Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak wygląda wizyta u psychologa? Jakie pytania zadaje terapeuta?

Jeśli czujesz, że problemy w Twoim życiu zaczynają Cię przerastać i trudno jest Ci samodzielnie uporać się ze wszystkim, co Cię otacza – być może rozważasz już wizytę u psychologa. Być może dopiero zaczniesz ją rozważać. To wyjście, o którym myśli coraz więcej osób.

Jednak wizyta u psychologa, zwłaszcza ta pierwsza, nierzadko budzi lęk. Obawę budzi sam fakt, że trzeba będzie mówić o swoim życiu obcej osobie. Wątpliwości budzi też brak informacji na temat tego, jak przebiega taka wizyta. Wiele osób dostrzega w tym zbyt wiele niewiadomych, przez co nie czuje się gotowa na wizytę u psychologa. Rozwiej swoje wątpliwości. Przeczytaj artykuł i przestań bać się wizyty u psychologa. To specjalista, który naprawdę chce Ci pomóc. Co Cię czeka podczas wizyty u psychologa?

Data publikacji: 17.11.2020
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 6 min.
Jak wygląda wizyta u psychologa? Jakie pytania zadaje terapeuta?
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa jest dla wielu bardzo ciężkim przeżyciem. Samo podjęcie decyzji może być bardzo trudne, a strach często bywa ogromny – choć jest zupełnie nieuzasadniony. Psycholog to specjalista, który zajmuje się pomaganiem ludziom w rozwiązywaniu problemów, które dręczą ich psychikę. Wiele osób nie wie też z jakimi problemami do psychologa warto iść. Niektórzy sądzą nawet, że ich problemy są zbyt trywialne. To jednak niewłaściwy sposób myślenia – psycholog pomaga ludziom, niezależnie od skali ich problemu. Nie ma zbyt małych problemów dla psychologa – każdy człowiek ma przecież zupełnie inną wrażliwość i inaczej przeżywa pewne rzeczy. Czasami może okazać się, że problem jest o wiele bardziej złożony niż się to wydawało na początku, wtedy psycholog może zasugerować wizytę u lekarza psychiatry lub psychoterapię.

Jednak o co pyta psycholog? Wszystko zależy od problemu, z którym się do niego zgłosisz. Nadal jednak podczas pierwszej wizyty psycholog ma zbliżoną pulę pytań – to dość normalne, w końcu podczas pierwszego spotkania musi on zebrać wiedzę na temat problemu, który Cię dotyka. O co zatem może zapytać psycholog?

  • Od kiedy trwa problem?

  • Jakich objawów doświadczasz?

  • Co się działo w Twoim życiu tuż przed wystąpieniem danego problemu?

  • Jak problem wpływa na Twoje obecne życie?

  • Jak sobie z tym radzisz?

  • Czy problem wystąpił po raz pierwszy, czy pojawiał się już wcześniej?

  • Jakie są Twoje oczekiwania względem psychologa?

Psycholog może też zapytać Cię o Twoją przeszłość – łącznie z pytaniem o to, jak wyglądało Twoje dzieciństwo. Pierwsza wizyta u psychologa ma za zadanie przygotowanie i wybadanie pewnego gruntu – obszaru, na którym będzie odbywała się praca między Tobą a psychologiem.

Wizyta u psychologa z dzieckiem

Wizyta u psychologa z dzieckiem

Do psychologa możesz zgłosić się również wtedy, gdy to nie Ty, lecz Twoje dziecko ma problemy, które wymagają tego typu interwencji. Z jakim problemem warto udać się z dzieckiem do psychologa?

  • Zachowanie Twojego dziecka uległo zmianie – jest smutne, rozdrażnione, agresywne lub nagle stało się zamknięte w sobie,

  • Doszło do pogorszenia wyników w nauce,

  • Dziecko ma niską samoocenę,

  • Dziecko się boi, doświadcza stanów lękowych,

  • Dziecko ma problem z nawiązywaniem i podtrzymywaniem kontaktów z rówieśnikami,

Właściwie każda sytuacja, która Cię zaniepokoi – każde odstępstwo od normy, czy nagła zmiana w zachowaniu dziecka może okazać się warta wizyty u psychologa. Podobnie jest w sytuacji, w której dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze. Wizytę z dzieckiem u psychologa warto zaplanować też wtedy, gdy planujesz wielkie zmiany w życiu dziecka – na przykład rozwód, czy przeprowadzkę. Jednak do psychologa możesz się też udać wtedy, gdy chcesz sprawdzić rozwój emocjonalny, intelektualny czy psychiczny Twojego dziecka.

