Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Objawy stresu – sygnały, które świadczą o przeciążeniu układu nerwowego

Współczesny człowiek jest bardzo często narażony na stres. Co prawda postęp cywilizacyjny sprawił, że ludzie są w stanie żyć dłużej, ale też znacząco zwiększyło się tempo życia. Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, rywalizacja, poczucie osamotnienia i zagubienia w świecie – z tym boryka się coraz więcej osób. Stres może być motywujący i przynosić pozytywne skutki, ale też może zacząć niszczyć. Skutki stresu odczuwalne są zarówno w sferze psychicznej i fizycznej – życie pod ciągłym napięciem nie służy nikomu.

Jakie są objawy stresu? Skąd w ogóle bierze się stres i jakie są jego skutki? Czytaj dalej!

Data publikacji: 03.06.2021
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 6 min.
Objawy stresu – sygnały, które świadczą o przeciążeniu układu nerwowego

Objawy stresu

Objawy stresu

Stres jest naturalną reakcją organizmu. Wyzwala ją zazwyczaj wydarzenie, które ma negatywny charakter. Sam stres nie jest jednak jednoznacznie negatywny – może mieć działanie pozytywne i motywujące do działania. Jednak nawet dobry stres może przemienić się w coś, co działa destrukcyjnie na organizm, jeśli będzie odczuwany zbyt często, zbyt długo lub zbyt intensywnie. Stres może też paraliżować i sprawiać, że człowiek boi się podjąć jakiegokolwiek zadania. Pod wpływem stresu narażone jest zdrowie fizyczne i psychiczne. Objawy długotrwałego stresu prędzej czy później odbiją się na zdrowiu każdego człowieka – jest to tylko kwestia czasu.

Nie każdy potrafi od razu rozpoznać, że dolegliwości, na które cierpi powoduje właśnie stres. Objawy są różnorodne – początkowo łatwo je bagatelizować czy zrzucać winę za swój stan na inne czynniki. Mimo wszystko, im prędzej rozpozna się u siebie objawy stresu – tym lepiej. Wtedy będzie można podjąć działania mające na celu poradzenie sobie z problemem. Jakie sygnały powinny Cię zaalarmować?

  • Wahania masy ciała – stres nie pozostaje bez wpływu na ludzki metabolizm. Wszystko przez kortyzol. To właśnie on sprawia, że osoby, które znajdują się pod wpływem stresu mogą nie mieć w ogóle apetytu lub wręcz przeciwnie – podjadać. Zjawisko zwane „zajadaniem stresu” jest powszechnie znane wśród ludzi. Jeśli zauważasz niepokojące zmiany w wadze ciała, skonsultuj się z lekarzem

  • Wypadanie włosów – to też powód do konsultacji z lekarzem. Jest to równocześnie bardzo typowy objaw długotrwałego stresu i uczucia napięcia, pod którym żyje dana osoba. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są słabe i zaczynają bardzo wypadać – nie lekceważ tego, to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny.

  • Problemy ze snem – gdy organizm jest przeciążony może pojawić się ciągłe uczucie zmęczenia, wtedy organizm będzie próbował się zregenerować, dlatego czas snu się coraz bardziej zacznie wydłużać. Jakość takiego snu jest jednak kiepska, mogą pojawiać się też koszmarny senne – to wszystko sprawia, że nawet po długim śnie nadal można się czuć bardzo zmęczonym. To też bardzo typowy objaw stresu. Problemy ze snem mogą objawiać się też zupełnie inaczej – sen może nie nadchodzić, nawet mimo poczucia ogromnego zmęczenia. Jeśli bezsenność staje się chroniczna, jeśli jakość Twojego snu pozostawia wiele do życzenia, skonsultuj się z lekarzem.

  • Ciągłe uczucie rozdrażnienia – człowiek, który żyje pod dużym stresem, może mieć problemy emocjonalne. Ciągle może czuć się rozdrażniony, mieć niską tolerancję na bodźce i niewiele cierpliwości. Może też czuć coraz silniejszy niepokój, który może powodować drżenie rąk, czy niemożność usiedzenia na jednym miejscu przez dłuższy czas.

