Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psycholog – pierwsza wizyta, jak zacząć psychoterapię.

Pierwsze spotkanie z psychologiem terapeutą jest dla wielu z nas ogromnym wydarzeniem. Wynika z tego również to, że w tej dziedzinie narosło wiele mitów. Strach i narastająca niepewność rodzi kolejne pytania, jak się powinienem przygotować do pierwszej wizyty, czy psycholog zrozumie moje problemy, czy otrzymam skuteczną pomoc? Tak naprawdę strach ma wielkie oczy, a wiele obaw rodzi się wyłącznie z niewiedzy. Zapraszamy do lektury gdzie dowiesz się najważniejszych rzeczy, czyli jak to jest naprawdę u psychologa na kozetce. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa.

Data publikacji: 28.03.2020
Data aktualizacji: 02.03.2024
Psycholog – pierwsza wizyta, jak zacząć psychoterapię.

Pierwsze konsultacje z psychologiem czy terapeutą, są tak naprawdę wstępnymi spotkaniami celem zebrania wywiadu i informacji.

Psychoterapię dzielimy na :

  • Spotkania konsultacyjne

  • Psychoterapię

Niezależnie od celu naszej wizyty, czy nastawiamy się na krótkie doraźne spotkania czy dłuższą psychoterapię, to jednym z nieodłącznych czynników pierwszego spotkania jest to, że musimy się odsłonić z naszymi słabościami i ukrytymi potrzebami. O czym warto pamiętać na pierwszych spotkaniach to:

  • Psycholog nie będzie ciebie zmuszał do czegokolwiek, to ty decydujesz o czym co chcesz mówić.

  • Nie musisz mówić wszystkiego jeśli nie czujesz się na siłach. Wiele problemów jest bardzo bolesnych emocjonalnie i potrzebują czasu zanim poczujemy potrzebę otworzenia się

  • Lęk i strach na pierwszej wizycie są całkowicie naturalne.

Cele konsultacji u psychologa psychoterapeuty

 

Celem pierwszych spotkań konsultacyjnych z psychologiem terapeutą jest zebranie podstawowych informacji o problemach pacjenta, funkcja diagnostyczna to wstęp do dalszej pracy terapeutycznej. Oczywiście są też problemy które są z natury proste i wymagają jedynie poradnictwa psychologicznego, w przypadkach potrzeby pracy nad pacjentem, zalecana jest psychoterapia.

Dla psychologa psychoterapeuty główny cel na spotkaniach konsultacyjnych to:

  • Zebranie wywiadu i informacji
  • Rozpoznanie przyczyny problemu – jakie jest jego podłoże.
  • Wyjaśnienie pacjentowi skąd biorą się jego problemy – oraz jakie są kolejne zalecenia.
  • Czy jest on w stanie skutecznie pomóc pacjentowi – czy zakres jego doświadczenia i wiedzy są wystarczające do osiągnięcia celów.
  • Wspólnie z pacjentem ustalą cele terapeutyczne – poinformuje o możliwościach oraz początkowych ograniczeniach jeśli takowe są.

Od strony pacjenta, najważniejsze pytanie jakie musi sobie zadać, to czy sama osoba psychologa psychoterapeuty mu odpowiada, czy czuje to poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i poczucie przejrzystej komunikacji.

Masz prawo do tego, aby nie wiedzieć o czym jest psychoterapia i jak ma ci pomóc, dlatego warto na spotkaniach konsultacyjnych zadawać pytania takie jak:

  • Oczekiwania a rzeczywistość odnośnie psychoterapii i pomocy psychologicznej
  • Wszelkie pytania odnośnie psychoterapii – to rolą psychoterapeuty jest wyjaśnienie ci dogłębnie wszystkich wątpliwości.
  • Poznanie samej osoby terapeuty – wykształcenie, dyplomy, odbyte kursy i doświadczenie.
  • W jakim nurcie terapeutycznym pracuje – jakie są jego korzyści w odniesieniu do twojego problemu.

Wizyty konsultacyjne z psychologiem psychoterapeutą trwają w zależności od potrzeb od 3 do 5 wizyt.

Pierwszy kontakt z poradnią psychologiczną

Pierwszy kontakt z poradnią psychologiczną

Pierwszy kontakt następuje z udziałem recepcji, gdzie odpowiednio przeszkolony personel, odpowiada na twoje pytania odnośnie wyboru terapeuty. Sam decydujesz ile chcesz powiedzieć o swoim problemie, im precyzyjniej tym łatwiej będzie dopasować odpowiedniego terapeutę specjalizującego się w danej dziedzinie lub o bogatym doświadczeniu leczenia.

Nie musisz mówić wszystkiego, ogólny zarys trudności lub określenie swoich potrzeb pozwoli na dopasowanie odpowiedniego terapeutę. O terapeucie możesz przeczytać na stronie, przejrzeć jego profil, poczytać o doświadczeniach i związanych z tym referencjach.