Jakie pytania zadaje psycholog dziecku? Wszystko zależy od problemu, z którym się do niego zgłosicie. Nie tylko dziecko będzie odpowiadać na pytania psychologa dziecięcego – musisz być przygotowanym także na to, że Ty będziesz zapytany o kilka kwestii. Jakich? Psycholog będzie zadawał Ci pytania, które mają na celu zrozumienie istoty problemu, z którym się do niego zgłaszasz. Może pytać o niepokojące Cię objawy, o to jak długo trwa problem i w którym momencie się pojawił.

Na taką wizytę warto też przygotować odpowiednią dokumentację – historię ewentualnych chorób dziecka, opinie ze szkoły czy z inne opinie psychologiczne. Bądź gotowy także na to, że możesz zostać zapytany o historię chorób rodziny.

Pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym odbywa się z reguły bez obecności dziecka. Dziecko przychodzi natomiast na kolejne spotkania. Podczas pierwszego spotkania psycholog, razem z rodzicami, ustali cel i opracuje plan rozmów z dzieckiem.

Wizyta u psychologa z nastolatkiem

Wizyta u psychologa z nastolatkiem

W przypadku dziecka to rodzice umawiają je na spotkanie z psychologiem. Z reguły tak samo jest w przypadku nastolatków. Jednak, zdarza się, że starsi nastolatkowie sami kontaktują się z psychologiem, by poszukać u niego pomocy. Nadal jednak dobrze, by na pierwszą wizytę u psychologa, nastolatek przyszedł razem z rodzicami lub z jednym z rodziców. Pozwala to nastolatkowi nabrać zaufania do terapeuty, że nie jest osobą w jakimkolwiek przymierzu z rodzicami a osobą stojącą niezależnie, która chce mu pomóc.

Pierwsze spotkanie poświęcone jest na ustalenie problemu, który dręczy nastolatka. Na tej podstawie dobierana jest metoda, która ma na celu rozwiązać problem. Może się okazać, że już na pierwszym spotkaniu psycholog zaproponuje psychoterapię, czasami może do tego dojść po kilku spotkaniach.

Pierwsza część spotkania najczęściej przebiega w obecności rodziców, którzy także odpowiadają na zadane pytania dotyczące ich dziecka. Podczas wizyt u psychologa z nastolatkiem istnieje też pewien podział – po wspólnym spotkaniu, następuje spotkanie tylko z nastolatkiem i tylko z jego rodzicami. Dzieje się tak dlatego, że nastolatek często nie wie, co mówić u psychologa, równie często też nie ma na to ochoty. Trudno jest się otworzyć przed obcą osobą. A w przypadku nastolatka może to być jeszcze trudniejsze w obecności rodziców, dlatego tak ważne jest spotkanie bez ich obecności.

Sami rodzice też muszą udać się na spotkanie, bez obecności swojego dziecka. Nastolatkowie z reguły nie lubią, gdy rodzice o nich opowiadają – może w nich to budzić złość, zawstydzenie, irytację, czy sprawić, że na złość rodzicom, jeszcze bardziej zatną się w sobie i nie będą chcieli nic mówić. Taka rozmowa jest jednak bardzo ważna, bo pozwala na zebranie jak najszerszego obrazu dziecka, co pomoże psychologowi w pracy.

Kiedy iść do psychologa?

Sporo osób zastanawia się kiedy iść do psychologa. Odpowiedź na to pytanie jest jednak całkiem jasna. Udaj się do niego, gdy czujesz, że tego potrzebujesz – Ty albo Twoja rodzina. Jeśli w Twoim życiu i w życiu Twoich najbliższych dzieje się coś złego, coś, co odbiega od normy i negatywnie rzutuje na wasze życie – psycholog może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Do psychologa możesz udać się nie tylko samodzielnie lub jako opiekun dziecka – możesz też zdecydować się na terapię małżeńską. Może ona pomóc wyjść z kryzysu małżeńskiego lub zrozumieć, że w pewnych sytuacjach lepiej jest się rozstać, by móc iść dalej. Jakie pytania zadaje psycholog parze na terapii małżeńskiej? Przede wszystkim te konieczne do ustalenia istoty problemu, bo to pozwoli na zrozumienie jego istoty i rozpoczęcie pracy nad tym, by go rozwiązać.

Nie wstydź się chęci wizyty u psychologa – na to rozwiązanie decyduje się więcej osób, niż może Ci się wydawać. Psycholog chce Ci pomóc rozwiązać Twoje problemy i poprawić tym samym jakość Twojego życia. Nie ma w tym nic wstydliwego.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test