  • Problemy ze złością i agresją – jeśli stres narasta, a dany człowiek stara się go ukrywać przed światem i udawać, że wszystko jest w porządku, a przy tym nie umie rozładowywać stresu w sposób zdrowy i właściwy – może pojawić się problem z gniewem i agresją. Tłumione emocje w końcu wybuchają z ogromną siłą, bo muszą znaleźć ujście. W takim stanie łatwo o akty przemocy, ale też po sięgnięcie po używki – w tym alkohol lub narkotyki, które mają na celu zagłuszyć stres i silne emocje, ale z biegiem czasu powodują jeszcze większe napięcie, mogą też doprowadzić do problemów z uzależnieniem.

  • Spadek libido – stres nie pozostaje bez wpływu na libido. Taka osoba może stracić zainteresowanie kontaktami seksualnymi, bo czuje się ciągle zmęczona, rozdrażniona, osłabiona. Może też odczuwać niepewność i wyrzuty sumienia, a także ból. To nie są okoliczności, które nastrajają do seksu. W takich przypadkach ważna jest szczera rozmowa z partnerem, bo ukrywanie problemu może doprowadzić do jeszcze silniejszego stresu z tym związanego.

  • Ciągłe zamartwianie się – każdy czasami się martwi, to zupełnie normalne. Jednak, gdy mózg bez wytchnienia produkuje wyłącznie czarne scenariusze i każda sytuacja jest powodem do ciągłego zamartwiania się – może to być związane właśnie ze stresem.

  • Bóle głowy podczas weekendów – jeśli podczas weekendów masz nieco więcej czasu i ciągle obiecujesz sobie, że poświęcisz ten czas dla siebie i swoich przyjemności, weekendowy ból głowy może bardzo poważnie popsuć Ci te plany. Jest on związany ze spadkiem poziomu stresu. Do takich wniosków doszli naukowcy z Washington University Headache Center. To może wywołać nawet silną migrenę z jej charakterystycznymi objawami.

  • Chroniczny ból – w ten sposób ciało daje do zrozumienia, że dzieje się z nim coś złego. Z powodu stresu boleć może wszystko – głowa, żołądek, klatka piersiowa – to bardzo częste miejsca ulokowania się bólu spowodowanego stresem. Ból taki może się też pojawić w biodrach, ramionach, karku czy barkach.

Przewlekły stres może być też powodem pojawienia się wrzodów żołądka i dwunastnicy, może doprowadzić do problemów z cukrzycą i otyłości, a także mogą wystąpić choroby serca i układu krążenia. U osób miesiączkujących może również dojść do rozregulowania cyklu.

Jeżeli zauważasz niepokojące Cię objawy, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza. Badania są konieczne, by wykluczyć inne powody odczuwania określonych objawów. Jeśli ich źródłem okaże się właśnie stres, niezbędna będzie walka z nim.

To trudne, bo czynnikami stresogennymi może być najbliższe otoczenie i coś, co trudno jest zmienić z dnia na dzień. Jednak z pomocą specjalistów można nauczyć się zdrowego rozładowywania stresu i zrozumieć, skąd biorą się określone reakcje organizmu, co bardzo pomoże radzić sobie ze stresem także w przyszłości. Ogromną pomocą tutaj jest psychoterapia.

Przyczyny stresu

Przyczyny stresu

Przyczyny stresu mogą być rozmaite – wiele sytuacji, które wyzwalają stres nie musi być nawet negatywnymi. W końcu stres związany ze ślubem czy przyjściem na świat dziecka też jest czymś powszechnym, nawet jeśli całe wydarzenie jest wyczekiwane. Stresować mogą też mniejsze rzeczy, które nadal są zaliczane do kategorii zdarzeń pozytywnych – zmiana pracy na lepszą, awans, czy nawet wyjazd na urlop i wszystkie przygotowania z tym związane.