W przypadku problemów z dojazdem, dopasowaniem swojego czasu czy innymi czynnikami, możesz również skorzystać z internetowej konsultacji psychologicznej czyli psycholog online, najczęściej za pomocą komunikatora Skype.

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – ten dzień !

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – ten dzień !

Przychodząc na umówioną wizytę, jesteś zapraszany do gabinetu osobiście przez terapeutę i tutaj wiele mitów zaczyna upadać.

Jest przytulnie, ciepło i domowo. A sama osoba psychoterapeuty okazuje się odbiegać od wielu utartych schematów. Dalej to już rozmowa, między Tobą a psychoterapeutą. Nie ma tutaj gotowych scenariuszy, albowiem każdy z nas jest zupełnie inny, przychodzimy z różnymi problemami, nasze życie jest jedyne w swoim rodzaju. To o czym warto pamiętać, że esencją każdego spotkania jest:

Rozmowa

To jak przebiegnie rozmowa zależy w dużej mierze od ciebie, ale również od osobowości terapeuty. Rozmowa z terapeutą nie jest na pewno rozmową z znajomym czy przyjacielem, ma ona określone cele i ramy, a wszystko po to aby zrozumieć twój problem i go skutecznie rozwiązać. To czym cechuje rozmowa z terapeutą to:

  • Tajemnica zawodowa – wszystko co powiesz na konsultacji i później w terapii jest objęte tajemnicą, albowiem psychologów i psychoterapeutów obowiązuje tajemnica zawodowa. O tym z kim się spotykasz, kiedy i gdzie jest poufną informacją. Wszystko to służy temu abyś poczuł się bezpiecznie.
  • To jest twój czas, mówisz o tym co chcesz i jak chcesz. Rozmowa skupia się wyłącznie na tobie i twoich problemach. Psychoterapeuta będzie skupiony tylko na tobie i o tym co chcesz przekazać.
  • Pełna swoboda – ty decydujesz ile chcesz powiedzieć, o czym chcesz rozmawiać. Jeśli czujesz że danego dnia nie chcesz o czymś mówić lub odpowiedzieć na dane pytanie, jest to twoje prawo a psycholog również nie będzie cię do tego zmuszał. Rolą terapeuty jest wyjaśnienie pewnych procesów, które po przepracowaniu mogą korzystnie wpłynąć na twoje życie. Lecz nie będzie cię do niczego zmuszał póki sam nie poczujesz się gotowy.
  • Decyzyjność należy do ciebie – każdy terapeuta wyjaśni ci jak będzie wyglądała wasza współpraca, jej przebieg, cele do osiągnięcia, możliwe trudne etapy, a także to co będzie czynnikiem powodzenia. Wszystko to jednak wymaga twojej zgody, określenie celów pozwoli wam również uniknąć niedomówień, jeśli jest coś dla ciebie nie jasne, obowiązkiem terapeuty jest wyjaśnienie jego przeznaczenia. Im więcej pytań tym lepiej, dopóki nie poczujesz że otrzymałeś wszystkie odpowiedzi.
  • Szczerość to podstawa – warto wspomnieć że psychoterapeuta nie jest cudotwórcą, nie potrafi czytać w myślach i odgadnąć całej twoje historii. Jedyną skuteczną metodą przekazania mu informacji o twoich problemach, jest szczera otwarta rozmowa. Z reguły nie dzieje się to od razu na pierwszym spotkaniu, ale z każdym etapem otwieramy się na coraz więcej rzeczy. Jest wiele ciężkich tematów, które będą potrzebowały czasu aby je wypowiedzieć. Tempo rozmowy zawsze należy do ciebie. Czasem okaże się że nie wiesz co powiedzieć lub nie wiesz od czego zacząć, także tu psychoterapeuta wspomoże zadając pytania które mogą pomóc w rozwinięciu myśli.
  • Twoje emocje i uczucia są najważniejsze – wiele rzeczy będzie trudno nazwać, po prostu czujesz że coś jest nie tak. Od tego jest rola psychoterapeuty, który będąc niezwykle wrażliwy na twoje emocje, pomoże ci nazywać swoje doświadczenia. Jego wiedza i doświadczenie są po to aby wspomóc i nakierować w momencie kiedy poczujesz się najbardziej zagubiony. Każdemu terapeucie zależy na tym abyś czuł się zawsze bezpiecznie i komfortowo, życzliwość i duża doza empatii to podstawa uleczającej relacji terapeutycznej.

Psychoterapia – podsumowanie

Artykuł opisuje najważniejsze elementy składowe wstępu do psychoterapii, czym charakteryzują się takie spotkania, jakie pytania warto zadawać, czego możemy oczekiwać od psychoterapeuty i jaka jest jego rola. Reszta w dużej mierze zależy od nas samych, z jakimi problemami przychodzimy oraz osoby terapeuty.

 

Przeczytaj również:

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test