. Zapraszamy do lektury gdzie dowiesz się najważniejszych rzeczy, czyli jak to jest naprawdę u psychologa na kozetce. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa.
Pierwsze konsultacje z psychologiem czy terapeutą, są tak naprawdę wstępnymi spotkaniami celem zebrania wywiadu i informacji.
Psychoterapię dzielimy na :
Spotkania konsultacyjne
Psychoterapię
Niezależnie od celu naszej wizyty, czy nastawiamy się na krótkie doraźne spotkania czy dłuższą psychoterapię, to jednym z nieodłącznych czynników pierwszego spotkania jest to, że musimy się odsłonić z naszymi słabościami i ukrytymi potrzebami. O czym warto pamiętać na pierwszych spotkaniach to:
Psycholog nie będzie ciebie zmuszał do czegokolwiek, to ty decydujesz o czym co chcesz mówić.
Nie musisz mówić wszystkiego jeśli nie czujesz się na siłach. Wiele problemów jest bardzo bolesnych emocjonalnie i potrzebują czasu zanim poczujemy potrzebę otworzenia się
Celem pierwszych spotkań konsultacyjnych z psychologiem terapeutą jest zebranie podstawowych informacji o problemach pacjenta, funkcja diagnostyczna to wstęp do dalszej pracy terapeutycznej. Oczywiście są też problemy które są z natury proste i wymagają jedynie poradnictwa psychologicznego, w przypadkach potrzeby pracy nad pacjentem, zalecana jest psychoterapia.
Dla psychologa psychoterapeuty główny cel na spotkaniach konsultacyjnych to:
Od strony pacjenta, najważniejsze pytanie jakie musi sobie zadać, to czy sama osoba psychologa psychoterapeuty mu odpowiada, czy czuje to poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i poczucie przejrzystej komunikacji.
Masz prawo do tego, aby nie wiedzieć o czym jest psychoterapia i jak ma ci pomóc, dlatego warto na spotkaniach konsultacyjnych zadawać pytania takie jak:
Wizyty konsultacyjne z psychologiem psychoterapeutą trwają w zależności od potrzeb od 3 do 5 wizyt.
SPIS TREŚCI:
Pierwszy kontakt następuje z udziałem recepcji, gdzie odpowiednio przeszkolony personel, odpowiada na twoje pytania odnośnie wyboru terapeuty. Sam decydujesz ile chcesz powiedzieć o swoim problemie, im precyzyjniej tym łatwiej będzie dopasować odpowiedniego terapeutę specjalizującego się w danej dziedzinie lub o bogatym doświadczeniu leczenia.
Nie musisz mówić wszystkiego, ogólny zarys trudności lub określenie swoich potrzeb pozwoli na dopasowanie odpowiedniego terapeutę. O terapeucie możesz przeczytać na stronie, przejrzeć jego profil, poczytać o doświadczeniach i związanych z tym referencjach.
W przypadku problemów z dojazdem, dopasowaniem swojego czasu czy innymi czynnikami, możesz również skorzystać z internetowej konsultacji psychologicznej czyli psycholog online, najczęściej za pomocą komunikatora Skype.
Przychodząc na umówioną wizytę, jesteś zapraszany do gabinetu osobiście przez terapeutę i tutaj wiele mitów zaczyna upadać.
Jest przytulnie, ciepło i domowo. A sama osoba psychoterapeuty okazuje się odbiegać od wielu utartych schematów. Dalej to już rozmowa, między Tobą a psychoterapeutą. Nie ma tutaj gotowych scenariuszy, albowiem każdy z nas jest zupełnie inny, przychodzimy z różnymi problemami, nasze życie jest jedyne w swoim rodzaju. To o czym warto pamiętać, że esencją każdego spotkania jest:
Rozmowa
To jak przebiegnie rozmowa zależy w dużej mierze od ciebie, ale również od osobowości terapeuty. Rozmowa z terapeutą nie jest na pewno rozmową z znajomym czy przyjacielem, ma ona określone cele i ramy, a wszystko po to aby zrozumieć twój problem i go skutecznie rozwiązać. To czym cechuje rozmowa z terapeutą to:
Artykuł opisuje najważniejsze elementy składowe wstępu do psychoterapii, czym charakteryzują się takie spotkania, jakie pytania warto zadawać, czego możemy oczekiwać od psychoterapeuty i jaka jest jego rola. Reszta w dużej mierze zależy od nas samych, z jakimi problemami przychodzimy oraz osoby terapeuty.
Przeczytaj również:
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
Dodaj komentarz