Richard Rahe i Thomas Holmes to dwójka psychiatrów, którzy skonstruowali skalę stresu. Powstała ona na bazie pięciu tysięcy osób badanych, które miały zaznaczyć, które z czterdziestu trzech czynników zmieniających życie działa na nich najbardziej stresująco. Na tej zasadzie stwierdzono, że najbardziej stresujące w życiu wydarzenia to:

  • Śmierć partnera

  • Pobyt w więzieniu

  • Rozwód

  • Separacja

  • Śmierć kogoś bliskiego z rodziny

  • Pobyt w więzieniu

  • Choroba

  • Doznanie obrażeń ciała

  • Ślub

  • Pojednanie się z partnerem

  • Zwolnienie z pracy

  • Przejście na emeryturę

Oczywiście, ta lista nie wyczerpuje tematu – każdy człowiek ma inną wrażliwość i inne zdarzenia w jego życiu może uznać za stresujące. Z całą pewnością przyczyną stresu jest też praca – nie tylko widmo jej utraty czy konieczność zmiany, ale też nadmiar obowiązków czy nadmierna odpowiedzialność w związku z pełnioną funkcją.

W Unii Europejskiej do najbardziej stresujących zawodów zalicza się zawód: nauczyciela, pielęgniarki, policjanta, transportowca, pracownika opieki społecznej, strażnika więziennego, prezentera, a także dziennikarza.

Skutki długotrwałego stresu

Skutki długotrwałego stresu

Skutki długotrwałego stresu są bardzo groźne. Jego odczuwanie doprowadza do zmniejszenia odporności organizmu. Wszystko dlatego, że kortyzol wpływa na zmniejszoną produkcję białych krwinek, mniejsze są też umiejętności organizmu w wytwarzaniu przeciwciał.

Prowadzone są też badania naukowe, które wskazują na to, że odczuwanie ciągłego, silnego stresu wpływa na większą szansę na wystąpienie niektórych typów nowotworów – w tym nowotworu piersi.

Stres może też doprowadzić do zaostrzenia chorób z autoagresji lub nawet być czynnikiem, który je wyzwala. Do takich chorób zalicza się:

  • Zespół suchości śluzówek

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  • Choroba Gravesa-Basedowa

  • Hashimoto

  • Cukrzyca typu 1.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów

Bardzo często zdarza się tak, że stres atakuje najsłabszy organ w organizmie. Do listy schorzeń, które mogą być wywołane przez negatywne skutki stresu należy dopisać z całą pewnością choroby serca i układu krążenia. Może pojawić się syndrom złamanego serca, który do złudzenia przypominać może zawał, choć nim nie jest. Nie dochodzi bowiem do zamknięcia tętnic wieńcowych ani ich zwężenia.

Znacząco różni się też czas rekonwalescencji – osoby po zawale dochodzą do siebie całymi miesiącami, a osoby z syndromem złamanego serca są w stanie dojść do siebie już po upływie kilku dni. Do choroby dochodzi, gdy pod wpływem stresu do komórek mięśnia sercowego nie jest transportowany wapń. Wtedy komórki nie mogą się kurczyć, stąd biorą się niepokojące objawy.

Wszystko to sprawia, że stres znacząco pogarsza jakość życia, dlatego nie należy go lekceważyć, a walkę z nim należy rozpocząć możliwie najwcześniej. Ważne jest zlokalizowanie źródła stresu – nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie go od razu, ale można pracować nad przewartościowaniem swoich życiowych priorytetów. Można też nauczyć się rozładowywać stres w sposób zdrowy i relaksować się w wolnych chwilach. Jeśli uświadomisz sobie, skąd bierze się Twój stres i dlaczego w danych sytuacjach reagujesz w określony sposób, będziesz mógł nad sobą pracować. A w tym wszystkim pomoże Ci psychoterapia. Jeśli czujesz, że dzieje się z Tobą coś złego – nie bój się szukać pomocy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test